zakup laptopa

Poradniki

01.09.2023 11:08

Zakup laptopa dla nauczyciela za pomocą bonu – jakie wymagania musi spełnić sprzęt?

Nauka Zakupy
5
0
2
5
0

Zakup laptopa a bon dla nauczycieli. Jakie są wymagania sprzętowe, które urządzenie musi spełnić, by móc je zakupić? Czy bon na 2500 zł na laptopa wystarczy, by kupić dobry sprzęt do pracy? Przekonaj się sam!

Jak wybrać dobry laptop i jednocześnie skorzystać z bonu? W tym artykule dowiesz się wszystkiego, co jest związane z tym ostatnim krokiem, jakim jest realizacja dofinansowania laptopa. Przedstawimy pokrótce, czym jest bon dla nauczycieli, jakie są w związku z nim ograniczenia, jaki laptop wybrać oraz gdzie można skorzystać z dofinansowania. 

Zakup laptopa za bon dla nauczycieli – ile możemy wydać?

W tym roku ruszył projekt, za którym stoi Ministerstwo Edukacji i Nauki oraz Ministerstwo Cyfryzacji. Dzięki niemu nauczyciele mają do zrealizowania bon na 2500 zł na laptopa. W wielu przypadkach jest to wystarczająca kwota, by nauczycieli kupili stosunkowo tanie laptopy, które będą wystarczająco funkcjonalne.

Zakup laptopa
Zakup laptopa z wykorzystaniem bonu to duża pomoc dla nauczycieli

Skoro do wykorzystania jest 2500 zł – jak najlepiej je wydać? Według własnych potrzeb. Jeśli nie masz zbyt wygórowanych wymagań, po prostu znajdź urządzenie do tej kwoty. Pamiętaj, że niższa cena nie oznacza zwrotu różnicy. Jeżeli natomiast chcesz postawić na naprawdę niezły sprzęt – możesz wykorzystać bon na zakup laptopa dla nauczycieli i dopłacić brakującą kwotę.

Sprawdź też: Laptop do pracy dla nauczycieli – co jeszcze warto dokupić?

Musisz jednak pamiętać, że kupno laptopa z wykorzystaniem bonu nie może być rozłożone na raty. Całą kwotę musisz zapłacić na raz. Na szczęście, jeśli zależy Ci na jakimś konkretnym modelu – masz czas, żeby na niego odłożyć. Dofinansowanie ważne jest aż do końca dnia 31 grudnia 2025 roku.  

Czy zakup laptopa z bonem dla nauczycieli jest czymś ograniczony?

Na rynku znajdziemy przeróżne laptopy. Jakie wybrać, aby były funkcjonalne, a także by spełniły wymagania dotyczące wykorzystania bonu z dofinansowaniem? Nie ma jeszcze oficjalnego rozporządzenia MEiN, które określałoby dokładną specyfikację sprzętu. Znane są jednak wymagania dla sprzętu komputerowego i wskazują, że laptop musi być:

 • nieużywany,
 • wyprodukowany nie wcześniej niż 9 miesięcy od dnia sprzedaży,
 • w oryginalnym opakowaniu,
 • kompletny,
 • fabrycznie nowy,
 • wprowadzony do obrotu na terytorium Unii Europejskiej,
 • nieobciążony prawami na rzecz osób trzecich,
 • sprawny technicznie.
-75%
Kody rabatowe Morele Najlepsze promocje w jednym miejscu

Oczywiście wypełnienie tych wszystkich wymagań i dostarczenie odpowiednich sprzętów leży po stronie przedsiębiorców. To oni muszą opatrzeć sprzęt właściwym oświadczeniem, które będzie potwierdzać, że specyfikacja wybranych urządzeń jest dopasowana do wymagań programu.

Sprawdź też: Bon dla nauczycieli na zakup laptopa – najważniejsze informacje

Warto także pamiętać o tym, że bon należy się tylko:

 • pracownikom dydaktycznym w publicznych i niepublicznych szkołach podstawowych oraz ponadpodstawowych,
 • wychowawcom,
 • pracownikom pedagogicznym,
 • pracownikom dydaktycznym w publicznych i niepublicznych szkołach artystycznych posiadających uprawnienia publicznej szkoły artystycznej.

Każda z wyżej wymienionych osób musi pozostawać w stosunku pracy na dzień 30 września 2023 roku. Z programu wykluczeni są nauczyciele przedszkolni oraz osoby, które wcześniej skorzystały z innych programów finansowanych ze środków publicznych. W tym drugim przypadku jednak można obejść kłopot, poprzez zwrócenie produktów zakupionych z poprzedniego dofinansowania i potwierdzenia za pomocą stosownego oświadczenia.

Na co zwracać uwagę kupując laptopa za bon dla nauczycieli?

Jak wybrać dobry laptop? Na co zwrócić uwagę przy zakupie? Nauczyciele mają tak naprawdę pełną dowolność w wyborze odpowiedniego sprzętu. Zakup laptopa nie będzie trudny, gdy już wszystkie sprzęty dostępne w programie będą znane.

Jak kupić dobry laptop? Wybór, który będzie zależał od nauczycieli bez dużych wymagań, na pewno będzie łatwy. Urządzenia działające bez zarzutu, do podstawowych prac zmieszczą się w kwocie 2500 zł. Taka cena pozwala na zakup urządzenia z procesorem  Intel Core i3 lub Core i5, od 4 do 8 GB pamięci RAM, dyskiem SSD, a nawet urządzenia z dedykowaną kartą graficzną. 

zakup laptopa
W zależności od przedmiotu, którego uczysz – przyda Ci się nieco inny sprzęt

Jeżeli naszym celem są naprawdę dobre parametry laptopa, gdy nasza praca polega na korzystaniu z programów graficznych lub zajmujemy się informatyką – prawdopodobnie trzeba będzie dopłacić. Ile kosztuje laptop, który z pewnością spełni oczekiwania bardziej wymagających użytkowników? Jest to cena zaczynająca się od 4000 zł i praktycznie nie ma ona górnego limitu. Chcąc wybrać laptop „do zadań specjalnych”, należy się nastawić na koszt około 7000 zł. 

Gdzie kupić laptop za bon?

Jak kupić laptopa? W jaki sposób mogą zostać wykorzystane bony na laptopy dla nauczycieli? Dokładne wytyczne nie są jeszcze znane. Wiadomo natomiast, że zakup laptopa będzie możliwy tylko w sklepie stacjonarnym lub online u sprzedawców, którzy będą wymienieni na liście publikowanej przez Ministra Cyfryzacji

Placówki, w których będzie można dokonać zakupu za bon, zostaną udostępnione w Biuletynie Informacji Publicznej na stronie internetowej Ministerstwa. Odnajdziesz tam wszystkie niezbędne informacje, które rozwieją wszystkie Twoje wątpliwości.

Sprawdź też: Gdzie wykorzystać bony na laptopy dla nauczycieli?

Czy przysługuje Ci bon na zakup laptopa? Jaki sprzęt do 2500 zł możesz polecić – jaki laptop kupić? Czy według Ciebie to wystarczająca kwota, aby kupić dobrego laptopa? Koniecznie podziel się swoimi przemyśleniami i poradami w sekcji komentarzy!

Może Cię zainteresować:

5
0

Podziel się:

Komentarze (2)

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *