jak namierzyc zgubiony telefon

Poradniki

30.08.2022 15:08

Skradziony lub zgubiony telefon – jak znaleźć telefon? Zobacz co dokładnie zrobić

Telefony i tablety Zrób to sam
13
2
2
13
2

Straciłeś telefon? Może go zgubiłeś lub został skradziony? Jakkolwiek było, nie wpadaj w panikę. Przeczytaj ten artykuł i dowiedz się, jak znaleźć telefon. Sprawdź, jak namierzyć iPhone’a lub smartfon z Androidem i jak chronić swoje dane.

Jak znaleźć zgubiony lub skradziony telefon z Androidem lub iPhone – skrócona instrukcja krok po kroku

Telefon już od dawna nie służy nam tylko do dzwonienia. Przechowujemy w nim ważne informacje, zdjęcia, notatki, nawet dane kart płatniczych. Używamy go do przeglądania Internetu, słuchania muzyki, płacenia rachunków, robienia zakupów albo do pracy. Właśnie dlatego strata smartfona to poważna sprawa. Oznacza nie tylko utrudnienia w codziennym funkcjonowaniu czy konieczność wydania pieniędzy na nowe urządzenie, ale też ryzyko, że nasze dane trafią w niepowołane ręce. Dlatego odpowiadamy na pytanie: jak znaleźć zgubiony telefon? I co zrobić w przypadku kradzieży?

Poszukiwanie smartfona można podzielić na kilka kroków. Poniżej znajdziesz skróconą instrukcję, z której dowiesz się, jak namierzyć telefon. Powiemy też, jak wymazać dane z telefonu oraz jak go zablokować. No to zaczynamy!

Jeszcze raz dokładnie poszukaj 

Czasem w stresie łatwo jest po prostu nie zauważyć telefonu albo pominąć miejsca, które normalnie byśmy sprawdzili. Dlatego zacznij od dokładnego przeszukania swojego domu, biura czy samochodu.

skradziony lub zgubiony telefon
Jak znaleźć telefon? Zastanów się najpierw, gdzie go ostatni raz mogłeś położyć

Jak znaleźć telefon w domu? Najlepiej zadzwonić do siebie z innego smartfona albo poprosić znajomego, żeby to zrobił. O ile nie masz wyłączonego dźwięku i wibracji, jest duża szansa, że szybko zlokalizujesz zgubiony telefon.

Sprawdź też: Zgubiłeś telefon? Zobacz, jak sprawdzić lokalizację telefonu w dostępnych narzędziach

Gorzej, jeśli smartfon ma wyładowaną baterię. No właśnie, jak znaleźć rozładowany telefon? Niestety tutaj nie pomoże ani GPS, ani żadne aplikacje. Odpowiedź na pytanie: „jak znaleźć wyłączony telefon w domu?” raczej Cię nie ucieszy. Musisz po prostu dokładnie przeszukać każdy kąt. Nie ma innego sposobu.

Namierzenie telefonu z Androidem – jak go zlokalizować?

Jeśli przeszukałeś cały dom i nie znalazłeś telefonu, możesz inaczej sprawdzić, jaka jest jego lokalizacja. Metoda, o której mówimy, dotyczy urządzenia z Androidem. Chodzi o namierzanie telefonu za pomocą konta Google.

google find my device
Dobrym pomysłem na to, jak znaleźć telefon, jest skorzystanie z aplikacji „Find My Device”

Najpierw zaloguj się na to samo konto Google, na którym jesteś zalogowany na smartfonie. Potem w wyszukiwarkę wpisz hasło: „znajdź mój telefon” lub „znajdź moje urządzenie. Kiedy klikniesz enter, pojawi się okienko z nazwą Twojego telefonu. Dalej pozostaje Ci wybrać swój smartfon i wyrazić zgodę na udostępnienie lokalizacji. Wtedy na mapie Google zobaczysz, gdzie jest twoje urządzenie.

Jest jednak jednoale…” Na smartfonie musisz mieć włączoną usługę lokalizacji oraz transmisję danych. Inaczej telefon nie zostanie zlokalizowany na mapie.

Sprawdź też: Gdzie jest kosz w telefonie? Jak odzyskać usunięte zdjęcia i pliki z telefonu?

Jeżeli natomiast masz włączoną tylko transmisję danych, wciąż możesz skorzystać z opcji Odtwórz dźwięk. Kiedy ją wybierzesz, Twój smartfon będzie dzwonił przez 5 minut albo do momentu, aż go znajdziesz i odblokujesz. Co ważne, urządzenie zadzwoni, nawet jeśli jest wyciszone. To rozwiązanie pomoże znaleźć zgubiony telefon, ale raczej nie przyda się przy skradzionym.

Kilka słów o tym, jak znaleźć telefon Samsung. Jeśli właśnie taki posiadasz, możesz skorzystać z wydanej przez producenta aplikacji Find My Mobile. Musisz jednak mieć skonfigurowane konto Samsung na skradzionym urządzeniu.

Za pośrednictwem wspomnianej aplikacji namierzysz telefon na mapie, włączysz na nim dzwonek, zablokujesz ekran i wykonasz kopię danych. Co ciekawe, jeśli na smartfonie masz włączoną funkcję Offline Finding, Twój model Galaxy nadal będzie wykrywany, nawet przy wyłączonej transmisji danych.

Wiesz już, jak znaleźć telefon z androidem, korzystając z konta Google, a jak namierzyć iPhone?

Namierzenie iPhone’a przez Internet za pomocą lokalizatora 

iPhone też możesz namierzyć przez Internet. W tym celu trzeba się zalogować na stronie iCloud.com/find albo użyć aplikacji Lokalizator na innym urządzeniu Apple.

funkcja znajdź mój telefon
Jak znaleźć telefon iPhone? Tutaj również przyda się aplikacja „Lokalizator”

WAŻNE! Po pierwsze, warto wcześniej autoryzować przynajmniej jedno ze swoich urządzeń i dodać je do zaufanych. Dzięki temu, przy logowaniu na stronę icloud.com nie będziesz musiał podawać kodu wyświetlającego się na iPhone.

Sprawdź też: Brak zasięgu w telefonie – co zrobić?

Po drugie, na zgubionym telefonie musisz mieć włączoną usługę Znajdź mój iPhone oraz usługi lokalizacji.

Namierzenie iPhone’a jest możliwe tylko, kiedy jest włączony. Jedynie wtedy zobaczysz jego położenie na mapie. Podobnie jak w przypadku Google, możesz też zdalnie odtworzyć dźwięk na urządzeniu.

Wymazywanie danych oraz blokowanie telefonu przez Internet 

Powiedzieliśmy już jak znaleźć skradziony telefon z Androidem czy systemem iOS, ale co zrobić, kiedy samo namierzenie telefonu nic nie da? Jeśli wiesz, że został skradziony, wciąż możesz zrobić dwie ważne rzeczy – wymazać z niego dane oraz go zablokować.

W przypadku urządzenia z Androidem wykorzystaj konto Google. W kroku drugim opisaliśmy, jak namierzyć urządzenie na mapie i jak odtworzyć na nim dźwięk. Oprócz tej opcji masz jeszcze dwie inne do wyboru: Zabezpiecz urządzenie i Wymaż urządzenie.

Dzięki pierwszej zablokujesz smartfon i wylogujesz go z konta Google. Wyświetlisz też na ekranie skradzionego telefonu wiadomość lub numer, pod którym można się z Tobą skontaktować. To pomocne, kiedy trafi on w ręce uczciwego człowieka, a nie złodzieja. Druga opcja umożliwia wymazanie wszelkich danych z Twojego telefonu, jednak jeśli z niej skorzystasz, nie będziesz już mógł go zlokalizować.

Podobne możliwości mają użytkownicy iPhone’a. Po zalogowaniu na icloud.com lub skorzystaniu z aplikacji Lokalizator, mogą wybrać Tryb utracony lub Wymaż iPhone. Ten pierwszy wykorzystuje się, żeby zablokować zagubione urządzenie kodem i wyłączyć Apple Pay oraz ewentualnie wyświetlić na ekranie zgubionego urządzenia kontaktowy numer telefonu, drugi natomiast powoduje wymazanie danych z iPhone’a.

Zgłoszenie zaginięcia na policję oraz odzyskanie numeru 

Ostatni krok, jaki warto zrobić, żeby odzyskać skradziony telefon, to zgłoszenie zaginięcia na policji. Czy to coś da? Czy policja namierzy zgubiony telefon? Tak. Jeśli podasz numer IMEI utraconego smartfona, może to zrobić dzięki współpracy z operatorami komórkowymi. Policja może też zablokować IMEI, przez co Twój smartfon stanie się dla złodzieja kompletnie bezużyteczny.

Sprawdź też: Jak zresetować telefon? Miękki i twardy reset krok po kroku

Dzięki tym wskazówkom powinieneś szybko odnaleźć swój telefon. Pamiętaj, żeby nie załamywać rąk i zabrać się za poszukiwania zaraz po tym, jak dostrzeżesz zgubę – w razie kradzieży zwiększy to Twoje szanse na odzyskanie urządzenia.

13
2

Podziel się:

Komentarze (2)

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *