bony na laptopy

Poradniki

31.08.2023 15:00

Gdzie wykorzystać bony na laptopy dla nauczycieli?

Nauka
5
0
2
5
0

Bony na laptopy to jeden z najnowszych projektów, z którego będą mogli skorzystać dydaktycy. Sprawdź, na czym dokładnie to polega i gdzie będzie można wykorzystać dofinansowanie do laptopa! 

Wraz z rozpoczynającym się nowym rokiem szkolnym, aż zawrzało od informacji o najnowszym projekcie, którym zajmuje się Ministerstwo Edukacji i Nauki oraz Ministerstwo Cyfryzacji. Jest to ustawa, która pomoże dydaktykom nabyć pomoce naukowe w formie laptopów zarówno do prowadzenia zajęć zdalnych, jak i wspierania nauki stacjonarnej. 

Czym są bony na laptopy?

Ustawa o wsparciu kompetencji cyfrowych uczniów i nauczycieli pozwoli już od września 2023 roku skorzystać z bonu na zakup laptopa służbowego. Jest to znacząca pomoc, zwłaszcza jeśli porównamy ją ze słynnym „500 plus dla nauczycieli”, które zdecydowanie nie było wystarczające, by kupić wszystkie niezbędne sprzęty potrzebne do komfortowego prowadzenia zajęć.

bony na laptopy
Bony na laptopy mogą znacznie ułatwić prowadzenie zajęć

Bon na zakup laptopa dla nauczycieli to spora pomoc, zwłaszcza że w tej cenie można pozwolić sobie na przyzwoity sprzęt, który posłuży na lata. Nic nie stoi także na przeszkodzie, by wydać nieco mniej lub więcej – do droższego sprzętu jednak musimy dołożyć z naszej kieszeni, a jeżeli nie wykorzystamy całej kwoty – reszta przepada. 

Sprawdź też: Bon dla nauczycieli na zakup laptopa – najważniejsze informacje

Jest jednak w bonie jeden haczyk – trzeba wykorzystać go na raz i nie ma tu miejsca, by spłacać urządzenie na raty. Wybrany sprzęt musi zostać spłacony od razu. Jednak jeśli marzy Ci się jakiś konkretny sprzęt, możesz na niego odłożyć. Bony na laptopy tracą ważność z dniem 31 grudnia 2025 roku. 

Ile wynosi bon na laptopa dla nauczyciela?

Poprzednie wsparcie dla nauczycieli nie było zbyt zadowalające, ponieważ było to 500 złotych do wykorzystania na sprzęt komputerowy, smartfon lub peryferia komputerowe. Tym razem jest to bon w wysokości 2500 złotych do wykorzystania na zakup laptopa lub laptopa przeglądarkowego.

-75%
Kody rabatowe Morele Najlepsze promocje w jednym miejscu

W tej kwocie bez kłopotu odnajdziesz dobre urządzenie, które będzie spełniać swoje funkcje, nie sprawiając Ci najmniejszych problemów. Jeśli jesteś miłośnikiem nowych technologii lub Twój przedmiot wymaga nieco lepszego sprzętu – zawsze możesz wykorzystać bon i dopłacić brakującą kwotę do wymarzonego laptopa.

Sprawdź też: Procedura ubiegania się o dofinansowanie na laptopa – jak to zrobić?

Niemożliwym jest jednak, by naprawić lub odświeżyć dotychczas używanego laptopa. Bon dla nauczycieli nie obejmuje tego typu usług. Możliwy jest tylko zakup zupełnie nowego, nieużywanego sprzętu.

Gdzie wykorzystać bony na laptopy?

Informacje o tym, gdzie będzie można wykorzystać bony na laptopy dla nauczycieli, są dość ograniczone. Pewne jest jedno – dofinansowanie do laptopa będzie możliwe do wykorzystania jedynie z pomocą systemu teleinformatycznego. Za jego stworzenie odpowiedzialne jest Ministerstwo Cyfryzacji. 

Lista punktów, które będą przyjmować bony na laptopy, nie jest jeszcze znana. Przedsiębiorstwa, aby móc skorzystać z możliwości sprzedaży laptopów dydaktykom, muszą zgłosić się do programu.

bony na laptopy
Dofinansowanie do laptopów dla nauczycieli to świetna inicjatywa

Gdzie znaleźć informacje o tym, które placówki zgłosiły się do programu? Zarówno lista sklepów stacjonarnych, jak i online zostanie ogłoszona w Biuletynie Informacji Publicznej na stronie internetowej Ministerstwa

Komu przysługują bony na laptopy?

Dla kogo laptopy od września 2023? Uogólniając – bon na 2500 zł przypadnie dla nauczycieli. Objęci są nim dydaktycy szkół podstawowych i ponadpodstawowych, placówek publicznych i niepublicznych. Także pracownicy publicznych i niepublicznych szkół artystycznych, którzy mają uprawnienia publicznej szkoły artystycznej, mogą na nie liczyć. 

Bon na laptopy dla nauczycieli jednak nie są dostępne tak łatwo dla wszystkich. Nie otrzymają go na przykład nauczyciele przedszkolni, a także osoby, które skorzystały z innych programów finansowanych ze środków publicznych. Najczęstszym przykładem jest słynne „500 plus dla nauczycieli”, które skusiło wielu dydaktyków.

Sprawdź też: Laptopy dla nauczycieli – komu dofinansowanie nie przysługuje?

Nie ma jednak drogi bez wyjścia. Nawet jeśli skorzystałeś jakiś czas temu z takiej pomocy, wciąż możesz wnioskować o bon na zakup laptopa dla nauczyciela na kwotę 2500 zł. Aby tego dokonać, wpierw musisz zwrócić produkty zakupione podczas poprzedniej akcji i złożyć stosowne oświadczenie.

Czy według Ciebie bony na laptopy dla dydaktyków są potrzebne? Czy takie dofinansowanie do laptopa jest wystarczające? A Tobie należy się bon na 2500 zł? Koniecznie podziel się swoimi przemyśleniami w sekcji komentarzy!

Może Cię zainteresować:

5
0

Podziel się:

Komentarze (2)

Fajna idea (gdyby nie za pieniądze z drukarki), ale wymagania fatalne. 1200 w CrossMarku? Moja mama jest nauczycielką i wiem, że jej bardziej potrzebny jest mały laptop z Celeronem i dotykowym ekranem niż 15.6 calowa cegła z i5

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *