Android 15 logo

Technologia

22.05.2024 10:47

Android 15 – kiedy nowa wersja systemu? Co nowego oferuje?

Android i iOS Telefony i tablety
4
0
0
4
0

Prace nad systemem Android 15 trwają. Kiedy możemy spodziewać się aktualizacji? Jakie zmiany nadchodzą dla użytkowników ze smartfonami z systemem operacyjnym Android? Sprawdź listę usprawnień, które ma przynieść Android 15!

Android 15, wewnętrznie nazywany „Vanilla Ice Cream”, to kolejna modyfikacja popularnego systemu operacyjnego od Google. Nowa wersja ma wprowadzić szereg innowacji, które będą miały na celu usprawnienie codziennego użytkowania urządzeń z Androidem. Dzięki nowym funkcjom i poprawkom Android 15 obiecuje jeszcze lepszą wydajność, większe bezpieczeństwo oraz bardziej intuicyjną obsługę. W tym artykule przyjrzymy się bliżej planowanym nowościom oraz przewidywanej premierze aktualizacji.

Android 15 – kiedy nadejdzie aktualizacja?

Android 15, najnowsza wersja popularnego systemu operacyjnego, jest już na horyzoncie. Google rozpoczęło prace nad nim już w lutym 2024 roku, kiedy to udostępniono pierwszą wersję dla deweloperów. Kolejne etapy to wersje beta, z których pierwsza pojawiła się w kwietniu, a następna 15 maja 2024. Ostateczna wersja Androida 15 ma zostać wydana w trzecim kwartale 2024 roku, co oznacza, że użytkownicy mogą spodziewać się aktualizacji w okresie między lipcem a wrześniem 2024 roku.

-75%
Kody rabatowe Morele Najlepsze promocje w jednym miejscu

Lista nowości i usprawnień, które wprowadzi Android 15

Choć Android 15 nie będzie się znacząco różnił od swojego poprzednika, to jednak ma wprowadzić kilka znaczących usprawnień. Doniesień, jakie nowości zostaną wdrożone z systemem Android 15, jest wiele. W związku z tym wymieniamy listę najważniejszych zmian, o których się mówi.

Spraw sobie nowy smartfon!

Widżety na ekranie blokady

Android 15 przywróci możliwość umieszczania widżetów na ekranie blokady. Funkcja ta po raz pierwszy zadebiutowała w Androidzie 4.2, ale została usunięta w Androidzie 5.0. Teraz powraca, umożliwiając użytkownikom szybki dostęp do przydatnych informacji, takich jak pogoda, kalendarz czy kontrola odtwarzania muzyki, bez konieczności odblokowywania telefonu.

Private Space

Jedną z kluczowych nowości w Androidzie 15 będzie funkcja Private Space, która umożliwi tworzenie chronionych hasłem sekcji na urządzeniu. Użytkownicy będą mogli w ten sposób ukrywać prywatne pliki i aplikacje, które będą dostępne tylko po uwierzytelnieniu. To świetne rozwiązanie dla osób, które chcą więcej prywatności.

Sprawdź też: Najlepszy emulator Androida na PC. Uruchamiamy system Android na Windows 10

Dynamiczne wykorzystanie ekranu

Nowa wersja systemu operacyjnego ma wprowadzić dynamiczne wykorzystanie ekranu, co pozwoli aplikacjom na pełne wykorzystanie dostępnej przestrzeni. Tekst i inne elementy interfejsu będą mogły znajdować się pod dolną belką nawigacyjną, co zwiększy efektywność korzystania z dużych ekranów smartfonów.

Łączność satelitarna

Android 15 znacznie poprawi łączność satelitarną, umożliwiając wysyłanie i odbieranie SMS-ów oraz MMS-ów, nawet w obszarach bez zasięgu tradycyjnych sieci komórkowych. Dodatkowo nowa funkcja pozwala na precyzyjne określenie pozycji w Google Maps bez konieczności korzystania z Wi-Fi czy sieci komórkowej, co jest szczególnie przydatne w sytuacjach awaryjnych.

Łączność satelitarna poprawiona dzięki Android 15
Denerwują Cię problemy z zasięgiem? Android 15 usprawni łączność satelitarną!

Ulepszenia NFC

Nowy system operacyjny wprowadza ulepszenia w łączności NFC, w tym możliwość ładowania małych urządzeń z mocą około 1 W. To nowa funkcjonalność, która zwiększa wszechstronność wykorzystania technologii NFC w codziennym życiu.

Wykrywanie nagrywania ekranu

Android 15 wprowadzi funkcję wykrywania nagrywania ekranu, co pozwoli aplikacjom na zabezpieczenie treści przed nieautoryzowanym nagrywaniem. To dodatkowa warstwa ochrony, która może być szczególnie ważna dla aplikacji bankowych i innych programów wymagających wysokiego poziomu bezpieczeństwa.

Sprawdź też: Pixel 6 ładuje się znacznie wolniej, niż deklaruje Google. Nie kupuj drogiej ładowarki

Adaptacyjne blokowanie ekranu

Nowa funkcja adaptacyjnego blokowania ekranu dostosuje czas podświetlenia w zależności od tego, czy użytkownik patrzy na ekran. Dzięki temu urządzenie automatycznie skróci czas podświetlania, gdy użytkownik przestanie korzystać ze smartfona, co może przyczynić się do oszczędzania energii.

Monitorowanie stanu pamięci UFS

Android 15 wprowadzi system monitorowania stanu pamięci UFS, który pozwala użytkownikom na sprawdzenie zużycia pamięci urządzenia wyrażonego w procentach. Dzięki temu można lepiej zarządzać pamięcią i unikać potencjalnych problemów związanych z jej zużyciem.

Wymuszanie trybu ciemnego

Nowa wersja Androida umożliwi wymuszenie na aplikacjach korzystania z trybu ciemnego, nawet jeśli deweloperzy nie przygotowali jego specjalnej wersji. To rozwiązanie zwiększa spójność wizualną systemu i może przyczynić się do oszczędzania energii na urządzeniach z ekranami OLED.

Bluetooth Audio Sharing

Android 15 wprowadzi funkcję Bluetooth Audio Sharing, która umożliwi użytkownikom dzielenie się muzyką z innymi urządzeniami w pobliżu bez potrzeby łączenia się przez tradycyjne metody. To idealne rozwiązanie na wspólne treningi, spotkania towarzyskie czy podróże, gdyż umożliwia łatwe udostępnianie muzyki innym użytkownikom.

Kwarantanna aplikacji

Nowa funkcja kwarantanny aplikacji w Androidzie 15 zwiększa bezpieczeństwo systemu, izolując podejrzane aplikacje i ograniczając ich dostęp do systemu oraz danych użytkownika. Użytkownik może następnie zdecydować, co zrobić z podejrzanym oprogramowaniem, co zapewnia dodatkową warstwę ochrony przed złośliwym oprogramowaniem i innymi zagrożeniami.

Rozszerzona funkcjonalność Portfela Google

Android 15 rozszerzy funkcjonalność Portfela Google, dzięki czemu możliwe będzie przechowywanie nie tylko kart płatniczych, ale także biletów na wydarzenia, kart bibliotecznych, ubezpieczeń samochodowych oraz innych dokumentów zawierających kody QR lub tekst. To zwiększa użyteczność Portfela Google, czyniąc go jeszcze bardziej wszechstronnym narzędziem do zarządzania codziennymi potrzebami.

A może jednak wolisz iPhone’a z systemem iOS?

Dzięki tym nowościom Android 15 zapewni użytkownikom więcej możliwości personalizacji, lepszą ochronę prywatności, oraz poprawę wydajności i funkcjonalności urządzeń mobilnych. Oczywiście oprócz wymienionych usprawnień możemy spodziewać się też wielu drobnych zmian, takich jak np. nowe animacje, czy też ikony, które będą bardziej czytelne i estetyczne.

Wersja beta Android 15 – kto może wypróbować?

Nowa wersja beta Androida 15 jest już dostępna do testowania, a jej użytkownicy mają szerokie możliwości, aby przetestować nadchodzące zmiany i nowości. Pierwszymi, którzy mogą wypróbować wersję beta, są posiadacze urządzeń z serii Google Pixel, którzy zapisali się do programu Android Beta dla Pixela. Oto lista urządzeń Google Pixel, które są objęte programem:

 • Pixel 6,
 • Pixel 6 Pro,
 • Pixel 6a,
 • Pixel 7,
 • Pixel 7 Pro,
 • Pixel 7a,
 • Pixel Tablet,
 • Pixel Fold,
 • Pixel 8,
 • Pixel 8 Pro,
 • Pixel 8a.

Program beta nie ogranicza się jednak tylko do urządzeń Google. Wybrane modele innych producentów również mają dostęp do wersji beta Androida 15, umożliwiając szerszemu gronu użytkowników zapoznanie się z nowościami. Oto lista tych urządzeń:

 • HONOR Magic 6 Pro,
 • HONOR Magic V2,
 • Lenovo Tab Extreme,
 • Nothing Phone (2a),
 • OnePlus 12,
 • OnePlus Open,
 • OPPO Find N3,
 • realme 12 Pro+ 5G,
 • AQUOS sense8,
 • TECNO CAMON 30 Pro 5G,
 • vivo X100,
 • iQOO 12,
 • Xiaomi 14,
 • Xiaomi 13T Pro,
 • Xiaomi Pad 6S Pro 12.4.

Sprawdź też: iOS 16 – co nowego? Największe zmiany w systemie iPhone’a

Większość z tych urządzeń pochodzi od chińskich producentów, co oznacza, że niektóre bardziej popularne marki, takie jak ASUS, Motorola, Sony czy Samsung, nie są obecnie objęte programem beta Androida 15.

Smartfon Google Pixel i Android 15
Telefony Pixel od Google'a już mogą testować zmiany wprowadzane z Androidem 15

Dodatkowo, użytkownicy, którzy zarejestrowali się w programie beta Androida 14 QPR, automatycznie otrzymają aktualizację do wersji beta Androida 15. To daje im możliwość płynnego przejścia do testowania nowej wersji systemu bez konieczności ponownej rejestracji.

Testowanie wersji beta Androida 15 pozwala użytkownikom na wczesne zapoznanie się z nowymi funkcjami i ulepszeniami, a także na zgłaszanie ewentualnych problemów, co przyczynia się do dalszego doskonalenia systemu przed jego oficjalnym wydaniem. Co sądzisz o nadchodzących zmianach? Zapraszamy do komentowania!

Źródło zdjęć: Adobe Stock

4
0

Podziel się:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *