co to asmr

Rozrywka

14.07.2021 13:25

Co to jest ASMR? Jak działa i gdzie jest stosowane?

Nauka Online
6
1
0
6
1

ASMR to temat, o którym ostatnio w sieci bardzo głośno. Jak zacząć przygodę z szeptaniem do mikrofonu? Czy istnieje ASMR po polsku?

ASMR – co to jest?

ASMR to akronim, który powstał od angielskiego wyrażenia autonomous sensory meridian response (pl. „samoistna odpowiedź meridianów czuciowych”). Związany jest z popularnym ostatnio trendem polegającym na nagrywaniu, a następnie publikowaniu w Internecie filmów oraz plików audio ze ścieżką zawierającą dźwięki szeptania, cichego szurania czy szelestu. Ten rodzaj bodźców, zwłaszcza odbieranych przez słuchawki, wywołuje pozytywną reakcję ludzkiego ciała. Przejawia się przyjemnym mrowieniem, uczuciem relaksu i ustępującym napięciem. 

Skąd się wziął nagły wzrost popularności ASMR? 

Termin ASMR został użyty po raz pierwszy w 2010 r. przez Jennifer Allen. Była ona liderką społeczności, która badała rozwój fenomenu. Wcześniej pojawiały się wzmianki o nim, najczęściej na forach. Jednak internetowi dyskutanci nie stosowali podejścia naukowego. Wymieniali się tylko informacjami i trickami dotyczącymi tego „dreszczyku dla mózgu”. Na uwagę nauk neurologicznych nie przyszło jednak długo czekać. 

Sprawdź też: Co to jest Hologram 3D — podstawowe informacje o hologramach

Kilka lat temu zainteresowała się ASMR psychologia. Specyfika i działanie zjawiska zostały przebadane naukowo, pierwszy raz w 2015 r. przez specjalistów z brytyjskiego Uniwersytetu Swansea, Emmę L. Barratt oraz Nicka J. Davisa. Ich publikacja zakwalifikowała ten fenomen jako rzeczywistą aktywność mózgu, mającą dodatkowo korzystny wpływ na zdrowie. Związane jest to bezpośrednio z zamykaniem obszarów mózgu odpowiedzialnych za stres. 

Tłumaczy to poniekąd popularność zjawiska ASMR w ostatnich latach. Społeczeństwo codziennie mierzy się z dużym ładunkiem emocjonalnym, tempo życia wzrasta, a ludzie odczuwają coraz większą presję. Jak pokazują badania, zdecydowana większość entuzjastów tej techniki używa jej tuż przed snem. Pomaga im uwolnić napięcie i osiągnąć błogostan. Choć reakcję organizmu na ten nietypowy szept często nazywa się „orgazmem mózgu”, tylko niewielka część internautów stosuje go w celach związanych z erotyką. 

asmr słuchawki
Pełen relaks, kto by nie chciał?

Nie da się jednak zignorować faktu, że tak zwane ASMR porn również istnieje. Różne zakątki sieci skrywają kanały z bardziej erotycznymi treściami tego rodzaju. Opierają się one głównie na dźwiękach całowania, wzdychania oraz namiętnego szeptania. Tam popularne są tak zwane „uszy”, czyli gadżet pozwalający mruczeć do głośnika po dwóch stronach, co słuchacz będzie odbierał na przemian w jednej i drugiej słuchawce. 

Nie tylko branża erotyczna – gdzie jeszcze używa się ASMR?

Bez względu na to, jakie zastosowanie znajduje ASMR, jego popularność trudno porównać z innym zjawiskiem. Osoby korzystające z techniki poświadczają jej pozytywne skutki, daleko wykraczające poza samo drapanie w uchu czy mrowienie na szyi. Mówi się o stanie głębokiego relaksu, zbliżonym do tego osiąganego podczas medytacji albo „prawdziwego” masażu z realnym dotykiem. Dlatego po ASMR sięgają trenerzy mentalni, a nawet terapeuci. 

Najpopularniejsi twórcy ASMR

Opinie internautów wskazują, że najlepszy efekt ASMR daje połączenie bodźców wizualnych i słuchowych. Dlatego najczęściej popularność zdobywają piękni, młodzi ludzie, szeleszczący na ekranie papierowymi opakowaniami lub czytający szeptem popularne książki. Najbardziej znani są oczywiście twórcy anglojęzyczni, ale popularni są również ci, którzy komponują treści ASMR po polsku. 

Zagraniczny kanał TingTing ASMR jest jednym z największą liczbą subskrybentów w dziedzinie ASMR. Prowadzi go Chinka o porcelanowej cerze i krwistoczerwonych ustach. Śledzi ją niemal dwumilionowe grono widzów. Azjatka gra różne role – raz jest łagodną masażystką, kolejnego dnia panią dermatolog, innym razem Twoją starszą siostrą. Jej materiały wideo najczęściej przedstawiają fabułę. Zamieszcza je 3 razy w tygodniu. 

Kanał ASMR Glow, działający od 2012 r., to coś dla fanów contentu beauty. Te filmy śledzi już prawie 1,5 miliona subskrybentów. Sharon, ich autorka, potrafi zwalić z nóg stylizacjami inspirowanymi takimi gwiazdami jak Selena Gomez czy Demi Lovato. Ta profesjonalna makijażystka i vlogerka łączy umiejętności plastyczne ze zniewalającym głosem. Dlatego zapewne szturmem zawładnęła społecznością ASMR Youtube. 

Do podobnego grona odbiorców skierowane są filmy ASMR Psychetruth. Na tym kanale usłyszysz głównie odgłosy czesania, masowania i muskania skóry pędzlem. Dodatkowym atutem jest oczywiście warstwa wizualna filmików, które są starannie dopracowane. Twórczyni profilu oferuje też praktyczne wskazówki, na przykład dotyczące olejowania czy szczotkowania włosów. 

Popularne są jednak nie tylko panie. Jeśli szukasz głębokiego, męskiego głosu, kanał PJ Dreams ASMR będzie idealnym wyborem. Ten użytkownik to uroczy, młody mężczyzna o miękkich rysach twarzy i przyjaznym uśmiechu, który dodatkowo będzie muskał Twoje uszy delikatnymi dźwiękami. Followersi zwracają uwagę zwłaszcza na jego talent akcentowania poszczególnych głosek. Ciekawostka – choć należy do społeczności anglojęzycznej, ma też filmiki z ASMR po polsku. 

Jest też kontent dla miłośników zwierząt. Fani psów powinni zasubskrybować konto Maya Polar Bear, na którym wielki, puchaty Samojed chrupie kawałki kokosa i liście sałaty. Jeśli należysz do grona miłośników czworonogów, pokochasz Mayę i jej pozytywną energię bijącą z ekranu. Godzinami będziesz mógł słuchać głaskania jej puszystej, białej jak śnieg sierści. Zobaczysz ponadto jej właścicielkę, która pojawia się w filmach, tuląc psa oraz robiąc mu psikusy. 

Sprawdź też: Co to jest teleportacja i czy jest możliwa? Najważniejsze informacje o pojęciu teleportacji

Jak zacząć swoją przygodę z ASMR? 

Jeśli wciąż zastanawiasz się, co to ASMR, najlepiej przekonaj się na własnej skórze. Jako odbiorca nie potrzebujesz żadnego specjalnego sprzętu. Jednak najlepsze doznania osiągniesz, kiedy odsłuchasz nagranie na zestawie słuchawkowym. Im wyższy ich standard, tym lepsza jakość Twojego doświadczenia. Sam musisz przekonać się, czy lepiej przemawia do Ciebie łączenie obrazu z dźwiękiem, czy też odbieranie samych dźwięków, na przykład z zamkniętymi oczami w zaciemnionym pomieszczeniu.

Nie musisz zaczynać poznawania ASMR w swoim zaciszu domowym. Jeśli szukasz przewodnika, możesz poprosić o pomoc coacha, trenera mentalnego, a nawet psychologa. Ich asysta nie jest wymagana, ale wraz z fachową radą efekty techniki powinny zostać zintensyfikowane. Być może już po pierwszym spotkaniu ASMR stanie się nieodłącznym elementem Twojej wieczornej rutyny. 

asmr czy warto
Warto sprawdzić, czy ASMR to coś dla Ciebie

Podstawy tworzenia klipów ASMR

Jeżeli chcesz spróbować swoich sił jako twórca ASMR, będziesz musiał zaopatrzyć się przynajmniej w dobry mikrofon. Nagrywanie swojego głosu na złej jakości sprzęcie wbudowanym w Smartfona mija się z celem, choć niektóre zestawy dołączone do telefonów iPhone spełnią to zadanie. Najpopularniejsi twórcy używają wysokiej klasy mikrofonów obustronnych (wspomniane wyżej „uszy” sprawdzają się nie tylko przy treściach erotycznych). Na początek wystarczy podstawowy sprzęt. 

Najważniejsze jest jednak skrupulatne pilnowanie każdego dźwięku rejestrowanego przez urządzenie. Każde kaszlnięcie, krok, a nawet ruszenie ręką może spowodować nieprzyjemne doznanie w uchu słuchającego. Jeśli pomimo zwracania na nie uwagi, do nagrania wkradnie się niepożądany hałas, usuń go potem przy pomocy programu edycji audio, na przykład Audacity lub Adobe Premium Rush. Zwróć uwagę na oświetlenie. Nie powinno być zbyt rażące, aby nie rozpraszać odbiorcy. Całkowita ciemność też się nie sprawdzi, są bowiem osoby, które zechcą Cię widzieć.

Idealne warunki zapewniłoby wygłuszone pomieszczenie. Twórcy często korzystają z piwnic we własnych domach, ponieważ nie każdy może pozwolić sobie na profesjonalne studio. To jednak sprawa drugorzędna. Odbiorcy ASMR są zgodni: najistotniejszą dla nich cechą jest autentyczność kanałów. Słuchacze przywiązują się do twórców, bo nawiązują z nimi autentyczną więź, w której wytworzeniu nie pomoże sztuczne zachowanie. Widownia od razu przejrzy taką strategię. 

ASMR jako pomoc w walce z depresją czy bezsennością?

ASMR jako nowe zjawisko wciąż jest przedmiotem zainteresowania naukowców i otrzymuje różne, niekiedy skrajne opinie. Z dostępnych dziś badań wynika jednak, że fenomen w korzystny sposób reguluje kondycję człowieka, zwłaszcza jego zdrowie psychiczne. Nad tematem pochyliła się między innymi Giulia Poerio (Wydział Psychologii Uniwersytetu Sheffield). Sprawdziła, jak czynności mieszczące się w pojęciu ASMR wpływają na ich odbiorcę. Okazało się, że osoby z niej korzystające są wyciszone i spokojne, rzadziej mają zły nastrój. 

Istnieją też studia śledzące relację ASMR z bezsennością. Jak pokazują badania przeprowadzone w 2017 r. przez grupę naukowców Lloyd, Ashdown i Jawad, istnieje realna zależność pomiędzy „orgazmem mózgu” a spadającym współczynnikiem bezsenności wśród osób poddanych testom. To samo dotyczy osób cierpiących na stany depresyjne czy chroniczny ból. Zdarzały się też przypadki leczenia migreny i cofania trądziku. 

ASMR budzi nieustające emocje zarówno wśród opinii publicznej, jak i naukowców. Choć Ci ostatni podkreślają, że dotychczasowe wyniki nie wskazują jednoznacznie dobrodziejstw techniki, nie da się zignorować pozytywnego impaktu wśród leczonych nią osób. Nie słyszy się natomiast o negatywnych skutkach metody, co samo w sobie jest atutem i spełnia podstawową zasadę głoszoną przez medycynę: po pierwsze nie szkodzić. Poza właściwościami medycznymi ASMR ma też zastosowanie czysto ludyczne. Publiczność odnajduje tu przyjemność i ulgę, a są to uczucia, których każdy potrzebuje. 

Jeśli jesteś ciekaw, już teraz na własną rękę prześledź wpływ tej techniki na organizm. Aby mieć pewność, praktykuj co najmniej przez cztery tygodnie. W ten sposób będziesz zdolny zauważyć realną zmianę. Gdy zaobserwujesz pozytywne skutki, ciesz się ASMR do woli i czerp z niego to, co dla Ciebie najlepsze. A może nawet sam zostaniesz twórcą?

6
1

Podziel się:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *