Czyszczenie klawiatury

Poradniki

30.06.2021 09:05

Jak wyczyścić klawiaturę? Zobacz kompleksowy poradnik

Komputery
6
0
0
6
0

Jak wyczyścić klawiaturę oraz jak dbać o nią, by służyła jak najdłużej? Aby klawiatura działała bez zarzutu, niezbędne jest regularne jej czyszczenie. Podpowiadamy, jak się za to zabrać!

Czemu czyszczenie klawiatury jest takie ważne?

Nieważne, czy komputer jest dla nas narzędziem pracy, czy używamy go tylko by przeglądać social media – każdy powinien wiedzieć, jak wyczyścić klawiaturę. W ten sposób można znacznie przedłużyć żywotność sprzętu i zwiększyć komfort korzystania z niego. Proces ten nie należy jednak do najłatwiejszych i wymaga odpowiedniego przygotowania. Jeśli chcesz dokładnie czyścić klawiaturę, musisz zaopatrzyć się w niezbędne do tego środki.

Sprawdź też: SPC Gear GK630K Tournament Kailh RGB – recenzja taniej klawiatury mechanicznej, nie tylko dla graczy

Jakie produkty przydadzą się podczas czyszczenia klawiatury?

Potrzebne Ci będą: patyczki do uszu, pędzelek, sprężone powietrze oraz alkohol izopropylenowy (na przykład w formie preparatu do elektroniki). Do przecierania elementów urządzenia przyda się także miękka szmatka (na przykład bawełniana lub z mikrofibry). Pamiętaj, by nie używać w tym celu waty, ręcznika papierowego czy papieru toaletowego – zbyt łatwo targają się, a ich fragmenty mogą dodatkowo zanieczyścić lub nawet uszkodzić sprzęt. Do usuwania nakładek przycisków przydadzą się płaski śrubokręt lub ściągacz do klawiszy.

Jak wyczyścić klawiaturę - ściągacz
Dzięki specjalnemu ściągaczowi możemy zdjąć klawisze i dostać się w trudno dostępne miejsca

Krok po kroku: jak bezpiecznie czyścić klawiaturę?

Jeśli masz taką możliwość, przejrzyj instrukcję obsługi urządzenia – mogą być tam zawarte informacje na temat sposobu czyszczenia charakterystycznego dla danego modelu. Przygotuj wszystkie potrzebne produkty i upewnij się, że klawiatura jest odłączona od komputera. Jeśli masz urządzanie bezprzewodowe, usuń z niego baterie.

Chwyć klawiaturę oburącz, odwróć ją i energicznie potrząsaj, by wytrzepać znajdujące się między przyciskami okruszki lub większe zanieczyszczenia. Pędzelkiem wymieć kurz i inne zanieczyszczenia spomiędzy przycisków. Zachowaj przy tym ostrożność – zbyt szybkie lub mocne ruchy mogą uszkodzić mechanizm klawiatury.

Dobre i niezawodne klawiatury komputerowe

Teraz możesz użyć sprężonego powietrza, by usunąć ze szczelin nagromadzony brud. Puszkę umieść blisko krawędzi klawiatury. Wydmuchując powietrze, pamiętajmy, by ustawić dyszę pojemnika pod kątem, tak, by zanieczyszczenia mogły swobodnie wylecieć i nie były wpychane głębiej w mechanizm klawiatury. Operując puszką ze sprężonym powietrzem, zachowaj odpowiednią jej odległość od klawiszy – substancja, skraplając się, może pozostawić na klawiaturze wilgoć. Szmatką lub patyczkami do uszu (zwilżonymi alkoholem izopropylenowym) przetrzyj wierzch i boki klawiszy.

Jak wyczyścić klawiaturę - czysto, RGB
Czysta i zadbana klawiatura będzie nam służyć dłużej

Dokładne czyszczenie klawiatury – jak się za to zabrać?

Taka procedura wystarczy, by z grubsza oczyścić klawiaturę. Jeśli jednak zależy Ci na jak najlepszych rezultatach, rozważ umycie klawiszy osobno. By tego dokonać, musisz je najpierw zdjąć za pomocą płaskiego śrubokręta lub specjalnego ściągacza. Cały proces zacznij od sprawdzenia, czy w Twoim urządzeniu da się łatwo usunąć klawisze, ponieważ niektóre popularne modele membranowe nie mają takiej możliwości.

Nim się za to zabierzesz, zrób zdjęcie klawiaturze – na jego podstawie łatwiej odtworzysz kolejność przycisków podczas wkładania ich potem na miejsce. Ściągnięte klawisze umyj w ciepłej wodzie z detergentem – to pozwoli całkiem pozbyć się brudu i bakterii. Usuwanie przycisków pomoże Ci także skuteczniej oczyścić szczeliny i zalegający tam kurz. Ważne: nim z powrotem osadzisz klawisze w klawiaturze, upewnij się, że całkowicie wyschły. Kiedy skończysz czyścić klawiaturę, włącz komputer i sprawdź, czy wszystkie przyciski działają, jak należy.

Najlepsze klawiatury dla graczy

Czyszczenie klawiatury w laptopie – garść niezbędnych informacji

Wyczyszczenie klawiatury w laptopie jest o wiele trudniejszym zadaniem, niż w przypadku zwykłego komputera – znacznie łatwiej tu o uszkodzenie całego sprzętu, w czasie czyszczenia należy więc zachować szczególną ostrożność. Podobnie jak w przypadku zewnętrznej klawiatury, także i tu możesz posłużyć się sprężonym powietrzem, aby wyczyścić wszelkie zabrudzenia. Najpierw delikatnie wytrząśnij drobiny ze szczelin między klawiszami, a potem użyj powietrza, by usunąć resztę lotnych zanieczyszczeń. Na koniec przetrzyj wierzch przycisków chusteczkami antybakteryjnymi.

Jak wyczyścić klawiaturę - laptop
Z klawiaturą w laptopie należy obchodzić się bardzo ostrożnie

Usuwanie poważnych zabrudzeń a klawiatura w laptopie

W przypadku sięgających głęboko zanieczyszczeń konieczne może okazać się rozebranie klawiatury w laptopie. Musimy jednak pamiętać, że w przypadku uszkodzenia laptopa wskutek samodzielnego demontażu, sprzedawca jest zwolniony z obowiązku świadczenia usług serwisowych z tytułu gwarancji. Jeśli jednak sami chcemy się za to zabrać, warto uprzednio zrobić solidny research – tak starsze, jak i najnowsze modele urządzeń posiadają niekiedy zupełnie inną konstrukcję. W internecie łatwo znajdziemy filmiki lub poradniki demontażu dla konkretnego egzemplarza. W tym celu warto także przejrzeć fora tematyczne oraz social media i obecne tam grupy dla pasjonatów.

Jak możesz na co dzień dbać o swoją klawiaturę?

Częste czyszczenie klawiatury nie będzie konieczne, jeśli na co dzień będziesz o nią odpowiednio dbać. Unikaj w szczególności jedzenia przy komputerze. Miej także oko na domowe zwierzęta – ich sierść łatwo dostaje się między klawisze i jest dość uciążliwa w sprzątaniu. Przed użyciem klawiatury staraj się dokładnie myć ręce – ograniczysz w ten sposób ilość zostawianych na klawiszach zarazków i tłustych śladów.

Czyszczenie klawiatury, podświetlenie
Różne rodzaje klawiatur wymagają nieco innego podejścia do „zabiegów pielęgnacyjnych”

Gruntownego czyszczenia klawiatury nie musisz przeprowadzać codziennie, zwykle wystarczy około 3-5 razy w miesiącu. Jeśli chcesz na co dzień dbać o higienę pracy przy komputerze, raz na jakiś czas przetrzyj klawisze chusteczkami antybakteryjnymi lub ściereczką nasączoną alkoholem izopropylenowym. W asortymencie niektórych sklepów z elektroniką można znaleźć miniodkurzacze. Rozwiązanie to, podobnie jak sprężone powietrze, sprawdzi się szczególnie wtedy, gdy za klawiszami zalegają trudno dostępne, suche okruszki lub drobinki kurzu. Oczywiście sposoby na to, aby klawiatura urządzeń elektronicznych była czysta, są przeróżne.

Niezależnie od tego, jaki sposób dbania o klawiaturę przypadnie Ci do gustu, pamiętaj, by regularnie go stosować. Choć wyzwanie to może wydawać się trudne, zdecydowanie warto się go podjąć, a z czasem cały proces wyczyszczenia klawiatury laptopa stanie się dla Ciebie prosty i przyjemny, a także będzie zajmował mniej czasu.

Sprawdź też: Recenzja laptopa Lenovo V15-IIL (82C500R7PB) – czy tanie może być dobre?

6
0

Podziel się:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *