1. Scroll
  2. /
  3. Rozrywka
  4. /
  5. YouTube jako źródło zarobku? Ile można zarobić w Polsce na prowadzeniu kanału w serwisie YouTube?

Rozrywka

26.05.2021 08:43

YouTube jako źródło zarobku? Ile można zarobić w Polsce na prowadzeniu kanału w serwisie YouTube?

Online Zrób to sam
8
0
0
8
0

Zarabianie na platformie YouTube dla wielu osób stało się głównym źródłem utrzymania. Nie powinno więc dziwić, że według ankiety „kim chciałbyś być, gdy dorośniesz”, którą przeprowadzono wśród dzieci z Wielkiej Brytanii i USA, zdecydowana większość pytanych odpowiedziała „YouTuberem”. Prowadzenie popularnego kanału na tej platformie wiąże się ze sławą, popularnością oraz, rzecz jasna, wysokimi zarobkami. Ile można zarobić, prowadząc kanał YouTube w Polsce?

Zarobki na YouTube – ile wynoszą? 

W ciągu ostatnich kilkunastu lat portal YouTube stał się potężnym narzędziem internetowym, zapewniającym spore zyski twórcom ciekawych i angażujących filmów. Zarabianie z YouTube dla wielu ludzi stanowi sposób na życie. Niektórzy traktują nagrywanie materiałów wideo jako dodatkowe zajęcie, a inni decydują się całkowicie poświęcić temu zadaniu. Biorąc pod uwagę informacje umieszczone w raporcie kuplike.pl z 2019 roku, osoby z pierwszej grupy mogą liczyć na miesięczne wpływy w wysokości do 1000 zł. Na konto zawodowych autorów w takim samym okresie wpływa nawet kilkanaście tysięcy złotych.

YouTube jako źródło zarobku - kuchnia, zainteresowania
Twój własny kanał na YouTube może dotyczyć absolutnie wszystkiego, czym się interesujesz

Sprawdź też: Zobacz pierwszy opublikowany film w serwisie YouTube z 2005 roku!

Jakie są sposoby zarabiania na YouTube?

Zarobki na YouTube kształtują się różnie w zależności od kilku czynników. Najważniejszym z nich jest liczba stałych widzów i związana z nią bezpośrednio liczba wyświetleń. YouTube zarobki ustala przede wszystkim na podstawie tego, ile odtworzeń generują pliki. Według wspomnianego wcześniej zestawienia, dostępnego na stronie internetowej kuplike.pl amerykańska firma płaci minimum 0,5-2 USD za 1000 obejrzeń. Sukcesywny rozwój i poszerzanie zasięgu kanału powoduje wzrost stawki aż do 5000-20000 USD, kiedy seanse przekroczą wartość 10 mln.

Oprócz tego zarobki z YouTube dotyczą również reklam. Jeśli jako autor umieszczasz w serwisie materiały wideo, które przyciągają wielu fanów, możesz generować dodatkowe zyski za pomocą krótkich fragmentów, promujących określony produkt czy usługę. YouTube automatycznie wybiera rodzaj tych krótkich filmów i pokazuje je Twoim subskrybentom, a Ty otrzymujesz za to wynagrodzenie. 

YouTube jako źródło zarobku - telefon, selfie
Jakość kręconego przez Ciebie materiału to kwestia indywidualna – na początek wcale nie musisz inwestować w bardzo drogi sprzęt

Poza tym w sytuacji, gdy prowadzisz kanał zajmujący się konkretną tematyką, masz szansę rozpocząć współpracę z zewnętrznym sponsorem. Wspomniane rozwiązanie wymaga od Ciebie polecania znanych marek swoim odbiorcom na zasadach ustalonych razem z przedsiębiorstwem. Wszystko w zamian za oddzielne wpłaty, niepowiązane bezpośrednio z portalem YouTube. W tym przypadku wysokość kwot zależy od tego, do ilu ludzi jesteś w stanie dotrzeć z przekazem.

Warto wspomnieć jeszcze o korzystaniu z funkcji wsparcia twórcy poprzez “donejty”, jaką oferuje YouTube. Zarobki za subskrypcje i wyświetlenia często okazują się dość niskie w stosunku do pracy włożonej przez autora w wykonanie nagrań. Dzieje się tak szczególnie na początku przygody z YouTube lub wtedy, kiedy prezentujesz filmy z zagadnieniami interesującymi wąską grupę widzów. Wówczas każdy, kto śledzi Twoje materiały, może wpłacać na Twoje konto środki, abyś miał szansę rozwijać profil.

YouTube jako źródło zarobku - wyróżnienie, gold
Zanim uzyskasz wyróżnienie za chętnie oglądany kanał i zaczniesz sporo zarabiać, czeka Cię sporo pracy

Zarobki najpopularniejszych youtuberów w Polsce

W Polsce coraz więcej ludzi dostrzega rosnący potencjał amerykańskiego portalu i chętnie zakłada swój własny kanał na YouTube. Zarobki polskich użytkowników nie dorównują zyskom osiąganym przez najpopularniejszych youtuberów z zagranicy, ale mimo wszystko naprawdę imponują. Raport kuplike.pl wskazuje, że w naszym kraju miesięczna pensja z Youtube’a wynosi ponad 9000 zł. W tej kwocie mieszczą się opisane wcześniej sposoby na generowanie dochody w serwisie.

Na najwyższe zarobki za wyświetlenia na Youtube mogą liczyć autorzy filmów o tematyce lifestyle’owej. Materiały wideo dotyczące mody, aktualnych trendów społecznych czy porad życiowych doskonale sprzedają się w Internecie, co popularnym osobom pozwala inkasować spore sumy. W ciągu 4 tygodni wartość tych kwot rośnie do nawet 13 tys. zł w przypadku wyróżniających się profili.

YouTube jako źródło zarobku - oglądający na smartfonach
Wraz z rosnącą popularnością konsumowania treści wideo na smartfonach, zwiększa się liczba potencjalnych widzów

Nieco mniejsze wynagrodzenia z tytułu aktywności na portalu YouTube otrzymują twórcy zajmujący się szeroko pojętą rozrywką i gamingiem, choć ich zyski i tak są dość wysokie. W obu wspomnianych obszarach miesięczne zarobki na YouTube w Polsce sięgają 6,5 tys. zł. W pozostałych dziedzinach dochody znacznie się wahają. Faktem jest, że najwięcej badanych youtuberów deklaruje wypłaty na poziomie 1000-5000 zł. Przekroczenie tej granicy wymaga wielu lat regularnej działalności, dużego poświęcenia i odpowiedniego podejścia marketingowego.

Zarobki z YouTube na świecie – ile zarabiają najpopularniejsi twórcy kanałów?

Jakie zarobki na Youtube osiągają najpopularniejsi użytkownicy z zagranicy? Ranking Forbesa opublikowany w 2020 roku podaje, że w ich przypadku łączne kwoty wypracowywane za wyświetlenia, sponsoring zewnętrzny oraz biznesy powiązane z aktywnością na Youtube wynoszą nawet kilkadziesiąt mln dolarów w ciągu 12 miesięcy. Absolutne rekordy bije Ryan Kaji, czyli młody autor recenzujący zabawki i prezentujący proste doświadczenia edukacyjne. W 2020 roku zainkasował on 30 mln dolarów z kanału Youtube, a dodatkowo zbił też kilkukrotnie większą fortunę na własnej marce akcesoriów dla dzieci.

Youtube jako źródło zarobku - suby i oglądający
Zasada jest prosta – im więcej oglądających, tym większe zarobki

Chcesz zostać Youtuberem? Koniecznie zainwestuj w mikrofon

Twórcy zajmujący się innymi tematami też mogą liczyć na imponujące zarobki. YouTube płaci ponad 20 mln dolarów, chociażby Dude Perfect – grupie przyjaciół nagrywającej filmy rozrywkowe. Znajomi wspólnie przebijają wyniki znanych osób lub wymyślają nowe wyzwania, aby wpisywać się do księgi Guinnessa. Oprócz wspomnianych autorów ogromne zyski osiągają przede wszystkim gamerzy. W czołówce najlepiej zarabiających youtuberów znajduje się sporo ludzi, którzy na swoich kanałach prezentują treści związane z grami.

Youtube to niewątpliwie świetny pomysł na siebie. Jeśli świetnie rozumiesz współczesne trendy i nie boisz się angażować w projekty internetowe, działalność na portalu stanowi niezwykle ciekawą opcję. Wiedząc, jakie są zarobki na YouTube, musisz przyznać, że amerykański serwis gwarantuje naprawdę imponujące dochody. Z pewnością warto rozważyć rozpoczęcie przygody z tą platformą.

Youtube jako źródło zarobku - montaż filmu
Kręcenie i montaż własnych filmów to ciężka praca, ale czasem bardzo się ona opłaca

Sprawdź też: Najlepsze programy do tworzenia animacji w 2021 r. – darmowe i płatne programy

8
0

Podziel się:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.