Wulkan Yellowstone

Technologia

10.08.2021 11:08

Wulkan Yellowstone — czy stanowi zagrożenie dla całej ludzkości? Co stanie się, gdy Wulkan Yellowstone wybuchnie?

Nauka
15
2
4
15
2

Najnowsze informacje o wulkanie Yellowstone — czy wybuch wulkanu może spowodować prawdziwy koniec świata? Czy może powtórzyć się scena z filmu „2012”? Wszystkiego dowiesz się w tym artykule.

Wulkan Yellowstone — co to jest?

Superwulkan Yellowstone znajduje się Stanach Zjednoczonych w stanie Wyoming, w Górach Skalistych, na terenie najstarszego parku narodowego na świecie o tej samej nazwie. Jest on pozostałością po olbrzymich eksplozjach wulkanicznych z ponad 2,1 miliona, 1,3 miliona oraz 640 tysięcy lat temu. 

Każda z erupcji osiągnęła najwyższy, ósmy stopień skali Indeksu Eksplozywności Wulkanicznej (VEI). Ostatnia z nich spowodowała znaczne zapadnięcie się krateru wulkanu do formy wielkiej kaldery, jaką obserwujemy obecnie. Szacuje się, że kolejna erupcja nie powinna nastąpić wcześniej niż za tysiąc lat. Obecne badania dowodzą, że źródło magmy znajduje się od pięciu do dziesięciu kilometrów pod powierzchnią krateru i zawiera kilkakrotnie więcej gorącej substancji, niż wcześniej sądzono.

wulkan yellowstone

Kaldera Yellowstone ma wymiary około 55 na 80 kilometrów i znajduje się na tzw. plamie gorąca — źródle magmy niezwiązanym z granicami płyt litosfery.

Wulkan Yellowstone jest najbardziej monitorowanym wulkanem świata. Jego aktywność jest stale mierzona przez odbiorniki GPS o bardzo dużej dokładności, a także pomiary radarowe przeprowadzane przez satelity. 

Nad analizą danych czuwa zespół naukowców z Uniwersytetu Utah w Salt Lake City oraz z US Geological Survey. Monitorowane są aktualne rozmiary krateru i poziomy powierzchni Ziemi na tym obszarze, ale także niewielkie trzęsienia, które zwykle towarzyszą aktywności sejsmicznej. Pokazuje to, że administracja Stanów Zjednoczonych mocno obawia się tego wulkanu.

Czy wulkan Yellowstone to największy wulkan na świecie?

Nie jest on ani największym, ani najwyższym wulkanem na świecie. Ze swoją wysokością 2805 metrów n.p.m. plasuje się daleko poza pierwszą dziesiątką największych wulkanów Ziemi. Największym aktywnym wulkanem świata jest Mauna Loa na Hawajach o wysokości 4170 metrów n.p.m. (część podwodna to dodatkowe 4975 metrów). Najwyższy wulkan świata to Ojos del Salado, najwyższy szczyt Chile i drugie najwyższe wzniesienie obu Ameryk. Jego wysokość to 6880 metrów n.p.m.

Wulkan Yellowstone - czy to największy wulkan?

Czy Superwulkan Yellowstone może doprowadzić do końca świata, jaki znamy?

Mimo tego, że Yellowstone nie jest największym wulkanem świata, jego aktywność może budzić uzasadnione obawy. Masa uwięzionej pod powierzchnią Ziemi magmy, a także lokalizacja kaldery w najbardziej rozwiniętym kraju świata zdecydowanie wpływa na tragiczne konsekwencje ewentualnego wybuchu wulkanu. 

Gdyby erupcja rzeczywiście nastąpiła, Stany Zjednoczone zostałyby w większości zniszczone. Ponadto powstałaby ogromna chmura pyłu wulkanicznego zawierającego głównie tlenki siarki. Chmura gazów przysłoniłaby Słońce. Nastałaby zima wulkaniczna. Brak dostatecznej liczby promieni słonecznych spowodowałoby skokowe ochłodzenie klimatu. 

Koniec świata?
Źródło: tvrepublika.pl

Przede wszystkim jednak spadłaby bieżąca produkcja żywności, w wyniku czego na Ziemi zapanowałby światowy głód. Mógłby to być koniec świata, jaki znamy z filmów. Hipoteza tragicznych konsekwencji wybuchu superwulkanu ma swoje uzasadnienie w przeszłości. 

75 tysięcy lat temu na Sumatrze w Azji wybuchł inny superwulkan, Toba. Chmura gazów wywołała zimę wulkaniczną, która trwać miała kilka lat i podobno prawie doprowadziła do wyginięcia wielu gatunków organizmów, w tym ludzi.

Obecnie w Internecie znajdziemy szereg publikacji nastawionych na wywołanie sensacji i szoku u czytelnika, jakoby erupcja wulkanu Yellowstone i koniec świata był już bliski. Zawsze zachęcamy do sprawdzenia informacji u źródła. 

Super wulkan yellowstone
Źródło: geekweek.pl

Na stronie internetowej USGS znajdziemy bieżące informacje na temat aktywności monitorowanych wulkanów, w tym Yellowstone (skrót: YVO). Status wulkanu na dzień 1 lipca 2021 to: Current Volcano Alert Level: NORMAL — poziom alarmu aktywności wulkanu — NORMALNY, co oznacza typową, przewidywalną aktywność superwulkanu. Dla osób znających język angielski taki raport to nieocenione źródło wiedzy.

Raport lipcowy wyszczególnia listę prac, jakie zostały wykonane w okolicy kaldery w czerwcu 2021 roku. Możemy dowiedzieć się na przykład, że zamontowano 130 tymczasowych stacji to monitorowania aktywności sejsmicznej celem badań podziemnych trzęsień ziemi oraz dwóch dodatkowych stacji GPS (w sumie jest ich siedemnaście).

Opisywania jest też bieżąca aktywność sejsmiczna. W czerwcu 2021 roku odnotowano 445 niewielkich wstrząsów sejsmicznych, co jest wartością nieco przewyższającą średnią, ale naukowcy zapewniają, że nie ma powodu do obaw. 

Wybuch wulkanu
Źródło: nt.interia.pl

Sprawdzane jest też bieżące odkształcenie terenu. W czerwcu zwrócono uwagę na spowolnienie procesu osiadania kaldery ze względu na większy okresowy przypływ wód podziemnych. Jak widać, szczegółowość przekazywanych informacji jest wysoka. Jest bardzo wątpliwe, aby jakakolwiek wzmożona aktywność zmierzająca do erupcji wulkanu Yellowstone umknęła uwadze zespołu badawczego.

Park Narodowy Yellowstone — oglądaj na żywo erupcje gejzerów

Zjawiskom wulkanicznym bardzo często towarzyszą gejzery. Gejzer to gorące źródło, z którego wyrzucana jest gorąca woda lub para wodna ogrzewana przez magmę pod powierzchnią Ziemi. Na terenie parku narodowego Yellowstone jest dziewięć kamer wideo, z czego jedna jest udostępniona, aby oglądać okolice wulkanu Yellowstone na żywo w sieci. 

Gejzery Yellowstone są najbardziej efektownymi zjawiskami do obserwacji na żywo. Ich wybuchy są regularne i bardzo widowiskowe. Nie przez przypadek jedyna kamera online zlokalizowana jest w pobliżu gejzeru Old Faithful. Wybucha on najczęściej i najbardziej regularnie pośród wszystkich innych dużych gejzerów — nawet kilkanaście razy na dobę. 

Park Yellowstone

Jak uważacie, czy Yellowstone zdoła „wymknąć się” naukowcom spod kontroli i za naszego życia grozi nam jego erupcja? A może jest to szukanie sensacji na siłę, na co wskazują zresztą dane, jakie udostępnia USGS? Dajcie znać w komentarzach.

15
2

Podziel się:

Komentarze (4)

Obawiam się, że celowe ,głębokie potraktowanie wulkanu atomem ( np. przez terrorystów ) może wywołać jego erupcję .

Sądzę że nauka już powinna wpaść na zastosowanie wulkanów dla celów energetycznych materiałowych i tym samym oraz innymi zastosowaniami dla egzystencji i rozwoju ujarzmić wulkany

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *