Dofinansowanie do laptopów dla nauczycieli

Poradniki

01.09.2023 11:12

Ile będzie wynosić dofinansowanie na laptopy dla nauczycieli?

Nauka
8
0
0
8
0

Laptop dla nauczyciela w obecnych czasach jest praktycznie niezbędny. W związku z tym pracownicy dydaktyczni mogą w tym roku liczyć na specjalne dofinansowanie. Ile będzie wynosił bon dla nauczycieli na laptop? Sprawdź informacje!

Ministerstwo Edukacji i Nauki oraz Ministerstwo Cyfryzacji ustaliły projekt, zgodnie z którym przyznane zostanie dofinansowanie na laptopy dla nauczycieli. Dokładniej mowa o ustawie o rozwoju kompetencji cyfrowych uczniów i nauczycieli, co ma pozytywnie wpłynąć na poziom edukacji przy wykorzystaniu współczesnych możliwości technologicznych. Na jaką kwotę będzie ustalony bon dla nauczycieli? Zachęcamy do lektury.

Laptopy dla nauczycieli – ile wynosi dofinansowanie?

Zgodnie z artykułem 11. w ustawie o rozwoju kompetencji cyfrowych uczniów i nauczycieli z 7 lipca 2023 roku, dofinansowanie na laptopy dla nauczycieli będzie wynosiło równo 2500 zł. Jest to zdecydowanie miłe zaskoczenie w porównaniu do wcześniej obowiązującego „500+ dla nauczycieli”, które nie pozwalało na zakup odpowiedniego sprzętu. 2500 złotych zostanie przyznane jako bon w postaci elektronicznej, a jego ważność będzie trwała do 31 grudnia 2025 roku.

-75%
Kody rabatowe Morele Najlepsze promocje w jednym miejscu

Czy przy zakupie laptopa dla nauczyciela będzie trzeba zmieścić się w określonym budżecie? Nie – osoba korzystająca z bonu będzie mogła wybrać sobie droższe urządzenie, jeśli zdecyduje się pokryć resztę kwoty. Co więcej, można będzie też wybrać tańszy wariant, lecz wtedy niewykorzystane pieniądze przepadają.

Czy bon dla nauczycieli może zostać przeznaczony na inny sprzęt poza laptopem?

W ustawie zostało sprecyzowane, że dofinansowanie obejmuje jedynie laptopy lub laptopy przeglądarkowe (np. Chromebooki). Bon dla nauczycieli nie może być wykorzystany do zakupu oprogramowania, czy też peryferiów komputerowych, które są sprzedawane oddzielnie.

Sprawdź też: Bon dla nauczycieli na zakup laptopa – najważniejsze informacje

Warto przy tym dodać, że bonu nie można wykorzystać na odświeżenie lub naprawę starego laptopa, lecz jedynie na zakup nowego sprzętu. Co więcej, laptopy będą musiały być wybrane tylko z wybranych sklepów stacjonarnych lub online. Lista zostanie ogłoszona w Biuletynie Informacji Publicznej na stronie internetowej Ministerstwa. Nie są to jedyne zasady, których trzeba się trzymać przy nabyciu laptopa dla nauczyciela z dofinansowania.

Jakie zasady obowiązują przy wykorzystaniu bonu na laptop dla nauczyciela?

Co należy wiedzieć przy realizowaniu bonu na laptop dla nauczyciela? Jak zostało wspomniane wcześniej, warto wiedzieć, że można zdecydować się na droższe urządzenie i dopłacić różnicę, lub też wybrać model poniżej 2500 zł, lecz wtedy niewykorzystana kwota przepada. Co ważne: przy zakupie laptopa dla nauczyciela nie ma opcji płatności na raty. Do tego trzeba mieć świadomość, że bon można wykorzystać tylko raz, a dofinansowanie na sprzęt komputerowy przyznawane jest raz na 5 lat. Co więcej, bon nie może zostać wymieniony na gotówkę.

Sprawdź też: Procedura ubiegania się o dofinansowanie na laptopa – jak to zrobić?

Po skorzystaniu z dofinansowania również są pewne zasady. Laptop dla nauczyciela zakupiony za pomocą bonu nie może zostać sprzedany, podarowany lub użyczony przez 5 lat od zakupu. Z kolei po tym okresie użytkownik może już swobodnie zdecydować, co dalej zrobić z danym sprzętem.

Wielu nauczycieli z pewnością skorzysta z opcji dopłacenia do dofinansowania, aby kupić lepszy laptop do pracy

Warto napomknąć, że bonem nie są objęci nauczyciele przedszkolni i osoby, które korzystały z innych programów finansowych ze środków publicznych. W drugim przypadku problemem jest to, że obowiązuje to też tych nauczycieli, którzy skorzystali z wcześniej wspomnianego „500+ dla nauczycieli”. Jest możliwe jednak zwrócenie produktów zakupionych podczas poprzedniej akcji, a także złożenie stosownego oświadczenia, żeby mieć możliwość uzyskania aktualnego dofinansowania.

Sprawdź też: Laptopy dla nauczycieli – komu dofinansowanie nie przysługuje?

W tekście wspomniane zostało, że laptopy będzie trzeba zakupić z wybranych sklepów stacjonarnych lub online. Warto zatem dodać też to, że sklep, który chce prowadzić sprzedaż laptopów finansowanych z bonów dla nauczycieli, musi spełniać kilka zasad. Sprzedawane urządzenie musi być przede wszystkim fabrycznie nowe, nieużywane, w oryginalnym opakowaniu, w pełni sprawne technicznie i z pełnym osprzętem. Do tego laptop dla nauczycieli musi być wyprodukowany nie wcześniej niż 9 miesięcy od dnia sprzedaży, a także wprowadzony do obrotu na terytorium Unii Europejskiej. Urządzenie nie może być obciążone prawami na rzecz osób trzecich.

Kiedy zostaną przyznane bony na laptopy dla nauczycieli?

Nie wiadomo jeszcze kiedy dokładnie bony dla nauczyciela na laptopa będą przyznane. Sugeruje się, że będzie to październik tego roku, choć nie jest jasne czy chodzi o wydawanie bonów, czy rozpoczęcie procedury wdrażania szkół w wytyczne dotyczące programu. Należy też podkreślić, że bony na laptopy dla nauczycieli nie będą rozesłane za jednym zamachem. Ministerstwo zaplanowało, że będzie się to odbywało w turach podczas trwania roku szkolnego 2023/2024.

Laptopy dla nauczycieli są dzisiaj niezbędne do pracy – zarówno przy lekcjach zdalnych, jak i przy nauczaniu stacjonarnym

Warto jeszcze dodać, że zostanie ustalona kolejność, która weźmie pod uwagę kilka czynników, w tym typ szkoły, rodzaj nauczanego przedmiotu, sytuację budżetową, kwestie społeczno-gospodarcze oraz realizowane zadania. Możliwe, że znaczenie będzie miała również lokalizacja, z korzyścią dla nauczycieli nauczających na prowincji.

W celu uzyskania bonu dla nauczycieli należy złożyć wniosek do dyrektora placówki. Dofinansowaniem objęci są dydaktycy szkół podstawowych i ponadpodstawowych, placówek publicznych i niepublicznych, a także pracownicy publicznych i niepublicznych szkół artystycznych, którzy mają uprawnienia publicznej szkoły artystycznej. Czy zaliczasz się do tego grona i zamierzasz skorzystać z bonu na laptop? Zachęcamy do wyrażania swoich opinii w komentarzach!

Zapoznaj się z pozostałymi artykułami dotyczącymi tego tematu na naszym blogu:

8
0

Podziel się:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *