laptop do pracy

Poradniki

01.09.2023 10:36

Laptop do pracy dla nauczycieli – co jeszcze warto dokupić?

Nauka Peryferia Zakupy
5
0
0
5
0

Laptop do pracy to świetne narzędzie dla każdego nauczyciela. Warto jednak pamiętać o tym, by dokupić do niego odpowiednie akcesoria, które pozwolą rozszerzyć jego funkcjonalność. W tym artykule podpowiadamy, jakie sprzęty warto jest wybrać do laptopa.

Rządowy program, o którym ministerstwo oświaty wspomina już od początku roku, to kusząca propozycja dla wielu nauczycieli. Ze wsparciem w postaci finansowania z pieniędzy publicznych, wielu nauczycieli będzie w stanie dokonać zakupu laptopa do pracy, bez nadwerężania domowego budżetu. Sam laptop to jednak nie wszystko, ponieważ w ofercie wielu sklepów dostępnych jest masa akcesoriów i peryferiów, które mogą być do niego dołączone.

I choć nie zmieniają one parametrów laptopa, czyniąc go wydajniejszym, rozszerzają zakres oferowanych przez niego możliwości. W tym artykule przedstawimy wybrane artykuły ze sklepu Morele.net, których zakup warto rozważyć. Podłączenie ich do laptopa wpłynie nie tylko na możliwość przykładowego świadczenia nauki zdalnej, ale rozszerzy wachlarz oferowanych funkcji. Co zatem warto jest dokupić?

Laptop do pracy dla nauczycieli – najbardziej przydatne dodatki do narzędzia nauczycielskiej pracy

Jesteś nauczycielem, który chce rozszerzyć sposoby nauczania z wykorzystaniem laptopa? Jesteś we właściwym miejscu – poniżej prezentujemy najlepsze akcesoria, które można dokupić do swojego urządzenia.

Laptop do pracy
Dowiedz się, jakie akcesoria do laptopa mogą poprawić wydajność Twojej pracy, jako nauczyciela

Torba na laptopa/plecak na laptopa

W drodze do miejsca pracy lub podczas przemieszczania się po mieście obowiązkowym dodatkiem będzie futerał na laptopa. W tej roli idealnie sprawdzi się torba na laptopa lub plecak na laptopa – w zależności od potrzeb. Laptop sam w sobie jest urządzeniem delikatnym, które nietrudno jest uszkodzić w trakcie przemieszczania. Odpowiednio dopasowana torba lub plecak będą idealnym dodatkiem, bez którego właściwie nie powinniśmy przenosić naszego sprzętu.

Oba produkty rekomendujemy nie tylko nauczycielom, ale również każdemu, kto wiele przemieszcza się ze swoim laptopem. Duża część użytkowników wykorzystuje w tym celu klasyczne plecaki. I choć rozwiązanie to może działać, zwykły plecak jest niewystarczającą ochroną. Przede wszystkim, niedopasowany do niego laptop może swobodnie przemieszczać się w jego wnętrzu, a pozostałe przedmioty mogą obijać się o delikatny sprzęt w sposób zagrażający mu.

Postawienie na plecak dedykowany do transportu laptopa to najlepsze rozwiązanie. Ma to związek, z tym że wyposaża się je w specjalne przegrody dostosowane tylko do laptopa. Nie wiesz czym kierować się podczas wyboru rozmiaru? To bardzo proste – przekątna ekranu laptopa będzie głównym wyznacznikiem. Na podstawie jej rozmiaru dobierzesz zarówno torbę, jak i plecak do przenoszenia laptopa.

-75%
Kody rabatowe Morele Najlepsze promocje w jednym miejscu

Mysz do laptopa

Rekomendacja myszy komputerowej może wydać się niektórym dziwna. Po co inwestować w coś, co przecież mamy w laptopie. Mowa tu rzecz jasna o touchpadzie, który jest w praktycznie każdym modelu. Nie negujemy sensu obecności gładzika w laptopach, niekiedy jest to dodatek jak najbardziej pożądany i użyteczny. Faktem jest jednak to, że ma on swoje ograniczenia, które w zupełności nadrabia mysz. O co dokładnie chodzi?

Mysz do laptopa góruje w kwestii szybkiego i dokładnego przemieszczania kursora po ekranie. Bez względu na to, jak dobrze opanowaliśmy korzystanie z touchpada, nigdy nie będzie on tak szybki, jak mysz. Co więcej, z wykorzystaniem myszy łatwiej jest korzystać ze scrollowania. Popularna rolka znajduje się w zdecydowanej większości modeli i jest naprawdę poręcznym dodatkiem. To wszystko sprawia, że mysz jest jednym z najbardziej rekomendowanych dodatków do laptopa.

Sprawdź też: Jaki laptop dla nauczyciela wybrać – polecane modele

Jednym z najczęstszych argumentów optujących za gładzikiem, jest to, że przydaje się w ciasnych przestrzeniach. Czy jednak zaliczają się do niej szkoły? Nauczyciel ma zazwyczaj dostateczną ilość przestrzeni na biurku, aby korzystać z myszy – tu nic nie stoi na przeszkodzie. Naszym zdaniem gładzik ma swoje zastosowania (np. podczas podróży pociągiem), jednak dla nauczyciela lepszym rozwiązaniem będzie wybór myszy. Jaką jednak wybrać?

Mamy tu na myśli kwestię komunikacji. Mysz USB będzie z reguły tańsza, nie oznacza to jednak, że myszy bezprzewodowe powinny być przedwcześnie skreślane. Przykładowo, podczas omawiania wybranych zagadnień na lekcji z wykorzystaniem rzutnika, mysz bezprzewodowa będzie poręczniejsza. Nauczyciel nie będzie zmuszony do przebywania koło laptopa. Zamiast tego, może stać w pobliżu biurka, z łatwością tłumacząc temat przed całą klasą. Korzystając przy tym z myszy, bez konieczności każdorazowego podchodzenia do laptopa.

Laptop do pracy - mysz
Touchpad bywa przydatny, ale nigdy nie będzie tak szybki i dokładny jak mysz

Klawiatura do laptopa

Zdecydowanie rzadziej wybierany dodatek do laptopa. Naszym zdaniem bezprzewodowa klawiatura może być jednak podobnym ułatwieniem co mysz. Umożliwi ona swobodne operowanie z dala od laptopa, dając cały czas możliwość swobodnego wprowadzania do niego danych. Co więcej, zewnętrzna klawiatura zapewnia zazwyczaj lepsze doznania podczas pisania niż ta, która znajduje się w laptopie.

Innym ważnym argumentem jest to, że minimalizujemy wtedy niemal do zera zużycie naszego sprzętu. Owszem, laptop objęty nadchodzącym programem rządowym i kupiony za dotacje nie może być odsprzedany przez pięć lat – jednak po tym czasie nic nie stoi na przeszkodzie, aby to zrobić. W ten sposób można łatwo utrzymać wysoką jakość i nienaganną prezencję całego urządzenia, które będziemy potem chcieli odsprzedać.

Sprawdź też: Gdzie wykorzystać bony na laptopy dla nauczycieli?

Co więcej, mały ekran laptopa może być z łatwością zastąpiony w trakcie pracy na większym monitorze. Wystarczy podłączyć urządzenie do monitora (najczęściej przez kabel HDMI) i zyskujemy większy ekran roboczy. Najczęściej najlepszym rozwiązaniem jest zamknięcie laptopa i odłożenie go na bok. Jeżeli nie posiadamy zewnętrznej klawiatury, po zamknięciu klapy urządzenia nie moglibyśmy korzystać ze znajdującej się w laptopie. Inwestując w takie peryferium, nie musimy przejmować się tym problemem.

Kamera internetowa

Pandemia koronawirusa sprawiła, że nauczanie zmieniło swoją formę. Nauka zdalna świadczona przez nauczycieli stała się powszechnością z racji obostrzeń sanitarnych. Pandemiczne ograniczenia to już na szczęście przeszłość, ale wśród wielu polskich nauczycieli zakorzeniła się świadomość możliwości, jakie daje świadczenie swoich usług metodą zdalną. Mowa tu o wszelkiego rodzaju korepetycjach, kursach, szkoleniach, które mogą być świadczone za pośrednictwem laptopa każdemu chętnemu, niezależnie od miejsca, w jakim on przebywa.

Sprawdź też: Zakup laptopa dla nauczyciela za pomocą bonu – jakie wymagania musi spełnić sprzęt?

I choć laptopy z reguły wyposażone są w zintegrowaną kamerę, może się ona okazać niewystarczająca. Zewnętrzna kamera internetowa podłączana do laptopa będzie dodatkiem, na którym można polegać. Oferuje też więcej zaawansowanych funkcji, jak szersze pole widzenia, lepsza jakość obrazu lub możliwość pracy w mniej doświetlonych pomieszczeniach. Wszystko to sprawdzi się w trakcie nauczania – kamera internetowa jest więc dodatkiem, który warto mieć.

kamera internetowa
Kamera internetowa będzie przydatna dla każdego nauczyciela, który prowadzi nauczanie zdalne (np. korepetycje)

Słuchawki z mikrofonem

Kolejny niepotrzebny zakup? Przecież laptopy posiadają wbudowane głośniki oraz mikrofon, zatem po co wydawać pieniądze na headset? Większość modeli laptopów jest w nie rzeczywiście wyposażona, ale mogą one nie spełnić oczekiwań. Stawiając na słuchawki z mikrofonem, zyskujesz sprzęt, który zaoferuje lepszą jakość dźwięku. Mowa tu zarówno o przychodzącym, jak i wychodzącym, dzięki mikrofonowi, który będzie po prostu lepszy. Czy jednak słuchawki douszne nie będą lepszym wyborem?

Sprawdź też: Bon dla nauczycieli na zakup laptopa – najważniejsze informacje

Dla niektórych być może tak, ale jeżeli planujesz w nich pracować wiele godzin, wygodniejszym rozwiązaniem będą słuchawki nauszne. Również z punktu widzenia zdrowia, gdyż nie będą tak „inwazyjne” dla słuchu, jak dokanałowe. Decydując się na to urządzenie, polecamy w szczególności bezprzewodowe słuchawki z mikrofonem. Ich wybór pozwoli Ci na większą swobodę podczas pracy oraz tłumaczenie zawiłych kwestii przy tablicy, z dala od laptopa, który nagrywa obraz dla słuchaczy. A po godzinach, podczas sprawdzania klasówek możliwe będzie słuchanie muzyki w jakości, której nie zaoferują same głośniki laptopa.

Dysk zewnętrzny SSD

Dysk zewnętrzny SSD to dodatek, który przyda się do każdego urządzenia, niezależnie czy jest to PC, czy też laptop. Z jego pomocą z łatwością dokonamy transferu dużej ilości danych, zgrywając je na dysk. W kwestii zakupu tego urządzenia kierujmy się jedynie dyskami SSD. Modele HDD będą zbyt wolne, a odkąd ceny dysków półprzewodnikowych spadły, ich zakup nie jest problemem. Dysk zewnętrzny będzie również pomocny, gdy miejsce na naszym laptopie ulegnie zapełnieniu.

Sprawdź też: Procedura ubiegania się o dofinansowanie na laptopa – jak to zrobić?

Podstawka pod laptopa

Długie posiedzenie przy laptopie może niekorzystnie odbić się na naszym karku. To wszystko z racji ich specyfiki: rozłożony laptop nie biurku będzie z reguły tak ustawiony, że będziemy spoglądać na ekran z góry. Rozwiązaniem tego problemu będą podstawki i stoliki pod laptopa. Dodatek ten poprawia nie tylko komfort pracy, ale wpływa pozytywnie na odprowadzanie ciepła z układu. Laptop, który nie stoi na blacie, skuteczniej pozbywa się nagromadzonego ciepła.

Jeżeli Twój model ulega częstemu przegrzaniu, na co nie pomaga klasyczna podstawka, możesz rozwiązać problem w inny sposób. Mowa o podstawkach chłodzących, których zastosowanie pozwoli na skuteczną walkę z podwyższonymi temperaturami. Niestety, laptopy z racji na ciasną przestrzeń oraz mniej wydajne chłodzenie są narażone na podwyższone temperatury. Jeżeli w swojej pracy wykorzystujesz laptop do obciążających zadań, podstawka chłodząca będzie niezbędnym dodatkiem.

podkładka pod laptopa chłodząca
Zmorą laptopów (nie tylko tych gamingowych) są wysokie temperatury. By im zaradzić, warto zastanowić się nad zakupem podkładki chłodzącej

Głośnik przenośny

Czy nauczyciel może potrzebować głośnika przenośnego do swojej pracy? Jak najbardziej – ten dodatek nie służy wszak do puszczania jedynie muzyki (choć po godzinach może być wykorzystany właśnie do tego). Z głośnika skorzystają jednak przede wszystkim nauczyciele nauczający języka. Nauka z podręcznika to jedno, ale uczniowie najszybciej chłoną wiedzę przez kontakt z językiem obcym. W ten sposób poznają prawidłową wymowę oraz składnię danego języka. By mieć pewność, że dźwięk dotrze do każdego, głośnik przenośny będzie najlepszym wyborem.

Urządzenia te będą pomocne nie tylko w trakcie nauki nowego języka. Przydadzą się również podczas innych zajęć, w których nauczyciel chce wyjść poza utarte schematy. To samo tyczy się oglądania programów edukacyjnych na zajęciach. Z głośnikiem przenośnym masz pewność, że dźwięk dotrze do każdego uczestnika Twoich zajęć.

Laptop do pracy dla nauczyciela to niezwykle przydatny sprzęt. Jego możliwości mogą być jednak znacznie rozszerzone dzięki odpowiednim akcesoriom. Ten artykuł przybliżył Ci te najważniejsze – dzięki zawartym tu linkom możesz z łatwością przejść do danej kategorii w sklepie Morele.net i wybrać coś dla siebie i swojej klasy.

Zapoznaj się z innymi artykułami, które dotyczą tego tematu:

5
0

Podziel się:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *