facetime

Technologia

04.04.2023 13:40

FaceTime od Apple – co to jest i jak korzystać?

Apple Programy i aplikacje Telefony i tablety
16
2
0
16
2

FaceTime – czym konkretnie jest ta usługa? Z naszego artykułu dowiesz się czym jest FaceTime, jak działa oraz czy korzystanie z tej aplikacji jest bezpieczne. Przedstawię również najnowsze, dość rewolucyjne informacje na jej temat.

Użytkowników iPhone’ów stale przybywa! Jeśli jesteś jednym z nowych posiadaczy telefonów Apple, to pewnie masz kilka lub kilkanaście pytań. Zastanawiasz się czym jest FaceTime? Nic się nie martw, poniżej postaram Ci się wszystko dokładnie wyjaśnić.

FaceTime – co to jest?

Zacznijmy od tego, co najważniejsze, a więc wyjaśnienia czym właściwie jest FaceTime. Mówiąc najprościej jest to aplikacja do rozmów, pozwalająca użytkownikom na prowadzenie zarówno rozmowy głosowej, jak i połączenia wideo. Komunikator ten miał swój debiut w 2010 roku i jest aplikacją przeznaczoną dla systemu iOS. Jego usługi możemy porównać do innych aplikacji tego typu, np. Skype.

facetime rozmowa przez telefon z kamerką
FaceTime to świetna opcja, aby porozmawiać i zobaczyć się z bliskimi, których ze względu na kilometry nie widujesz na co dzień

Warto w tym miejscu dodać, że pozwala on na wykonywanie połączeń za darmo. Za pobranie komunikatora nie płacimy, jeśli korzystamy z sieci Wi-Fi, nie płacimy również za połączenia. Warto jednak mieć świadomość, że w przypadku korzystania z sieci komórkowej, czyli internetu 3G, 4G, LTE lub 5G, może zostać pobrana opłata za wykorzystywanie danych. FaceTime nie jest jednak programem, który zużywa ich dużo. Połączenie, które trwa około 10 minut, to zużycie ok. 25-30 MB danych. Może więc to być znacznie bardziej opłacalne niż klasyczna rozmowa telefoniczna.

-75%
Kody rabatowe Morele Najlepsze promocje w jednym miejscu

Inną usługą od Apple, która jest warta uwagi, to Apple Arcade. To właśnie dzięki niej możesz zagrać w przeróżne ciekawe gry mobilne! Chcesz się dowiedzieć o niej czegoś więcej? To koniecznie zapoznaj się z naszym artykułem na ten temat!

Jak wygląda wykonywanie połączeń FaceTime?

Aby móc korzystać z możliwości oferowanych przez tę aplikację, musimy posiadać urządzenia marki Apple z iOS lub iPadOS. Aplikacja ta działa także na komputerach Mac oraz MacBook! Co ważne, FaceTime nie ma wielkich wymagań systemowych, dlatego też pozwala na swobodne używanie starszych urządzeń. Skorzystać możemy więc z:

  • iPhone’a 4 (lub nowszej wersji),
  • iPad Pro (niezależnie od wersji),
  • iPad mini (również wszystkie modele),
  • iPod touch (od czwartej generacji).

Za pomocą komunikatora możesz wykonywać połączenia audio i wideo. Aby było to możliwe, musisz jednak znać numer telefonu lub adres e-mail odbiorcy. Zarówno dzwoniący, jak i odbiorca muszą mieć również dostęp do internetu.

facetime na tablecie apple
FaceTime działa zarówno na iPhone, jak i iPadach! | Źródło: apple.com

Czy FaceTime jest bezpieczny?

Obecnie należy zwrócić szczególną uwagę na swoje bezpieczeństwo w internecie. Nie dziwi więc fakt, że wiele osób obawia się, czy połączenie oraz sama aplikacja są bezpieczne. Na szczęście, w przypadku tego komunikatora nie musimy się bać.

Trzeba pamiętać, że jest to produkt stworzony przez firmę Apple, a więc giganta, który znany jest z produkcji wysokiej jakości sprzętów oraz ich funkcjonalności (w tym tych dotyczących bezpieczeństwa właśnie). Nie dziwi więc fakt, że FaceTime został w 2015 uznany za najbezpieczniejszy komunikator. Tytuł ten zdobył po badaniach zleconych przez firmę Kaspersky, znaną z tworzenia skutecznych programów antywirusowych.

Sprawdź też: Apple Music – cena, oferta i czy warto? 

FaceTime posiada szereg zabezpieczeń, dzięki którym wykonywanie połączeń jest całkowicie bezpieczne. Wśród nich wymienić możemy przede wszystkim szyfrowanie  end-to-end. Dzięki niemu zarówno połączenia audio, jak i wideo kodowane są na sprzęcie, z którego korzysta nadawca i odkodowywane są dopiero u odbierającego.

facetime filtry i efekty
Na tej aplikacji do wideorozmów od Apple nie brakuje też przeróżnych filtrów!

Czy FaceTime jest darmowy?

Zastanawiasz się czy FaceTime jest darmowy? Otóż z aplikacji można korzystać całkowicie za darmo. W przeciwieństwie do tradycyjnych połączeń telefonicznych, FaceTime wykorzystuje połączenie internetowe. Jeśli masz dostęp do Wi-Fi, możesz prowadzić rozmowy audio i wideo bez żadnych opłat.

Sprawdź też: Co to jest AirDrop? Jak włączyć i jakie daje możliwości?

Jeśli nie masz dostępu do Wi-Fi i chcesz korzystać z FaceTime na danych komórkowych, zostaniesz obciążony zgodnie z cennikiem swojego operatora – tak jakbyś korzystał z Internetu mobilnego (3G, 4G, LTE, 5G). Jednak nie ma żadnych dodatkowych opłat za same połączenia.

Trudno jednoznacznie określić, ile danych zużywa FaceTime, ponieważ zależy to od wielu czynników. Jednakże, w ciągu dziesięciu minut rozmowy, średnio wykorzystasz około 25-30MB danych, co w rzeczywistości nie jest dużą ilością. W przypadku, gdy posiadasz duży limit transferu danych, warto skorzystać z tej opcji, ponieważ nie wymaga ona dużych nakładów.

Podczas rozmów w kraju nie trzeba się martwić o dodatkowe opłaty, jednak kiedy wyjeżdżasz za granicę, musisz uważać. W takiej sytuacji, zostaną naliczone opłaty za roaming, które mogą być bardzo wysokie, szczególnie poza granicami Unii Europejskiej.

FaceTime również na Androida i PC!

Jak wspominałem wcześniej,  aplikacja FaceTime stworzona została z myślą o urządzeniach z systemem iOS, przez co nie pozwalała nam na połączenia z wszystkimi bliskimi nam osobami. To się jednak zmieni. Na konferencji Apple WWDC 2021 ogłoszono, że już posiadacze urządzeń z iOS będą mogli zapraszać do wideo konferencji dowolnych użytkowników. W tym również posiadaczy telefonów z systemem Android oraz osób korzystających z komputerów z systemem Windows!

Sprawdź też: Apple CarPlay – jak włączyć i skonfigurować? Poradnik

Usługa ta jest dostępna za pośrednictwem funkcji ShareLink. Po przesłaniu linka do video połączenia możesz uczestniczyć w rozmowie, niezależnie od tego, jaki sprzęt posiadasz.

W aplikacji zostały wprowadzone również inne zmiany i ulepszenia. Wśród nich wymienić można:

  • poprawę jakości dźwięku w czasie rozmowy (mikrofon ma eliminować szumy w tle, przez co połączenie będzie lepszej jakości),
  • widok okienek rozmówców w stylu grid (co pozwoli lepiej widzieć wielu rozmówców),
  • możliwość rozmazania tła przez rozmówcę,
  • odtwarzanie wideo na ekranach wszystkich rozmówców.

Podsumowując, FaceTime to jedna z tych aplikacji, które warto znać. Tym bardziej że niebawem nie będzie zarezerwowana wyłącznie na iphone’a czy ipada, a stanie się bardziej dostępna również dla telefonu z systemem Android (skorzystamy na niej także na urządzeniach z Windowsem). Możemy więc domyślać się, że stanie się poważnym konkurentem dla Zoom’a czy platformy Teams.

Jeżeli interesują Cię inne usługi od Apple, to popełniliśmy także artykuły o np. Apple Maps czy subskrypcji Apple One. Jeżeli chcesz się dowiedzieć więcej na te tematy, to koniecznie zapoznaj się z tymi tekstami!

16
2

Podziel się:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *