IMEI

Poradniki

25.07.2022 15:42

Numer IMEI – jak sprawdzić, czym jest i do czego służy?

Telefony i tablety
10
1
0
10
1

Numer IMEI (International Mobile Equipment Identity) to numer identyfikacyjny przypisany do każdego telefonu komórkowego. W artykule postaramy się przybliżyć kwestie związane z tym, jak go sprawdzić i do czego może on służyć.

Do czego służy numer IMEI?

Z pojęciem IMEI spotkała się prawdopodobnie większość użytkowników telefonów komórkowych. Nie wszyscy wiedzą jednak, co to jest numer IMEI i co umożliwia jego znajomość. Skrót pochodzi od słów International Mobile Equipment Identity, które w języku polskim oznacza Międzynarodowy Identyfikator Sprzętu Mobilnego. Jest to zatem kod identyfikujący wszystkie urządzenia mobilne – nie tylko smartfony, ale także starsze telefony komórkowe, a nawet modemy. W praktyce posiada go każdy sprzęt zapewniający dostęp do sieci komórkowej. Telefony dual SIM (umożliwiające korzystanie z dwóch kart SIM) posiadają jednocześnie dwa numery IMEI.

Numer IMEI ma za zadanie jednoznacznie identyfikować urządzenie, dlatego każdy numer cechuje niepowtarzalność oraz niezmienność. Modyfikowanie go w krajach europejskich jest nielegalne, a ponadto wymaga zastosowania trudno dostępnych, zaawansowanych narzędzi i programów. IMEI, jako doskonały środek identyfikacyjny, jest źródłem wielu informacji dotyczących przypisanego do niego nośnika.

Poza tym IMEI posiada również praktyczne zastosowanie. Z tego powodu każdy użytkownik urządzenia mobilnego, a zwłaszcza telefonu komórkowego, powinien znać przypisany do jego sprzętu numer. Pozwoli to m.in. sprawdzić legalność aparatu przy jego zakupie i zapobiec nabyciu skradzionego nośnika. W ten sposób można także skontrolować to, czy telefon został spłacony przez poprzedniego właściciela.

Sprawdź też: Aplikacja na rower – jaką wybrać? Najlepsze i darmowe aplikacje na telefony

Jak zablokować IMEI?

Znajomość IMEI przydaje się ponadto w sytuacji, gdy użytkownik zgubił lub skradziono mu telefon. Najistotniejsza i najbardziej przydatna dla użytkownika funkcja umożliwia zablokowanie urządzenia zdalnie. Blokada IMEI sprawia, że staje się ono praktycznie bezużyteczne dla osoby, która je posiada, nawet jeżeli wymieni kartę SIM. Zatem jak zablokować numer IMEI?

Procedura nie jest skomplikowana. Każdy użytkownik może zgłosić operatorowi żądanie zablokowania utraconego sprzętu. W tym celu należy przedstawić swój dokument tożsamości oraz dostarczyć formularz zgłoszenia zablokowania urządzenia. Operatorzy wymagają także okazania dokumentu zawierającego IMEI utraconego aparatu (np. umowy) lub, jeśli zgłaszający nie jest klientem operatora, paragonu bądź faktury. Jeżeli telefon został skradziony, konieczne staje się poza tym przedstawienie zaświadczenia uzyskanego w jednostce policji o zgłoszeniu kradzieży urządzenia.

Po otrzymaniu wszystkich niezbędnych informacji i dokumentów operator blokuje dany numer IMEI, nie tylko w swojej sieci, ale u wszystkich dostawców, co powoduje, że z przypisanego do niego telefonu nie będzie można już korzystać. Co istotne, procedura blokowania jest odwracalna. Po odzyskaniu telefonu należy ten fakt zgłosić na policji, a potem wnioskować do operatora o zdjęcie blokady. Wtedy ponownie trzeba przedstawić odpowiednie notatki służbowe z komisariatu oraz dokument zawierający IMEI.

Sprawdź też: Brak zasięgu w telefonie – co zrobić?

Jak sprawdzić numer IMEI na telefonie komórkowym?

Najprostszym sposobem na to, jak znaleźć numer IMEI w telefonie, jest wpisanie na klawiaturze (tak jak przy wybieraniu numeru telefonu) kodu *#06# – wówczas wyświetli się on na ekranie. Ta opcja jest dostępna dla każdego użytkownika, bez względu na operatora, z którego usług korzysta, czy posiadanego modelu telefonu.

W jaki jeszcze sposób można sprawdzić numer IMEI w telefonie? Wystarczy wyszukać w ustawieniach smartfona zakładki „Informacje o urządzeniu” lub podobnej, w której wyszczególniona została informacja o IMEI. Istnieją jeszcze inne metody, zależne od urządzenia. Niekiedy numer jest nadrukowany bezpośrednio na telefonie – zazwyczaj obok miejsca, w którym znajduje się bateria.

Numer IMEI na opakowaniu telefonu
Numer IMEI wydrukowany na opakowaniu telefonu / źródło: imei.info

Natomiast w przypadku aparatów, które nie mają wymiennej baterii, kod można czasem znaleźć z tyłu obudowy. Problematyczne może okazać się odnalezienie tej informacji w przypadku kradzieży lub zgubienia aparatu. Jak sprawdzić numer IMEI bez telefonu? W takiej sytuacji można odczytać go z fabrycznego opakowania urządzenia, ewentualnie z umowy, jeżeli został kupiony u operatora.

Z czego składa się numer IMEI w telefonie komórkowym?

Warto wiedzieć, jak znaleźć IMEI także po to, by móc odczytać zakodowane w nim informacje. Numer składa się z ciągu 15 cyfr. Pierwszych osiem to oznaczenie TAC, czyli kod homologacji (dwie początkowe wskazują na kraj, w którym telefon ją przeszedł). Kolejne cyfry to indywidualny seryjny numer urządzenia, ostatnia jest zaś cyfrą kontrolną.

Sprawdź też: Skradziony lub zgubiony telefon – jak znaleźć telefon? Zobacz, co dokładnie zrobić

Warto wiedzieć, jak sprawdzić numer IMEI, żeby w przypadku kradzieży lub zgubienia urządzenia móc zablokować dostęp do utraconego telefonu. Numer ten można poznać w każdej chwili, mając dostęp do telefonu, lub sprawdzić go w umowie podpisanej z operatorem.

10
1

Podziel się:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *