Rozrywka

22.07.2022 16:02

Zarobki na YouTube – ile zarabia się na YT w Polsce?

Google Online Zrób to sam
35
5
5
35
5

Ile zarabia się na YouTube? To pytanie zadaje sobie wielu polaków, w końcu przyjęło się, że zarabianie na YT to taki lekki kawałek chleba. Ile zarabia Friz? W tym artykule postaramy się rozwiać wszystkie wątpliwości i pytania o zarabianiu na YouTube.

Ile zarabia się na YT w Polsce?

W ciągu ostatnich kilkunastu lat portal YouTube stał się potężnym narzędziem internetowym, zapewniającym spore zyski twórcom ciekawych i angażujących filmów. Zarabianie z YouTube dla wielu ludzi stanowi sposób na życie. Niektórzy traktują nagrywanie materiałów wideo jako dodatkowe zajęcie, a inni decydują się całkowicie poświęcić temu zadaniu. W takim razie, ile zarabia się na YT? Biorąc pod uwagę informacje umieszczone w raporcie kuplike.pl z 2019 roku, osoby z pierwszej grupy mogą liczyć na miesięczne wpływy w wysokości do 1000 zł. Na konto zawodowych autorów w takim samym okresie wpływa nawet kilkanaście tysięcy złotych.

Jak zarabiać na YouTube?

Zarobki na YouTube kształtują się różnie w zależności od kilku czynników. Najważniejszym z nich jest liczba stałych widzów i związana z nią bezpośrednio liczba wyświetleń. YouTube zarobki ustala przede wszystkim na podstawie tego, ile odtworzeń generują pliki. Według wspomnianego wcześniej zestawienia, dostępnego na stronie internetowej kuplike.pl amerykańska firma płaci minimum 0,5-2 USD za 1000 obejrzeń. Sukcesywny rozwój i poszerzanie zasięgu kanału powoduje wzrost stawki aż do 5000-20000 USD, kiedy seanse przekroczą wartość 10 mln.

Sprawdź też: Jak nagrywać ekran? Nagrywanie ekranu na smartfonach i komputerach

Reklamy z YouTube

Oprócz tego zarobki z YouTube dotyczą również reklam. Jeśli jako autor umieszczasz w serwisie materiały wideo, które przyciągają wielu fanów, możesz generować dodatkowe zyski za pomocą krótkich fragmentów, promujących określony produkt czy usługę. YouTube automatycznie wybiera rodzaj tych krótkich filmów i pokazuje je Twoim subskrybentom, a Ty otrzymujesz za to wynagrodzenie. 

W tej sytuacji nie masz wyboru co konkretnie chcesz umieścić w swoim materiale, doborem reklam zajmuje się YouTube. Co więcej, w zależności od długości filmu możesz sterować ich liczbą w swoim materiale.

jak zarabiać na youtube
Twój własny kanał na YouTube może dotyczyć absolutnie wszystkiego, czym się interesujesz

Współpraca z firmą

To, ile zarabia się na YT, zależy od wielu czynników. Gdy prowadzisz kanał zajmujący się konkretną tematyką, masz szansę rozpocząć współpracę z zewnętrznym sponsorem. Wspomniane rozwiązanie wymaga od Ciebie polecania znanych marek swoim odbiorcom na zasadach ustalonych razem z przedsiębiorstwem. 

Wszystko w zamian za oddzielne wpłaty, niepowiązane bezpośrednio z portalem YouTube. W tym przypadku wysokość kwot zależy od tego, do ilu ludzi jesteś w stanie dotrzeć z przekazem. Warto jednak dodać, że nawiązanie współpracy często następuje dopiero po osiągnięciu pewnej popularności – jako początkujący twórca nie spodziewaj się ofert od zewnętrznych agencji.

Napiwki, czyli „donate”

Warto wspomnieć jeszcze o korzystaniu z funkcji wsparcia twórcy poprzez “donejty”, jaką oferuje YouTube. Zarobki za subskrypcje i wyświetlenia często okazują się dość niskie w stosunku do pracy włożonej przez autora w wykonanie nagrań. Dzieje się tak szczególnie na początku przygody z YouTube lub wtedy, kiedy prezentujesz filmy z zagadnieniami interesującymi wąską grupę widzów.

Swoich widzów można zaprosić do wsparcia Twojego kanału na YouTube, poprzez założenie profilu na Patronite i zachęcenie do wpłacania napiwków. Wówczas każdy, kto śledzi Twoje materiały, może wpłacać na Twoje konto środki, abyś miał szansę rozwijać profil. Aby napiwki przynosiły Ci jakąkolwiek sumę, musisz rozkochać w sobie i swoich materiałach, Twoich widzów.

KODY RABATOWE MORELE PC
Kliknij w baner i zacznij oszczędzać z kodami rabatowymi!

Streaming 

Osoby posiadające kanał na YouTube, często prowadzą transmisje na żywo dla swoich widzów „po godzinach”. Jest to o tyle ciekawy format dodatkowego zarobku, ponieważ można włączyć na nich otrzymywanie napiwków. Fani wpłacają drobne kwoty, które umożliwiają im przekazanie twórcy krótkiej wiadomości np. z pozdrowieniami. Youtuber odczytuje i odsłuchuje słowa od widza, a następnie może się do nich odnieść – np. odwzajemnić pozdrowienia.

Jest to dosyć popularna obecnie możliwość interakcji z ulubionym twórcą. W dalszym ciągu, zanim zaczniemy zbierać napiwki od swoich widzów, najpierw należy ich zgromadzić i w pewien sposób zachwycić naszymi materiałami.

Sprzedaż gadżetów

Dodatkowa forma zarobku, która raczej będzie generować mniejszy przychód, ale łatwiej ją wdrożyć od samego początku. Aby sprzedawać swoje gadżety np. koszulki, kubki należy być przede wszystkim Youtuberem charakterystycznym, ze swoim specyficznym kontentem. Koszulki jakie sprzedają twórcy, często zawierają swoje śmieszne sformułowania, lub są związane z treściami jakie autor publikuje.

Koszulki i gadżety możemy tworzyć i sprzedawać dzięki obcym niezależnym sklepom, jednak wciąż musimy zapewnić tym produktom pewną wyjątkowość. Wykonać to możemy tylko i wyłącznie przy użyciu naszej osoby. Chcemy nosić koszulkę z czymś, co jest choć trochę unikalne, prawda? Kwestia ile zarabia się na YT, zależy też właśnie od tego czynnika.

Sprawdź też: Zobacz pierwszy opublikowany film w serwisie YouTube z 2005 roku!

Ile zarabia Friz na YT? Zarobki najpopularniejszych youtuberów w Polsce

W Polsce coraz więcej ludzi dostrzega rosnący potencjał amerykańskiego portalu i chętnie zakłada swój własny kanał na YouTube. Zarobki polskich użytkowników nie dorównują zyskom osiąganym przez najpopularniejszych youtuberów z zagranicy, ale mimo wszystko naprawdę imponują. Raport kuplike.pl wskazuje, że w naszym kraju miesięczna pensja z Youtube’a wynosi ponad 9000 zł. W tej kwocie mieszczą się opisane wcześniej sposoby na generowanie dochody w serwisie.

Na najwyższe zarobki za wyświetlenia na Youtube mogą liczyć autorzy filmów o tematyce lifestyle’owej. Materiały wideo dotyczące mody, aktualnych trendów społecznych czy porad życiowych doskonale sprzedają się w Internecie, co popularnym osobom pozwala inkasować spore sumy. W ciągu 4 tygodni wartość tych kwot rośnie do nawet 13 tys. zł w przypadku wyróżniających się profili.

youtube zarobki
W poprawie Twoich materiałów pomoże Ci odpowiedni sprzęt, np. oświetlenie z serii Natec Alfama. Zwiększenie jakości produkcyjnej pomoże znaleźć odbiorców i kontrahentów.

Nieco mniejsze wynagrodzenia z tytułu aktywności na portalu YouTube otrzymują twórcy zajmujący się szeroko pojętą rozrywką i gamingiem, choć ich zyski i tak są dość wysokie. W obu wspomnianych obszarach miesięczne zarobki na YouTube w Polsce sięgają 6,5 tys. zł. W pozostałych dziedzinach dochody znacznie się wahają. Faktem jest, że najwięcej badanych youtuberów deklaruje wypłaty na poziomie 1000-5000 zł

Dla przykładu – Friz, bardzo popularny w Polsce YouTuber, powinien zarabiać z materiałów na YouTube ok. od 100 tysięcy do ponad 200 tysięcy złotych miesięcznie. To całkiem spora kwota. Stuu szacunkowo powinien zarabiać ok. 35 tysięcy miesięcznie. Są to oczywiście wyliczenia bez dokładnego potwierdzenia, choć Friz sam w wywiadach przyznał, że zarobki są naprawdę duże. Doprowadzenie do takiego progu zarobków, wymaga wielu lat regularnej działalności, dużego poświęcenia i odpowiedniego podejścia marketingowego.

Ile zarabia się na YT na świecie? – ile zarabiają najpopularniejsi

Jakie zarobki na Youtube osiągają najpopularniejsi użytkownicy z zagranicy? Ranking Forbesa opublikowany w 2020 roku podaje, że w ich przypadku łączne kwoty wypracowywane za wyświetlenia, sponsoring zewnętrzny oraz biznesy powiązane z aktywnością na Youtube wynoszą nawet kilkadziesiąt mln dolarów w ciągu 12 miesięcy. Absolutne rekordy bije Ryan Kaji, czyli młody autor recenzujący zabawki i prezentujący proste doświadczenia edukacyjne. W 2020 roku zainkasował on 30 mln dolarów z kanału Youtube, a dodatkowo zbił też kilkukrotnie większą fortunę na własnej marce akcesoriów dla dzieci.

Twórcy zajmujący się innymi tematami też mogą liczyć na imponujące zarobki. YouTube płaci ponad 20 mln dolarów, chociażby Dude Perfect – grupie przyjaciół nagrywającej filmy rozrywkowe. Znajomi wspólnie przebijają wyniki znanych osób lub wymyślają nowe wyzwania, aby wpisywać się do księgi Guinnessa. Oprócz wspomnianych autorów ogromne zyski osiągają przede wszystkim gamerzy. W czołówce najlepiej zarabiających youtuberów znajduje się sporo ludzi, którzy na swoich kanałach prezentują treści związane z grami.

jak zarabiać na yt
Zasada jest prosta – im więcej oglądających, tym większe zarobki

Youtube to niewątpliwie świetny pomysł na siebie. Jeśli świetnie rozumiesz współczesne trendy i nie boisz się angażować w projekty internetowe, działalność na portalu stanowi niezwykle ciekawą opcję. Wiedząc, jakie są zarobki na YouTube, musisz przyznać, że amerykański serwis gwarantuje naprawdę imponujące dochody. Z pewnością warto rozważyć rozpoczęcie przygody z tą platformą.

Czy warto nagrywać na YouTube? Oczekiwania kontra rzeczywistość 

Przed rozpoczęciem nagrywania na tej znanej platformie, należy się zastanowić, co chcemy pokazać całemu światu. Obecnie bardzo ciężko jest przebić się z nowymi materiałami. Wynika to głównie z nagromadzenia wielu filmów na YouTube i twórców, którzy nagrywają liczne i rozmaite treści. W praktyce oznacza to, że zdecydowanie łatwiej było zdobyć oglądalność kilka lat temu niż obecnie. 

Reklama

Jeżeli jednak chcesz tworzyć materiały na YouTube, warto nie mieć wobec nich dużych oczekiwań, o ile żadnych. Nagrywanie na YT na początku to często mozolna praca, która nie przynosi za dużych efektów. Łatwo się wtedy zniechęcić, lecz kluczem do sukcesu jest determinacja i pewna regularność nowych materiałów. YouTube przychylniej patrzy na kanały, które co określony czas udostępniają nowe filmy. Polecamy podejść do tego na chłodno, aby się nie rozczarować pewnymi niepowodzeniami.

Sprawdź też: Najlepsze programy do tworzenia animacji w 2021 r. – darmowe i płatne programy

35
5

Podziel się:

Komentarze (5)

Jako YouTuber mówię iż za 1 mln wyświetleń dostaje się raz wynagrodzenie, za miesiąc w którym nabili wyświetleń ale jeśli nadal są wyświetlenia to nalicza dalej ale mniejsze kwoty.

Załóżmy że mój jeden film ma milion wyświetleń. Czy otrzymuję pieniądze jednokrotnie za ten film, czy co miesiąc za ten jeden milion wyświetleń ?

Dodam że kanały „poradnikowo – technologiczne” mają ogromne zarobki, przykładowo mój film który robi 5 000 wyś/mies. , zarabia 41 zł. Na kanał nie wrzucam filmów od paru miesięcy, a film utrzymuję tą tendencję od 1.5 roku. Daje mi to ponad 2 USD za 1k wyświetleń. Pozdrawiam

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.