Bon dla nauczycieli na zakup laptopa

Poradniki

31.08.2023 13:28

Bon dla nauczycieli na zakup laptopa – najważniejsze informacje

Nauka
7
0
0
7
0

Bony dla nauczycieli na zakup laptopa mogą być niezwykle pomocne podczas zakupu nowego urządzenia do pracy. W tym artykule znajdziesz wszystkie najważniejsze kwestie, które dotyczą tego zagadnienia.

Czym są bony dla nauczycieli?

Zacznijmy od podstaw, przybliżając pojęcie bonu dla nauczyciela. Mowa tu o świadczeniu pieniężnym, które udziela państwo każdemu nauczycielowi, który spełnia szereg określonych wymagań, określonych w ustawie. Przekazane środki mają służyć do pokrycia kosztów (lub ich części) związanych z zakupem laptopa lub laptopa przeglądarkowego. Bony dla nauczycieli będą miały postać elektroniczną. Każdy nauczyciel, którego wniosek zostanie zaakceptowany, otrzyma stosowny mail z informacją o objęciu go programem i instrukcję dotyczącą kolejnych kroków.

Ile wyniosą bony dla nauczycieli?

Ustawa jasno określiła też wysokość dofinansowania dla nauczycieli. Bon na zakup laptopa dla nauczyciela będzie wynosił 2500 złotych. Od tej kwoty nie ma odstępstwa, dlatego wybierając dany model, warto pamiętać, że jej wysokość nie podlega zmianom.

Czy wszyscy nauczyciele dostaną bon na laptopa?

Niestety, nie każdy nauczyciel zostanie objęty programem. Możliwość finansowego wsparcia dedykowana jest nauczycielom, wychowawcom oraz innym pracownikom pedagogicznym, którzy pracują w szkołach publicznych i niepublicznych zarówno podstawowych, ponadpodstawowych oraz artystycznych. W tym ostatnim przypadku szkoła artystyczna niepubliczna musi mieć uprawnienia szkoły publicznej.

Bon dla nauczycieli na zakup laptopa
Laptop to świetne narzędzie pracy dla każdego nauczyciela – jeżeli program okaże się sukcesem, może wspomóc polską szkołę i poprawić jakość świątecznych usług edukacyjnych

Możliwość otrzymania świadczenia finansowego nie będzie uzależniona od szeregu czynników wewnątrzszkolnych. Oznacza to, że nie będą brane pod uwagę takie kwestie jak wymiar zajęć, stanowisko, rodzaj nauczanego przedmiotu, pełnienie stanowiska kierowniczego. To ostatnie oznacza, że bon może być przyznany również dyrektorowi szkoły, który jest zwolniony z obowiązku prowadzenia nauczania).

Nauczyciele, którzy nie zostali objęci programem

Świadczenie finansowe zaoferowane przez MEiN skierowane zostało do jasno przedstawionego grona odbiorców. Oznacza to, że niewymienieni w ustawie nauczyciele nie mogą liczyć na otrzymanie dofinansowania do zakupu laptopa. W związku z tym, z bonu nie będą mieli możliwości skorzystania nauczyciele przedszkolni, nauczyciele placówek oświatowych, pomoc nauczycielska oraz każdy pracownik, który nie jest zatrudnionym nauczycielem w świetle prawa oświatowego.

Do kiedy bon dla nauczyciela pozostanie aktywny?

Ustawa określa również czas, jaki nauczyciel ma na realizację bonu na zakup laptopa po jego otrzymaniu. W artykule 12. ustawy czytamy, że prawo do redukcji ceny z wykorzystaniem bonu wygaśnie z końcem 31 grudnia 2025 roku.

W osobnym artykule wyjaśniamy również, komu dofinansowanie na zakup laptopa nie przysługuje. Gorąco polecamy zapoznanie się z lekturą, jeżeli chcesz dowiedzieć się, czy jako nauczyciel zostaniesz objęty programem.

Kiedy bony dla nauczycieli zostaną przyznane?

Ta kwestia pozostaje jeszcze nieznana. Choć oficjalna data pozostaje tajemnicą, informacje płynące z ministerstwa sugerują, że datą rozpoczęcia będzie październik tego roku. Otwarte pozostaje jednak pytanie, czy chodzi tu o wydawanie bonów nauczycielom, czy rozpoczęcie procedury wdrażania szkół w wytyczne dotyczące programu. Niemniej jednak istotne będzie rozporządzenie Ministra Cyfryzacji, które określi dokładnie grupy nauczycieli uprawnionych do świadczenia oraz ustali kolejność otrzymywania bonów.

Szczególnie kwestia ustalania kolejności jest interesująca. Podczas tworzenia planu rozsyłania bonów, istotnych ma być szereg czynników, które ministerstwo będzie brać pod uwagę. Składać się na nie będzie typ szkoły, rodzaj nauczanego przedmiotu, sytuacja budżetowa, kwestie społeczno-gospodarcze oraz realizowane zadania. Przypuszcza się też, że nie bez znaczenia pozostanie lokalizacja – według informacji, pierwsze bony mają być rozsyłane do nauczycieli nauczających na prowincji.

Warto jest jednak pamiętać o tym, że bony dla nauczycieli nie zostaną rozesłane za jednym zamachem. Ministerstwo planuje to robić w turach podczas trwania roku szkolnego 2023/24.

Zakup droższego laptopa niż kwota bonu

2500 złotych to kwota, która pozwala na zakup laptopa, jednak jak doskonale wiemy, na rynku nie brakuje urządzeń znacznie wykraczających poza budżet świadczenia. Są również te tańsze, które można zakupić poniżej kwoty określonej w ustawie. Co wtedy?

Zacznijmy od scenariusza zakupu laptopa poniżej 2500 złotych. Jest to jak najbardziej możliwe, warto jednak pamiętać, że nauczyciel nie będzie mieć prawa do otrzymania zwrotu pozostałych środków. Nie może on też wykorzystać pozostałej reszty do innych celów – ustawa jest w tej kwestii jasna i najprawdopodobniej niewykorzystane pieniądze będą podlegać zwrotowi.

morawiecki
Według rządu, środki przekazane na program dla uczniów i nauczycieli stanowią 1% rocznego budżetu na oświatę

Co w przypadku chęci sprawienia sobie droższego sprzętu niż 2500 złotych? To również możliwe, jednak 100% kwoty wykraczającej poza przewidzianą w świadczeniu, musi zostać pokryta z kieszeni kupującego. Można więc powiedzieć, że w takim przypadku bon dla nauczyciela jest swoistym dodatkiem, który redukuje kwotę, ale nie robi tego do zera. Wszelkie pozostałe należności muszą zostać uregulowane.

Konieczne trzeba też pamiętać, że korzystając z bonu, trzeba dokonać jednorazowej płatności. Oznacza to, że płatności nie mogą być dokonywane w ratach. Kupując droższy model laptopa, musimy mieć więc przygotowaną pełną kwotę, by całkowicie pokryć należności. W ustawie zostało również jasno określone to, że bon dla nauczyciela nie może zostać wymieniony na gotówkę ani inne środki płatnicze (w tym także środki wymiany).

Ewentualna sprzedaż laptopa kupionego za pomocą bonu dla nauczyciela

Czy laptop zakupiony ze wsparciem środków publicznych może być odsprzedany? Tak, ale nie od razu. Pomimo faktu, że po dokonaniu zakupu nauczyciel staje się właścicielem urządzenia, wykorzystanie bonu w procesie zakupu obliguje go do przestrzegania pewnych zasad. Mówią one o tym, że przez 5 lat od chwili dokonania zakupu, laptop nie może być sprzedany, podarowany lub użyczony. W skrócie: przez pięć lat nie mogą być dokonywane żadne czynności rozporządzające, a sam laptop musi pozostać na wyłączny użytek kupującego. Po upłynięciu okresu 5 lat przestają one obowiązywać i właściciel może dowolnie rozporządzać urządzeniem.

Sprawdź też: Procedura ubiegania się o dofinansowanie na laptopa – jak to zrobić?

Bon dla nauczyciela – na co dokładnie go przeznaczyć?

Pieniądze publiczne, jakie zostały przeznaczone na sfinansowanie programu, są przeznaczone do jasno określonej inwestycji. Wspominaliśmy tu już, że chodzi o:

 • laptop,
 • laptop przeglądarkowy (czyli np. Chromebook).

Osoby orientujące się w temacie wiedzą jednak, że urządzenia te różnią się od siebie parametrami, które określają ich wydajność. W związku z tym faktem, Minister Cyfryzacji został zobligowany do określenia wymagań sprzętowych, jakie będzie musiał spełniać dany model, by być objęty programem wsparcia. Na chwilę obecną szczegółowa specyfikacja pozostaje nieznana, jednak ustawa określa pewne ogólne wymagania.

Bon dla nauczycieli na zakup laptopa
Bon dla nauczycieli na zakup laptopa wydaje się być dobrą metodą obniżenia kosztów i poprawy jakości świadczonych usług

Wymagania te muszą być uwzględnione przez sprzedawcę oraz poświadczone przez niego. Sklep, który chce prowadzić sprzedaż laptopów finansowanych z bonów dla nauczycieli, musi spełnić następujące kryteria:

 • urządzenie musi być fabrycznie nowe,
 • laptop musi być nieużywany,
 • laptop musi mieć kompletny osprzęt,
 • urządzenie musiało zostać wyprodukowane nie wcześnie niż 9 miesięcy od dnia sprzedaży,
 • laptop musi być wprowadzony do obrotu na terytorium Unii Europejskiej,
 • laptop musi być w pełni sprawny technicznie,
 • laptop musi być w oryginalnym opakowaniu,
 • urządzenie nie może być obciążone prawami na rzecz osób trzecich.

Co więcej, bon nie może być wykorzystany do zakupu oprogramowania oraz wszelkich peryferiów podłączanych do niego, sprzedawanych oddzielnie.

Sprawdź też: Gdzie wykorzystać bony na laptopy dla nauczycieli?

Jak złożyć wniosek umożliwiający ubieganie się o bon dla nauczycieli na zakup laptopa?

W celu uzyskania prawa do świadczenia pieniężnego nauczyciel musi złożyć odpowiedni wniosek. Ustawa jasno określa całą procedurę, która w początkowej fazie wymagać będzie kooperacji ze szkołą, w której pracuje nauczyciel starający się o świadczenie. Za pośrednictwem dyrektora szkoły składany jest odpowiedni wniosek, który zawierać ma:

 • imię (imiona) i nazwisko nauczyciela,
 • numer PESEL,
 • numer telefonu komórkowego
 • adres poczty elektronicznej.

Wniosek musi również zawierać oświadczenie, w którym nauczyciel jasno stwierdza, że nie otrzymał innego rodzaju wsparcia, które udzielone zostało przez jakikolwiek inny program opłacany ze środków publicznych. Zatajenie tego faktu będzie mieć konsekwencje prawne i ma uniemożliwić oszustwa. Co ważne, wniosek musi być złożony w terminie 30 dni od dnia, w którym dana grupa uprawnionych została wskazana w komunikacie Ministra Cyfryzacji.

Choć sama procedura trwa dalej, ze strony osoby ubiegającej się o świadczenie to wszystko. Kolejne kroki są po stronie organu prowadzącego szkołę (czyli dyrektora), który składa jeden wniosek obejmujących wszystkich nauczycieli, którzy złożyli odpowiednie dokumenty.

Bon dla nauczycieli na zakup laptopa to sposób, który pozwoli dokonać zakupu bez konieczności nadwerężania domowego budżetu. Mamy nadzieję, że nasz artykuł przybliżył wszelkie niewiadome każdemu nauczycielowi, który szukał tu odpowiedzi.

Redakcja Scrolla przygotowała obszerne artykuły na temat laptopów dla nauczycieli – zapoznaj się z pozostałymi już dziś:

-75%
Kody rabatowe Morele Najlepsze promocje w jednym miejscu
7
0

Podziel się:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *