mikrofon do komputera

Poradniki

18.05.2022 11:34

Jaki mikrofon do komputera? Czym kierować się przy zakupie?

Peryferia
7
0
0
7
0

Jaki mikrofon do komputera warto kupić? Czym wyróżnia się dobry mikrofon do komputera? Sprawdzamy!

Na rynku znaleźć można kilka rodzajów mikrofonów do komputera. Są one zróżnicowane nie tylko pod względem budowy, ale również sposobu działania i parametrów technicznych, które wpływają na ich możliwości.

Wszystko to sprawia, że zakup konkretnego sprzętu wymaga przeanalizowania wielu istotnych kwestii. Niezależnie od tego, czy poszukujemy mikrofonu do gier sieciowych, nagrywania muzyki czy też prowadzenia wywiadów. Dobry mikrofon do komputera powinien być bowiem urządzeniem uniwersalnym. Po zamontowaniu na statywie czy też postawieniu na biurku powinien służyć właściwie do wszystkich zadań związanych z komunikacją głosową i rejestrowaniem mowy użytkownika. Czy dobry mikrofon do komputera to również tani mikrofon do komputera? Niekoniecznie, dlatego szukając sprzętu o odpowiednio wysokiej jakości, należy przygotować się na większy wydatek. Z pewnością będą to dobrze zainwestowane pieniądze.

mikrofon do komputera

Warto wiedzieć:
Co to jest mikrofon pojemnościowy? Cechuje się on zdolnością do równomiernego przenoszenia szerokich pasm częstotliwości. Mikrofon pojemnościowy jest lekki, ale potrafi jednocześnie wiernie przenosić przebiegi impulsowe. Jego zaletą są też duża głośność i czułość w porównaniu do innych typów mikrofonów. Mikrofony pojemnościowe wykorzystywane są do profesjonalnych zastosowań.

Jaki mikrofon do komputera wybrać?

Omawiane urządzenia może wykorzystać nie tylko profesjonalista w studiu nagraniowym, ale także osoba tworząca videoblogi na YouTube czy rozmawiająca przez Skype’a. Mikrofon przyda się również osobom śpiewającym karaoke. Jednak każdy rodzaj rozrywki i pracy wymaga kupna innego urządzenia.

Mikrofony można podzielić w różny sposób. Jednym z najpopularniejszych dotyczy technologii przetwarzania fal dźwiękowych. Wyróżnia się:

  • Mikrofon dynamiczny – membrana wraz z cewką znajdującą się w polu magnetycznym zostają poruszone przez drgania powietrza. Na cewce generowane jest napięcie. Zaletą urządzenia jest prosta konstrukcja, a tym samym niższa cena. Są to najczęściej mikrofony bezprzewodowe, jako że nie wymagają dostarczenia energii z zewnętrznego źródła.
  • Mikrofon pojemnościowy – w urządzeniu znajdują się dwie elektrody podłączone do źródła napięcia stałego. Jedna z nich to membrana, która zostaje wprawiona w ruch, dzięki działaniu fal dźwiękowych. Druga z nich jest nieruchoma. Odległość pomiędzy obiema elektrodami zmienia się, powodując zmianę pojemności kondensatora. Najczęściej napięcie doprowadzane jest ekranowanym kablem zasilającym. Zaletami takiego mikrofonu są: mała waga, a jednocześnie wierne odwzorowanie nagrywanych dźwięków, przez co urządzenie jest wykorzystywane przede wszystkim przez profesjonalistów.

Podział urządzeń dostępnych na rynku obejmuje również standardowe mikrofony przewodowe oraz modele bezprzewodowe, które możemy przypiąć na przykład przy użyciu klipsa. Przyda się, gdy zamierzamy nagrywać dźwięk ze znacznej odległości od komputera.

mikrofon do komputera

Jakie parametry powinien mieć mikrofon do komputera?

Skoro omówiliśmy już dostępne na rynku rodzaje mikrofonów, najwyższa pora, by wskazać największe różnice występujące między poszczególnymi sprzętami. Te dotyczą oczywiście parametrów technicznych. Ich analiza pozwoli nam dobrać model, który najlepiej spełni nasze indywidualne potrzeby i wymagania.

  • Charakterystyka kierunkowa. W zależności od tego, w jaki sposób mikrofon zbiera dźwięk, wyróżnia się trzy podstawowe grupy. Pierwsza to modele jednokierunkowe – urządzenie „odbiera” fale akustyczne z określonego kierunku, pozostałe dźwięki mogą być praktycznie niesłyszalne. Drugą grupę tworzą mikrofony dwukierunkowe (kształt obszaru, z którego zbierany jest dźwięk, przypomina ósemkę), a trzecią dookólne, które zbierają dźwięk z każdego kierunku.
  • Czułość. Jest to wartość wyrażana w miliwoltach na paskal (mV/Pa lub dBV). Mikrofony dynamiczne charakteryzują się niższą czułością (1-3 mV/Pa) niż pojemnościowe (5-50 mV/Pa). Warto pamiętać, że wyższa czułość nie zawsze jest pożądana, dlatego też powinna być to wartość dopasowana do określonych potrzeb. Przykładowo w terenie mikrofon nie powinien zbierać wszystkich dźwięków z otoczenia, a jedynie te pochodzące od rozmówców. Z kolei bardzo czuły mikrofon powinien znaleźć się w studiu nagraniowym, gdzie konieczne jest „wyłapanie” wszystkich dźwięków.
  • Szum własny. Można przyjąć bardzo prostą zasadę – im niższy szum własny, tym więcej cichych dźwięków zostanie zarejestrowanych.
  • Wielkość membrany. W sprzedaży można spotkać się z trzema grupami:
    • wielkomembranowe – średnica membrany powinna być większa niż 19 mm (czyli 3/4 cala). Mikrofony tego typu cechują się wyższą czułością oraz niską wartością szumów własnych. Wadą rozwiązania jest węższe pasmo przenoszenia, a także większe zniekształcenia,
    • małomembranowe– średnica membrany nie powinna być większa niż 15,9 mm (czyli 8/8 cala). Dużo lepiej radzą sobie ze zbieraniem wysokich tonów oraz nie zniekształcają w takim stopniu dźwięku, dzięki czemu jest on bliski rzeczywistego brzmienia. Mają jednak wysoki poziom szumów własnych,
    • średniomembranowe – stanowi on połączenie wad i zalet obu powyższych rozwiązań. Jest idealny dla osób, które szukają złotego środka.
  • Złącza. W mikrofonach stosuje się kilka rodzajów złączy, które pozwalają je podłączyć do zewnętrznych urządzeń. Wymienić można między innymi złącze XLR (montowane w mikrofonach profesjonalnych), jack, którego średnica może wynosić 6.3 lub 3.5 mm (stosowane przede wszystkim w mikrofonach komputerowych) oraz USB – tego typu mikrofony nie wymagają posiadania wzmacniacza czy karty dźwiękowej. Wystarczy je podłączyć do komputera przez port USB i uruchomić odpowiednie oprogramowanie.
mikrofon do komputera

Zastosowania mikrofonów komputerowych

Mając na uwadze charakterystykę poszczególnych grup, można dobrać urządzenie sprawdzające się w określonych zastosowaniach:

  • do nagrywania wokalu – nadają się zarówno dynamiczne, jak i pojemnościowe, jednak te drugie powinny wybierać osoby, które myślą o profesjonalnych nagraniach,
  • lektorskie, do vlogów – najlepiej zdecydować się na mikrofon dynamiczny,
  • reporterskie – do nagrywania reportaży w terenie sprawdzą się mikrofony dynamiczne jednokierunkowe,
  • do komputera, rozmów na Skypie – idealnym rozwiązaniem będzie mikrofon USB.
mikrofon do komputera

Ile kosztuje dobry mikrofon do komputera?

Na koniec możemy poruszyć kwestię kosztów zakupu poszczególnych urządzeń dostępnych na rynku. Oczywiście cena uzależniona jest przede wszystkim do najważniejszych parametrów technicznych. W przypadku mikrofonów pojemnościowych najtańsze modele dostaniemy już za kilkanaście złotych. Te bardziej zaawansowane występują natomiast w przedziale cenowym od 100 do około tysiąca złotych.

Bardzo podobnie wyglądają ceny mikrofonów dynamicznych. Dobrej jakości modele bezprzewodowe zakupimy natomiast za około 100 złotych. Zawsze przed dokonaniem ostatecznego wyboru należy przeanalizować ich parametry techniczne.

Jak wspomnieliśmy we wstępie, szukając urządzenia, które określić można jako tani dobry mikrofon do komputera, trzeba bardzo uważać. Jako że najtańsze konstrukcje kosztują naprawdę niewiele, z całą pewnością nie należy szukać wśród nich rozwiązań o choćby satysfakcjonującej jakości. Solidny mikrofon do komputera, który może posłużyć chociażby do nagrań vlogów czy podcastów, a także przydać się podczas transmisji z grania w gry, to wydatek kilkuset złotych.


Dobry mikrofon do komputera, którego zastosowania ograniczą się do rozmów w komunikatorach internetowych, będzie nieco tańszy, jednak i tu nie powinniśmy oszczędzać, zwłaszcza w czasach nauki i pracy zdalnej. Dla ułatwienia komunikacji powinniśmy dać się usłyszeć jak najwyraźniej i jak najbardziej naturalnie. Jaki mikrofon do komputera? Taki, który sprosta naszym oczekiwaniom.

7
0

Podziel się:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *