1. Scroll
  2. /
  3. Technologia
  4. /
  5. Co to WiFi Mesh i jak działa? Systemy Mesh WiFi – polecane modele

Technologia

02.03.2022 12:37

Co to WiFi Mesh i jak działa? Systemy Mesh WiFi – polecane modele

Gadżety
2
0
0
2
0

Sieć WiFi jest dziś podstawowym sposobem łączenia się z internetem. Nie zawsze jednak sygnał dociera wszędzie tam, gdzie powinien. W takiej sytuacji ratunkiem jest wzmacniacz WiFi. Zamiast zwykłego repeatera można jednak postawić na WiFi Mesh.

WiFi Mesh – co to jest?

WiFi Mesh, czyli po polsku sieć kratowa to zestaw połączonych ze sobą urządzeń, które dzielą ze sobą jeden sygnał sieci WiFi. Systemy mesh można podzielić w dwojaki sposób – ze względu na budowę oraz sposób udostępniania sygnału.

Pierwszy podział odnosi się do rodzaju urządzeń w zestawie. Na rynku dostępne są systemy złożone z kilku (najczęściej dwóch lub trzech) routerów lub z jednego routera i przekaźników sygnału. W drugim przypadku rozróżnia się sieci mesh współdzielone, wydzielone i powerline. Zasady ich działania zostaną omówione w dalszej części tekstu.

wifi mesh co to
WiFi Mesh to zestaw połączonych ze sobą urządzeń, które dzielą ze sobą jeden sygnał sieci WiFi.

Jak działa system mesh?

Mesh jest jedną siecią, w której kolejne routery lub przekaźniki sygnału są jej następnymi antenami. Najłatwiej wyobrazić to sobie na przykładzie działania internetu w piętrowym domu. Osoba, która przebywa na parterze, może połączyć się z daną siecią o nazwie np. „123”. Nie zmienia tego wejście na piętro. Tam również, ze względu na przedłużony anteną sygnał, działa ta sama sieć 123.

Jaki ma to wpływ na komfort korzystania z internetu? Od danego rozwiązania zależy, jak szybko będzie działał internet. Powyższa charakterystyka systemu Mesh wskazuje na to, że jest to nic innego jak wzmacniacz sygnału WiFi. Czym więc różni się od podobnego w założeniu urządzenia, jakim jest repeater (lub inaczej extender)?

Wzmacniacz sygnału taki jak WiFi repeater łączy się z internetem z routera, a następnie tworzy nową sieć WiFi, którą udostępnia routerowi. W tym miejscu po raz kolejny warto odwołać się do przykładu piętrowego domu. Na parterze osoba łączy się z siecią 123. Tymczasem na pierwszym piętrze będzie jednak łączyć się z siecią 456 repeatera, którą on udostępnia urządzeniu centralnemu, czyli routerowi.

W przypadku repeatera, przechodząc z piętra na piętro (lub na drugi koniec dużego mieszkania) użytkownik jest połączony z internetem z danego źródła tak długo, jak jest to możliwe. Oznacza to, że nawet gdy sygnał jest słaby (ale jeszcze dostępny), to urządzenie z nim łączy. Dopiero po całkowitej utracie sygnału następuje połączenie z następnym.

Reklama

Sieć Mesh działa inaczej. Sygnał pomiędzy antenami, czyli kolejnymi routerami lub przekaźnikami, jest przełączany na bieżąco. W ten sposób przez cały czas utrzymywana jest odpowiednia prędkość internetu. Dzięki temu eliminowane są tzw. martwe strefy, czyli miejsca, w których internet zanika lub działa tak wolno, że korzystanie z niego jest niemal niemożliwe.

Różnice między klasycznym WiFi a siecią Mesh

Założeniem tradycyjnie rozumianej sieci WiFi jest umieszczenie w mieszkaniu lub domu jednego routera, który przekazuje sygnał internetowy do urządzeń końcowych, czyli np. laptopa, smartfonu lub telewizora.

Wadą tego rozwiązania jest to, że sprawdza się tylko w mniejszych mieszkaniach lub domach. Im większa jest powierzchnia, którą router ma objąć zasięgiem, tym trudniej zapewnić odpowiednią jakość sygnału. Przeszkodą są również ściany. W najbardziej oddalonych od routera punktach (czyli np. w pokoju na drugim końcu mieszkania) internet może działać wolniej lub wcale.

Sieć Mesh niweluje ten problem dzięki temu, że składa się z kilku urządzeń umieszczonych w różnych miejscach. Dzięki temu można umieścić jeden router w centralnym punkcie domu, a kolejne np. w pokojach, w których najczęściej domownicy korzystają z internetu. Rozwiązanie to sprawdza się zwłaszcza w mieszkaniach o dużym metrażu oraz domach jednorodzinnych, szczególnie piętrowych.

wifi mesh jaki router
Mesh to rozwiązanie przyszłościowe, nad którym warto się zastanowić

System Mesh – najważniejsze cechy

Wybór właściwego systemu Mesh zależy m.in. od ilości portów LAN, maksymalnej liczby urządzeń, które będą podłączone do internetu oraz tego, które mają być traktowane priorytetowo. Nie każda sieć Mesh WiFi musi być bowiem rozbudowana.

Do pokrycia sygnałem mniejszej powierzchni i ilości urządzeń wystarczyć może prosty zestaw złożony z dwóch routerów. Inne potrzeby będą mieć jednak posiadacze dużych domów lub mieszkań. W tym przypadku konieczny może być zestaw pozwalający umieścić wzmacniacz WiFi w każdym pomieszczeniu. Górny pułap liczby sprzętów będzie istotny dla gospodarstw domowych, w których wielu domowników korzysta z dużej liczby urządzeń. Jest to szczególnie istotne, jeśli w domu, oprócz prywatnych urządzeń, znajdują się sprzęty służbowe potrzebne np. z powodu home office.

Nie mniej ważna jest liczba i szybkość portów. Większość modeli posiada dwa lub więcej wejść na kabel LAN. Dzięki temu możliwe jest połączenie większej liczby urządzeń, które wymagają połączenia przewodowego, czyli np. komputerów stacjonarnych.

Bardzo istotna jest także szybkość połączenia i standard transmisji bezprzewodowej. Popularny obecnie 802.11 ac pozwala zazwyczaj na pobieranie i wysyłanie danych z prędkością 300 Mbps na paśmie 2,4 GHz i 867 Mbps na paśmie 5 GHz. Coraz częściej można kupić również routery Mesh zgodne ze standardem 802.11 ax, który umożliwia transfer z prędkościami 1148 i 4804 Mbps odpowiednio dla pasm 2,4 i 5 GHz.

Z szybkością i standardem łączności związany jest sposób udostępniania sygnału nadmieniony na początku tekstu. W sieci współdzielonej wszystkie urządzenia podłączone do Mesh WiFi komunikują się na tym samym paśmie. Gdy podłączona jest duża liczba sprzętów naraz, internet może zwolnić.

Inaczej jest w przypadku sieci wydzielonej, w której urządzenia priorytetowe otrzymują osobny kanał radiowy. Dzięki temu po podłączeniu do sieci domowej można na nich przeglądać internet bez spadków wydajności.

Sprawdź też: Zmiana hasła WiFi w sieci domowej – prosty poradnik krok po kroku 

Kupić można także wzmacniacz WiFi typu powerline. Choć tak jak pozostałe routery Mesh wpinane są do gniazdka, to zasada działania jest zupełnie inna. Adapter powerline nie przesyła sygnału bezprzewodowo przez całe mieszkanie, a jedynie w konkretnym pomieszczeniu. Do transferu pomiędzy pokojami lub piętrami zestaw wykorzystuje istniejącą instalację elektryczną.

Pozostałymi elementami specyfikacji, na które warto zwrócić uwagę, są obsługiwane protokoły bezpieczeństwa i wygoda zarządzania siecią. W pierwszym przypadku należy zwrócić uwagę na obecność w specyfikacji oznaczeń takich jak WEP i WPA (a także WPA 2 i 3). W tym drugim – na takie czynniki jak dostępność aplikacji mobilnej na Androida lub iOS, aktywację trybu rodzicielskiego, czy udostępnianie WiFi w trybie gościa.

wifi mesh wady i zalety
Bardzo ważny jest także wybór odpowiedniego routera

Wady i zalety sieci Mesh

Zastanawiając się, jaki wzmacniacz WiFi kupić, warto postawić na sieć Mesh, ponieważ zalety tej metody łączenia znacznie przeważają nad jej wadami. Jest to także rozwiązanie przyszłościowe, ponieważ ilość urządzeń połączonych z internetem z biegiem lat będzie się zapewne zwiększać.

Zaletą jest na pewno stabilność i wydajność sygnału we wszystkich pomieszczeniach w domu. Jest to wyjątkowo ważne w obecnych czasach, gdy w niejednym domu kilka osób jednocześnie pracuje i uczy się zdalnie. Dzięki temu każdy z domowników może mieć osobne miejsce do pracy i nauki.

Do plusów zalicza się także łatwa rozbudowa systemu Mesh. Aby go powiększyć, wystarczy dokupić kolejny, kompatybilny router lub przekaźnik. Walorem jest również prosta instalacja i konfiguracja. Wystarczy podłączyć router do gniazdka elektrycznego i przewodu Ethernet, a pozostałe elementy zestawu tylko do gniazdek. Następnie wystarczy pobrać aplikację i skonfigurować nową sieć.

Reklama

Wadą systemu Mesh jest cena. Są one sporo droższe niż urządzenia, takie jak repeater lub access point. Systemy Mesh nie zawsze chcą też współpracować ze starszymi routerami. Minusem jest także konieczność przeznaczenia gniazdek elektrycznych na potrzeby sieci Mesh. Ogranicza to możliwość podłączania innych sprzętów domowych, np. żelazka lub ładowarki.

Chcesz kupować taniej? Znamy na to kilka ciekawych sztuczek! Część z nich zebraliśmy w artykule Kody rabatowe Morele – wszystkie promocje i kody zniżkowe na Morele.net w jednym miejscu. Kody promocyjne to doskonała okazja na obniżenie cen produktów dostępnych w sklepie Morele. Dowiesz się, jak wykorzystać kod rabatowy i gdzie go w ogóle znaleźć. Prezentujemy także zasady działania Morele Outlet, grup na Facebooku oraz doradzamy, jak robić zakupy na raty w Morele.net.

Polecane systemy WiFi Mesh:

Można łatwo się zgubić wśród wielu propozycji na rynku. Dlatego właśnie podpowiadamy jaki router do domu wybrać spośród dziesiątek propozycji różnych producentów.

Tenda MW6

System ten dostępny jest zarówno w dwu- jak i trzyczęściowym zestawie. W zależności od wersji może pokryć sygnałem powierzchnię 400 lub 500 m². Pracuje z prędkością nawet do 1200 Mbps. Wyposażony jest w dwa gniazda. Jedno to LAN przeznaczone do przewodowej transmisji danych, a drugie to WLAN do transferu przewodowego i bezprzewodowego. Dzięki technologii MU-MIMO Tenda Nova MW6 łączy się z wieloma urządzeniami jednocześnie. Beamforming wykrywa, w którą stronę skierować sygnał, by zapewnić najlepszą jakość połączenia.

Zestaw dwóch takich routerów zapewnia sygnał na powierzchni 260 m², a połączenie trzech pokrywa obszar 370 m². Możliwy jest też zakup pojedynczego urządzenia. Wówczas internet jest dostępny na terenie 180 m². Maksymalna szybkość transferu to 1167 Mbps. Tak jak poprzedni produkt obsługuje technologie MU-MIMO i Beamforming. Oba porty TP-Link Deco M4 to WLAN. Router może obsłużyć do 100 urządzeń jednocześnie.

Asus ZenWiFi XT8

W przeciwieństwie do uprzednio opisanych systemów Asus ZenWiFi XT8 nabyć można jako pojedynczy router lub w parze. Jedno takie urządzenie zapewnia internet na obszarze 255 m², a dwa – na 510 m². Dzięki obsłudze najnowszego standardu WiFi 6 (802.11 ax) jest w stanie pracować z prędkością 6600 Mbps. Skorzystać można z czterech złącz: trzech LAN i jednego WAN. Rozbudowane funkcje technologii AI Mesh mogą m.in. dostosowywać siłę sygnału, by była optymalna i zabezpieczać połączenie przy pomocy najnowszych protokołów bezpieczeństwa.

Reklama

ASUS Lyra Trio Mesh WiFi

Trzy charakterystycznej urody routery umożliwiają korzystanie z internetu na powierzchni do 500 m². Dzięki nim połączenie jest bezproblemowe – zestaw ASUS Lyra Trio Mesh WiFi pracuje z prędkością 1300 Mbps. Jest też stabilne, a to za sprawą AI Mesh. Co więcej, technologia ta pozwala na łączenie się z innymi routerami, które są z nią kompatybilne. Do dyspozycji użytkownika są dwa gniazda – LAN i WAN.

Netgear Orbi RBK50

Routery te można nabyć w zestawie złożonym z dwóch lub trzech urządzeń. Mniejszy zestaw wystarcza na dostarczenie internetu na powierzchnię 460 m², a większy aż na 697 m². Szybkość transferu, jaką mogą osiągnąć to 1733 Mbps. System ten posiada jeden port LAN i trzy WAN. System można rozbudować o moduł satelitarny RBS50, który powiększa pokrycie sygnałem o kolejne 230 m². Z Netgear Orbi RBK50 kompatybilny jest także moduł do użytku zewnętrznego RBS50Y o takim samym zasięgu. Otrzymał on certyfikat IP66, dzięki któremu można go używać na dworze, np. w ogrodzie.

WiFi Mesh rozwiązuje problemy z brakiem internetu w oddalonych od routera zakątkach domu. Łatwy montaż i intuicyjna obsługa systemu sprawiają, że ze skonfigurowaniem takiej sieci poradzi sobie każdy laik. To doskonałe rozwiązanie, którym warto się zainteresować, by móc przeglądać internet wszędzie, gdzie się chce.

2
0

Podziel się:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.