Gratka dla fanów astronomii i miłośników rzadkich zjawisk na niebie. Już jutro będziemy świadkami jednego z najdłuższych zaćmień Księżyca w ostatnich 600 latach! Czy w Polsce zobaczymy je wszędzie?
Najdłuższe zaćmienie Księżyca w tym wieku
Jak donosi serwis sciencealert.com, według naukowców z NASA, jutrzejsze zaćmienie będzie trwać 3 godziny i 28 minut – ostatni raz w historii, takie zaćmienie miało miejsce w 1441 roku. Wydarzenie to będzie więc szczególne, niestety nie wszędzie będzie można je obejrzeć na własne oczy.
Pomimo określania go mianem częściowego zaćmienia, tarcza Księżyca zostanie pokryta w ponad 97% czerwonym odcieniem. Dlaczego tak się dzieje? Słońce, Ziemi i Księżyc znajdą się jutro w szczególnym położeniu. W związku z tym, nasza planeta przesłoni gwiazdę i rzuci cień na naszego satelitę. Ponad 99% tarczy Księżyca znajdzie się w tzw. umbrze (cieniu Ziemi).
Najlepsze warunki do obserwacji
Tym razem poszczęściło się mieszkańcom głównie Ameryki Północnej, Środkowej i części Ameryki Południowej. Dogodne warunki będą panować też we wschodniej Azji, części Australii i Oceanii.
W naszym kraju zjawisko nie będzie tak spektakularne, jednak istnieją u nas rejony, które jutrzejszej nocy doświadczą tego spektaklu. Mowa tu o zachodnich rejonach naszego państwa. Niestety, z powodu swojego położenia, mieszkańcy tych rejonów będą mogli zobaczyć jedynie początek zaćmienia, co nastąpi w godzinach porannych (około 7 rano). Następnie nasz satelita ukryje się za horyzontem i dalsze obserwacje nie będą możliwe.
Skąd bierze się “Krwawy Księżyc”?
Z powierzchni naszej planety, nasz satelita będzie się prezentował w czerwonym odcieniu. Czym jest to spowodowane? Ma to związek z tzw. rozpraszaniem Rayleigha i podróżowaniem światła w falach, które mają różne właściwości (długość fal). Ziemia, przesłaniając Słońce sprawi, że fale światła będą zmuszone przejść przez ziemską atmosferę zanim dotrą do Księżyca.
Sprawdź też: Odkrycie Chińczyków na Księżycu – czy na Srebrnym Globie jest woda?
Im więcej pyłów, zanieczyszczeń i chmur napotkają na swojej drodze w naszej atmosferze, tym bardziej uczynią Księżyc czerwieńszym. Dzieje się tak, ponieważ długość fal światła czerwonego jest najdłuższa i to właśnie ten kolor dociera w największym stopniu do Księżyca. Nasz satelita nie “świeci” sam z siebie – on tylko odbija światło, dlatego właśnie doświadczamy zjawiska “Krwawego Księżyca”.
Jak obserwować?
Jeśli znajdujesz się w rejonach, które umożliwią obserwację zaćmienia, jedyne czego potrzebujesz to samozaparcia do pójścia spać później niż zwykle, lub bardzo wczesnego wstania (w zależności od lokalizacji). Obserwacja zaćmienia Księżyca nie wymaga posiadania specjalnych okularów, filtrów czy innego sprzętu. W przeciwieństwie do obserwacji zaćmienia Słońca, nie potrzebujesz niczego więcej, choć dobra luneta, lub lornetka pozwolą prowadzić dokładniejsze obserwacje.
Sprawdź też: Ciekawostki o kosmosie – poznaj te najciekawsze
Następne zaćmienie Księżyca
W tym roku jest to już drugie zaćmienie Księżyca – pierwsze miało miejsce w maju. Kolejne będzie mieć miejsce w nocy z 15 na 16 maja 2022 roku. Co jednak ciekawe, to nie koniec tegorocznych zjawisk astronomicznych na naszym niebie.
Już wkrótce, bo 4 grudnia będzie mieć miejsce zaćmienie naszej gwiazdy. Niestety, doświadcza go niewielka część mieszkańców naszego globu. Zjawisko będzie widoczne z rejonów Antarktydy oraz południowej Afryki.
Źródło: sciencealert.com, moon.nasa.gov