brak zasięgu w telefonie poradnik

Poradniki

26.05.2022 14:13

Brak zasięgu w telefonie – co zrobić?

Telefony i tablety
10
1
0
10
1

Brak zasięgu w telefonie to problem, który często daje w kość ich użytkownikom  Utrudnia to korzystanie nawet z podstawowych funkcji urządzenia. Jakie są tego przyczyny i co zrobić, kiedy telefon nie widzi sieci komórkowej? Zapraszamy do lektury!

Brak zasięgu w telefonie – możliwe przyczyny

Nie będzie fałszywym stwierdzenie, iż brak zasięgu momentami może okazać się istną zmorą. Mowa o np. takich przypadkach, kiedy będąc na wyjeździe, koniecznie musimy coś na szybko sprawdzić, ale niestety kiepski sygnał to uniemożliwia. Dlatego nic dziwnego, że zależy nam na szybkim rozwiązaniu tego problemu. Warto jednak wcześniej się zastanowić, jakie mogą być konkretnie przyczyny takiego stanu rzeczy?

Najczęściej jest to brak nadajników w pobliżu, a jeżeli jesteś w trakcie podróży – problemy z przełączaniem się pomiędzy nimi. Zakłócenia w sieci komórkowej mogą być też spowodowane np. ukształtowaniem terenu (lasy, góry) lub specyficzną zabudową (windy, piwnice). 

Zdarza się także, iż przypadkowo zostaje włączony tryb samolotowy. Jeżeli jednak masz pewność, iż nie powinny występować żadne problemy z siecią, a sygnału wciąż brakuje, to niestety zła wiadomość. Prawdopodobnie masz uszkodzoną kartę SIM, a w najgorszym przypadku – telefon.

Sprawdź też: Sytuacja sieci 5G w Polsce – jak obecnie wygląda zasięg i oferta operatorów?

Co zrobić, kiedy nie ma zasięgu w telefonie?

Jakie czynności można wykonać w przypadku, gdy brak zasięgu w telefonie? Wypróbuj te metody!

  • Zresetuj telefon (soft reset) – pierwszą rzeczą, którą warto wykonać, jest nieśmiertelne „wyłącz i włącz”. Choć trudno jest nie myśleć ironicznie o tym zabiegu, tak jednak stosunkowo często się on sprawdza w tym przypadku. Zrestartuj w takim razie telefon i zobacz, czy zasięg wrócił.
  • Sprawdź sieć, z której korzystasz – obecnie raczej rzadko się to zdarza, jednakże warto też sprawdzić ustawienia sieci komórkowej i wybrać tą, która jest zalecana dla Twojej karty i smartfona.
  • Zaktualizuj telefon – czasem problemy z brakiem zasięgu mogą wynikać z przestarzałej wersji systemu. Jeżeli to tylko możliwie, to zaktualizuj swoje urządzenie do najnowszej wersji. Poprawki przeważnie zapewniają wzrost wydajności i naprawę błędów.
  • Wyłącz tryb oszczędności – jeżeli masz uruchomiony tryb oszczędzania baterii, to spróbuj go wyłączyć, szczególnie w przypadku, kiedy jednak masz w miarę naładowany telefon. Funkcja ta często powoduje osłabienie sieci komórkowej.
  • Wyłącz tryb samolotowy – choć wydaje się to niedorzeczne, tak czasem czystym przypadkiem uruchamiamy tryb samolotowy. Sprawdź, czy właśnie to się nie stało w Twoim przypadku.
  • Sprawdź kartę SIM – jeżeli żadna z powyższych sytuacji Ciebie nie dotyczy, a dalej dręczy Cię brak zasięgu w telefonie, to wyjmij z niego kartę SIM. Zobacz, czy nie jest uszkodzona i poprawnie włożona. Jeżeli jest to możliwe, to przełóż ją do innego smartfona. Jeżeli problem dalej występuje, to udaj się do operatora, aby wymienić kartę.
  • Przywróć telefon do ustawień fabrycznych – w momencie, kiedy po przełożeniu karty SIM do innego urządzenia znika problem z zasięgiem, to prawdopodobnie problem leży po stronie telefonu. Zanim jednak oddasz go do naprawy (lub wymienisz na nowy), zrób kopię zapasową plików i przywróć smartfon do ustawień fabrycznych.
brak zasięgu w telefonie play
Brak zasięgu to dość uciążliwy problem. Co z tym zrobić?

Aplikacje działające w tle a zasięg

Problemy z internetem i łącznością mogą występować jeszcze z innego powodu. Otóż za brak zasięgu w telefonie odpowiadać może także nadmierna liczba uruchomionych aplikacji, które wykorzystują dane sieci komórkowej. W takim przypadku po prostu wyłącz wszystkie te, z których w danym momencie nie korzystasz. 

Jak legalnie wzmocnić sygnał GSM w telefonie?

Mapa zasięgu sieci komórkowych

Problemy z zasięgiem mogą wynikać ze źle dobranej sieci komórkowej dla Twojego obszaru. Warto w tym momencie sprawdzić mapę zasięgu danego operatora, aby dowiedzieć się, w których miejscach siła sygnału jest najmocniejsza i najsłabsza. Tym sposobem możesz także przygotować sobie listę miejsc, w których można spodziewać się osłabienia sieci. 

Mapy zasięgu sieci komórkowych:

Antena GSM/3G/LTE

Kolejnym sposobem na brak zasięgu w telefonie może być zakup zewnętrznej anteny. Te występują w przeróżnych wariantach i częstotliwościach, dlatego bardzo ważne jest, aby dobrać odpowiednią. Dzięki takiemu urządzeniu często można znacznie poprawić zasięg i szybkość transmisji danych.

Sprawdź też: Numer IMEI – jak sprawdzić, czym jest i do czego służy?

Wzmacniacz sygnału 

Instalacja wzmacniacza sygnału to jedna z najlepszych metod poradzenia sobie ze słabym sygnałem. Działa on mniej więcej jak repeater Wi-Fi. To instalowane na dachu anteny (przeważnie kierunkowe), które mają za zadanie odebrać połączenie od najbliższej stacji. Uwaga! Warto pamiętać, że samodzielny montaż takowych anten jest całkowicie zabroniony. Polskie prawo zezwala ich instalację wyłącznie operatorom sieci komórkowych. W innym przypadku może Ci grozić do 1000 zł grzywny.

sposoby na brak zasięgu w telefonie
Czasem problemy z zasięgiem są zasługą wadliwej karty SIM – koniecznie sprawdź ją w innym telefonie!

Sprawdź też: Hotspot, tethering – sprawdź, jak udostępniać internet z telefonu. Wyjaśniamy, jak ze smartfona zrobić router

Wi-Fi Calling

Wiesz co to Wi-Fi Calling? Nie? Otóż dzięki tej opcji możesz odbierać połączenia głosowe i wysyłać SMS-y za pośrednictwem internetu. Warto ją uruchomić, jeżeli Twoje połączenie internetowe jest mocniejsze od tego GSM. Jeżeli nie posiadasz takiej opcji, to skorzystaj z aplikacji, którą przygotował Twój operator. W celu uzyskania dodatkowych informacji koniecznie się z nim skontaktuj.

Naprawa telefonu lub wymiana karty SIM

W momencie, kiedy żaden z powyższych sposobów nie działa i dalej męczy Cię brak zasięgu w telefonie, to być może warto oddać urządzenie do naprawy. Jeżeli smartfon dalej jest w okresie gwarancyjnym, to czym prędzej zgłoś reklamację. W innym przypadku oddaj go do serwisu, który się nim zajmie. Zanim to jednak nastąpi, to koniecznie sprawdź, czy aby na pewno z Twoją kartą SIM jest wszystko w porządku – jeżeli nie, to po prostu wymień ją u operatora.

Mamy nadzieję, że po lekturze tego artykułu wiesz już, co może być przyczyną braku sygnału w Twoim telefonie oraz jak zwiększyć zasięg sieci komórkowej. W razie problemów zachęcamy do pozostawienia pytania w komentarzu. Możesz też skontaktować się z nami na facebooku 🙂 

10
1

Podziel się:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *