Hologram 3D obraz glowny

Technologia

14.07.2021 10:26

Co to jest Hologram 3D — podstawowe informacje o hologramach

Nauka
9
0
0
9
0

Czym jest hologram? Gdzie wykorzystuje się projekcję holograficzną? Obecnie holograficzne obrazy 3D to nie tylko efekt, który możesz kojarzyć z filmów sci-fi! Dowiedz się, jak uzyskać wielobarwny i trójwymiarowy obraz zawieszony w przestrzeni!

Czym jest Hologram 3D? Najważniejsze informacje o hologramach

Hologram 3D to trójwymiarowy zapis obrazu obiektu, czyli wielobarwna animacja, którą możesz oglądać w powietrzu. Do powstania holograficznego przedstawienia przedmiotu niezbędne są dwie wiązki światła laserowego, które – odpowiednio ustawione – umożliwiają przestrzenne wyświetlanie zarejestrowanego obrazu.

Pierwsza wiązka światła powinna być skierowana na kliszę, która uwiecznia obraz. Druga — na rejestrowany przedmiot, lecz warunkiem koniecznym do uzyskania hologramu jest jednoczesne odbicie się drugiej świetlnej wiązki w kierunku kliszy. Hologram 3D powstanie, gdy cały klisza zostanie dodatkowo oświetlona spójnym światłem laserowym. Takie działanie pozwoli na interferencję na hologramie, który występuje w postaci siatki dyfrakcyjnej, i sprawi, że w jej polu pojawi się światło odbijające się od obiektu, a Tobie ukaże się trójwymiarowy obraz.

Hologram medyczny

Zastosowanie hologramów

Czy stosowanie projekcji 3D to sposób na większe zyski? W jakich branżach sprawdzą się hologramy? Dotychczas najczęściej wykorzystywano obrazy dwuwymiarowe, które służyły ochronie produktów lub papierów wartościowych przed fałszerstwem. Przykładem takiego hologramu jest zabezpieczenie znajdujące się na banknotach polskich złotych. Zupełnie inną technologią jest hologram 3D, w którym pokładane są duże nadzieje, a rozwój nowoczesnych technologii przyspiesza wprowadzenie ich na światowy rynek.

Projekcja 3D to doskonały sposób na pozyskanie uwagi klientów w biznesie, a hologram staje się pożądanym narzędziem reklamowym. Taka forma reklamy jest widoczna z daleka, a za pomocą wirtualnego obrazu możesz przedstawić rzeczywisty wygląd i oddać wszystkie cechy produktu. Łatwo przypomnieć sobie filmy science fiction, gdzie hologramy 3D wykorzystywane są dokładnie w ten sposób (np. kultowy „Łowca Androidów”).

Już teraz hologram 3D zrewolucjonizował rynek medyczny. Dzięki zastosowaniu projekcji trójwymiarowej lekarze mogą zobaczyć w czasie rzeczywistym wygląd narządu objętego stanem chorobowym i na jego podstawie postawić diagnozę. Dla takiej metody leczenia zostały opracowane urządzenia oparte o systemy, które pozwalają stworzyć trójwymiarowy obraz przedstawiający wiele szczegółów.

Sprawdź: Co to jest teleportacja i czy jest możliwa? Najważniejsze informacje o pojęciu teleportacji

Hologramy w kulturze masowej

Hologram 3D często wykorzystywany jest w filmach science fiction jako przykład postępu technologicznego. To chociażby komunikatory w serii „Star Wars”, ale też hologramy z „Pamięci Absolutnej”, „Iron Mana” czy wyżej wspomnianego „Łowcy Androidów”. Wprawdzie przy samej produkcji filmowej częściej korzysta się z green screenów, to hologramy bez dwóch zdań mają swoje miejsce w świadomości widzów.

Z drugiej strony artyści bardzo chętnie posługują się holografią, by urozmaicić swoje sceniczne show. Obrazy 3D mogą być dodatkiem do występu lub stanowić jego jedyny element. W Polsce w tej dziedzinie zasłynęła Mariah Carey, która postanowiła zagrać koncert w kilku miastach Europy jednocześnie, wykorzystując w tym celu swój hologram 3D. Technologia holograficzna umożliwiła wyświetlenie sylwetki wokalistki w towarzystwie dwóch tancerzy w Krakowie, Podgoricy, Frankfurcie, Zagrzebiu i Skopju jednocześnie.

Zaskoczeniem dla fanów Michaela Jacksona lub 2Paca były koncerty zmarłych idoli, które odbyły się dzięki wykorzystaniu hologramu 3D! W obu przypadkach na scenie pojawiły się wiernie odzwierciedlone postacie zmarłych artystów, którzy wykonali swoje najbardziej znane utwory, poruszając przy tym zebraną publikę.

Ciekawostką jest, że w Polsce również pojawił się projekt, którego celem było ożywienie Kory — wokalistki zespołu Maanam. Wykorzystano w tym celu technologię Deep Fake, pozwalającą stworzyć hologram poprzez nałożenie zdjęć zmarłej artystki na postać żywej aktorki, by nadać postaci jak najbardziej zbliżony wygląd. W planach jest pośmiertna trasa koncertowa piosenkarki.

2Pac koncert - hologram 3D
Hologram 2Paca podczas koncertu / Źródło: blogto.com

Jak zrobić hologram?

Możesz stworzyć hologram w domowych warunkach! Efektem, który otrzymasz, będzie prawdziwa iluzja hologramu 3D, choć w rzeczywistości w tym triku korzysta się z obrazu dwuwymiarowego. Czego potrzebujesz? Za projekcję obrazu odpowiedzialny będzie telefon, więc warto wykorzystać w tym celu smartfon z dobrym wyświetlaczem. Dodatkowo przyda Ci się papier graficzny, opakowanie plastikowe po płycie CD, ostry nóż, taśma klejąca i coś do pisania — może być ołówek lub długopis.

Zacznij od wyrysowania na papierze trapezu równoramiennego o długości podstaw — 1 cm i 6 cm. Następnie wytnij figurę i przerysuj ją na plastikową część okładki od płyty. W kolejnym kroku przy pomocy ostrego noża — sprawdzi się tu nóż techniczny, wytnij 4 trapezy. Wykorzystaj taśmę klejącą, by połączyć ze sobą elementy, które powinny tworzyć piramidę ze ściętym wierzchołkiem. To wszystko! By zobaczyć piękną iluzję, skorzystaj z serwisu YouTube i odszukaj filmy przeznaczone do wyświetlania projekcji 3D i podziwiaj efekty!

Hologramy 3D otwierają wiele nowych opcji w świecie technologii. Być może już w niedalekiej przyszłości taka projekcja zastąpi tradycyjne wyświetlacze, a podczas wideorozmów, zamiast obrazu osoby na ekranie smartfona, zobaczysz trójwymiarową postać. Czy całe niebo pokryją kiedyś tysiące hologramowych reklam? Podziel się swoją opinią!

9
0

Podziel się:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *