Liczba Pi – wzór i ciekawostki

Poradniki

04.04.2023 13:12

Liczba Pi – ile wynosi? Rozwinięcie, wzory i ciekawostki

Nauka
21
4
0
21
4

Liczba Pi należy do zdecydowanie jednych z najbardziej znanych liczb na całym świecie. Ile wynosi liczba Pi, jakie jest jej rozwinięcie, w jakich wzorach jest wykorzystywana i jakie ciekawostki na jej temat warto znać?

Od lat liczba Pi to jedna z podstaw matematyki. Uczą się jej uczniowie już w piątej i szóstej klasie szkoły podstawowej, a towarzyszy ona im do ukończenia tak naprawdę szkoły średniej, gdyż pojawia się również na egzaminie maturalnym. Mimo tego, że posiada ona ogromne rozwinięcie w postaci sporej ilości cyfr po przecinku, sama liczba i jej zastosowanie jest dość proste.

Liczba Pi – co to jest? Do jakich wzorów jest wykorzystywana?

Mówiąc w sposób dość teoretyczny, liczba Pi to stała matematyczna, która zawsze ma taką samą wartość. Bywa ona nazywana także stałą Archimedesa, czy też ludolfiną. Liczbata wyznacza stosunek obwodu koła do jego średnicy, co oznacza, że pomnożenie średnicy koła przez liczbę Pi pozwoli nam na poznanie jego obwodu.

liczba pi na tablicy
Pi oznaczana jest symbolem π. Jak widać, jej rozwinięcie nie jest proste do zapamiętania, dlatego najlepiej pozostać przy wartości 3,14

Dzień liczby Pi – kiedy liczba ta ma swoje święto?

Swoją nazwę, jaką jest stała Archimedesa, zawdzięcza temu, że to Archimedes był pierwszym w historii matematykiem, który zdecydował się na badanie liczby Pi już w III wieku p.n.e. Najczęściej liczbę Pi określa się z pomocą przybliżeń, gdyż matematycy regularnie powiększają jej rozwinięcie i znajdują kolejne cyfry po przecinku.

Sprawdź też: Wszystko o największej liczbie na świecie, jaką znamy

Wzory, w których potrzebna jest liczba Pi, dotyczą dziedziny matematyki, jaką jest geometria. Na przykład wzór Pir2 pozwala na obliczenia pola koła o promieniu r. Obwód koła to z kolei 2Pir, czyli promień pomnożony przez liczbę Pi oraz przez dwa. Liczby Pi można też używać we wzorach na objętość, czy też powierzchnię kuli, oraz na objętość Walca.

Ile wynosi liczba Pi? Rozwinięcie liczby Pi

Wartość liczby Pi zazwyczaj określa się z pomocą przybliżeń. Najczęściej stosowana wartość to 3,14, lecz niektórzy decydują się na nieco dokładniejsze przybliżenia. To, jak dokładne rozwinięcie liczby Pi znała ludzkość, zmieniało się wraz z rozwojem matematyki. Kolejne pokolenia osób pasjonujących się tą dziedziną odkrywały bowiem coraz to dokładniejsze rozwinięcia liczby Pi. Tym sposobem dziś znamy je z dokładnością do 62,8 biliona cyfr po przecinku.

-75%
Kody rabatowe Morele Najlepsze promocje w jednym miejscu

Zazwyczaj jednak ograniczamy się do wcześniej wspomnianych dwóch cyfr po przecinku. Ewentualnie niektórzy stosują rozwinięcie do około sześciu pierwszych cyfr. Wynosi ono dokładnie 3,141593. Liczba ta może zostać również przedstawiona w formie ułamka zwykłego. W tym celu korzysta się z takich ułamków, jak 22/7 bądź 355/113.

Sprawdź też: Aplikacja Photomath – zadania z matematyki zrobią się same! Wszystko o apce

Liczba Pi – ciekawostki

Liczba Pi jest niesamowicie znana i posiada grono wielu zwolenników. Z tego powodu powstało przez lata całe mnóstwo ciekawostek na temat tej liczby. Mowa tu na przykład o ludziach, którzy po to, by znaleźć się w Księdze Guinnessa, uczyli się jak największej cyfr liczby Pi. Rekordzista to Japończyk Akira Haraguchi. Podczas swojej próby podał on liczbę Pi z dokładnością do około 100 tysięcy cyfr po przecinku.

Sprawdź też: Książę astrofizyki – Stephen Hawking. Krótka biografia brytyjskiego naukowca

Na temat liczby Pi powstało także całe mnóstwo wierszy, takich jak na przykład wiersz Wisławy Szymborskiej. Wierszyki na temat liczby Pi powstają także w celu stworzenia sposobu na mnemotechniczne zapamiętanie rozwinięć liczby Pi. Polegają one na stworzeniu wierszyka, w którym każde kolejne słowo ma tyle liter, ile wynosi każda kolejna cyfra liczby Pi.

Liczba Pi jest na tyle kultowa, że istnieje dzień liczby Pi. Ma on miejsce 14 marca, gdyż w Stanach Zjednoczonych data ta jest zapisywana jako 3.14, czyli właśnie jako liczba Pi. Dzień ten jest obchodzony jednak nie tylko w Stanach Zjednoczonych, ale też w innych państwach, w tym w Polsce.

Dodatkowo w Polsce liczba Pi ma jeszcze jedno święto. Jest nim dzień aproksymacji Pi i świętujemy go 22 lipca, gdyż ułamek zwykły 22/7 w przybliżeniu wynosi właśnie 3,14, czyli tyle ile liczba ta w przybliżeniu do dwóch miejsc po przecinku.

Sprawdź też: Podpowiadamy jaki kalkulator na maturę z matematyki. O czym trzeba wiedzieć i jaki model wybrać?

21
4

Podziel się:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *