dofinansowanie

Technologia

31.08.2023 12:53

Laptopy dla nauczycieli – komu dofinansowanie nie przysługuje?

Nauka
6
0
0
6
0

Czy każdy nauczyciel dostanie bon na laptopa? Odpowiedź na to pytanie jest negatywna – ten artykuł wyjaśni Ci, komu dofinansowanie nie przysługuje. Odpowiadamy w nim, komu bon na laptopa dla nauczyciela nie przysługuje.

Polska szkoła zmierza w kierunku cyfryzacji. Wraz z podpisem złożonym przez prezydenta RP Andrzeja Dudę, w moc wchodzi ustawa o rozwoju kompetencji cyfrowych uczniów i nauczycieli. W tym tekście skupimy się na tych drugich, odpowiadając na najważniejsze pytania związane z tym, kto dostanie dofinansowanie. Warto pamiętać, że nauczyciele, wychowawcy oraz pracownicy pedagogiczni, którzy chcą skorzystać ze wsparcia państwa, będą musieli spełnić szereg wymagań, by ich wnioski zostały zaakceptowane.

Bon na zakup laptopa dla nauczyciela – komu dofinansowanie nie przysługuje?

Wniosek o państwowe dofinansowanie może złożyć praktycznie każdy pracownik oświaty, warto jednak mieć świadomość ograniczeń związanych z tym programem. Z oficjalnej informacji Ministerstwa Edukacji i Nauki wynika, że wsparcie w postaci bonu dla nauczyciela będą mogli otrzymać nauczyciela, wychowawcy oraz inni pracownicy pedagogiczni, którzy mają uregulowaną formę zatrudnienia w danej szkole. Mowa tu o umowie, która obowiązywać będzie na dzień 30 września 2023 roku.

Sprawdź też: Ile będzie wynosić dofinansowanie na laptopy dla nauczycieli?

Kolejnym wymogiem jest rodzaj szkoły, w której świąteczna jest praca. Ustawa mówi o publicznych i niepublicznych szkołach podstawowych oraz ponadpodstawowych. Co więcej, program obejmuje również publiczne szkoły artystyczne, choć nie tylko. Mowa jest jeszcze o niepublicznych szkołach artystycznych, które mają szereg uprawnień takich samych, jak ich odpowiedniki, czyli publiczne szkoły artystyczne. Oba powyższe wymagania i ich spełnienie nie przesądza jednak o tym, że dany pracownik oświatowy będzie mógł skorzystać z programu.

Wspólny program MEiN i Ministerstwa Cyfryzacji ma stanowić szansę nie tylko dla uczniów, ale również poprawić proces nauczania wdrażany przez nauczycieli. Czy jednak każdy nauczyciel może starać się o dofinansowanie do zakupu nowego urządzenia?

Zanim jednak przejdziemy do ograniczeń, warto wspomnieć o rodzaju nauczycieli, którzy nie mogą liczyć na wsparcie finansowe ze strony państwa. Mowa tu o nauczycielach z przedszkoli i innych placówek oświatowych niewymienionych w ustawie. Co więcej, warto pamiętać, że wszelkie inne formy wychowania przedszkolnego nie są objęte programem wsparcia. Ograniczeń jest jednak więcej, ponieważ z ustawy jasno wynika, że prawo do bonu wiąże się z pewnymi wymaganiami – jakimi?

Prawo do bonu nie przysługuje temu nauczycielowi, który na dzień składania wniosku:

  • pozostaje w stanie nieczynnym,
  • przebywa na świadczeniu rehabilitacyjnym lub na urlopie dla podratowania zdrowia,
  • został zawieszony w pełnieniu obowiązków,
  • przebywa na urlopie bez prawa do pobierania wynagrodzenia, który trwa nie krócej niż 14 dni,
  • jest urlopowany lub całkowicie zwolniony z obowiązku świadczenia usług pracy na podstawie ustawy o związkach zawodowych.

Sprawdź też: Procedura ubiegania się o dofinansowanie na laptopa – jak to zrobić?

Bony dla nauczycieli – polska szkoła na drodze do zwiększenia cyfryzacji

Ustawa z 7 lipca 2023 roku, mówiąca o wsparciu rozwoju kompetencji cyfrowych uczniów i nauczycieli to rządowy program poprawy sytuacji polskich szkół. Można go podzielić na dwie kategorie wsparcia: skierowaną do nauczycieli (w formie dofinansowania do zakupu laptopa do pracy) oraz uczniów. W tym drugim przypadku mowa jest o uczniach klas IV szkół podstawowych, zarówno publicznych, jak i niepublicznych, a także artystycznych szkół publicznych i niepublicznych.

Sam program został zapowiedziany już na początku roku przez szefa MEiN, Przemysława Czarnka. Podczas jednego z komunikatów zaznaczył, że w przypadku samych uczniów ma to być forma wsparcia, której celem jest wyrównanie szans w dostępie do nowoczesnych technologii. Słowa ministra zapewniają, że wdrożenie programu 1 września 2023 roku ma być zaledwie pierwszym etapem. Program wsparcia uczniów ma mieć charakter coroczny, co sugeruje, że kolejni uczniowie przystępujący do nauki w IV klasie szkoły podstawowej mogą liczyć na otrzymanie wsparcia.

Sprawdź też: Bon dla nauczycieli na zakup laptopa – najważniejsze informacje

Ustawa podpisana przez Andrzeja Dudę to również wsparcie pracy nauczyciela. W tym przypadku nie mamy jednak do czynienia z przetargami na sprzęt – każdy nauczyciel, którego wniosek zostanie zaakceptowany, otrzyma wsparcie finansowe do zakupu nowego urządzenia. Każdy zainteresowany będzie mógł zakupić dowolny sprzęt, pod warunkiem że ten spełni wymogi, o których mowa w rozporządzeniu. Oprócz tego istnieje możliwość zakupu laptopa, którego cena przekraczać będzie budżet dofinansowania. W takim przypadku cała kwota bonu pomniejszy cenę zakupu, natomiast pozostałą kwotę trzeba będzie pokryć z własnej kieszeni.

Polecamy również zapoznanie się z innymi tekstami na naszym blogu. Będą one pomocne dla każdego nauczyciela, kory stara się otrzymać dofinansowanie do laptopa:

-75%
Kody rabatowe Morele Najlepsze promocje w jednym miejscu
6
0

Podziel się:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *