Poradniki

14.05.2021 05:13

Najlepsze programy i aplikacje do rozpoznawania muzyki – sprawdź, którą wybrać

Programy i aplikacje
5
6
0
5
6

Programy do rozpoznawania muzyki to przydatne narzędzia – ilu z nas słysząc podobający się nam utwór, pragnęło poznać przy tym jego nazwę? Przeczytaj, by dowiedzieć się o nich więcej – omawiamy aplikacje na telefon i komputer.

Zapisz tytuł usłyszanej piosenki, dzięki stworzonym do tego aplikacjom!

Nie musisz już zapamiętywać słów usłyszanej przez przypadek piosenki, aby później wpisać tekst w Google i ją znaleźć. Nowe technologie pomogą Ci wyszukać utwór, ustalić jego tytuł, wykonawcę, a nawet wyświetlić cały tekst. Niektóre programy do rozpoznawania muzyki posiadają zaawansowane funkcje, dzięki którym będziesz w stanie uzyskać szczegółowe dane na temat nawet całego albumu. Wystarczy tylko sięgnąć do kieszeni po smartfona, wybrać odpowiedni program do rozpoznawania muzyki i kliknąć jeden przycisk.

Shazam to obecnie najlepsze narzędzie do identyfikacji muzyki dostępne na rynku / Źródło: routenote.com

Jak działa program do rozpoznawania muzyki?

Rozpoznawanie muzyki to całkiem złożony, aczkolwiek szybki proces, który odbywa się z wykorzystaniem zdalnych serwerów. Dlatego, podczas używania przystosowanych do tego programów, wymagane jest połączenie urządzenia z internetem. Bez obaw, jeżeli będziesz w miejscu, gdzie akurat nie możesz mieć dostępu do sieci – masz możliwość zapisania tagów lub utworu, które będziesz mógł porównać, kiedy z powrotem podłączysz się do internetu.

Wyobraź sobie miliony piosenek, które są przechowywane w jednym miejscu. Robi wrażenie, prawda? Teraz spójrz na to pod kątem informatycznym. Programiści zadbali o to, aby w odpowiedni sposób odciążyć serwery i urządzenia, dlatego pierwszym i najważniejszym krokiem jest pozbycie się wszelkich szumów i zakłóceń podczas zapisywania piosenki do bazy. Następnie z utworu wygeneruje się spektrogram, czyli wykres, który zapisuje częstotliwość dźwięku w zależności od czasu wraz z uwzględnieniem jego głośności dla danej częstotliwości. Takim sposobem otrzymujesz wszelkie informacje o poszczególnych, najbardziej wyrazistych dźwiękach w utworze, występujących w danym czasie, które później zostają przechowywane.

Aplikacje oraz programy do rozpoznawania muzyki działają na zasadzie następującego schematu:

 1. 1. Pierwszy krok to nagranie muzyki za pomocą aplikacji skierowanej na źródło dźwięku.
 2. 2. Następnie aplikacja wysyła stworzone nagranie do serwerów w celu wyłonienia najbardziej charakterystycznych dźwięków i rozpoznania tytułu.
 3. 3. Serwer w bardzo szybkim tempie ustala typowe cechy utworu.
 4. 4. System wyszukuje zgodności w ogromnej bazie danych.
 5. 5. Po odszukaniu identycznych dla siebie danych utworu serwer wysyła informacje o tytule do aplikacji, a Ty odnajdujesz swoją piosenkę.
MusiXmatch to dobra alternatywa dla Shazama / Źródło: blog.musixmatch.com

Jakie są najlepsze aplikacje do rozpoznawania muzyki na telefon?

Wybór aplikacji do rozpoznawania muzyki,  która spełni Twoje oczekiwania to nie lada  wyzwanie. Na szczęście oferta pozycji na rynku jest ogromna. Oto kilka najlepszych z nich:

 1. Shazam – aplikacja została stworzona przez brytyjskie przedsiębiorstwo o tej samej nazwie, które jest własnością Apple. Jedną z jej zalet jest możliwość identyfikacji muzyki nawet wtedy, kiedy korzystasz ze słuchawek.  Po rozpoznaniu utworu Shazam umożliwia jego odtworzenie w serwisach takich jak YouTube i Spotify. Masz możliwość połączenia aplikacji ze swoimi  mediami społecznościowymi np. Facebookiem, dzięki czemu możesz dzielić się ze znajomymi wszelkimi uwagami i informacjami na temat odnalezionych utworów. Aplikacja ma bogatą bibliotekę utworów dzięki temu, że współpracuje z wytwórniami muzycznymi. Shazam jest bardzo dokładną platformą, łatwo odnajdzie muzykę w miejscach, gdzie panuje hałas np. kawiarniach lub centrach handlowych. Według wielu użytkowników jest to najlepszy program do rozpoznawania muzyki.
 2. SoundHound – to jedna z popularniejszych aplikacji. Gdy dotkniesz pomarańczowego przycisku, błyskawicznie zobaczysz tytuł piosenki, jej słowa, obejrzysz transmisję strumieniową oraz znajdziesz informacje o artyście, który wykonuje utwór. Ogromną zaletą tego programu jest to, że ma zdolność odkrywania utworów na podstawie śpiewu, nucenia lub samej melodii. Oprócz tego masz możliwość zobaczenia: mapy odkryć muzycznych w pobliżu Ciebie oraz na całym świecie, przebojów, które królują aktualnie w top listach, zdjęć artystów, ich biografii oraz dat urodzenia,  historii Twoich wyszukiwań (opcja tylko dla zarejestrowanych użytkowników). Aplikacja jest dostępna na urządzenia z Androidem oraz iOS.
 3. MusiXmatch to włoska firma zajmująca się danymi muzycznymi oraz platforma do wyszukiwania i udostępniania tekstów piosenek wraz z tłumaczeniami. Dzięki temu oprócz słuchania muzyki masz możliwość nauki języków za pomocą opcji wyświetlania tłumaczenia. Jednym kliknięciem sprawdzisz wykonawcę oraz tytuł piosenki, która leci w tle, na podstawie tylko jednej linii tekstu.  Aplikacja jest kompatybilna z Androidem oraz iOS.
 4. MusicID – darmowy program, który pozwala Ci na bardzo szybkie zidentyfikowanie piosenki, przejrzenie albumu oraz wszelkich informacji na temat jego wykonawcy. Zaletą MusicID jest opcja dodania notatki, aby pamiętać np. to, gdzie zlokalizowałeś dany utwór. Za pomocą jednego kliknięcia masz możliwość wyświetlenia podobnych artystów i wiele innych utworów. MusicID działa na urządzeniach z Androidem, jak również iOS. 

Jakie są najlepsze programy do rozpoznawania muzyki na komputer?

Zastanawiasz się, czy istnieje program do rozpoznawania muzyki na PC? Odpowiedź brzmi: tak! 

Oto kilka programów/narzędzi do rozpoznawania piosenek na komputerze, które określą utwory odtwarzane w słuchawkach.

 1. Shazam – ta jedna z najpopularniejszych aplikacji do wyszukiwania muzyki jest dostępna również na komputerach osobistych, choć tylko tych od Apple’a. Działajac w tle jest w stanie rozpoznawać muzykę graną z poziomu PC lub dochodzącą z jego pobliża.
 2. Jaikoz – to zaawansowane narzędzie do tworzenia i edycji tagów w plikach audio. Posiada mechanizm wyszukiwania danych oraz usuwania zduplikowanych plików. Wspiera formaty audio takie jak: MP4, M4A, M4P, MP3, WMA, FLAC oraz OGG. Dostępny jest na urządzeniach od Microsoftu i Apple’a.
 3. Tunatic – to narzędzie przydatne w szukaniu piosenek nieotagowanych i niemających nazwy informującej o tytule i wykonawcy. Program analizuje dźwięki nagrywane przez kartę dźwiękową, a jego system odbiera je z wejścia liniowego bądź mikrofonu. Program łączy się ze swoimi serwerami, gdzie porównuje dźwięk ze swoją bazą danych. Tunatic jest bezpłatny i dostępny na urządzenia z Windows 2000 / XP / Vista / 7.  
 4. Midomi.com – w krótkich słowach to po prostu SoundHound, tyle, że w postaci internetowej wyszukiwarki piosenek. Strona pozwoli Ci wyszukać piosenkę puszczoną z komputera bądź nawet zanuconą przez Ciebie! Jednym z zarzutów stawianych tej usłudze, jest to, że nie ma tak dużej bazy jak aplikacja dedykowana urządzeniom mobilnym, niemniej jest to wystarczające narzędzie do identyfikacji większości poszukiwanych przez nas piosenek.
Midomi.com to SoundHound w wersji przeglądarkowej

Warto zaznaczyć, że możesz spotkać się z sytuacją, gdy piosenka nie będzie tą, którą właśnie słyszysz. Bez obaw, w takim przypadku ponów starania i spróbuj rozpoznać utwór kilkukrotnie. Po pobraniu jednej z powyższych aplikacji będziesz pod wrażeniem łatwości ich obsługi oraz działania, a rozpoznawanie muzyki online będzie dla Ciebie proste jak nigdy dotąd.

5
6

Podziel się:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.