Agappe obraz główny

Rozrywka

22.06.2021 12:36

Czym jest Agappe.pl? Wszystko o katolickiej alternatywie dla Facebooka

Online
6
1
0
6
1

Szczęść Boże, internauto! Agappe.pl to nowość na krajowym rynku social mediów skierowana do chrześcijan. Czy taka konkurencja dla Facebooka ma rację bytu w obecnych czasach i będzie przyjęta z umiłowaniem?

Co to jest Agappe.pl? Kto stoi za serwisem?

Znasz Agappe.pl nową platformę społecznościową będącą częścią projektu adresowanego do katolickich wiernych w Polsce i za granicą? Dlaczego użyto słowa agape oraz co oznacza? Najprościej mówiąc, to najdoskonalsza forma miłości, zwłaszcza braterskiej, ale również umiłowanie Boga przez ludzi i odwrotnie. Stąd też ta internetowa wspólnota ma nieprzypadkowo być miejscem wzajemnej życzliwości oraz dzielenia się wiarą.

Agappe.pl

Twórcy portalu zapewniają, że nie mają zamiaru zostać konkurencją dla Facebooka, Instagrama ani innych social mediów. Ich celem nie jest także komercyjne działanie z nastawieniem na zyski. Ponadto pomysłodawcy zaręczają, iż nie próbują założyć zamkniętego kręgu, gdzie użytkownicy zostaną odcięci od reszty świata. Główny zamysł Agappe.pl to stworzenie przestrzeni wirtualnej, w której osoby wierzące będą mogły znaleźć wartościowe dla nich treści, takie jak lokalizacja wspólnot.

Agappe.pl powstało z inicjatywy Fundacji Nowa Pięćdziesiątnica, powołanej w Archidiecezji Lubelskiej w 2018 r. przez Abp. Stanisława Budzika. Siedziba fundacji znajduje się w Lublinie i to właśnie tam projekt jest rozwijany. Nadrzędnym zadaniem Fundacji jest służenie ludności wewnątrz Kościoła poprzez inicjatywy służące ewangelizacji – między innymi działania wydawnicze, wspieranie wspólnot Katolickiej Odnowy w Duchu Świętym, promowanie nauczania Kościoła rzymskokatolickiego.

Sprawdź: Najlepsze filmy familijne, które obejrzysz z całą rodziną. Polecane klasyki i najlepsze filmy familijne ostatnich lat

Co oferować ma platforma Agappe.pl? Jakie będą funkcjonalności tego serwisu społecznościowego?

Platforma Agappe.pl ma jednoczyć katolików i ludzi wyznających określone wartości, ponadto ułatwić organizowanie się wspólnot religijnych, a dodatkowo zachęcić kolejnych wiernych do wstąpienia w ich szeregi. Polski Kościół Katolicki nadal pozostaje w tyle, jeśli chodzi o działalność wirtualną, co w dzisiejszych czasach jest znaczącym utrudnieniem.

Portal będzie w sposób nowoczesny pielęgnować normy katolickie zapisane między innymi w Katechizmie, bez nienawiści oraz polityki. Członkowie Fundacji żywią nadzieję, że dzięki temu zwrócą uwagę młodszych obywateli i zmotywują ich do udziału w życiu Kościoła.

Założyciele serwisu zapewniają, iż nie zamierzają handlować danymi osobowymi ani zalewać społeczność reklamami. Niemniej jednak dopuszczalne jest promowanie postów bądź stron przez partnerów, którzy przeszli proces weryfikacji. Dotyczy to wszystkich prowadzących chrześcijańskie media, dostarczających inne cenne treści oraz wykonujących ciekawe i przydatne dla społeczności inicjatywy.

Pomysłodawca Agappe.pl
Pomysłodawca Agappe.pl – ks. Artur Potrapeluk / Źródło: telepolis.pl

Szata graficzna rzeczywiście przypomina tę z Facebooka. Na stronie Agappe.pl istnieje możliwość udostępniania zdjęć, filmów, streamowania konferencji i transmisji live. Poza dzieleniem się wiarą dostępne będzie tworzenie systemów zapisów na różnego rodzaju wydarzenia, zakładanie zbiórek, a nawet poszukiwanie wolontariuszy bądź opiekunek rekolekcyjnych, jak również umieszczanie ogłoszeń dotyczących pracy.

Czy Agappe.pl ma szanse na sukces?

Ktoś może pomyśleć, że Agappe.pl podzieli los Albicla.com. Serwis ten z założenia miał być wolnym od cenzury portalem społecznościowym, ale poległ praktycznie już zaraz po rozpoczęciu działalności. Jednak według deklaracji pomysłodawców, ich medium zostanie pozbawione faworyzowania jakichkolwiek skrajnych poglądów politycznych oraz wewnątrzkościelnych. Natomiast odpowiedź na pytanie, czy Agappe.pl ma szansę odnieść sukces, pozostaje niejednoznaczna.

Konkurowanie z gigantami takimi jak Facebook, Twitter bądź inne popularne serwisy społecznościowe to trudne wyzwanie. Ich ugruntowana od lat pozycja wydaje się być nie do ruszenia. Jeśli jednak Agappe.pl nie powtórzy absurdalnych wręcz błędów portalu Albicla.com oraz znajdzie sposób by przyciągnąć do siebie wiernych – być uda się określić całe przedsięwzięcie jako sukces – czas pokaże czy tak będzie. Portal dostępny jest dla użytkowników od 17 czerwca 2021.

6
1

Podziel się:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *