routery tp link

Technologia

30.12.2022 20:31

Co to WiFi Mesh i jak działa? Systemy Mesh WiFi – wyjaśniamy

Biznes Gadżety Online
13
0
0
13
0

Zastanawiasz się, co to jest WiFi Mesh? To jeden z najlepszych sposobów m.in. na zwiększenie zasięgu WiFi. Jak działa sieć mesh i do czego może się przydać? Dowiesz się z naszego poradnika!

Sieć WiFi jest dziś podstawowym sposobem łączenia się z internetem. Nie zawsze jednak sygnał dociera wszędzie tam, gdzie powinien. W takiej sytuacji ratunkiem jest wzmacniacz WiFi. Zamiast zwykłego repeatera można jednak postawić na WiFi Mesh.

WiFi Mesh – co to jest?

WiFi Mesh, po polsku określana czasem jako sieć kratowa to zestaw połączonych ze sobą urządzeń, które dzielą ze sobą jeden sygnał sieci WiFi. Systemy mesh można podzielić w dwojaki sposób – ze względu na budowę oraz sposób udostępniania sygnału.

Pierwszy podział odnosi się do rodzaju urządzeń w zestawie. Na rynku dostępne są systemy złożone z kilku (najczęściej dwóch lub trzech) routerów lub z jednego routera i przekaźników sygnału. W drugim przypadku rozróżnia się sieci mesh współdzielone, wydzielone i powerline. Zasady ich działania zostaną omówione w dalszej części tekstu.

Jak działa system mesh?

Mesh jest jedną siecią, w której kolejne routery lub przekaźniki sygnału są jej następnymi antenami. Najłatwiej wyobrazić to sobie na przykładzie działania internetu w piętrowym domu. Osoba, która przebywa na parterze, może połączyć się z daną siecią o nazwie np. „123”. Nie zmienia tego wejście na piętro. Tam również, ze względu na przedłużony anteną sygnał, działa ta sama sieć 123.

Jaki ma to wpływ na komfort korzystania z internetu? Od danego rozwiązania zależy, jak szybko będzie działał internet. Powyższa charakterystyka systemu Mesh wskazuje na to, że jest to nic innego jak wzmacniacz sygnału WiFi. Czym więc różni się od podobnego w założeniu urządzenia, jakim jest repeater (lub inaczej extender)?

dwa routery sieci mesh tp link
Dwa routery połączone w sieć mesh działają nieco inaczej (a przede wszystkim skuteczniej) niż zwykły reapeter sygnału. Nowoczesne modele są przy tym równie proste w konfiguracji

Wzmacniacz sygnału taki jak WiFi repeater łączy się z internetem z routera, a następnie tworzy nową sieć WiFi, którą udostępnia routerowi. W tym miejscu po raz kolejny warto odwołać się do przykładu piętrowego domu. Na parterze osoba łączy się z siecią 123. Tymczasem na pierwszym piętrze będzie jednak łączyć się z siecią 456 repeatera, którą on udostępnia urządzeniu centralnemu, czyli routerowi.

W przypadku repeatera, przechodząc z piętra na piętro (lub na drugi koniec dużego mieszkania) użytkownik jest połączony z internetem z danego źródła tak długo, jak jest to możliwe. Oznacza to, że nawet gdy sygnał jest słaby (ale jeszcze dostępny), to urządzenie z nim łączy. Dopiero po całkowitej utracie sygnału następuje połączenie z następnym.

Sieć Mesh działa inaczej. Sygnał pomiędzy antenami, czyli kolejnymi routerami lub przekaźnikami, jest przełączany na bieżąco. W ten sposób przez cały czas utrzymywana jest odpowiednia prędkość internetu. Dzięki temu eliminowane są tzw. martwe strefy, czyli miejsca, w których internet zanika lub działa tak wolno, że korzystanie z niego jest niemal niemożliwe.

Sprawdź też: Adres IP – co to jest i jak sprawdzić IP komputera, routera i telefonu?

Różnice między klasycznym WiFi a siecią Mesh

Założeniem tradycyjnie rozumianej sieci WiFi jest umieszczenie w mieszkaniu lub domu jednego routera, który przekazuje sygnał internetowy do urządzeń końcowych, czyli np. laptopa, smartfonu lub telewizora.

Wadą tego rozwiązania jest to, że sprawdza się tylko w mniejszych mieszkaniach lub domach. Im większa jest powierzchnia, którą router ma objąć zasięgiem, tym trudniej zapewnić odpowiednią jakość sygnału. Przeszkodą są również ściany. W najbardziej oddalonych od routera punktach (czyli np. w pokoju na drugim końcu mieszkania) internet może działać wolniej lub wcale.

Sieć Mesh niweluje ten problem dzięki temu, że składa się z kilku urządzeń umieszczonych w różnych miejscach. Dzięki temu można umieścić jeden router w centralnym punkcie domu, a kolejne np. w pokojach, w których najczęściej domownicy korzystają z internetu. Rozwiązanie to sprawdza się zwłaszcza w mieszkaniach o dużym metrażu oraz domach jednorodzinnych, szczególnie piętrowych.

siec mesh w domu
Dzięki utworzeniu sieci mesh w domu, możemy uzyskać doskonały sygnał WiFi na dużej powierzchni, również składającej się z kilku pięter | źródło: tp-link.com

System Mesh – najważniejsze cechy

Wybór właściwego systemu Mesh zależy m.in. od ilości portów LAN, maksymalnej liczby urządzeń, które będą podłączone do internetu oraz tego, które mają być traktowane priorytetowo. Nie każda sieć Mesh WiFi musi być bowiem rozbudowana.

Do pokrycia sygnałem mniejszej powierzchni i ilości urządzeń wystarczyć może prosty zestaw złożony z dwóch routerów. Inne potrzeby będą mieć jednak posiadacze dużych domów lub mieszkań. W tym przypadku konieczny może być zestaw pozwalający umieścić wzmacniacz WiFi w każdym pomieszczeniu. Górny pułap liczby sprzętów będzie istotny dla gospodarstw domowych, w których wielu domowników korzysta z dużej liczby urządzeń. Jest to szczególnie istotne, jeśli w domu, oprócz prywatnych urządzeń, znajdują się sprzęty służbowe potrzebne np. z powodu home office.

Nie mniej ważna jest liczba i szybkość portów. Większość modeli posiada dwa lub więcej wejść na kabel LAN. Dzięki temu możliwe jest połączenie większej liczby urządzeń, które wymagają połączenia przewodowego, czyli np. komputerów stacjonarnych.

Bardzo istotna jest także szybkość połączenia i standard transmisji bezprzewodowej. Popularny obecnie 802.11 ac pozwala zazwyczaj na pobieranie i wysyłanie danych z prędkością 300 Mbps na paśmie 2,4 GHz i 867 Mbps na paśmie 5 GHz. Coraz częściej można kupić również routery Mesh zgodne ze standardem 802.11 ax, który umożliwia transfer z prędkościami 1148 i 4804 Mbps odpowiednio dla pasm 2,4 i 5 GHz.

Z szybkością i standardem łączności związany jest sposób udostępniania sygnału nadmieniony na początku tekstu. W sieci współdzielonej wszystkie urządzenia podłączone do Mesh WiFi komunikują się na tym samym paśmie. Gdy podłączona jest duża liczba sprzętów naraz, internet może zwolnić.

Inaczej jest w przypadku sieci wydzielonej, w której urządzenia priorytetowe otrzymują osobny kanał radiowy. Dzięki temu po podłączeniu do sieci domowej można na nich przeglądać internet bez spadków wydajności.

Sprawdź też: Zmiana hasła WiFi w sieci domowej – prosty poradnik krok po kroku 

Kupić można także wzmacniacz WiFi typu powerline. Choć tak jak pozostałe routery Mesh wpinane są do gniazdka, to zasada działania jest zupełnie inna. Adapter powerline nie przesyła sygnału bezprzewodowo przez całe mieszkanie, a jedynie w konkretnym pomieszczeniu. Do transferu pomiędzy pokojami lub piętrami zestaw wykorzystuje istniejącą instalację elektryczną.

Pozostałymi elementami specyfikacji, na które warto zwrócić uwagę, są obsługiwane protokoły bezpieczeństwa i wygoda zarządzania siecią. W pierwszym przypadku należy zwrócić uwagę na obecność w specyfikacji oznaczeń takich jak WEP i WPA (a także WPA 2 i 3). W tym drugim – na takie czynniki jak dostępność aplikacji mobilnej na Androida lub iOS, aktywację trybu rodzicielskiego, czy udostępnianie WiFi w trybie gościa.

mesh router i monitor
Zaletą sieci mesh jest na pewno stabilność i wydajność sygnału

Wady i zalety sieci Mesh

Zastanawiając się, jaki wzmacniacz WiFi kupić, warto postawić na sieć Mesh, ponieważ zalety tej metody łączenia znacznie przeważają nad jej wadami. Jest to także rozwiązanie przyszłościowe, ponieważ ilość urządzeń połączonych z internetem z biegiem lat będzie się zapewne zwiększać.

Zaletą jest na pewno stabilność i wydajność sygnału we wszystkich pomieszczeniach w domu. Jest to wyjątkowo ważne w obecnych czasach, gdy w niejednym domu kilka osób jednocześnie pracuje i uczy się zdalnie. Dzięki temu każdy z domowników może mieć osobne miejsce do pracy i nauki.

Do plusów zalicza się także łatwa rozbudowa systemu Mesh. Aby go powiększyć, wystarczy dokupić kolejny, kompatybilny router lub przekaźnik. Walorem jest również prosta instalacja i konfiguracja. Wystarczy podłączyć router do gniazdka elektrycznego i przewodu Ethernet, a pozostałe elementy zestawu tylko do gniazdek. Następnie wystarczy pobrać aplikację i skonfigurować nową sieć.

Wadą systemu Mesh jest cena. Są one sporo droższe niż urządzenia, takie jak repeater lub access point. Systemy Mesh nie zawsze chcą też współpracować ze starszymi routerami. Minusem jest także konieczność przeznaczenia gniazdek elektrycznych na potrzeby sieci Mesh. Ogranicza to możliwość podłączania innych sprzętów domowych, np. żelazka lub ładowarki.

TP-Link Deco M4
W końcu co dwa routery to nie jeden!

Polecane systemy WiFi Mesh

Można łatwo się zgubić wśród wielu propozycji na rynku. Dlatego właśnie podpowiadamy jaki router do domu wybrać spośród dziesiątek propozycji różnych producentów. Do nas na testy trafił system dwóch routerów TP-Link Deco M4. Dzięki nim mogliśmy na własnej skórze przekonać się o wyższości sieci mesh nad reapeterami i w konsekwencji przygotować niniejszy artykuł.

TP-Link Deco M4 to zestaw dwóch takich routerów zapewnia sygnał na powierzchni 260 m², a połączenie trzech pokrywa obszar 370 m². Możliwy jest też zakup pojedynczego urządzenia. Wówczas internet jest dostępny na terenie 180 m². Maksymalna szybkość transferu to 1167 Mbps. Tak jak poprzedni produkt obsługuje technologie MU-MIMO i Beamforming. Oba porty TP-Link Deco M4 to WLAN. Router może obsłużyć do 100 urządzeń jednocześnie. Oczywiście jeśli brakuje Ci zasięgu WiFi lub tracisz połączenie przemieszczając się po domu, możesz pokusić się o zakup zestawu 3 routerów TP-Link Deco M4.

WiFi Mesh rozwiązuje problemy z brakiem internetu w oddalonych od routera zakątkach domu. Łatwy montaż i intuicyjna obsługa systemu sprawiają, że ze skonfigurowaniem takiej sieci poradzi sobie każdy laik. To doskonałe rozwiązanie, którym warto się zainteresować, by móc przeglądać internet wszędzie, gdzie się chce.

kody rabatowe morele
routery mesh tp link deco m4 od góry
Sieć mesh to idealne rozwiązanie w przypadku domów dużych i/lub kilkupoziomowych
13
0

Podziel się:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *