programy do wideokonferencji

Technologia

05.05.2021 08:24

Które programy i aplikacje do wideokonferencji są najlepsze? Sprawdź podsumowanie po roku pracy zdalnej

Online Programy i aplikacje
15
0
0
15
0

Zastanawiasz się, które programy i aplikacje do wideokonferencji są najlepsze? Sprawdź podsumowanie stworzone po roku pracy zdalnej, wymuszonej sytuacją epidemiczną. Jakie funkcje powinien mieć dobry program do wideokonferencji? Czym różnią się poszczególne platformy i jak wybrać idealną do swoich potrzeb?

Wideokonferencje jako główny sposób komunikacji w pracy i szkole

Wideokonferencja online od zawsze była dobrym rozwiązaniem dla firm i użytkowników domowych, pozwalającym wymienić się niezbędnymi informacjami bez potrzeby odbywania podróży czy osobistych spotkań. Z powodu pandemii COVID-19 okazało się jednak, że dla wielu osób rozmowy grupowe stały się jednym z podstawowych sposobów wykonywania codziennej pracy.

W przypadku firm, zwłaszcza działających w sposób projektowy umożliwiający pracę zdalną, wideokonferencje pozwalają na regularny kontakt między pracownikami i zwierzchnikami, zapewniając dobry przepływ informacji. Dużą zaletą jest też łatwość w organizacji odpraw czy spotkań informacyjnych bez konieczności fizycznej obecności w siedzibie firmy. Podobne zalety wykorzystują również szkoły i uniwersytety, przenosząc stacjonarne ćwiczenia i wykłady w wygodne i bezpieczne warunki internetowej wideokonferencji.

aplikacje do wideokonferencji - google meet
Jednym z najpopularniejszych rozwiązań do wideokonferencji jest Google Meet

Jak wyglądały rozmowy grupowe w 2020/21?

Przed nastaniem pandemicznej rzeczywistości 2020 i 2021 roku wiele osób nie miało w ogóle styczności z wideorozmowami, a pojedyncze doświadczenia w tym zakresie dotyczyły z reguły rozmów indywidualnych między członkami rodziny czy znajomymi. Wideokonferencja, znana też jako czat wideo była do 2020 roku narzędziem głównie w rękach specjalistów wysokich szczebli. Wykorzystywano ją do wielostronnych rozmów na tematy biznesowe czy naukowe.

Częstotliwość wykorzystywania wideokonferencji uległa zwiększeniu wraz z pojawieniem się lockdownu i w obliczu ograniczeń w działaniu szkół, uniwersytetów oraz firm. Umożliwiła prowadzenie zajęć dydaktycznych, spotkań biznesowych czy wywiadów w bezpiecznych warunkach domowych, bez konieczności kontaktu bezpośredniego. 

Rozmowy grupowe w 2020/21 nie różniły się więc zasadniczo pod względem technicznym od tego, jak wyglądały w poprzednich latach. Jednak prawie z dnia na dzień stały się codzienną rzeczywistością tysięcy osób należących do różnych grup wiekowych. Z tego też względu szczególnej wagi nabrały kwestie wyboru odpowiedniego programu do grupowych wideorozmów tak, by zapewniał możliwie łatwą obsługę, pewną autoryzację oraz niskie wymagania sprzętowe i multiplatformowość.

Programy i aplikacje do wideokonferencji – które funkcje wideo czatów okazały się najważniejsze?

Najważniejszą funkcją, jaką oferuje wideo czat, jest oczywiście możliwość zobaczenia i usłyszenia rozmówców. Do marca 2020 wspomniane opcje były wystarczające dla większości użytkowników, którzy wykorzystywali wideorozmowy głównie do komunikacji z bliskimi. Po wybuchu pandemii Koronawirusa, w zastosowaniach edukacyjnych i firmowych istotne stały się dodatkowe funkcje programów do wideokonferencji, rozszerzające ich użyteczność daleko poza zwykłą komunikację. 

Dobrymi przykładami takich rozwiązań są dodatkowy czat tekstowy, menedżer plików czy wyznaczanie liderów na permanentnym kanale. Dzięki nim program do prowadzenia wideorozmów zmienia się w podręczny organizer, pozwalający nadzorować wykonanie zadań w ramach firmowych projektów czy odbiór prac domowych od uczniów. Ciekawą funkcją, dostępną na przykład w Microsoft Teams, jest tworzenie testów sprawdzających i opcja zarządzania ocenami w ramach zamkniętej grupy, na przykład klasy albo rocznika studentów.

Innymi przydatnymi opcjami, jakie znajdziesz w wielu pakietach oprogramowania, są opcje zmiany lub rozmycia tła pozwalające uzyskać większą prywatność podczas rozmowy. Osoby, które nie mogły uczestniczyć w danych zajęciach, na pewno docenią opcję nagrywania wideokonferencji, co umożliwia im nadrobienie materiału w dogodnej dla nich chwili. W przypadku zajęć szkolnych, ale także spotkań firmowych, świetnym rozwiązaniem jest też możliwość podnoszenia ręki, dzięki której prowadzący zostaje powiadomiony, który uczestnik chciałby zabrać głos.

aplikacje do wideokonferencji
Jeszcze do niedawna z wideokonferencji korzystano niemalże wyłącznie w celach biznesowych

Wideokonferencje – jak zrobić, czy trzeba się zalogować, ile to kosztuje…?

Prawdopodobnie zastanawiasz się, jak zrobić wideokonferencję z wykorzystaniem dedykowanych aplikacji. Jest to na szczęście niezwykle proste. Większość dostępnych platform oferuje kompatybilne aplikacje na telefon, na Maca i Windowsa, dzięki czemu nie musisz się zastanawiać, jakim sprzętem dysponują Twoi rozmówcy. Połączenie konferencyjne wymaga zwykle logowania, co jest dobrym zabezpieczeniem udostępnianych treści.

Aplikacja do wideokonferencji pozwala założyć stałą grupę lub pokój z ustalonymi uczestnikami, co przydaje się przy regularnych spotkaniach, takich jak zajęcia szkolne. Uczestników ucieszy na pewno fakt, że odpowiedź na pytanie, czy są płatne, w większości przypadków jest przecząca. Czasami płatne mogą być dodatkowe, rozbudowane funkcje bądź integracje z sieciowymi wersjami pakietów biurowych.

Najlepsze programy do wideokonferencji: Zoom

Jednym z najpopularniejszych programów do wideokonferencji stał się multiplatformowy Zoom. W darmowej wersji oferuje on możliwość tworzenia spotkań nawet do 1000 użytkowników, czat tekstowy i szereg rozwiązań służących zastosowaniom dydaktycznym. Zalicza się do nich ochrona klasy hasłem, poczekalnia pozwalająca zdecydować, kto może dołączyć do spotkania czy zarządzanie pisaniem po ekranie.

Zoom wymaga od użytkownika logowania się i dostępny jest w dwóch wersjach: bezpłatnej oraz płatnej. Ceny poszczególnych opcji zależą od wybranego pakietu: podstawowy kosztuje $14,99 miesięcznie za licencję, a najbardziej zaawansowany – $19,99. Z oprogramowania skorzystasz zarówno w wersji desktopowej, jak i mobilnej.

Najlepsze programy do wideokonferencji: Viber

Viber jest świetnym rozwiązaniem, jeżeli cenisz sobie łatwość obsługi i dobrą jakość transmisji. Choć nie oferuje zbyt wielu funkcji dedykowanych wprost firmom czy nauczycielom, pozwala tworzenie grup, wymianę plików oraz sterowanie udostępnianiem ekranu, dźwięku i obrazu z kamery. Jego dużą zaletą jest multiplatformowość i brak opłat przy rozmowach z innymi osobami korzystającymi z tego komunikatora. Umożliwia on ponadto płatne połączenia na klasyczne telefony.

Viber to oprogramowanie darmowe, dostępne tylko w wersji mobilnej. Nie wymaga logowania, a jedyny warunek, który musi spełnić przyszły użytkownik, to podanie numeru telefonu.

Najlepsze programy do wideokonferencji: Skype

Telefonia i telekonferencja były jednymi z pierwszych zastosowań popularnego komunikatora Skype. Obecnie oferuje on pełne możliwości darmowego tworzenia wideokonferencji oraz przeprowadzania prywatnych wideorozmów. Zawiera również czat i udostępnianie plików w ramach konwersacji dwu- i wieloosobowych. Nie udostępnia niestety opcji zaplanowania spotkania, ale rekompensuje to multiplatformowością oraz płatną opcją dzwonienia na zwykły telefon.

Skype to w pełni darmowy program, dostępny zarówno w wersji dekstopowej, jak i mobilnej. Zalogowanie się do aplikacji wymagane jest tylko w wersji mobilnej.

aplikacje do wideokonferencji - microsoft teams
Microsoft Teams jest dostępne także w formie aplikacji na telefony

Najlepsze programy do wideokonferencji: Teams

Microsoft Teams to jeden z najbardziej rozbudowanych programów do wideokonferencji. Działa jako aplikacja desktopowa, w przeglądarce, a nawet na smartfonach. W darmowej wersji oferuje wszystkie najważniejsze opcje prowadzenia wideorozmów. Jego ogromną zaletą są ponadto funkcje dedykowane nauczycielom, takie jak tworzenie i automatyczne ocenianie testów oraz przydatna zarówno w firmie, jak i szkole integracja pakietu Office, również w wersji online.

Microsoft Teams to program wymagający logowania, dostępny w wersji desktopowej oraz na urządzenia mobilne. Użytkownicy mają możliwość skorzystania z wersji darmowej oraz płatnej. Wysokość ceny za usługę zależy od wybranej wersji: podstawowa kosztuje 4,20€ miesięcznie za jednego użytkownika, a najbardziej rozszerzona – 19,70€.

Najlepsze programy do wideokonferencji: Google Meet

Główna zaleta Google Meet to integracja z innymi usługami giganta oraz bezpłatny dostęp na każdej popularnej platformie, również systemach Apple. Program wyróżnia się dostępem do rozbudowanego kalendarza Google, który pomaga znaleźć odpowiadający wszystkim uczestnikom termin spotkania, a przypomnienie o nim wyśle na Twój telefon. W płatnych pakietach dostępne są dodatkowe, zaawansowane funkcje takie jak inteligentne usuwanie szumów, ankiety czy automatyczny eksport zapisu spotkania na dysk sieciowy.

Google Meet znajdziesz w wersji desktopowej oraz mobilnej. Program wymaga logowania i dostępny jest w wersji bezpłatnej oraz płatnej. Za podstawowy pakiet należy zapłacić 20,70 zł za użytkownika miesięcznie, najbardziej rozszerzony zaś kosztuje 69 zł.

Najlepsze programy do wideokonferencji: Discord

Discord to multiplatformowy pakiet dedykowany przede wszystkim graczom. Jego szczególną cechą są stale czynne kanały chatu tekstowego dedykowane różnym tematom. Mogą one być ogólnodostępne lub wymagać zaproszenia, a w ich ramach możliwa jest wymiana plików i organizacja wideokonferencji. Nie oferuje niestety żadnych funkcji szczególnie dedykowanych firmom czy nauczycielom, ale wyróżnia się łatwością obsługi, bezpieczeństwem i stabilnością działania.

Dicsord to bezpłatny program, dostępny w wersji desktopowej oraz jako aplikacja, który wymaga zalogowania przez użytkownika.

aplikacje do wideokonferencji - whatsapp
WhatsApp to dzisiaj jeden z najpopularniejszych sposobów komunikacji

Najlepsze programy do wideokonferencji: WhatsApp

WhatsApp to kolejny multiplatformowy wideokomunikator. Umożliwia łatwe tworzenie grup i zarządzanie nimi, a także transfer plików. Jedną z jego ciekawszych funkcji jest wysyłanie wiadomości głosowych nawet w czacie tekstowym, gdy nie odbywa się zaplanowane spotkanie. Jednocześnie oferuje szerokie możliwości integracji z książką kontaktów telefonu i Facebooka. Jego ogromną zaletą jest brak opłat za użytkowanie i prostota obsługi.

Bezpłatna aplikacja WhatsApp występuje w wersji desktopowej oraz na urządzenia mobilne. Nie wymaga jednak logowania – aby korzystać z jej funkcjonalności, wystarczy podanie numeru telefonu.

Poza opisanymi rozwiązaniami, w Internecie znajdziesz też niejeden czat z kamerką bez logowania. Zwykle jednak przeznaczone są one do zastosowań czysto rozrywkowych i ograniczone do dwóch uczestników. Brak autoryzacji oraz niemożność tworzenia większych grup wyklucza ich zastosowanie w pracy czy szkole, ale mogą one stanowić doskonałe źródło rozrywki po godzinach. W zastosowaniach profesjonalnych z pewnością sprawdzą się Google Meet czy Microsoft Teams, które dzięki swoim rozszerzonym funkcjonalnościom, ułatwią prowadzenie spotkań biznesowych lub uczelnianych wykładów.

15
0

Podziel się:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *