google bard

Technologia

28.09.2023 14:07

Google Bard – najważniejsze informacje o konkurencie ChataGPT

Nauka Online
3
0
0
3
0

Google Bard powstał jako odpowiedź na niesamowitą wręcz popularność chatbota OpenAI. Co musisz wiedzieć o tej usłudze od Google? Czy jest już ona dostępna w naszym kraju?

Google Bard to narzędzie uruchomione przez Google AI, którego pojawienie się było tylko kwestią czasu. Po udanej premierze chatbota od OpenAI (mowa rzecz jasna o ChatGPT), gigant technologiczny przyspieszył prace nad swoim produktem i zaoferował użytkownikom eksperymentalną wersję generatora odpowiedzi wszelakich.

W początkowym etapie Google Bard był dostępny w wybranych krajach – Stanach Zjednoczonych i Wielkiej Brytanii. W ciągu ostatnich miesięcy narzędzie ewoluowało i obsługuje nowe języki oraz jest dostępne dla użytkowników w różnych państwach. Jeśli chcesz zrozumieć, jak działa Google Bard i czym różni się od chatbota OpenAI, przeczytaj nasz tekst. W tym artykule przedstawiamy najważniejsze fakty i wyjaśniamy kluczowe różnice.

Co to jest Google Bard?

Google Bard to produkt od Google, który po raz pierwszy został zaprezentowany 6 lutego 2023 roku. To narzędzie podobnie jak ChatGPT służy do symulowania rozmów z człowiekiem w zrozumiałym i jasnym języku. Pomaga eksplorować zagadnienia i tematy z różnych dziedzin, generując konkretne odpowiedzi na zadane pytania. Pojawienie się produktu od firmy Google było czymś w zasadzie nieuniknionym i z pewnością wielu użytkowników czekało na ten ruch ze strony giganta technologicznego.

Google Bard
Logo Google Bard

Niestety w chwili premiery chatbot był ograniczony tylko do dwóch państw – Stanów Zjednoczonych i Wielkiej Brytanii. Każdy, kto chciał przetestować Barda, musiał wpisać się na listę oczekujących i cierpliwie czekać na dostęp. Na całe szczęście wraz z aktualizacją, która miała miejsce 13 lipca 2023 roku, wprowadzono obsługę nowych 40 języków, co sprawiło, że Google Bard otworzył się na nowe kraje w tym także Polskę.

Chatbot Bard bazuje na sztucznej inteligencji i ogromnych bazach danych. Wykorzystuje technologię PaLM oraz architekturę sieci neuronowej Transformer. Aktualnie Google Bard jest przedstawiany jako eksperyment w fazie rozwoju. Co więcej, firma Google ostrzega użytkowników, że niektóre odpowiedzi generowane przez chat mogą być niedokładne.

Za stworzeniem Google Bard i jego ciągłym rozwojem stoi firma Google AI. Jest to dział Google zajmujący się sztuczną inteligencją. Jednym z jego najważniejszych pracowników jest Jeff Dean, który pełni również rolę jednego z głównych naukowców w całym przedsiębiorstwie.

Czy Google Bard jest dostępny w Polsce?

W dniu premiery zasięg Google Bard był bardzo ograniczony. Przypomnijmy, że narzędzie bazujące na AI było dostępne tylko na terenie Wielkiej Brytanii i Stanów Zjednoczonych. Odcięło to możliwość przetestowania Barda na większą skalę przez zainteresowanych tematem sztucznej inteligencji użytkowników z różnych państw i kontynentów. Jedynym możliwym rozwiązaniem na przetestowanie oprogramowania od Google AI było zapisanie się na listę oczekujących. Na całe szczęście zmieniło się to wraz z aktualizacją.

-75%
Kody rabatowe Morele Najlepsze promocje w jednym miejscu

Google Bard w Polsce jest dostępny od 13 lipca 2023 roku. W tym dniu oprócz Polski wprowadzono obsługę w 40 nowych językach w tym chińskim, niemieckim, arabskim, hiszpańskim czy hindi. Obecnie Google Bard jest dostępny w ponad 230 krajach i regionach.

Bard jest wprowadzany do państw z uwzględnieniem zasad odpowiedzialnego podejścia. W tym celu firma Google korzysta z Zasad AI, a także konsultuje się z ekspertami i organami regulacyjnymi. W ten sposób Google chce zapewnić najwyższą ochronę prywatności i danych użytkowników. Co więcej, Google nie powiedziało ostatniego zdania w kwestii rozszerzenia produktu na kolejne rynki. W związku z tym możemy spodziewać się Google Bard w nowych państwach.

Czy Bard jest po polsku?

Bard to linguabot od Google obsługujący ponad 40 języków w tym również język polski. W związku z tym każdy użytkownik komunikujący się w języku polskim i zainteresowany działaniem AI Bard, może przetestować działanie chatbota. Taką możliwość udostępniła wspomniana już w artykule aktualizacja Barda z 13 lipca 2023 roku.

Sprawdź też: Nowe technologie – najważniejsze wiadomości technologiczne

Wraz z tą aktualizacją pojawiło się szereg nowych funkcji, w tym m.in.:

  • Odsłuchiwanie odpowiedzi – wygenerowaną przez Barda odpowiedź możesz odtworzyć, wystarczy, że klikniesz ikonę głośnika.
  • Przypinanie, organizowanie i edytowanie rozmów – funkcja pozwala wrócić do poprzednich promptów.
  • Eksportowanie kodu – możliwość wyeksportowania kodu Pythona do narzędzi Google Colab i Replit.
  • Udostępnianie odpowiedzi znajomym – przy użyciu linków możesz dzielić się konwersacją i pomysłami z innymi osobami.

Powyżej opisane funkcje są dostępne w ponad 40 językach. Istnieją jeszcze inne możliwości, jakie oferuje Google Bard, ale niestety są ograniczone tylko do języka angielskiego. Nic straconego, ponieważ prawdopodobnie pojawią się również w innych językach. Do tych funkcji należy m.in.:

  • Dostosowywanie odpowiedzi – pozwala zmienić ton i styl wypowiedzi na: prostszą, dłuższą, krótszą, bardziej profesjonalną lub bardziej swobodną.
  • Obrazy w promptach – dzięki funkcji Obiektywy Google prześlesz obraz w promptach, a Bard je przeanalizuje według Twoich potrzeb.
Google Bard - CEO Google
Prezes Google zapowiada dalszą integrację chatbota z innymi narzędziami firmy

Jak używać Google Bard?

Narzędzie dostępne jest na stronie bard.google.com. Bard może być użytkowany z poziomu komputera lub telefonu komórkowego. Po zapoznaniu się z zasadami określonymi przez Google i akceptacji możesz rozpocząć testowanie. Interfejs chatbota jest bardzo prosty i intuicyjny. Na dole strony znajduje się pole do wpisywania promptów. Wystarczy, że wpiszesz pytanie lub wprowadzisz je, używając przycisku mikrofonu. Już teraz możesz sprawdzić, jak sztuczna inteligencja poradzi sobie z Twoimi pytaniami.

Zasada działania Google Bard

Google Bard to narzędzie wykorzystujące sztuczną inteligencję i uczenie maszynowe do generowania jasnych i treściwych odpowiedzi na zadane pytania. Bazuje na modelu językowym Google for Dialogue Applications, w skrócie LaMDA, a także na architekturze Transformer firmy Google. Sieć neuronowa Transformer została zastosowana w innym znanym modelu językowym, a dokładniej w GPT-3.5 chatbotu od OpenAI.

Model językowy LaMDA uwzględniając kontekst, temat i poprzednie wypowiedzi, tworzy jasną i spójną wypowiedź. Bard jest szkolony na wielu różnych źródłach w tym na wyszukiwarce Google, dzięki temu ma dostęp do aktualnych informacji i cały czas aktualizuje swoją wiedzę. Ponadto korzysta z książek, artykułów, stron internetowych i z kodu.

Sprawdź też: ChatGPT – najważniejsze informacje o narzędziu od OpenAI

Google Bard w czasie rzeczywistym udziela odpowiedzi na pytania zadanie przez użytkowników, wykorzystując aktualne informacje. Jest to ważna zasada działania chatbota, ponieważ ułatwia proces wyszukiwania i tłumaczy mniej lub bardziej skomplikowane procesy czy zagadnienia w naturalnym do konwersacji języku i w przystępny sposób, opierając się na ciągle aktualizowanej wiedzy. Nie służy tylko i wyłącznie do generowania przeróżnych treści, ale też ułatwia wyszukiwanie informacji w internecie.

Jednak należy pamiętać, że jest w fazie eksperymentu, co oznacza, że nie został na tyle dopracowany, aby uzyskane odpowiedzi były zawsze w 100% zgodne w faktami.

Czy Google Bard jest darmowy?

Aktualnie Google Bard jest darmowym programem do generowania odpowiedzi. Czy tak pozostanie na zawsze? Na ten moment trudno podać jednoznaczną odpowiedź. Firma Google planuje integrację narzędzia z pozostałymi swoimi produktami, więc może okazać się, że dostęp do nowych funkcji będzie płatny. Niemniej jednak na ten moment Bard jest eksperymentalnym produktem Google AI darmowym dla wszystkich użytkowników.

Google Bard - telefon
Bard może być swobodnie używany z poziomu telefonu

Czy Bard jest lepszym rozwiązaniem niż ChatGPT

Zarówno Google Bard, jak i ChatGPT mają swoje zalety i wady. Ostatecznie obydwa narzędzia mogą być wykorzystywane do różnych celów. Bard korzysta z wyszukiwarki Google do generowania odpowiedzi, dzięki czemu bazuje na aktualnych informacjach. Niestety ChatGPT został wyszkolony na bazie danych tekstowych zgromadzonych do 2021 roku. Biorąc pod uwagę tę różnicę, można stwierdzić, że Bard w porównaniu do ChatGPT posiada większą i aktualną wiedzę.

Podsumowując obydwa narzędzia, można odnieść wrażenie, że Bard ułatwia proces wyszukiwania odpowiedzi na nurtujące nas pytania i wyjaśnia zagadnienia w prosty i przystępny sposób. Z kolei ChatGPT od OpenAI jest skoncentrowany na generowaniu przeróżnych treści. Co więcej, z wypowiedzi prezesa Google AI – Sundara Pichai, wynika, że Google Bard stanie się funkcją wyszukiwania Google. Czy tak się stanie? Czy Bard wzbogaci przeglądarkę o nową opcję? To się okaże.

Sprawdź też: Sztuczna inteligencja i jej kontrolowanie – czy Skynet to kwestia czasu?

Czy Bard używa zdjęć lub grafik w odpowiedziach?

Osoby, które liczyły na możliwość generowania przez AI Bard zdjęć lub grafik w odpowiedziach, mogą być rozczarowane. Na ten moment narzędzie nie tworzy grafik, zdjęć czy obrazów na podstawie wpisanych promptów. Za to istnieje inna funkcja wprowadzona tylko w języku angielskim – jest nią Obiektyw Google. Dzięki tej opcji sztuczna inteligencja może dokonać analizy przesłanego obrazu lub zainspirować nas do napisania tekstu na podstawie zdjęcia. Jednak musimy chwilę poczekać, aż pojawi się w języku polskim.

Już teraz możecie sami przekonać się o tym, jak dobry (lub nie) jest chatbot autorstwa Google. Przekonaj się na własnej skórze i odwiedź stronę, pod która znajdziesz Google Barda.

3
0

Podziel się:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *