BLIK LIDL

Technologia

05.07.2022 16:35

Co to jest BLIK i jak z niego korzystać

Biznes Online Zakupy
34
1
1
34
1

Czym jest system płatności mobilnych BLIK? Jak działa BLIK i jakie transakcje możemy wykonać za pośrednictwem tej metody płatności? Czym jest Przelew na telefon BLIK? Wszystkie niezbędne informacje o BLIKU w jednym miejscu.

Zastanawiasz się czasami, co to jest BLIK i jak działa? Obiły Ci się o uszy takie stwierdzenia jak płatność BLIK albo kod BLIK? A może już wiesz, czym jest BLIK, ale nie masz pewności, jak z niego korzystać? W tym artykule zbieramy wszystkie najważniejsze informacje o tej coraz popularniejszej metodzie płatności

BLIK – co to jest?

BLIK to system płatności mobilnych, który został stworzony przez Polski Standard Płatności. Umożliwia m.in. szybkie płacenie w sklepach stacjonarnych, płatności w internecie, przelewy na numer telefonu oraz wypłacanie i wpłacanie pieniędzy w bankomatach/wpłatomatach

BLIK jest obecnie najpopularniejszą metodą płatności online w Polsce. Wybierany jest przez użytkowników przede wszystkim ze względu na wygodę i szybkość transakcji. Dzięki BLIKOWI nie musimy mozolnie wpisywać danych do przelewu, a następnie czekać na jego przetworzenie i wysłanie. BLIK pozwala na szybkie wygenerowanie kodu, a następnie potwierdzenie wykonania transakcji w aplikacji mobilnej banku. Cały proces zajmuje zazwyczaj zaledwie kilka sekund. 

Interesuje Cię droga, jaką pokonał BLIK od momentu założenia w 2015 roku do dzisiaj? Więcej o popularności BLIKA  w Polsce dowiesz się z naszego artykułu: Płacenie BLIKIEM – ulubiony sposób płatności Polaków?

Czy BLIK jest darmowy? Tak! Korzystanie z płatności BLIK jest bezpłatne. Zdarza się jedynie, że banki pobierają opłatę w postaci prowizji m.in. za wypłacenie pieniędzy z bankomatów BLIK innych banków. Kwota ta wynosi najczęściej kilka złotych, zgodna jest z cennikiem danego banku i można łatwo ją sprawdzić, m.in. na stronie danej placówki. Najczęściej jednak instytucje nie pobierają żadnej prowizji. BLIK jest również dostępny 24 godziny na dobę, 7 dni w tygodniu. 

Obecnie z opcji płatności w sklepie stacjonarnym i internetowym z kodem BLIK mogą korzystać klienci 18 banków: 

 • Alior Bank, 
 • Bank Pekao S.A., 
 • Bank Millennium, 
 • Bank Pocztowy,
 • BOŚ Bank,
 • BNP Paribas, 
 • Credit Agricole, 
 • Getin Bank, 
 • ING Bank Śląski, 
 • mBank, 
 • Orange Finanse, 
 • PKO Bank Polski, 
 • Santander,
 • Spółdzielcza Grup Bankowa,
 • Grupa BPS,
 • Noble Bank, 
 • Nest Bank,
 • Citi Handlowy.

Każdy z tych banków posiada swoją indywidualną aplikację mobilną, w której znajdziemy opcję płatności/przelewu BLIK. Wystarczy sprawdzić nazywę aplikacji swojego banku i pobrać ją na swoje urządzenie mobilne. Więcej informacji znajdziesz w artykule: Czy wszystkie banki obsługują BLIK?

Jak działa BLIK i czy kod BLIK jest bezpieczny?

Z uwagi na to, że BLIK jest stosunkowo nowym rozwiązaniem płatniczym, wielu użytkowników zastanawia się, czy na pewno jest bezpieczny? Czy korzystanie z kodów BLIK nie naraża w jakiś sposób naszych pieniędzy? Tutaj odpowiedź jest jednoznaczna i eksperci nie mają wątpliwości – BLIK jest bezpieczny

W proces płatności BLIK zaangażowanych jest pięć stron: płatnik (klient sklepu), odbiorca płatności (sklep, sprzedawca), operator płatności (np. Tpay), bank płatnika oraz Polski Standard Płatności (PSP) – operator systemu i BLIK. Korzystając z tego sposobu płatności, nie musimy w ogóle logować się na stronie naszego banku, co jest konieczne w przypadku przelewu tradycyjnego. 

Wystarczy aplikacja banku zainstalowana na naszym urządzeniu mobilnym. Użytkownik generuje w niej 6-cyfrowy kod, który następnie wpisuje na stronie płatności (lub na terminalu płatniczym). Kolejnym krokiem jest zaakceptowanie transakcji PIN-em w aplikacji mobilnej banku – po wykonaniu tej czynności płatność zostaje wysłana i kilka sekund później przetworzona przez sklep (internetowy lub stacjonarny).

Wyczerpujące informacje na temat bezpieczeństwa płatności za pomocą kodów BLIK znajdziesz w artykule: Czy BLIK zapewnia anonimowość? Czy BLIK jest bezpieczny?

BLIK umożliwia również płatności bez generowania kodu tzw. usługa one-click. Podczas pierwszych zakupów z pomocą aplikacji banku możemy „zapamiętać” dane sklepu lub przeglądarki. Następnym, płatność BLIKIEM będzie możliwa bez generowania 6-cyfrowego kodu

BLIK to nie tylko płatności w sklepach online i offline. Możemy posłużyć się nim również w momencie korzystania z bankomatu/wpłatomatu. Zamiast wkładania do urządzenia karty i wpisywania kodu PIN możemy skorzystać z opcji BLIK (w tym miejscu odsyłamy do naszego materiału: BLIK i bankomat – wypłata BLIK z bankomatu).

Eksperci są zdania, że BLIK jest bezpieczniejszy niż tradycyjna płatność kartą, na której podane są dane osobowe. Kod wygenerowany przez aplikację mobilną banku jest aktywny jedynie przez 2 minuty, co zwiększa bezpieczeństwo całej transakcji. Jeden kod przypisany jest tylko do jednej, konkretnej transakcji. 

Jak korzystać z BLIKA?

Zastanawiasz się, jak płacić BLIKIEM? Aby skorzystać z opcji płatności BLIK w sklepie stacjonarnym, sklep ten musi posiadać terminal płatniczy. Tylko przy jego użyciu możliwe jest skorzystanie z tego rozwiązania. 

Warto pamiętać jednak, że część starszych urządzeń płatniczych może nie obsługiwać BLIKA, dlatego, warto najpierw zapytać kasjera, czy istnieje możliwość zapłacenia w ten sposób. Możesz także sprawdzić nasz artykuł: Sprawdzamy, w jakich sklepach można płacić BLIKIEM.

Coraz więcej sklepów stacjonarnych i internetowych wprowadza możliwość płatności BLIKIEM. Obsługują go  operatorzy płatności tacy jak DotPay, Przelewy24, PayU, czy Tpay. Aby zapłacić, nie trzeba logować się na stronie banku i autoryzować przelewu – potrzebna jest tylko aplikacja, wygenerowanie kodu BLIK i autoryzacja unikalnym kodem PIN lub odciskiem palca w aplikacji mobilnej banku. 

Przelew BLIK – wygodny przelew na telefon

Aby jeszcze bardziej usprawnić przelewy między użytkownikami, PSP umożliwia przesyłanie pieniędzy na telefon za pomocą BLIKA. Jak to działa? W przypadku tej opcji przy wykonywaniu przelewu nie jest konieczne wpisywanie numeru konta odbiorcy ani jego danych. Wystarczy jedynie numeru telefonu odbiorcy oraz kwota, jaką chcemy mu przekazać. 

Przelew na telefon BLIK sprawdza  się szczególnie wtedy, kiedy np. chcemy szybko oddać pieniądze bądź pożyczyć je komuś w nagłej potrzebie. Aby jednak doszło do sprawnego ich przesłania, odbiorca  musi  mieć dostępną i włączoną funkcję Przelewu na telefon BLIK oraz zarejestrowany numer telefonu w aplikacji tego banku, na konto którego chce otrzymać pieniądze. 

Więcej na temat bardzo wygodnych przelewów na telefon BLIKIEM przeczytasz w tekście: Przelew na telefon BLIK bez tajemnic. Jeśli chcesz płacić BLIKIEM przy użyciu telefonu, koniecznie sprawdź materiał: BLIK zbliżeniowy – jak to działa.

Czek BLIK – co to jest i jak działa?

BLIK może być zrealizowany również jako specjalnie wygenerowany czek. Można go stworzyć w aplikacji mobilnej banku, o ile wybrany bank posiada daną funkcjonalność. Następnie konieczne jest ustalenie do niego hasła. 

Dzięki temu rozwiązaniu można wypłacić pieniądze z bankomatów obsługujących wypłaty BLIKIEM lub zapłacić nim w wybranych sklepach stacjonarnych. Usługa działa 24 godziny na dobę, 7 dni w tygodniu. Więcej o tym ciekawym rozwiązaniu dowiesz się z wpisu: Czek BLIK – jak korzystać z czeku i które banki go obsługują.

Płatności BLIK – porady na start

Korzystanie z płatności BLIK jest wyjątkowo proste, ale też nie każdy potrafi sprawnie posługiwać się technologicznymi nowościami. Dla takich osób (oraz dla wszystkich, którzy dopiero zaczynają swoją przygodę z bankowością elektroniczną) nasi redaktorzy przygotowali szereg poradników dotyczących płatności BLIK. Powinny one odpowiedzieć na wszystkie pytania i wątpliwości dotyczące korzystania z tej usługi. 

Jeśli zastanawiasz się, jak dołączyć do milionów zadowolonych użytkowników BLIKA, przeczytaj  artykułu: Jak założyć BLIKA – aplikacje i rejestracja BLIK i dowiedz się, jakie to proste

Kolejnym etapem będzie już sama płatność. Tutaj pomoże z całą pewnością nasz poradnik: Kod BLIK – jak wygenerować kod BLIK i z niego korzystać. Powinien on rozwiać wszelkie wątpliwości związane z używaniem kodów BLIK. Jeśli nadal masz jakieś wątpliwości, sprawdź artykuł: Przelew BLIK – zobacz, jakie to proste. W przypadku problemów związanych z bardzo częstym korzystaniem z usługi, może pomóc nasz poradnik: Jak zmienić limit BLIK.

Jest okres wakacyjny, więc możesz się zastanawiać, czy BLIK dostępny jest również za granicą? W temacie wiele się ostatnio dzieje, ponieważ Polski Standard Płatności, operator BLIKA, pracuje nad popularyzacją tej usługi także poza granicami kraju. Wszystkie niezbędne informacje znajdziesz w tekście: BLIK za granicą – czy BLIK działa tylko w Polsce?

Często korzystasz z płatności BLIK? A może masz jeszcze wątpliwości związane z tą usługą? Daj nam znać w komentarzach.

34
1

Podziel się:

Komentarze (1)

Ogólnie to trzeba być ograniczonym umysłowo aby udzielać pożyczki w ciemno za pomocą kodu. Nawet znajomemu.
Przecież nie wiemy jaką sumę tym kodem potwierdzi.
I zamiast tej mętnej porady z prośbą do znajomych by nie zwracali się na portalach czy z tym podwójnym logowaniem (co to da ze będę mial takie na FB?, będę wiedział ze dzięki temu, że ktoś się pod znajomego podszywa? )
Po prostu na taką prośbę odpowiadać OK. Nie prześlę ci kodu tylko potrzebną ci kasę blikiem na twoj telefon.
A telefon znajomego przecież się zna, nie?

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *