Midomi obrazek glowny

Poradniki

29.06.2021 10:21

Midomi – strona do rozpoznawania muzyki. Lepsza od Shazam?

Online
10
4
0
10
4

Midomi to strona umożliwiającego szukanie i rozpoznawanie muzyki. Społeczność okrzyknęła ją jedną z ciekawszych w tej kategorii. Nie brakuje także głosów, że może zająć topowe miejsce i zepchnąć z piedestału popularnego Shazama. Czym się wyróżnia i co ją charakteryzuje? 

Midomi – podstawowe informacje o aplikacji do rozpoznawania muzyki

Ta muzyczna wyszukiwarka powstała w 2005 roku – początkowo wyłącznie w wersji przeglądarkowej. Szybko zyskała grono użytkowników, zbierając coraz to lepsze opinie i obfitując w nowocześniejsze oraz doskonalsze udogodnienia. Na fali sukcesu powstała aplikacja kryjąca się pod nazwą SoundHound (zmiana nazwy nastąpiła w 2009 roku), która funkcjonuje na wszystkich systemach (nie tylko na tych najpopularniejszych jak iOS czy Android, ale i na Windowsie coraz częściej pojawiającym się na smartfonach).

Aplikacja, którą znajdziesz zarówno w AppStore, jak i Google Play, jest wyjątkowo prosta w obsłudze – już po uruchomieniu na głównym ekranie pojawia się logo, którego naciśnięcie powoduje rozpoznawanie dźwięku. Cała czynność trwa maksymalnie kilkanaście sekund, program doskonale radzi sobie z szukaniem i już po pięciu sekundach pokazuje tytuł oraz wykonawcę. Początkowy interfejs pozwala na przeszukanie najpopularniejszych (i najczęściej szukanych) utworów, znalezienie piosenki po fragmencie tekstu czy odtwarzanie krótkich próbek.

Midomi
Źródło: midomi.com

Midomi/SoundHound na iOS, Android i wersja desktopowa – co dokładnie oferują?

Spośród wielu rozwiązań systemowych proponowane opcje nie różnią się znacząco – każda z nich jest dopracowana w najmniejszym szczególe, by potencjalny użytkownik w każdej wersji bez problemu znalazł poszukiwany utwór czy tekst. Producent Midomi zadbał, by zarówno w przeglądarce, jak i aplikacji zapisywała się historia poszukiwanych przez Ciebie piosenek. Dodatkowo po każdym odnalezieniu dźwięku możesz dodać go do stworzonej przez Ciebie playlisty.

Zarówno opcja desktopowa, jak i na smartfona, wyświetla najpopularniejszych i najczęściej wyszukiwanych twórców w formie zakładki what’s trending. Jednocześnie z każdego dźwięku system przekieruje Cię do sklepu Amazon lub Apple, w którym możesz kupić i ściągnąć utwór na telefon, do swojej prywatnej biblioteki.

SoundHound umożliwia pobranie okładki utworu i albumu oraz dodawanie utworów do ulubionych. Głosowo uruchomisz aplikację, korzystając z zaprogramowanego hasła „Hound, what’s this song?” – idealny pomysł, który sprawdzi się, gdy masz zajęte ręce, a wiesz, że piosenka nie wyjdzie Ci z głowy przez najbliższych kilka dni. Kolejną propozycją jest także szukanie po nazwie, którą możesz wprowadzić ustnie – to doskonałe rozwiązanie w przypadku, gdy nie jesteś pewien pisowni lub nie znasz jej w pełni.

Dodatkowe opcje Midomi

Midomi zbiera w sobie wszystkie funkcje w jednym miejscu. Wśród najciekawszych proponowanych opcji znajdziesz przycisk przekierowujący bezpośrednio do serwisu Youtube, gdzie obejrzysz oficjalny teledysk poszukiwanego utworu oraz zapoznasz się z tekstem. Midomi posiada także odsyłacze do najpopularniejszych appek streamingowych jak Spotify, Apple Music i Deezer.

Jedyną i niepowtarzalną w jakiejkolwiek innej aplikacji funkcjonalnością jest społeczność. Czym się charakteryzuje? Daje możliwość zaśpiewania lub zanucenia poszukiwanego kawałka, a jeśli aplikacji nie uda się jej znaleźć (co wątpliwe), możesz podpytać innych użytkowników. Po wielu testach z pełną odpowiedzialnością potwierdzamy, że nie trzeba być mistrzem wokalnym, by SoundHound poradził sobie z tym zadaniem. 

Midomi vs Shazam – porównanie

Porównując obie aplikacje, Shazam nie jest żadną konkurencją dla Midomi. Albo inaczej mówiąc, SoundHound nie ma sobie równych. A dlaczego? Wyróżnia się prostym interfejsem, łatwą obsługą i mnóstwem dodatkowych funkcjonalności oraz udogodnień, których temu drugiemu po prostu brakuje. Zarówno pierwszy, jak i drugi program dostępne jest w dwóch wersjach – płatnej i darmowej. Oba pozwalają na kilkukrotne skorzystanie w formie bezpłatnej i nieograniczone przeszukiwanie w opcji premium.

To, czego brakuje w słabszej apce, to pokazywanie tekstu na bieżąco, w momencie odsłuchiwania piosenki – Midomi tę opcję posiada i jest ona świetnym sposobem na naukę języka, podszkolenie się w wymowie oraz zapamiętanie słów. Do wielu jej zalet trzeba dopisać synchronizację z aplikacjami streamingowymi, dzięki czemu możesz dodać piosenki do np. Spotify.

Nie da się ukryć, że zdecydowanym faworytem jest SoundHound, który jest znacznie prostszy w obsłudze, bardziej zintegrowany z innymi aplikacjami i zdecydowanie lepiej rozwinięty. Shazam nadal posiada jednak grono oddanych użytkowników, którzy nie rozważają zmiany aplikacji. A może jednak warto? 

Sprawdź: Najlepsze programy i aplikacje do rozpoznawania muzyki – sprawdź, którą wybrać

10
4

Podziel się:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *