1. Scroll
  2. /
  3. Technologia
  4. /
  5. Koniec misji Crew-2: powrót czwórki astronautów z ISS zakończony sukcesem

Technologia

09.11.2021 10:52

Koniec misji Crew-2: powrót czwórki astronautów z ISS zakończony sukcesem

Nauka
8
0
0
8
0

Po 6 miesiącach przebywania na ISS, SpaceX wraz z pomocą NASA, sprowadził czworo astronautów misji Crew-2 na Ziemię. Kapsuła załogowa Dragon wylądowała w wodach Zatoki Meksykańskiej w godzinach porannych czasu polskiego.

Udany powrót na Ziemię

Misja Crew-2, w skład której wchodziło czworo astronautów (NASA, JAXA i ESA) rozpoczęła się 23 kwietnia 2021 roku i właśnie zakończyła sukcesem – jest to trzeci raz, gdy SpaceX sprowadza ludzi z ISS bez jakichkolwiek problemów.

Po odłączeniu kapsuły załogowej od ISS, astronauci skierowali się w stronę Ziemi – lądowanie miało miejsce w wodach Zatoki Meksykańskiej o godzinie 22:33 czasu lokalnego (4:33 czasu polskiego).

Przygotowania do misji Crew-3

SpaceX i NASA jednak nie zwalniają – wraz z powrotem załogi Crew-2, siły firmy i agencji skupiają się teraz na przygotowaniach do kolejnego lotu załogowego: Crew-3. Misja składająca się z czwórki astronautów, zastąpi załogę Crew-2 na ISS. Start zaplanowany jest na 10 listopada 2021 roku o godzinie 9:03 czasu lokalnego (Cape Canaveral, Floryda). W Polsce będziemy mogli go śledzić o godzinie 15:03.

Start misji Crew-3 spotkał się z opóźnieniami – zaplanowana na koniec października, miała dotrzeć do ISS jeszcze przed opuszczeniem stacji przez załogę Crew-2. W związku z tym, astronauci misji Crew-2 spędzili w kosmosie 199 dni, przeprowadzając tym samym ponad 300 eksperymentów oraz dokonując niezbędnych napraw związanych z nieoczekiwanym włączeniem się silników sterujących rosyjskiego modułu, co spowodowało obrót całej stacji.

Źródło obrazu głównego: nasa.gov

8
0

Podziel się:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.