Pierwszy film na YT

Rozrywka

07.05.2021 09:12

Zobacz pierwszy opublikowany film w serwisie YouTube z 2005 roku!

Online
27
7
2
27
7

Pierwszy film na YT swoją premierę miał 23 kwietnia 2005 roku. Chcesz poznać jego dokładną historię oraz dowiedzieć się, kiedy powstał YouTube, jeden z najpopularniejszych serwisów internetowych na całym świecie? Przeczytaj poniższy artykuł.

Pierwszy film na YT – kto go opublikował i o czym jest?

Pierwszy, a zarazem najstarszy film, który pojawił się na YouTube, nosi nazwę Me at the zoo. Został opublikowany 23 kwietnia 2005 roku o godzinie 20:27:12. Jego autorem jest Jawed Karim, amerykański informatyk, przedsiębiorca oraz jeden z założycieli serwisu YouTube. Film to w zasadzie tylko krótkie, 18-sekundowe nagranie z twórcą portalu w roli głównego bohatera, który znajduje się w zoo w San Diego. Głównym tematem nagranego materiału są słonie, które widnieją w tle, tuż za plecami Jaweda. Stoi on przed ich klatką i z fascynacją opowiada o ich długich trąbach. Całe video to tak naprawdę amatorski filmik o obrazie słabej jakości, z trzyzdaniową wypowiedzią bohatera, która brzmi następująco:  A więc jesteśmy przed słoniami. Ciekawą rzeczą na ich temat jest fakt, że mają naprawdę, naprawdę, naprawdę długie trąby, i to jest, to jest niesamowite. I to wszystko, co jest (o nich) do powiedzenia”.

Co ciekawe, dopiero w dziesięciolecie powstania serwisu YouTube twórca filmu zmienił jego opis na Pierwszy film na YouTube. Może już czas znowu odwiedzić zoo?, natomiast w 2020 roku została opublikowana jego ulepszona wersja, w rozdzielczości 4K i 60 klatkach na sekundę. Mimo to, że jakość filmu nadal pozostawia wiele do życzenia, jest to historyczny film z YouTube, który powinieneś obejrzeć, ponieważ to krótkie nagranie zmieniło świat oraz przyczyniło się do ogromnego rozwoju serwisu, dzięki któremu niektórzy ludzie traktują nagrywanie filmów jako główne źródło dochodu.

Początki YouTuba na świecie i w Polsce

Na początku, kiedy powstał YouTube, mało kto spodziewał się, że odniesie on tak ogromny sukces na całym świecie. Jego popularność rosła jednak z każdym miesiącem, ludzie zaczęli przekazywać sobie informacje o witrynie, co przyczyniło się do tego, że serwis zyskał na popularności w bardzo szybkim tempie. W lipcu 2006 roku ze statystyk wynikało, że każdego dnia publikowanych jest 65 000 nowych klipów, a witryna osiąga 100 milionów odsłon! Z każdym rokiem stronę publikowano w coraz większej liczbie państw. Pierwsze filmy z YouTube zamieszczane przez użytkowników z całego świata to najczęściej krótkie, amatorskie video z humorystyczną treścią o bardzo słabej jakości. 

Interfejs w języku polskim udostępniono dopiero 19 czerwca 2007 roku. Początki YouTube w Polsce, podobnie jak na świecie, wiązały się z humorystycznymi treściami, które przedstawiały najczęściej zabawne sytuacje z dziećmi, zwierzętami lub ludźmi pod wpływem alkoholu. Z czasem twórcy zaczęli bardziej przykładać się do filmów, aby wnosiły coś więcej oprócz humoru. W taki sposób powstały kanały takie jak np.:

  •  MaturaToBzdura.TV, sprawdzający podstawową wiedzę Polaków,  
  • SA Wardega tworzący pranki/zaplanowane żarty na ludziach,
  • Kocham Gotować z filmami przedstawiającymi przepisy kulinarne.

Obecnie znane koncerny takie jak np.: Play, TVN lub mBank wykorzystują YouTube jako jeden ze skuteczniejszych sposobów na reklamę i dotarcie do odbiorców.

YouTube Music & YouTube Premium
YouTube rozrósł się dzisiaj do kolosalnych rozmiarów – wiele osób wręcz nie wyobraża sobie bez niego życia

Krótka historia YouTube w pigułce

Historia YouTube zaczyna się w małym miasteczku San Mateo, gdzie mieściła się kamienica będąca pierwszą siedzibą serwisu. Jego twórcami są Chad Hurley, Steve Chen i Jawed Karim, byli pracownicy PayPal, ówcześni studenci informatyki. Nazwa domeny youtube.com została zarejestrowana 14 lutego 2005 roku i od tego czasu zyskiwała na popularności. Ludziom podobała się witryna, gdzie bez większych ograniczeń mogli dzielić się ze światem swoimi własnymi nagraniami.

Ze względu na to, że platforma zdobywała coraz większy rozgłos, a jej przyszłość zapowiadała się obiecująco, w listopadzie 2005 przedsiębiorstwo venture capital Sequoia Capital zainwestowało 3,5 miliona dolarów w jej dalszy rozwój. Inwestor przekazał twórcom również wiedzę i doświadczenie, dzięki któremu YouTube odnosił coraz większe sukcesy.

Sprawdź też: Zarobki na YouTube – ile zarabia się na YT w Polsce?

Z czasem ogromną już platformą zaczął interesować się kolejny gigant – Google, który zaproponował twórcom wykupienie serwisu za ponad 1,65 miliarda dolarów. Chociaż jego założyciele informowali wcześniej, że serwis nie jest na sprzedaż, cena najwidoczniej ich przekonała. Umowa kupna została zawarta w 2006 roku i była jedną z największych transakcji, jakie przeprowadziło przedsiębiorstwa Google. Od tego czasu platforma przechodziła kolejne zmiany, które pomogły jej znaleźć się w czołówce największych serwisów internetowych na świecie.

Obecnie wszystkie informacje i newsy ze świata możesz znaleźć na YouTube w postaci filmików. Platforma stała się nie tylko miejscem dla ludzi szukających rozrywki, ale również nauki. Dzięki temu, iż każdą z dziedzin można przedstawić w interesujący sposób, znajdziesz tam nie tylko filmy związane z informacjami lub Twoim hobby, ale także produkcje edukacyjne, instruktażowe oraz transmisje Live z najważniejszych wydarzeń społeczno-kulturowych.

Lubisz poszerzać swoją wiedzę? Zobacz najpopularniejsze seriale i filmy naukowe na Netfliksie

27
7

Podziel się:

Komentarze (2)

Nie da się ukryć Youtube to najszybszy dostęp do informacji i chyba z najmniejszą cenzurą ciekawe jak długo tak będzie ?

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *