ios 16 nowa aktualizacja

Technologia

15.09.2022 12:13

iOS 16 – co nowego? Największe zmiany w systemie iPhone’a

Android i iOS Apple Telefony i tablety
15
0
0
15
0

System  iOS 16 w końcu zadebiutował na iPhone’ach! Co nowego wprowadza aktualizacja od Apple? Oto lista najważniejszych nowości w nowej wersji tego systemu operacyjnego! 

iOS 16 – lista nowości

Apple wraz premierą iPhone’a 14 zaprezentowało iOS 16. W najnowszej wersji systemu operacyjnego iPhone’ów z pewnością nie brakuje zmian! Zarówno wizualnych, jak i technicznych. Jest tego naprawdę sporo i z pewnością wszystko to pozytywnie wpłynie na użytkowanie telefonów Apple. Co nowego w takim razie przyniósł iOS 16?

https://www.youtube.com/watch?v=RH9cezXEFS0

Ekran blokady

Największa różnica w iOS 16 widoczna jest w ekranie blokady. Wygląd iPhone’a z pewnością uległ poprawie. Obecnie jego design jest o wiele lepszy i na dodatek użytkownicy mogą go sobie dostosować do swoich potrzeb. Od teraz bez problemu zmienisz na nim czcionkę, jej kolor czy rozmieszczenie poszczególnych elementów. 

Spersonalizuj swojego iPhone’a według swoich potrzeb! Dostępne są przeróżne style daty, zegara czy samych zdjęć. Na ekranie skonfigurujesz też swoje ulubione widgety. Nowością, która cieszy się sporą popularnością, jest możliwość wyeksponowania najważniejszego elementu fotografii, lekko wysuwając go na pierwszy plan. 

Warto też dodać, iż bez problemu można przygotować kilka takich ekranów blokady, które mogą się zmieniać np. w zależności od wybranego trybu skupienia. Poza tym powiadomienia od teraz pojawiają się w formie rozwijanej listy, która mieści się w dolnej części ekranu. 

ios 16 własny ekran blokady
Odświeżony design ekranu blokady to mała rzecz, ale naprawdę cieszy oko

Sprawdź też: iPhone – poradnik jak zmienić tło safari w iOS 15

Tryb skupienia

Wielu usprawnień i nowości doczekał się także Tryb skupienia. Jak już wyżej zostało wspomniane – można go łączyć z ekranem blokady. Od teraz, kiedy zmienisz wygląd swojego iPhone’a, to od razu zmienisz też sposób jego działania. iOS 16 sugeruje też ekrany blokady czy strony, które można ustawić pod konkretny, spersonalizowany tryb.

Wprowadzono też kolejne filtry, które mają nakładać ograniczenia w najważniejszych aplikacjach Apple – kalendarz, mail czy Safari. Nic też nie stoi na przeszkodzie, aby ustawić sobie harmonogram trybów skupienia, żeby te uruchamiały się o konkretnej godzinie lub w wyznaczonym miejscu.

Wiadomości

Sporo zmian w iOS 16 zaszło też w aplikacji Wiadomości. Jedną z najważniejszych jest na pewno możliwość edycji wiadomości do 15 minut od jej wysłania, choć zapis edycji będzie widoczny dla odbiorców. Warto też wspomnieć, że z tej opcji można skorzystać wyłącznie pięć razy na jedną wiadomość.

Co jednak w momencie, kiedy nie chcesz jej edytować, tylko usunąć? Kolejną z nowości jest opcja cofnięcia wysłania, tylko należy to zrobić w ciągu dwóch minut od naciśnięcia przycisku „wyślij”. 

Żeby tego było mało – po likwidacji wiadomości możesz ją też odzyskać i masz na to aż 30 dni! Od teraz możesz też zaznaczyć konkretne wiadomości jako nieprzeczytane, aby nie zapomnieć sprawdzić ich później. Z pozostałych nowinek – wraz z iOS 16 za pomocą wiadomości możesz wysyłać zaproszenia do współpracy oraz otrzymywać powiadomienia o jej postępach.

ios 16 funkcja tekst na żywo na filmie
Od teraz funkcja „tekst na żywo” działa również na filmach! Wystarczy wstrzymać klip i zaznaczyć interesujący Cię tekst

Sprawdź też: iPhone 13 vs 14 – porównanie. Jaki model kupić w 2022?

Mail

W przypadku aplikacji Mail to niestety prawie połowa nowych funkcji jest niedostępna w naszym kraju. Niemniej nie oznacza to, że Polska została całkowicie pozbawiona nowości. Wraz z nową aktualizacją, która pojawiła się na iPhone’ach, można w ciągu 30 sekund cofnąć wysłanego maila. Poza tym w końcu wprowadzono możliwość zaplanowania, kiedy dany mail ma zostać wysłany, a także ustawić sobie alert, który przypominać Ci będzie o odpisaniu na wiadomość.

Tekst na żywo

Rok temu wraz z iOS 15 pojawiła się możliwość rozpoznawania tekstu na zdjęciach – kopiowania, wklejania, przeszukiwania i tłumaczenia go. Tym samym sposobem można było wyszukiwać loty, śledzić przesyłki czy nawet przeliczać waluty. Teraz na iOS 16 można zrobić wszystko to samo, ale także na filmach.

Na razie jedyne wspierane języki to angielski, chiński, francuski, hiszpański, japoński, koreański, niemiecki, portugalski, ukraiński, włoski. Funkcja ta nie zadziała także na iPhone’ach ze starszym procesorem niż A12 Bionic, czyli iPhone 8.

Dom

Kolejne wielkie zmiany zaszły w aplikacji Dom. Ta ogólnie została gruntownie przebudowana. Obecnie obsługiwanie wszystkich akcesoriów i zarządzanie nimi jest o wiele prostsze. Na tej zaprojektowanej apce masz teraz szybki podgląd na całe mieszkanie. Wraz z iOS 16 użytkownicy smartfonów Apple mają także wygodniejszy dostęp do najczęściej używanych urządzeń.

Wprowadzono nowe kategorie, które wcześniej nie były dostępne – światła, nastrój, zabezpieczenia, głośniki i telewizory oraz woda. Akcesoria z nimi związane uporządkowane są według pomieszczeń, aby ułatwić kontrolę nad nimi i śledzenie statusu ich pracy. 

Już niebawem dojdzie do tego obsługa standardu Matter, czyli standardu łączności dla inteligentnego domu, przez który będzie można wykorzystać jeszcze więcej akcesoriów domowych. Czemu? Otóż Matter pozwala na ich ścisłą integrację, nawet jeżeli oparte są o różne platformy.

ios 16 funkcja leki
Od teraz możesz do iPhone’a wprowadzić jakie leki przyjmujesz i ustawić alerty, aby przypominały Ci o ich zażywaniu

Sprawdź też: Inteligentny dom w kilku prostych krokach!

Zdrowie

Bardzo ważną nową funkcjonalnością w iOS 16 jest kontrola nad przyjmowanymi lekami. Od teraz możesz stworzyć listę swoich leków, witamin i suplementów. Na jej podstawie utworzysz przypomnienia i indywidualne harmonogramy ich przyjmowania. Istnieje też możliwość zaproszenia bliskich osób, aby wspólnie monitorować Wasz stan zdrowia. Do tego wszystkiego dochodzą powiadomienia o zaburzeniach cyklu menstruacyjnego.

Uwaga – korzystanie z tych nowych funkcji nie powinno zastępować profesjonalnych porad medycznych. 

Chmura Rodzinna

Świetna nowina dla rodziców, których pociecha otrzymała od nich iPhone’a. Wraz z iOS 16 usprawnione zostało zakładanie konta dla dziecka, przez co od razu możesz włączyć dla niego właściwą kontrolę. Od teraz dziecko może wysyłać prośbę o „Czas przed Ekranem”, a lista kontrolna rodziny podsunie Ci przydatne rady i podpowiedzi.

Zabezpieczenia

iPhone często chwali się za jego zabezpieczenia. Teraz stały się one jeszcze lepsze. Ważne ulepszenia będą trafiać na smartfony Apple jeszcze szybciej i mogą być one aktualizowane automatycznie. 

Do tego dochodzi tryb blokady, czyli całkowicie nowa opcja skierowana do osób, które są świadome, że grożą im poważne cyberataki. Nakłada ona rygorystyczne ograniczenia na poszczególne funkcje, aby jak najbardziej zredukować działania hakerów. Warto również wspomnieć o jeszcze jednej nowince – otóż iOS 16 wprowadził obsługę Face ID w układzie poziomym. Mała rzecz, a cieszy.

nowe funkcje aparatu iphone
Tryb portretowy też przeszedł małą zmianę – od teraz istnieje możliwość rozmycia obiektu na pierwszym planie!

Sprawdź też: Początki iPhone’ów — pierwszy iPhone, historia i wpływ na rynek urządzeń mobilnych

Ułatwienia dostępu

Najnowsza aktualizacja iOS 16 wprowadza także szereg nowości pod kątem ułatwień dostępu. Od teraz możesz sklonować swojego Apple Watcha, wykrywać drzwi w narzędziu lupa, otrzymywać pomoc w grach czy dodawać audiogramy w aplikacji zdrowie. 

Warto też wspomnieć o możliwościach zmiany ustawień w apce Książki – możesz edytować pogrubienie tekstu, wielkość odstępów między wierszami, znakami, wyrazami itp. Dodatkowo możesz też nauczyć swojego iPhone’a, aby ten nasłuchiwał charakterystycznych dźwięków dla Twojego otoczenia. Jakich? Np. sygnały sprzętów AGD czy dzwonek do drzwi.

Zdjęcia

iOS 16 wprowadził takżę szereg przydatnych ułatwień w organizacji zdjęć. Od teraz na karcie Albumy znajdziesz funkcję, dzięki której wykrywacz duplikaty obrazów, a co z tym idziem – możesz łatwiej zapanować nad miejscem. Dodatkowo nie musisz już każdorazowo edytować fotografii – możesz skopiować dane ustawienia i wklejać na kolejne zdjęcia, a nawet ich całej serii. Doszły też nowe rodzaje wspomnień oraz możliwość wyłączenia polecanych treści.

Aparat + tłumacz

Nie tylko sama biblioteka, ale też aparat doczekał się nowości wraz z aktualizacją iOS 16. 

Od teraz tryb portretowy umożliwia rozmycie obiektów na pierwszym planie, aby w pełni oddać efekt głębi ostrości. 

Specjalny tryb filmowy natomiast stał się jeszcze lepszy, gdyż nagrania stały się obecnie o wiele bardziej szczegółowe w okolicach krawędzi włosów i okularów. Mała uwaga – te funkcje dostępne są wyłącznie  na modelach iPhone 13 i 14.  Do tego dochodzi jeszcze zaimplementowany w aparat tłumacz. Wystarczy, że ustawisz napis w kadrze i tym sposobem możesz nałożyć na niego tłumaczenie. Dostępny jest język polski! 

iphone po aktualizacji systemu
Lista zmian w iOS 16 jest naprawdę spora, a do końca roku dojdzie jeszcze nieco nowych funkcji!

Co jeszcze nowego w iOS 16?

Powyższe nowinki to tylko kropla w morzu tego, co Apple wprowadziło wraz z aktualizacją iOS 16. O czym jeszcze warto wspomnieć? Które funkcje iPhone jeszcze doczekały się usprawnień?

Tego jest naprawdę sporo. Między innymi mowa o FaceTime i możliwości swobodnego przełączania rozmowy z iPhone’a na Maca lub iPada i vice versa. Do tego dochodzi możliwość współpracy z rozmówcami w takich apkach jak Keynote, Pages, Notatki czy safari.

Osoby korzystające z Memoji też będą zadowolone, bo sporo zostało do nich dodanych – teraz masz jeszcze więcej opcji personalizacji swojej postaci. Na iPhone wprowadzono także długo wyczekiwaną funkcję szybkie notatki. Jak komuś mało alertów RCB, to od teraz smartfon Apple też może takowe wysyłać.

Powraca też stara funkcja, która została usunięta w 2017 roku, czyli wskaźnik naładowania iPhone’a! Niestety – ta opcja jest niedostępna dla MODELI xr, 11, 12 mini i 13 mini.

Jakie iPhone otrzymały iOS 16?

Które iPhone otrzymały iOS 16? Apple po wielu latach w końcu uśmierciło iPhone 6, 7 i SE pierwszej generacji. Warto też wspomnieć, że choć aktualizacja trafi także na kilkuletnie już iPhone’y, to nie otrzymają one wszystkich funkcji, co nieco nowsze modele. Poniżej lista wszystkich iPhone’ów, na których można wgrać iOS 16:

Masz już na swoim telefonie najnowszą aktualizację? Jak Twoje wrażenia? Co sądzisz o tych wszystkich pomniejszych ulepszeniach? Koniecznie nam daj znać w komentarzu! 

15
0

Podziel się:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *