dofinansowanie do laptopa

Poradniki

31.08.2023 13:20

Procedura ubiegania się o dofinansowanie na laptopa – jak to zrobić?

Nauka
7
0
1
7
0

Dofinansowanie do laptopa dla nauczycieli to zdecydowanie ciekawy projekt, który wynika z ustawy o wsparciu kompetencji cyfrowych uczniów i nauczycieli. O czym należy pamiętać, by się o niego ubiegać? Sprawdź!

Ministerstwo Edukacji i Nauki oraz Ministerstwo Cyfryzacji przewiduje bon na 2500 zł na laptopa dla dydaktyków. Istnieje jednak kilka zasad, które trzeba spełnić, by móc ubiegać się o dofinansowanie do komputera. 

Dofinansowanie do laptopa dla nauczycieli

Minister Cyfryzacji (Janusz Cieszyński) potwierdził, że każdemu dydaktykowi oraz pracownikom szkół publicznych i niepublicznych (podstawowych i ponadpodstawowych) przysługuje bon na 2500 złotych. Dodatkowo objęci są nią także pracownicy publicznych i niepublicznych szkół artystycznych, którzy mają uprawnienia publicznej szkoły artystycznej. Dofinansowanie obejmuje rok szkolny 2023/2024.

dofinansowanie do laptopa
Dofinansowanie do laptopa dla nauczycieli może być naprawdę pomocne, bo pozwoli zaoszczędzić aż do 2500 zł!

Kolejnym wymogiem jest pozostawanie w stosunku pracy na dzień 30 września 2023 roku. Co jeszcze warto wiedzieć? Przede wszystkim, że:

  • dofinansowanie na sprzęt komputerowy przyznawane jest raz na pięć lat,
  • zakupionego urządzenia nie można sprzedać przez 5 lat od zakupu,
  • bon nie może zostać wymieniony na gotówkę.

Czy można wziąć laptop do pracy na raty? Co jak wydam mniej lub więcej? Całą kwotę należy wydać jednorazowo, a jeśli zdarzy Ci się zapłacić mniej niż 2500 zł – różnica nie zostaje wypłacona. Jeśli natomiast bon będzie niewystarczający – musisz dopłacić do sprzętu i także w tym przypadku nie ma miejsca na rozkładanie dopłaty na raty.

Jak ubiegać się o dofinansowanie do laptopa dla nauczycieli?

Wszyscy nauczyciele, wychowawcy i inni pracownicy, których dotyczy program i są zainteresowani skorzystaniem z bonu, muszą złożyć wniosek do dyrektora placówki. Następnie każda osoba może wybrać odpowiadający jej laptop. 

Gdzie wykorzystać dofinansowanie do laptopa? Do tego zostanie stworzony przez Ministerstwo Cyfryzacji punkt sprzedażowy. W tym celu uruchomiony będzie specjalny system teleinformatyczny. W nim właśnie ogłaszać się będą przedsiębiorcy, u których będzie można skorzystać z bonu.

Sprawdź też: Laptop dla studenta – jaki wybrać? Polecane modele laptopów na studia

Lista punktów sprzedaży jeszcze nie jest znana, lecz z pewnością nie zabraknie na niej szerokiego wyboru. Przypominamy, że dofinansowanie do laptopów będzie wynosić do 2500 zł i nie można go rozłożyć na raty. Jeśli więc dydaktyk będzie chciał wybrać urządzenie przekraczające tę kwotę – musi w tym samym momencie dopłacić różnicę w cenie. Przedsiębiorcy natomiast otrzymają pieniądze w ciągu 30 dni od dokonania zakupu.

Do kiedy można wykorzystać bon na 2500 zł na laptopa dla nauczyciela? Prawo do wykonania tej płatności wygasa z końcem dnia 31 grudnia 2025 roku. Daje to możliwość uzbierania odpowiedniej kwoty, by zakupić dobry sprzęt, który posłuży dydaktykowi na lata.

Kto może skorzystać z dofinansowania do laptopa dla nauczycieli?

Bon na laptop dla nauczyciela to określenie bardzo ogólne. Kto dokładnie może z niego skorzystać? Są to przede wszystkim:

  • pracownicy dydaktyczni w publicznych i niepublicznych szkołach podstawowych oraz ponadpodstawowych,
  • wychowawcy,
  • pracownicy pedagogiczni,
  • pracownicy dydaktyczni w publicznych i niepublicznych szkołach artystycznych posiadający uprawnienia publicznej szkoły artystycznej.

Każda z wyżej wymienionych grup musi pozostawać w stosunku pracy na dzień 30 września 2023 roku. Istnieją jednak pewne odstępstwa od tego, kto może liczyć na dofinansowanie na laptopa. W kolejnych akapitach dowiesz się, kto nie może się ubiegać o bon na 2500 zł dla nauczyciela.

Dofinansowanie do laptopa – kto z niego nie skorzysta?

Chodziły plotki o tym, że o dofinansowanie nie będą mogły ubiegać się osoby w trakcie „urlopu dla ratowania zdrowia”, zawieszeni w pełnieniu obowiązków, przebywające na bezpłatnym urlopie więcej niż 14 dni, na świadczeniu rehabilitacyjnym lub urlopowani albo zwolnieni z obowiązku z pracy. To jednak nieprawda – po powrocie do pracy ci dydaktycy również będą mogli wnioskować o przyznanie bonu, na który zasługują.

Sprawdź też: Laptopy dla nauczycieli – komu dofinansowanie nie przysługuje?

Ustawa jednak nie pozwala na udzielenie pomocy w formie bonu niektórym dydaktykom. Są to przypadki dość rzadkie, jednak nie można ich pominąć, jeśli mowa o dofinansowaniu, które może znacznie ułatwić zakup pomocy dydaktycznej.

Dofinansowanie do laptopa a wsparcie udzielone z innych programów finansowanych ze środków publicznych

Przede wszystkim z programu zostają wykluczone osoby, które skorzystały z następującego programu 500 zł dla nauczyciela na akcesoria komputerowe, znane też jako rządowe wsparcie dla nauczycieli 500 zł na naukę zdalną czy też 500 plus dla nauczycieli. Każdy inny program finansowany ze środków publicznych wykorzystany poprzednio uniemożliwia skorzystanie z bonu.

dofinansowanie do laptopa
Dzięki dobremu sprzętowi komputerowemu możesz bez kłopotu prowadzić zajęcia zdalne lub korepetycje

Wiele osób wskazywało wtedy, że 500 złotych to za mało, by wyposażyć się we wszystkie niezbędne sprzęty. Co zrobić, jeśli nauczyciel skorzystał z tego lub podobnego programu i chce teraz zmienić zdanie? Wystarczy zwrócić zakupiony sprzęt i złożyć odpowiednie oświadczenie. Po wykonaniu tych czynności bon na 2500 zł na laptopa będzie na wyciągnięcie ręki każdego dydaktyka, którego obejmuje ustawa.

Nauczyciele przedszkolni

Grupa, która i tym razem została niestety pominięta to także nauczyciele przedszkolni. Już wcześniej, przy „500 plus dla nauczycieli” ta grupa dydaktyczna nie została wzięta pod uwagę, co wywołało niemałe poruszenie. 

Ustawa tyczy się jedynie pracowników szkół podstawowych i ponadpodstawowych, przez co wychowawcy oraz nauczyciele przedszkoli nie mogą liczyć na pomoc. Decyzja ta wydaje się dość niesprawiedliwa, jednak to nie pierwszy raz, gdy ta część dydaktyków zostaje pominięta.

Sprawdź też: Które programy i aplikacje do wideokonferencji są najlepsze? Sprawdź podsumowanie po roku pracy zdalnej

Mamy nadzieję, że wiesz już, jak ubiegać się o dofinansowanie na laptopa dla nauczycieli. Czy skorzystasz z rządowego projektu? Czy według Ciebie to wystarczająca kwota, aby pokryć koszta za niezbędne produkty do nauczania zdalnego lub wykorzystywania sprzętu w ramach kształcenia młodzieży? Koniecznie podziel się swoimi przemyśleniami w sekcji komentarzy!

7
0

Podziel się:

Komentarze (1)

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *