klawiatura PREYON Red Blitz Claw

Recenzje

03.11.2022 15:01

PREYON Red Blitz Claw – recenzja klawiatury mechanicznej TKL

Komputery Peryferia Zakupy
23
0
0
23
0

PREYON Red Blitz Claw to klawiatura mechaniczna bez bloku numerycznego, wypuszczona przez debiutującego na rynku producenta. Co ma do zaoferowania nowy gracz? Dowiesz się z recenzji!

Pierwszy produkt marki PREYON, jaki trafił w moje ręce, to klawiatura Red Blitz Claw. Otrzymałem ją do testów na długo przed oficjalną premierą urządzenia, zatem miałem całkiem sporo czasu na zapoznanie się z jego możliwościami. I już na wstępie muszę przyznać, że przypadła mi do gustu

PREYON Red Blitz Claw jest modelem pozbawionym bloku numerycznego, co oznacza, że w imię „kompaktowości„ poświęcono „kalkulator„ obecny po prawej stronie bardziej tradycyjnych klawiatur. To świetne rozwiązanie, chociażby dla posiadaczy małych biurek oraz (co chyba oczywiste) osób najzwyczajniej w świecie niekorzystających z bloku numerycznego – do nich zalicza się chociażby spora część graczy. Widać wyraźnie, że twórcom tego sprzętu zależało, aby był on praktyczny, jednak przy zachowaniu sporej dozy minimalizmu. 

Sprawdź też: PREYON Brown All Claw – recenzja bezprzewodowej klawiatury 60%

PREYON Red Blitz Claw – prostota i efekciarstwo w jednym

Na pierwszy rzut oka może się wydawać, że w kwestii wyglądu nie trzeba się nad PREYON Red Blitz Claw specjalnie rozwodzić. I to nie dlatego, że klawiatura nie jest ładna. Początkowo sprzęt zrobił na mnie wrażenie urządzenia prostego i eleganckiego, bez zbędnych bajerów. 

Puddingowe keycapy PREYON Red Blitz Claw
Puddingowe keycapy PREYON Red Blitz Claw wyglądają genialnie, gdy jest ciemno

Jednak im dłużej jej się przyglądać, tym więcej klawiatura odkrywa przed nami smaczków. Jak przystało na sprzęt gamingowy, PREYON Red Blitz Claw wyposażony jest w podświetlenie RGB, z możliwością dostosowania do własnego widzimisię. Efekt nadawany przez diody LED jest wzmocniony dzięki puddingowym keycapom PBT.

Warto zaznaczyć, że kupując PREYON Red Blitz Claw, otrzymujemy w cenie dwa zestawy klawiszy. Możemy zatem zdecydować się na wspomniane wcześniej puddingi lub standardowe czarne keycapy. Nic nie stoi też na przeszkodzie, aby trochę sobie namieszać i na przykład przepuszczające światło „mleczne” klawisze zamontować w miejscu najczęściej używanych w ulubionej grze przycisków. 

Sprawdź też: PREYON Blue Blitz Claw – recenzja klawiatury do pracy i zabawy

Przełączniki mechaniczne Gateron Red

Oczywiście wygląd nie jest najważniejszą cechą sprzętu dla graczy (przynajmniej dla części z nas). Liczy się także to, co jest w środku. Klawiatura PREYON Red Blitz Claw została wyposażona w przełączniki Gateron Red, cechujące się lekką, liniową pracą, bez wyczuwalnego punktu aktywacji. 

To bodaj najpopularniejsze wśród graczy rozwiązanie sprawdza się zresztą całkiem nieźle także w trakcie wykonywania innych zadań. „Czerwone” przełączniki praktycznie nie stawiają oporu, zatem np. pisanie na nich jest lekkie i niemalże odprężające. Przyjemny jest również dźwięk wydawany przez pracujące klawisze – niezbyt głośny, ale wyraźny na tyle, że nie zapomnimy o fakcie obcowania z pełnokrwistą klawiaturą mechaniczną. 

Klawiatura PREYON Red Blitz Claw rzut od góry
Klawiatury TKL są znacznie mniejsze niż te z blokiem numerycznym

Wytrzymałość na lata

Będąc jeszcze w temacie przełączników, należy wspomnieć, że producent deklaruje ich wytrzymałość na poziomie 50 milionów kliknięć. To naprawdę bardzo, bardzo dużo i przeciętnemu graczowi taki sprzęt wystarczy na całe lata sprawnego i bezproblemowego działania. Tym bardziej, że tego typu deklaracje nie są obietnicami bez pokrycia – współczesne procesy produkcji potrafią dość precyzyjnie przewidzieć koniec życia przełącznika, a niezależne testy pokazują, że nie ma tu mowy o żadnym marketingowym bełkocie. 

Sprawdź też: PREYON Red All Claw – recenzja klawiatury. Mistrzyni łączności

W przypadku takiej wytrzymałości obstawiałbym, że zanim „zaoramy” przełączniki Gateron Red, najzwyczajniej w świecie zużyją się wszystkie klawisze. Pamiętajmy jednak, że do Blitz Claw otrzymujemy jeszcze drugi zestaw wysokiej jakości keycapów ABS! Zatem nawet po latach intensywnego użytkowania nie będziemy musieli wykładać kasy na kupowanie nowych klawiszy – super sprawa.

Cieszy również fakt, że płytka, do której przymocowane są przełączniki, wykonana została ze stopu aluminium. Stanowi to autentyczną gwarancję jakości i potwierdza, że deklaracje wytrzymałości na poziomie 50 milionów kliknięć nie są dla producenta czczym gadaniem. Aluminiowa obudowa i porządne przełączniki Gateron czynią z PREYON Red Blitz Claw solidną klawiaturę mechaniczną.

KODY RABATOWE MORELE

Funkcjonalność PREYON Red Blitz Claw

O dobrej jakości i dopracowaniu sprzętu świadczy też szereg drobnych udogodnień, obecnych w PREYON Red Blitz Claw. Dla graczy obowiązkowym punktem będzie chociażby pełny anti-ghosting, czyli zabezpieczenie przed zarejestrowaniem przez komputer wciśnięcia klawisza, którego nawet nie dotykaliśmy. Jest to szczególnie ważne w szybkich i wymagających grach, kiedy brak precyzji i takie „widmowe” przyciski mogą nas pozbawić zwycięstwa. 

Cieszy również obecność kabla w oplocie. Wykonany tą techniką przewód nie plącze się i jest znacznie trwalszy niż „zwykły” drucik. Jest zatem szansa, że i on wytrzyma równie długo, co zastosowane w PREYON Red Blitz Claw przełączniki mechaniczne. 

PREYON Red Blitz Claw czcionka
Osobiście spodobała mi się czcionka zastosowana na klawiszach PREYON Red Blitz Claw

Mimo stosunkowo niewielkiej wagi (600 gramów), klawiatura bardzo pewnie spoczywa na biurku, nawet podczas intensywnej rozgrywki. Stabilność zapewniają specjalne nóżki. Mamy tutaj także możliwość zwiększenia kąta nachylenia klawiatury, co znacznie zwiększa komfort użytkowania.

Dedykowane oprogramowanie PREYON 

Choć kwestię oprogramowania omawiam na końcu, nie uważam, że jest to mało ważny element Red Blitz Claw. Dzięki aplikacji możemy indywidualnie spersonalizować każdy z klawiszy, nadając mu nie tylko unikatową barwę, ale także funkcjonalność. Tworzenie własnych makr to funkcja jeszcze do niedawna spotykana tylko w bardzo drogich urządzeniach z najwyżej półki cenowej. 

Sprawdź też: PREYON Buzzard Scream – recenzja mikrofonu

Rejestrowanie makr przy pomocy dedykowanego oprogramowania jest na PREYON Red Blitz Claw bardzo proste i intuicyjne. Nie można tej opcji zarzucić braku funkcjonalności, gdyż zaprogramowane własne sekwencje klawiszy przydają się nie tylko w grach. 

Czy warto kupić PREYON Red Blitz Claw?

Z mojej recenzji dość jasno wynika, że testowana klawiatura jest warta kupienia. Jak na sprzęt zupełnie nowego na rynku peryferiów gamingowych gracza, PREYON Red Blitz Claw jest konstrukcją bardzo dobrze przemyślaną. Trudno mi jest wskazać jakieś konkretne wady tego produktu, bowiem za cenę w granicach 250 zł oferuje on jakość i funkcjonalność sprzętów znacznie droższych. 

PREYON Red Blitz Claw od boku
PREYON Red Blitz Claw to porządna klawiatura mechaniczna w dobrej cenie

Jeśli zatem szukasz wytrzymałego mechanika bez bloku numerycznego i zbędnych bajerów, PREYON Red Blitz Claw będzie dobrym wyborem. W swojej cenie nie ma zbyt wielkiej konkurencji, a nie ma też moim zdaniem sensu dokładać do sprzętu innego producenta, tylko dlatego, że ma on ugruntowaną pozycję na rynku. PREYON to wprawdzie nowy gracz, ale wszystko wskazuje na to, że ma spory potencjał, żeby nieźle zamieszać w gamingowym światku. 

Sprawdź też: PREYON Long Claw Brown – recenzja mechanicznej klawiatury gamingowej

23
0

Podziel się:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *