youtuber

Rozrywka

03.04.2023 11:13

YouTuber – ile zarabia? Jak wygląda praca na YouTube?

Biznes Online
10
0
1
10
0

Kim jest Youtuber? Do niedawna sporo ludzi nie brało „pracy na YouTube” na poważnie – na szczęście z każdym dniem to się zmienia. Co robią YouTuberzy i jak wyglądają ich zarobki? Zapraszam do lektury! 

Według sondaży zawód youtuber jest najczęściej wskazywanym przez dzieci zapytane, kim chciałyby być w przyszłości. Polscy youtuberzy oraz polskie youtuberki od lat są idolami najmłodszych użytkowników internetu, a wielu z nich zastanawia się jak założyć kanał na YouTube w przyszłości. Dorośli, którzy również często spędzają swój wolny czas na tym serwisie widząc status życia najpopularniejszych YouTuberów zachodzą w głowę jak zarabiać na YT oraz ile można zarobić na YouTube.

YouTuber – kto to jest? Czy jest taki zawód?

Zanim zaczniemy ustalać ile zarabia się na YT warto dowiedzieć się kim jest YouTuber. Założyciele YouTube Chad Hurley, Steve Chen oraz Jawed Karim w 2005 roku otworzyli serwis, który miał służyć do uploadowania na nim nagranych przez siebie krótkich filmów video. Niedługo później po pierwszych sukcesach platformy w 2006 roku, została ona wykupiona przez amerykańskiego giganta, firmę Google za kwotę przekraczającą półtora miliarda dolarów.   W ciągu blisko 20 lat istnienia serwisu YouTube stał się jedną z najpotężniejszych stron w internecie. Ludzie na całym świecie oglądają każdego dnia średnio około miliard godzin treści na YouTube, a na samym serwisie co minutę pojawia się 60 godzin nowego materiału. 

Sprawdź też: Zarobki na YouTube – ile zarabia się na YT w Polsce?

Biorąc pod uwagę tak wielkie liczby, nic dziwnego, że chętniej oglądani twórcy są w stanie wyżyć z publikowanych przez siebie filmów. Od wielu lat więc w sieci istnieje zawód YouTuber. Najprościej rzecz ujmując, jest to osoba, która zarabia z zamieszczania stworzonych przez siebie filmów na serwisie. Sposobów na monetyzacje swojej działalności na YouTube jest kilka, począwszy od pieniędzy, które wypłaca sam serwis za liczbę wyświetlonych reklam narzuconych przez platformę, aż po płatne współprace z największymi firmami na świecie. Zarabianie na YouTube nie jest niczym dziwnym w obecnych czasach, a zarobki na YT największych twórców sięgają wielomilionowych kwot.

-75%
Kody rabatowe Morele Najlepsze promocje w jednym miejscu

Zarobki na YT – ile można zarobić na YouTube?

Praca YouTubera nie jest pracą na etacie i nie ma jednoznacznej odpowiedzi na to ile zarabia YouTuber. Ciężko jest nawet podać widełki. Jest wiele czynników, które wpływają na stawki twórców. Ilość umieszczanych reklam, liczba wyświetleń, rodzaj kontentu, ilość minut obejrzanych przez widzów w filmie, potencjał dla reklamodawców czy aktywność w social media. Wiadomo, że pato youtuber nie przyciągnie zainteresowania firm i nie będzie on reklamował dodatkowo produktów w swoich filmach, ponadto kontrowersyjna działalność może doprowadzić do demonetyzacji kanału przez samego YouTube, a nawet do zbanowania właściciela kanału. 

youtuber

Ile zarabia początkujący YouTuber?

Oczywiście, na samym początku swojej przygody z YouTube, nie możemy liczyć na wielotysięczne zyski. Przekonanie widzów do oglądania swoich filmów, a później ugruntowanie swojej pozycji na rynku jest karkołomnym zadaniem i tylko niewielki procent osób działających na tym serwisie przebije się do szerszej publiki, a co za tym idzie, będzie w stanie zmonetyzować swoje działania. Należy pamiętać, że wielu obecnie topowych twórców zaczynało w czasach, gdy na YouTube ciężko było zarobić i tworzyli oni filmy hobbystycznie. Takie podejście wraz z rosnącą popularnością serwisu pozwoliło im w późniejszym okresie na zarabianie potężnych pieniędzy.

Tak więc ile zarabia początkujący YouTuber? Odpowiedź może być przykra dla wielu, ale istnieje duża szansa, że nie zarobi on praktycznie nic. Jeśli jednak będzie regularnie publikował treści oraz zdoła się wstrzelić w algorytm serwisu to przy stosunkowo małej publice, będzie już w stanie zagwarantować sobie wpływy na poziomie do 1000 złotych. 

Ile zarabia YouTuber w Polsce?

Skoro kraj, z którego płyną wyświetlenia danego filmu, ma znaczenie, wiele osób chciałoby się dowiedzieć ile zarabia YouTuber w Polsce? Najpopularniejsi twórcy potrafią z samych reklam w filmach zarobić kilkadziesiąt tysięcy złotych miesięcznie, a najwięksi z nich potrafią zarobić nawet sześciocyfrowe kwoty. Średnia kwota, jaką w naszym kraju twórca dostaje za tysiąc odtworzeń swojego filmu to 3 złote. Zarobki z innych źródeł, które są ściśle powiązane z ich działalnością na tym serwisie, przekładają się na miliony złotych rocznie.

zawód youtuber

Jeśli chodzi o przeciętnego YouTubera w naszym kraju, badania wykazują, że najwięcej badanych twórców, publikujących na serwisie należącym do Google deklaruje zarobki na poziomie 1000 do 5000 złotych miesięcznie. Polska jest świetnym rynkiem do zarabiania pieniędzy na YouTube, nawet biorąc pod uwagę, że stawki za 1000 odtworzeń są zdecydowanie mniejsze niż za granicą to liczba osób oglądających na co dzień treści zamieszczane na stronie, jest ogromna — aż 25 milionów Polaków codziennie korzysta z YouTube.

Najpopularniejsi Youtuberzy na świecie i w Polsce

YouTuberzy w Polsce, jak i na świecie mają obecnie, szczególnie wśród młodszych fanów status celebrytów. Najpopularniejsi twórcy są niejednokrotnie bardziej rozpoznawalni przez młodzież i młodych dorosłych niż piłkarze, piosenkarze czy gwiazdy tradycyjnych mediów. 

Sprawdź też: Ile zarabia Friz z Ekipą?

Największym kanałem na świecie jest indyjski kanał muzyczny T-Series. Zgromadził on blisko ćwierć miliarda subskrypcji. T-Series oraz kilka innych największych kanałów tworzone jest przez firmy i ciężko nazwać twórców tych kanałów stricte youtuberami. Przez wiele lat kanałem z największą liczbą subskrypcji był szwedzki twórca publikujący głównie materiały z gier wideo oraz vlogi — Pewdiepie. Felix Kjellberg, bo tak naprawdę nazywa się twórca, jest do dzisiaj jednym z najpopularniejszych twórców na tym serwisie, gromadząc ponad 110 milionów stałych widzów na swoim kanale. Niedawno przegonił go w liczbie subskrypcji inny twórca — MrBeast, który dzięki 138 milionom subskrypcji jest obecnie najpopularniejszym YouTuberem na świecie. Natomiast najwięcej wyświetleń na YT zgromadził teledysk do piosenki „Despacito”, autorstwa Luisa Fonsi, bagatela ponad 8 miliardów odtworzeń.

Twórca Youtube'owy kręci filmik

W Polsce sytuacja jest analogiczna. Kanałem z największą liczbą subskrypcji jest Bazylland, czyli kanał publikujący filmy dla dzieci. Nie wpisuje on się jednak w definicję YouTubera, więc miano najpopularniejszego YouTubera w Polsce, przypisuje się Blowkowi, który posiada 4,91 miliona subskrypcji. Blowek od wielu lat jest numerem jeden na liście największych twórców w naszym kraju, jednak sytuacja może się niedługo diametralnie zmienić. Na drugim miejscu znajduje się Karol Friz Wiśniewski, który zgromadził 4,81 miliona subskrybentów i w niedługim czasie może przegonić swojego konkurenta.

Kto był pierwszym Youtuberem?

Choć dzisiaj na serwisie znajdują się miliony kanałów na całym świecie, ktoś oczywiście musiał być pierwszym YouTuberem. Jak łatwo się domyślić, pierwszym twórcą na serwisie YouTube był jeden z założycieli, Jawed Karim. Ciekawostką więc jest fakt, że pierwszym kanałem oraz de facto pierwszym youtuberem na świecie był jawed, bo takiej nazwy użył twórca przy tworzeniu profilu. Pierwszym filmem z kolei stał się zamieszczony przez niego materiał „Me at the zoo” – 19-sekundowy filmik przedstawiający Karima przed wybiegiem dla słoni w lokalnym zoo. 

10
0

Podziel się:

Komentarze (1)

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *