matma

Technologia

17.08.2021 09:15

Aplikacja Photomath – zadania z matematyki zrobią się same! Wszystko o apce

Nauka
4
0
0
4
0

Matematyka to pięta achillesowa wielu z nas. Nic więc dziwnego, że spora liczba uczniów marzy o rozwiązaniach, dzięki którym nie będą musieli już głowić się nad obliczeniami. Do takich należy Photomath. Co to jest i jak działa?

Photomath – jak działa aplikacja?

Photomath to aplikacja, która pozwala na rozwiązywanie zadań matematycznych. W tym celu wykorzystuje kamerę urządzenia, mechanizm rozpoznawania tekstu oraz moce obliczeniowe twojego smartfona. Korzystanie z niej jest bardzo proste. Wystarczy najechać aparatem na zadanie, które chcemy rozwiązać, by na jego ekranie pokazał się wynik. Za jej pomocą możemy dokonywać nie tylko prostych obliczeń z zakresu dodawania, odejmowania, mnożenia czy dzielenia, ale również poznać rozwiązania zadań dotyczących ułamków czy liczb dziesiętnych. Dzięki niej rozwiążemy również równanie liniowe oraz funkcje i logarytmy. Przydaje się więc na każdym etapie edukacji, czyniąc ją znacznie łatwiejszą. Nic dziwnego, że już od jakiegoś czasu jest prawdziwym hitem. Świadczyć mogą o tym, chociażby liczne filmiki na serwisach społecznościowych, które prezentują jej możliwości.

Sprawdź też: Syntezator mowy — co to dokładnie jest? Wszystko o syntezatorach mowy

Aplikacja nie posiada dużych wymagań sprzętowych, z powodzeniem może być zainstalowana również na starszych telefonach lub modelach urządzeń z niższej półki. Warto jednak pamiętać, że wykorzystuje ona pamięć i procesor smartfona. Dlatego też w przypadku niższych parametrów skomplikowane działania matematyczne mogą być obliczane nieco dłużej.

Jakie możliwości oferuje?

Mówiąc o Photomath warto wspomnieć, że aplikacja ta daje nam kilka możliwości. Za jej pomocą możemy bowiem nie tylko poznać wynik zadania matematycznego, ale również poznać krok po kroku obliczenia, które trzeba wykonać, by taki wynik otrzymać. To spora pomoc dla osób, które nie są pewne czy ich próby rozwiązania przykładu matematycznego były prawidłowe. Możemy bowiem upewnić się, że dobrze poznaliśmy i zrozumieliśmy sposób rozwiązywania danego równania czy działania matematycznego. Korzystanie z aplikacji jest też dobrym sposobem na powtórzenie materiału lub sprawdzenie swoich zadań domowych. W tym celu możemy skorzystać z trzeciej funkcji, jaką daje Photomath, czyli sprawdzenia wyniku.

matematyka tablet
Nowoczesne technologie w służbie edukacji?

Czy aplikacja jest darmowa?

Nikt z nas nie lubi wydawać pieniędzy bez potrzeby, dlatego też wiele osób zastanawia się, czy za tak inteligentny kalkulator będą musiały zapłacić. Na szczęście, nie ma takiej konieczności. Zarówno w sklepie Google Play, jak i w App Store apka ta jest całkowicie darmowa w pełnej wersji. Warto jednak zauważyć, że nie zawsze tak było – początkowo była bowiem dostępna wyłącznie dla urządzeń z systemem iOS. Na szczęście, od 2015 roku wszyscy możemy korzystać z tej przydatnej pomocy naukowej.

Zalety i wady aplikacji Photomath

Mówiąc o Photomath, warto skupić się zarówno na mocnych, jak i słabych stronach tego narzędzia. Bez wątpienia jest proste i intuicyjne, nie zabierze również sporo miejsca w pamięci naszego telefonu. Jest doskonałym narzędziem dla wszystkich uczących się matematyki. Daje możliwość upewnienia się, że prawidłowo rozwiązujemy zadanie i na naszej kartce widnieje dobry wynik. Doskonale sprawdza się również, gdy chcemy powtórzyć sobie materiał – nie musimy bowiem rozwiązywać zadań powtórnie.

Sprawdź też: Pamięć z niepamiętnych czasów — dyskietka. Podstawowe informacje i rodzaje modeli

Niestety, pojawiają się również komentarze, że daje ona możliwość nieuczciwego podejścia do nauki. Wielu nauczycieli narzeka, że uczniowie, zamiast rzetelnie podejść np. do kwestii zadań domowych, rozwiązują je właśnie wykorzystując Photomath app. Czy jednak rzeczywiście narzędzie to może szkodzić uczniom? Problem polega nie na nim samym, lecz na naszym podejściu do uczciwości i nauki.

Czy Photomath może się pomylić?

To pytanie zadaje sobie wielu uczniów i studentów. Przyjrzyjmy się wiec temu problemowi. Opinie, jakimi cieszy się Photomath, są bardzo pozytywne. Aplikacja zasłużyła na wysoką oceną 4.7 w sklepie Google Play oraz 4.8 w App Store. Dowodzi to, że raczej nie musimy martwić się o prawidłowość obliczeń. Niemniej jednak bardzo sporadyczne pomyłki mogą się zdarzyć – szczególnie w przypadku bardzo skomplikowanych przykładów i funkcji.

matematyka kalkulator
Kupowanie profesjonalnych kalkulatorów traci sens – wszystkie obliczenia wykona smartfon

Warto jednak zwrócić uwagę na inny szczegół. Photomath sprawdza się jedynie w przypadku zadań, które napisane są pismem drukowanym. Niestety, choć twórcy przekonują, że jest inaczej, w przypadku pisma odręcznego zdarza się, że system źle rozpoznaje niektóre cyfry, znaki czy symbole, co może oczywiście wpływać negatywnie na poprawność wyniku. Musimy więc to mieć na uwadze.

Podsumowując, Photomath app to ciekawa aplikacja, którą warto mieć na swoim smartfonie. Może przyjść nam z pomocą w sytuacji, w której nie będziemy w stanie poradzić sobie z rozwiązaniem jakiegoś zadania. Warto jednak wykorzystywać ją po to, by zrozumieć, w jaki sposób wykonywać obliczenia, nie zaś do korzystania z gotowych rozwiązań. Szczególnie jeśli jeszcze się uczymy i wiedza ta niezbędna będzie nam np. podczas egzaminów, gdzie nie będziemy mieli możliwości wspomagania się smartfonem. Jeśli jednak szukasz nowoczesnej pomocy naukowej, która pomoże ci zrozumieć matematykę i radzić sobie z jej zagadnieniami – pobierz aplikację. Z całą pewnością nie raz okaże się przydatnym narzędziem!

4
0

Podziel się:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *