Podróż Koleją Transsyberyjską to świetny pomysł na niezapomnianą przygodę. Prawie 9300 kilometrów trasy, ponad 160 godzin jazdy przez 8 stref czasowych z pewnością pozostawi w nas niezapomniane wrażenia. Brzmi ciekawie? Jeśli tak, to przed zakupem biletu koniecznie przeczytajcie ten wpis!
Kolej Transsyberyjska – historia
Kolej Transsyberyjska powstawała aż ćwierć wieku, w latach 1891-1916. Sam pomysł budowy linii kolejowej łączącej oba krańce Rosji pojawił się w połowie XIX wieku, jednak dopiero trzydzieści lat później, dzięki zainteresowaniu cara Aleksandra III wszedł w fazę realizacji.
Budowę Kolei Transsyberyjskiej rozpoczęto w dwóch miastach po przeciwległych stronach Imperium Rosyjskiego: w zachodnim Czelabińsku i wschodnim Władywostoku, zaś pierwszy, ukończony w 1896 roku odcinek Kolei Transsyberyjskiej, nazywany linią zachodniosyberyjską, liczył 1422 km i łączył Czelabińsk z Nowosybirskiem.
Sama budowa podzielona była na trzy etapy. W pierwszym znalazły się odcinki zachodniosyberyjski, środkowosyberyjski i południowoussuryjski oraz połączenie Kolei Syberyjskiej z Czelabińska z Koleją Uralską w Jekaterynburgu. W drugim – północnoussuryjski i zabajkalski, zaś w trzecim – odcinki krugobajkalski i amurski.
W budowie Kolei Transsyberyjskiej, do której zaprzęgnięto łącznie 90 tys. robotników, brali udział również Polacy – szacuje się, że w 1908 roku ok. 20% pracujących przy projekcie osób pochodziło z naszego kraju. Pracowali przy niej również więźniowie, którzy dzięki temu mogli liczyć na skrócenie wyroków.
Uroczyste rozpoczęcie budowy miało miejsce w maju 1891 roku we Władywostoku z udziałem i osobistym błogosławieństwem ostatniego cara Rosji, Mikołaja II Romanowa. Budowa została zakończona 5 października 1916 roku, jedenaście lat po zakładanym terminie. Do dziś jest to najdłuższa linia kolejowa na Ziemi.
Najważniejsze informacje o trasie głównego szlaku
Trasa głównego szlaku Kolei Transsyberyjskiej to linia transsyberyjska, która prowadzi z Moskwy do Władywostoku przez m.in. Niżny Nowogród, Perm, Jekaterynburg, Omsk, Nowosybirsk, Irkuck i Chabarowsk.
Trasa przebiega przez prawie 90 miast, przecinając 16 dużych rzek i setki mniejszych. Daje to duże możliwości podziwiania widoków z okien pociągu, a za najpiękniejszy z nich uważa się odcinek Kolei Krugobajkalskiej, która rozpoczyna się na stacji Bajkał i prowadzi wzdłuż linii brzegowej jeziora.
Sprawdź: Korona Ziemi, czyli najwyższe góry świata [lista]
Fakt, że Kolej Transsyberyjska jest najdłuższą trasą kolejowąna świecie, z całkowitą długością torów wynoszącą aż 9289 km, sprawia, że przebiega ona przez osiem stref czasowych i dwa kontynenty (ok. 20% w Europie i 80% w Azji).
Ma też duże znaczenie komunikacyjne (jej odnogi pozwalają dotrzeć do innych ważnych rosyjskich miast, ale także do Chin czy Mongolii) oraz gospodarcze (około 30% eksportowanych towarów z Rosji przejeżdża właśnie tą linią).
Ile wynosi czas całej podróży?
Czas podróży Koleją Transsyberyjską zależy od wyboru trasy i kategorii pociągu – pasażerskiego, pospiesznego lub firmiennego. Czas podróży główną trasą Kolei Transsyberyjskiej z Moskwy do Władywostoku może więc trwać mniej więcej od 144 do 164 godzin (czyli 6-7 dni).
Jest to czas podróży podany bez żadnych przerw, jednak wycieczka Koleją Transsyberyjską nie musi oznaczać samego tylko przejazdu – warto zastanowić się nad zatrzymaniem się na dłużej i zwiedzaniem, z uwzględnieniem noclegu, kilku miast po drodze, w których nie zabraknie atrakcji. Wtedy czas całej naszej wyprawy wydłuży się znacznie, ale o ile, to zależy już tylko od nas. Skoro już mielibyśmy przeżyć podróż życia, to dobrze byłoby wycisnąć z niej jak najwięcej i zarezerwować sobie w kalendarzu nawet 3-4 tygodnie urlopu.
Nieco mniej czasu zajmie nam podróż którąś z trzech linii: transmandżurską (na trasie Moskwa–Pekin), transmongolską (Moskwa–Pekin przez Ułan Bator) lub Bajkalsko-Amurską Magistralą (Moskwa–Sowiecka Gawań), szczególnie w przypadku, gdy nie będziemy przejeżdżać całych tras.
Ceny biletów
Ceny biletów na Kolej Transsyberyjską zależą od wielu czynników. Podstawowe, to wspomniany już wcześniej wariant trasy, na jaką się zdecydujemy, oraz kategoria pociągu, a także klasa wagonu. Najtańsze, ale też najwolniejsze są pociągi pasażerskie, najdroższe i zarazem najszybsze – firmienne.
Jeśli chodzi o klasę wagonu, to do wyboru mamy trzy. Najtańszy z nich to „platzkartny” (3. klasy), który jest otwartym wagonem sypialnym z ponad 50 łóżkami. Nie ma w nim żadnych przegródek, w związku z czym podróż będzie się odbywać w dużym skupisku ludzi. Średnio dwa razy droższy wagon „kupiejny” (2. klasa) to zamknięte 4-osobowe przedziały sypialne z 36 łóżkami, podobne do europejskich kuszetek.
Zobacz: Wszystko o serialu Snowpiercer. Kiedy premiera kolejnego sezonu na platformie Netflix?
Wybrać można też droższy wagon „SV” (1. klasy), w którym znajdziemy 18 łóżek w przedziałach 2-osobowych. W pociągach jadących z Moskwy do stacji pośrednich oferowane są także wagony typu „lux”, zawierające oddzielną łazienkę z prysznicem i WC.
Znaczenie ma też nasza decyzja, czy trasę będziemy pokonywać w całości, bez zatrzymywania się po drodze, czy też podzielimy ją na krótsze odcinki, z nastawieniem na zwiedzanie i chłonięcie klimatu Rosji, co jednak automatycznie zwiększy koszty przejazdu, gdyż trzeba będzie kupować oddzielne bilety na kolejne odcinki.
W przypadku podróżowania klasą średnią cena biletów za przejazd Koleją Transsyberyjską zwiększa się, im bliżej daty podróży i im mniej ich pozostało. Dobra wiadomość jest taka, że jest możliwość trafienia na promocję pozwalającą oszczędzić nawet połowę kwoty za bilet, jeśli będziemy szukać okazji z odpowiednim wyprzedzeniem.
Koszt przejazdu Koleją Transsyberyjską zależy również od pory roku – w sezonie letnim i w okresach okołoświątecznych jest najdrożej, natomiast jesienią i wiosną ceny są niższe. Różnice między latem a zimą wynoszą ok. 20-30%.
Zatem w dużym przybliżeniu, cena za bilet na trasie Moskwa-Władywostok kosztuje ok. 200 euro za 3. klasę, ok. 350 euro za 2. klasę i ok. 800 euro za 1. klasę. Warto mieć na uwadze, że są to kwoty za przejazd w jednym kierunku, dla jednej osoby. Jeśli kupujemy bilet, przykładowo, na przejazd z Moskwy do Władywostoku, możemy mieć pewność, że kwota będzie taka sama na podróż w odwrotnym kierunku. Rzecz jasna, sytuacja cenowa będzie się miała inaczej w przypadku podróży inną linią, lub do innego miasta.
Biorąc to pod uwagę, najlepiej będzie sprawdzić, jak przedstawiają się koszty na stronie internetowej Rosyjskiej Kolei RZD lub za pośrednictwem firm zewnętrznych. W sieci można też znaleźć strony wielu polskich organizatorów takich wypraw, gdzie poznamy ceny wycieczek wraz z dokładną rozpiską.