Technologia

16.03.2023 12:24

Nowe technologie – najważniejsze wiadomości technologiczne

Komputery Newsy Telefony i tablety
9
0
0
9
0

Nowe technologie są fascynujące. Oto wybrane wiadomości technologiczne z ostatnich dni, o których warto wiedzieć.

W tym aktualizowanym na bieżąco materiale zawsze znajdziecie najciekawsze informacje, jakie przyniósł nam rozwój technologii w ostatnich dniach. Będą to wiadomości dotyczące zarówno elektroniki użytkowej, jak i ciekawostki naukowe z wielu dziedzin, w których nowe technologie odgrywają istotną rolę. Nie zabraknie tematów związanych z tym, co obecnie interesuje nas najbardziej. Inteligentne sprzęty AGD, Sztuczna Inteligencja, elektromobilność i wiele więcej to tematy, które pojawią się w naszym przeglądzie technologicznych nowinek. Zapraszamy do lektury!

Rozwój technologiczny to coś, co sprawia, że świat się zmienia. Osiągnięcia techniki sprawiają, że nasze życie staje się wygodniejsze i otwierają się przed nami zupełnie nowe możliwości. Nowoczesna technologia obecna jest praktycznie we wszystkich dziedzinach życia, gdzie niejednokrotnie udowodniła, jak bardzo może być pomocna. Ciekawostki naukowe związane z postępem technologicznym dotyczą nie tylko informatyki, chemii czy fizyki, ale również medycyny, biologii czy nawet socjologii.

-75%
Kody rabatowe Morele Najlepsze promocje w jednym miejscu

Dlaczego warto śledzić wiadomości technologiczne? Właśnie dzięki nim wiemy, nad czym interesującym właśnie pracują naukowcy, a co lada dzień trafi do sprzedaży. Technologia to jednak nie tylko to, co nowoczesne, niedostępne i nieosiągalne dla przeciętnego człowieka. To również to, co znajduje się w naszym otoczeniu. To przedmioty, które możemy kupić i korzystać z nich, by nasze życie stało się przyjemniejsze i łatwiejsze.

Nowe technologie 2023 – to wydarzyło się w ostatnim czasie

Poniżej znajdziecie najnowsze wybrane przez nas informacje z dynamicznie zmieniającego się świata nowego sprzętu i technologii. Regularnie aktualizujemy dla Was artykuł, aby zawsze był możliwie aktualny.

MSI CLUTCH GM51 LIGHTWEIGHT – nowe flagowe myszki dla prawdziwych graczy

Przedstawiamy godnych następców serii CLUTCH GM41/GM31 – mysz CLUTCH GM51 LIGHTWEIGHT WIRELESS oraz mysz CLUTCH GM51 LIGHTWEIGHT. Nowe myszki gamingowe od MSI z pewnością spełnią Twoje wymagania, bo mają do zaoferowania naprawdę wiele.

W myszkach z serii CLUTCH GM51 LIGHTWEIGHT zastosowano ten sam design oraz wszystkie najlepsze rozwiązania z serii GM50, a co więcej zostały one również ulepszone. Dodatkowo zredukowano w myszkach ilość plastiku aż o 25%, przy jednoczesnym stworzeniu obudowy, która doskonale leży w ręku i prezentuje się obłędnie. Boczne panele zostały zaprojektowane z wykorzystaniem MSI Diamond LightGrips, co oznacza, że są pokryte warstwą antypoślizgową, a w dodatku charakteryzują się wycięciami w kształcie rombów, dzięki którym widoczne jest podświetlenie RGB. 

CLUTCH GM51 LIGHTWEIGHT
Nowe myszki gamingowe CLUTCH GM51 LIGHTWEIGHT są już dostępne w sprzedaży

Zarówno mysz bezprzewodowa, jak i przewodowa ma nam naprawdę wiele do zaoferowania. Ich waga wynosi odpowiednio 85 gramów i 75 gramów. Łączy je również:

  • 26000 DPI / 650 IPS / 50G,
  • przełączniki OMRON o żywotności przeszło 60 mln kliknięć,
  • ergonomiczny kształt i lekka konstrukcja,
  • ślizgacze wykonane w 100% z teflonu,
  • oprogramowanie MSI Center z opcją personalizacji,
  • do trzech profili zapisywanych w pamięci myszy.

Dodatkowo mysz CLUTCH GM51 LIGHTWEIGHT WIRELESS obsługuje dwa sposoby ładowania: MSI Snap Charging, dzięki któremu ładuje się nawet do 3 razy szybciej oraz poprzez stację dokującą MSI Charging Dock. Praca na jednym ładowaniu wynosi do 150 godzin.

Nowe laptopy wyposażone w procesory Intel Raptor Lake-H i HX oraz karty graficzne NVIDIA RTX serii 4000

Hyperbook wprowadził do oferty najnowsze laptopy dla graczy, profesjonalistów oraz entuzjastów technologicznych. Po niedawnej premierze architektury Raptor Lake i Ada Lovelace dla komputerów przenośnych zaprezentowano konstrukcje przeznaczone do najbardziej wymagających zastosowań.

Procesory i7-13700H i i9-13900H z TDP 45W (14 rdzeni i 20 wątków), oraz i7-13700HX (16 rdzeni, 24 wątki) i i9-13900HX (24 rdzenie i 32 wątki) z TDP 55W, oferują najlepszą wydajność dostępną na rynku. Dodatkowo, w ofercie znajdują się karty graficzne NVIDIA RTX 4050, RTX 4060, RTX 4070, RTX 4080 i RTX 4090, co zapewnia jeszcze lepszą jakość obrazu i płynność w najbardziej zaawansowanych zastosowaniach. 

Najnowsze karty graficzne z rodziny NVIDIA GeForce RTX zawitały już do laptopów

MSI RadiX – nowy sprzęt sieciowy dla graczy już w sprzedaży

Dla graczy turniejowych, którzy często mierzą się z innymi za pośrednictwem internetu, sprzęt sieciowy jest równie istotny, co karta graficzna, monitor, klawiatura czy myszka. Z myślą o nich firma MSI wprowadziła do sprzedaży trzy nowe urządzenia – dwa routery z serii MSI RadiX oraz kartę sieciową USB.

Sprawdź też: Nowe gry – premiery gier i newsy. Nowości świata gier

Router MSI RadiX AXE6600 obsługuje standard Wi-Fi 6E, a MSI RadiX AX6600 – Wi-Fi 6. Ich zadaniem jest zapewnienie, by sieć domowa pracowała z możliwie jak najwyższą prędkością, przy jednoczesnym maksymalnym ograniczeniu opóźnień i braku jittera. By było to możliwe, routery zostały wyposażone w wydajne, czterordzeniowe procesory Qualcomm pracujące z częstotliwością taktowania 1,8 GHz.

Wydajność połączenia wzrasta jeszcze bardziej dzięki technologii MSI FIRST, pozwalającej optymalizować przesył danych między urządzeniami wyprodukowanymi przez MSI. Z tego też względu najlepiej wyposażyć komputer w kartę sieciową MSI Wi-Fi USB AX1800, która podobnie jak wyżej wymienione routery właśnie trafiła do sprzedaży.

msi radix axe6600
MSI RadiX AXE6600 – nowy router dedykowany graczom od firmy MSI

Router dla graczy MSI RadiX AXE6600 kosztuje 1699 złotych. Za wersję wykorzystującą Wi-Fi 6 – MSI RadiX AX6600 trzeba zapłacić 1499 złotych, a karta sieciowa MSI Wi-Fi USB AX1800 to koszt 269 złotych.

Sprawdź też: MSI MAG Z790 Tomahawk WiFi DDR4 – recenzja płyty głównej

Samsung Message Guard – wyższy poziom ochrony przed atakami zero-click

Ataki zero-click to jedno z największych zagrożeń dla prywatności użytkowników telefonów i tabletów, jakie pojawiło się w ostatnim czasie. Dlaczego poziom ryzyka jest tak wysoki? By atak zero-click był skuteczny, użytkownik nie musi wykonywać żadnej czynności. Nie ma potrzeby klikania w link czy pobierania wskazanej aplikacji. Wystarczy, że urządzenie otrzyma wiadomość o odpowiedniej treści, by przejęcie nad nim kontroli stało się możliwe.

W Polsce wiedza o atakach zero-click rozpowszechniła się wraz z informacjami o korzystaniu z oprogramowania Pegasus. Co zatem robić, by nie narazić się na ryzyko wycieku danych? Jednym z rozwiązań jest oprogramowanie Samsung Message Guard, które pozwala na izolowanie wiadomości o podejrzanej treści, przez co wykonanie złośliwego kodu na urządzeniu staje się niemożliwe. Niestety, nowe rozwiązanie nie jest jeszcze dostępne dla wszystkich chętnych. Na ten moment korzystają z niego wyłącznie telefony z serii Samsung Galaxy S23, jednak producent już zapowiedział, że wkrótce trafi ono również na inne smartfony z jego oferty.

Ochroną Samsung Message Guard objęta jest systemowa aplikacja Wiadomości. Samsung deklaruje, że wkrótce do chronionych aplikacji dołączy również domyślna aplikacja do wiadomości SMS od Google.

samsung message guard
Samsung Message Guard – więcej prywatności dla użytkownika

Płatna weryfikacja konta w serwisach Meta. Konto premium na Facebooku i Instagramie?

Media społecznościowe cały czas ewoluują. Jednym z największych problemów, z którymi mierzą się ich użytkownicy jest możliwość podszywania się pod inne osoby. Jak walczyć z tym zjawiskiem? Jedną z opcji jest weryfikacja konta przy pomocy danych z dokumentu tożsamości. Takie konto zostanie w specjalne sposób wyróżnione, by inni użytkownicy serwisu nie musieli mieć wątpliwości co do jego autentyczności.

Wprowadzenie usługi Meta Verified właśnie ogłosił Mark Zuckerberg. Zgodnie z deklaracją, ma ona działać zarówno na portalu Facebook jak i Instagram. Niestety jej koszt wcale nie jest niski. Mowa o kwocie 11,99 USD bądź 14,99 USD w przypadku zakupu za pośrednictwem Google Play czy Apple AppStore. Nie jest to jednak jednorazowa opłata, a miesięczna subskrypcja.

Czy oprócz weryfikacji profilu użytkownik, który zdecyduje się ponieść opłatę za korzystanie z dotychczas darmowego serwisu zyskuje coś więcej? Owszem. Jest to, między innymi, dostęp do pomocy technicznej ze strony pracowników Meta, a nie jak w przypadku bezpłatnych kont niemal wyłącznie z serwisu automatycznego.

Reklama

Zapłacilibyście za taką usługe?

facebook logowanie się
Płatna weryfikacja na Facebooku będzie dostępna już wkrótce

Redmi A2 – Xiaomi szykuje smartfon z najniższej półki

Na co dzień z reguły opisujemy smartfony z najwyższej półki, które są dla producentów powodem do dumy. Teraz jednak pora wspomnieć o urządzeniu z przeciwnego bieguna, czyli modelu absolutnie podstawowym. Redmi A2 już wkrótce ma zadebiutować w Europie, a jego cena nie przekroczy 99 euro.

Co jego nabywca otrzyma w zamian? Podstawowe parametry, które raczej nie pozwalają nazwać tego smartfona urządzeniem przeznaczonym do konsumowania treści multimedialnych. Dość powiedzieć, że na wyposażeniu nie znajdziemy żadnego zabezpieczenia biometrycznego. Nie będzie również NFC do płatności zbliżeniowych. Będzie za to podstawowy wyświetlacz o rozdzielczości HD i 2 GB pamięci RAM.
Okazuje się, że nawet w 2023 roku da się wyprodukować tani smartfon. Pytanie tylko, czy użytkownicy zgodzą się na dość drastyczne ograniczenia w specyfikacji, wynikające z tak atrakcyjnej ceny.

Wiadomości technologiczne – o tym również warto wiedzieć

Co jeszcze wydarzyło się w ostatnich dniach, że nowe technologie 2023 to temat, który warto śledzić? Jesteśmy dopiero na początku roku, co oznacza, że wciąż mamy do czynienia z mnóstwem doniesień i spekulacji. Od ostatniej aktualizacji niniejszego materiału obejrzeliśmy przeciek, na którym widzimy prototyp smartfona iPhone 15, który został wyposażony w gniazdo USB-C. Czy rzeczywiście takie urządzenie trafi do sprzedaży? Czy zdjęcie jest autentyczne? Na potwierdzenie tych informacji będziemy musieli poczekać przynajmniej do jesieni.

nowe technologie
Wiadomości technologiczne z ostatnich dni? Znajdziesz je właśnie u nas

Wiele wskazuje również na to, że 2023 rok upłynie pod znakiem Sztucznej Inteligencji i tego, w jakim stopniu może ona zastąpić człowieka. Wiadomo już, że z tworzeniem wypowiedzi pisemnych idzie jej niezbyt dobrze, co wcale nie oznacza, że nie będzie wykorzystywana w innych celach. W sieci pojawia się coraz więcej grafik tworzonych przez AI. Czy są ładne i estetyką dorównują tym ludzkim? To kwestia mocno dyskusyjna, a jak wiadomo, o gustach ciężko dyskutować.

Ciekawostki ze świata 2023 mogą okazać się naprawdę ekscytujące. Śledźcie je razem z nami!

Reklama
9
0

Podziel się:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.