komputer za rozsądną cenę

Poradniki

03.03.2022 11:42

Fajny komputer za rozsądną cenę: wybieramy podzespoły do Scroll PL!

Komputery
20
0
0
20
0

Fajny komputer za rozsądną cenę – pomysł złożenia właśnie takiej jednostki kiełkował w mojej głowie już kilka miesięcy. Przyszła pora, by rozważania przekuć w czyn i postawić pierwszy krok w tym celu. Zaczniemy od skompletowania podzespołów.

Zanim jednak przejdę do opisu części, jakie wybrałem do naszego pierwszego, scrollowego komputera, kilka słów o tym, skąd wzięła się motywacja do tego projektu. Otóż budowanie zestawów komputerowych jest jedną z tych rzeczy, które w swojej pracy lubię najbardziej. Zarówno w pełni wirtualny wybór, bazujący na naszym konfiguratorze PC, jak i rzeczywiste konstruowanie komputerów sprawia mi bardzo wiele radości. Jest coś niezwykle przyjemnego w tym, jak z pojedynczych klocków powstaje konstrukcja zdolna zapewnić warunki do pracy i rozrywki.

Składając pierwszy komputer tego typu, myślałem przede wszystkim o budowie możliwie jak najbardziej uniwersalnego zestawu za rozsądną cenę. Starałem się dobierać podzespoły ze średniej półki cenowej, by całość utrzymać na akceptowalnym, jak na współczesne czasy, poziomie wydatków. Dodatkowo moim celem była też budowa jednostki atrakcyjnej wizualnie. Takiej, którą można zarówno schować pod biurkiem i uczynić niemal niezauważalną, ale również postawić na nim, by cieszyła oko użytkownika i odwiedzających jego pokój. Pora przejść do najważniejszego.

Fajny komputer za rozsądną cenę – takie były założenia

Jak wspomniałem wyżej, podstawowymi założeniami przy budowie tego, konkretnego komputera miał być jak najkorzystniejszy stosunek wydajności do ceny, a także niebanalny wygląd. To jednak tylko ogólniki, które trzeba wyjaśnić i rozłożyć na czynniki pierwsze.

komputer za rozsądną cenę
Komputer za rozsądną cenę w 2022 roku? To wyzwanie!

Stawiając na korzystny stosunek ceny do oferowanej wydajności, wiedziałem, że nie mogę skorzystać zarówno z najtańszych podzespołów, jak i tych, których ceny wybijają się powyżej średniej. Dostałem więc do dyspozycji dość wąski zakres komponentów, choć wybór nie był aż tak trudny, jak mogłem się tego spodziewać. Ten przedział cenowy jest bowiem mocno obsadzony produktami zdecydowanej większości dostawców podzespołów, co skądinąd wcale nie dziwi. Typowo domowe komputery, w których liczy się uniwersalność, to jedne z najpopularniejszych jednostek, jakie powstają.

Mając na uwadze taki cel, jak budowa komputera za rozsądną cenę, którego wydajność pozwoli zagrać we wszystko, w co tylko chcemy, a także na płynną pracę nawet w wymagających programach, wiedziałem mniej więcej, na jakie podzespoły przyjdzie mi postawić. W obudowie komputera znalazł się procesor Intel Core i5, o dziwo, zestawiony z kartą produkcji AMD. Dlaczego właśnie taki wybór? O tym zadecydowały, przede wszystkim, liczne promocje, jakie w ostatnim czasie pojawiają się na karty czerwonych, przez co może się okazać, że na budowanym zestawie uda się zaoszczędzić ładnych kilkaset, jeśli nie przeszło 1000 złotych.

O ile wybór podzespołów odpowiedzialnych za wydajność był wyłącznie efektem chłodnej kalkulacji i wielokrotnego oglądania każdej wydawanej złotówki, tak w kwestii wyglądu pozwoliłem sobie na nieco więcej swobody. Jak napisałem wcześniej, budowana jednostka to typowy komputer domowy, dlatego zależało mi na tym, żeby cieszył oko. Z tego właśnie powodu w specyfikacji znalazła się obudowa wyposażona w cztery wentylatory z podświetleniem ARGB i pokrywę z hartowanego szkła. Doskonale zdaję sobie sprawę z tego, że zarówno podświetlenie, jak i przeszklona obudowa to zbędne bajery, jednak nic nie stoi na przeszkodzie, by przy zamawianiu własnego zestawu wymienić obudowę na dowolną inną, chociażby dwukrotnie tańszą. Mam jednak świadomość, że sama konfiguracja podświetlenia i możliwość jej zmiany w przyszłości może sprawić wiele zabawy. A skoro tak, nikomu nie mam zamiaru jej odbierać. Zwłaszcza że to coś, co otrzymujemy relatywnie niskim kosztem. Pora przejść do tego, co najważniejsze, czyli podzespołów.

Wybór komponentów – między wydajnością a opłacalnością

Dobór komponentów do naszego komputera za rozsądną cenę rozpocząłem od procesora. Zgodnie ze sztuką konfiguracji PC to najważniejszy komponent o tyle, że determinuje wybór dwóch kolejnych – pamięci RAM i płyty głównej. Zdecydowałem się postawić na jeden z najchętniej wybieranych. To model, który gości praktycznie we wszystkich konstrukcjach ze średniej półki cenowej.

Procesor – Intel Core i5-11400F

Na moment składania tego zestawu komputerowego to zdecydowanie najbardziej opłacalny procesor, jaki znajdziemy na rynku. Siła 6 rdzeni i 12 wątków, a także taktowanie w trybie Turbo aż do 4,4 GHz sprawiają, że to świetny wybór zarówno do gier, jak i programów wymagających dużej mocy obliczeniowej. Choć producent nie wyposażył go w odblokowany mnożnik, co pozwoliłoby na uzyskanie dodatkowej wydajności w procesie overclockingu, tu również możemy zwiększyć moc. Płyta główna, na której zostanie osadzony, pozwala podnieść limit mocy wykorzystywanej przez procesor, co po uzupełnieniu zestawu w wydajne chłodzenie CPU pozwoli zyskać kolejnych kilka procent wydajności bez dodatkowych kosztów.

Użytkownicy, którzy nie planują wyposażać komputera w kartę graficzną, mogą za niewielką dopłatą wybrać model wyposażony w zintegrowane GPU – Intel Core i5-11400. To perspektywiczny wybór, kiedy na obecny moment nie jesteśmy w stanie sfinansować zakupu karty graficznej, ale planujemy zrobić to w przyszłości.

Pamięć RAM – Kingston Fury Beast RGB DDR4 16 GB 3200 MHz CL16

Wybór pamięci operacyjnej dla budowanego komputera nie był szczególnie trudny. 16 GB to optymalna ilość do zastosowań domowych, a częstotliwość 3200 MHz jest w zupełności wystarczająca, by procesor wykorzystywał pełnię swoich możliwości. Dlaczego zatem akurat Kingston Fury Beast? Mając na uwadze, że pamięci utrzymują się na podobnym pułapie cenowym, zdecydowałem się sięgnąć właśnie po ten model z uwagi na jego wzornictwo.

Budujemy komputer w przeszklonej obudowie, dlatego design podzespołów nie jest obojętny. Te konkretne pamięci, zwłaszcza w połączeniu z podświetleniem RGB, w które zostały wyposażone, wyglądają po prostu rewelacyjnie.

Płyta główna ASRock B560 Pro4

Podobnie jak w przypadku pozostałych podzespołów, tu również kierowałem się stosunkiem ceny do oferowanych możliwości, z czego słynie właśnie firma ASRock. Zdecydowałem się na tę konkretną płytę główną nie tylko z uwagi na konieczny dla budowy tego komputera chipset Intel B560, ale też ze względu na jej solidność i kompletne wyposażenie.

Znajdziemy tu, między innymi, 3 sloty na dyski PCIe, możliwość podłączenia gniazda USB-C na przednim panelu obudowy, wsparcie dla podświetlenia RGB i ARGB czy dwa wyjścia obrazu, na wypadek konieczności pracy bez dedykowanej karty graficznej. Gniazd do podłączenia wentylatorów i pompy AiO (o ile będziemy chcieli zamontować chłodzenie tego typu) również nie brakuje.

Pewnym mankamentem tej płyty jest brak złącza USB-C na tylnym panelu, jednak w tej cenie trudno oczekiwać wszystkiego.

Karta graficzna – Power Color RX 6600 XT Red Devil OC

Jestem niemal pewien, że zdecydowana większość zainteresowanych budową własnego komputera spodziewałaby się w tym miejscu zupełnie innej karty, czyli NVIDIA GeForce RTX 3060. Dlaczego zatem postawiłem na układ AMD? Co najmniej z kilku powodów.

Po pierwsze, RX 6600 XT przewyższa RTX 3060 w testach wydajności, sprawiając, że jest jedną z najlepszych kart do grania w rozdzielczości Full HD, a właśnie w tę rozdzielczość celujemy w tym przedziale cenowym. Po drugie, z uwagi na liczne oferty promocyjne ceny kart wykorzystujących układ AMD coraz częściej spadają w okolice docelowego pułapu dla tej karty. Nie tak dawno temu widziałem jeden z modeli opartych o układ RX 6600 XT w cenie 2200 złotych, co czyniło z tej karty prawdopodobnie najbardziej opłacalną konstrukcję na rynku.

Dlaczego akurat produkt z oferty Power Color? To świetny przykład na to, co potrafi jeden z najnowszych układów w ofercie AMD. Karta cechuje się bardzo wysoką kulturą pracy, niskim zapotrzebowaniem na energię, co przy obecnych cenach prądu również jest niebagatelne, świetnie wygląda, a w kwestii jakości wykonania nie można jej zarzucić absolutnie niczego. To jedno z najładniejszych, o ile nie najładniejsze GPU z jakim miałem do czynienia. Wydajność, opłacalność, oszczędność energii, wygląd i jakość wykonania w jednym. To w mojej opinii wystarczające argumenty, by postawić właśnie na tę kartę.

Dysk SSD – ADATA XPG Spectrix S40G 512 GB

Budując zestawy komputerowe, często stawiam na podzespoły, co do których zdążyłem nabrać pewnego zaufania przez czas, kiedy zdarzyło mi się z nich korzystać. Tak się składa, że dysk SSD ADATA XPG Spectrix S40G, właśnie o pojemności 512 GB, pracuje również w moim komputerze. Dlaczego, poza zaufaniem, sięgnąłem właśnie po ten produkt? Decydował, przede wszystkim, stosunek ceny do oferowanych osiągów, a ten jest naprawdę niezły.

Gdzieś z tyłu głowy miałem również to, że przyjdzie mi zbudować komputer, który będzie cieszył użytkownika nie tylko szybką i stabilną pracą, ale też swoim wyglądem. Ten dysk został wyposażony w podświetlenie RGB, co może przydać się w komponowaniu efektu świetlnego naszego komputera.

Zasilacz – be quiet! System Power 9 600 W

Wybór zasilacza to ponownie owoc mojego zaufania do konkretnej marki. Z zasilaczami be quiet! mam do czynienia już od wielu długich lat. Przez ten czas żaden mnie nie rozczarował, dlatego nie mam obaw, by z czystym sumieniem rekomendować je wszystkim osobom składającym swoje zestawy komputerowe. Co prawda, konstrukcja, którą wybrałem nie jest modularna, jednak w tej cenie to nie priorytet. Ważne, że legitymuje się certyfikatem 80 Plus Bronze, a przewody rozprowadzające energię po komputerze sprawiają wrażenie naprawdę solidnych.

Decydując się na wybór tego zasilacza, nie będziemy mieć również problemów z długością przewodów – ta jest optymalna, o ile nie zdecydujemy się na zastosowanie obudowy o ponadstandardowych rozmiarach, gdzie odległość między zasilaczem a np. gniazdem zasilania procesora będzie zbyt długa. W tym zestawie nic takiego nam nie grozi.

Chłodzenie procesora – SilentiumPC Fera 5

Czy zakup chłodzenia procesora do modelu bez możliwości overclockingu jest uzasadniony? Co do zasady, niekoniecznie. Chłodzenie, które producent procesora dołącza do zestawu, powinno być na tyle wydajne, by skutecznie odprowadzić ciepło z układu pracującego ze standardowymi parametrami. Pamiętajmy jednak o tym, że za sprawą zastosowania lepszego układu chłodzenia jesteśmy w stanie zapewnić wyższą kulturę pracy komputera, niższą temperaturę procesora i lepszy wygląd w przeszklonej obudowie.

Dodatkowo zastosowany tu procesor Intel Core i5-11400F ma funkcję znacznego podniesienia limitu mocy, co sprawia, że przy zapewnieniu odpowiedniego chłodzenia jest w stanie pracować szybciej nawet o kilkanaście procent. To moim zdaniem wystarczające argumenty ku temu, by poświęcić te nieco ponad 100 złotych właśnie na chłodzenie SilentiumPC Fera 5. Dlaczego akurat to? Ponownie decyduje opłacalność. To bardzo wydajne chłodzenie w niskiej cenie. Nic dodać, nic ująć.

Obudowa – Genesis Irid 505 ARGB (biała)

Rzadko zdarza się budować zestawy komputerowe w białych obudowach, jednak Genesis Irid 505 ARGB to na tyle ciekawa konstrukcja, że warto właśnie w niej osadzić wybrane wcześniej podzespoły. Tym, co cechuje obudowę producenta, jest, podobnie jak w praktycznie wszystkich podzespołach w tym komputerze, bardzo atrakcyjny stosunek ceny do oferowanych możliwości.

Choć obudowa ta kosztuje mniej niż 400 złotych, na jej wyposażeniu znajdziemy, między innymi, solidną wnękę na zasilacz, w której zmieściła się również zatoka na dwa dyski HDD, praktycznie rozwiązany system zarządzania okablowaniem, cztery wentylatory 120 mm z podświetleniem ARGB i pokrywę wykonaną z hartowanego szkła. Jak za tę cenę, trudno się do czegokolwiek przyczepić. W dodatku to całkiem przewiewna i nieźle wykonana obudowa, co zwiastuje bezproblemową eksploatację przez wiele lat.

Dla wszystkich tych, którzy nie mogą zaakceptować białego koloru, producent przygotował również klasyczną, czarną wersję. Nie ma najmniejszego problemu, by zamienić je ze sobą i budować komputer według naszego widzimisię.

Ile to wszystko kosztuje? Gdzie kupić?

Przyszła pora na prawdopodobnie najmniej przyjemny moment podczas konfigurowania komputera, czyli podliczenie kosztów. Opisywany zestaw, na dzień przygotowywania niniejszej publikacji (01.03.2022 r.), wiąże się z następującymi wydatkami:

  • Procesor Intel Core i5-11400F – 849 złotych,
  • Pamięć RAM Kingston Fury Beast RGB DDR4 16 GB 3200 MHz CL16 – 369 złotych,
  • Płyta główna ASRock B560 Pro4 – 559 złotych,
  • Karta graficzna Power Color RX 6600 XT – 3499 złotych,
  • Dysk SSD ADATA XPG Spectrix S40G 512 GB – 309 złotych,
  • Zasilacz be quiet! System Power 9 600 W – 289 złotych,
  • Chłodzenie procesora SilentiumPC Fera 5 – 125 złotych,
  • Obudowa Genesis Irid 505 ARGB (biała) – 399 złotych.
komputer za rozsądną cenę komponenty
Komponenty już czekają na montaż. Opiszemy go w następnym materiale.

Na dzień 1 marca 2022 roku za prezentowany komputer przyjdzie nam zapłacić 6398 złotych. Jak na współczesne warunki to przeciętna kwota, za jaką można zbudować zestaw komputerowy, zwłaszcza jeśli mowa o tak wszechstronnej jednostce. Warto jednak wziąć pod uwagę, że cena została skalkulowana bez uwzględnienia jakichkolwiek ofert promocyjnych, a uwzględnione w tym zestawie procesor i karta graficzna często bywają znacznie tańsze. Może się okazać, że ostateczna cena, jaką przyjdzie zapłacić za ten komputer, będzie nawet ponad 1000 złotych niższa.

Dobrym pomysłem na oszczędność jest weryfikacja oferty poszczególnych producentów układów graficznych. Jeżeli w danym momencie karta Power Color kosztuje zbyt wiele, być może znajdzie się ten sam układ z oferty innego producenta, który okaże się wyraźnie tańszy.

Omawiany zestaw dostępny jest w sklepie Morele, a link do gotowego konfiguratora znajdziecie w tym miejscu.

Co dalej?

W kolejnym etapie skompletujemy i złożymy opisywany komputer, a także sprawdzimy, jak się prezentuje na biurku. Następna część materiału już niedługo, dlatego już teraz serdecznie zapraszam!

Chcesz kupować taniej? Znamy na to kilka ciekawych sztuczek! Część z nich zebraliśmy w artykule Kody rabatowe Morele – wszystkie promocje i kody zniżkowe na Morele.net w jednym miejscu. Kody promocyjne to doskonała okazja na obniżenie cen produktów dostępnych w sklepie Morele. Dowiesz się jak wykorzystać kod rabatowy i gdzie go w ogóle znaleźć. Prezentujemy także zasady działania Morele Outlet, grup na Facebooku oraz doradzamy, jak robić zakupy na raty w Morele.net.

Sprawdź też:

20
0

Podziel się:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *