blik

Poradniki

04.07.2022 15:14

Czek BLIK – jak korzystać z czeku i które banki go obsługują?

Biznes Online Zakupy
9
0
0
9
0

Czek BLIK to przydatny i bezpieczny sposób przekazywania pieniędzy. Przyda się również wtedy, gdy chcemy zapłacić BLIKIEM bez smartfona. Jak działa? W których bankach jest dostępny? Odpowiedzi znajdziecie właśnie w tym materiale.

Gdybyśmy zapytali przypadkowo spotkanych przechodniów, z czym kojarzy im się słowo czek, z pewnością odpowiedzi byłyby mocno zróżnicowane. Osoby starsze zapewne przypomniałyby sobie o drukach uprawniających okaziciela do wypłaty pieniędzy z konta wystawcy. Bardzo możliwe, że u młodszych słowo to nie wywoła żadnych konkretnych skojarzeń.

Czym jest czek BLIK? Jest to usługa, która działa podobnie do tego, jak niegdyś funkcjonowały czeki papierowe, z tym że jest od nich o wiele szybsza, wygodniejsza i zdecydowanie bezpieczniejsza. W jakich sytuacjach możemy użyć czeku BLIK? Jak go wystawić oraz jak go wypłacić? Odpowiedzi na te pytania pomogą zrozumieć, czym tak właściwie jest usługa  oraz kiedy warto z niej skorzystać.

Czek BLIK – co to jest?

Jak najprościej wytłumaczyć, czym jest czek BLIK i do czego tak właściwie może się nam przydać? W tym celu posłużymy się przykładem autorstwa jednej z bankowych trenerek. Wyobraźmy sobie sytuację, kiedy to postanowiliśmy rzucić wszystko i wyjechać w Bieszczady. Wszystko, więc również i smartfon. Na taką wyprawę dobrze byłoby zabrać zapas gotówki, ale czujemy lęk przed jej ewentualną kradzieżą w komunikacji zbiorowej czy podczas jazdy autostopem. Co zrobić w takiej sytuacji? Wypłacić gotówkę na miejscu. Jak, skoro smartfon i portfel zostały w wielkim ośrodku miejskim? Właśnie w takiej sytuacji mógłby przydać się czek BLIK.

czek blik
Czek BLIK dostępny jest w bankomatach z funkcją wypłata BLIK | fot. PKO Bank Polski

Czek BLIK to dziewięciocyfrowy kod, który generujemy przy pomocy aplikacji mobilnej banku udostępniającego usługę. Podczas jego tworzenia definiujemy jego wartość, okres ważności i kod zabezpieczający, gwarantujący, że nikt nie posłuży się czekiem nawet wtedy, gdy wpadnie w niepowołane ręce. Przy jego pomocy możemy płacić w wybranych sklepach stacjonarnych, dokładnie tak jak przy pomocy kodu BLIK. Można również wypłacić gotówkę z bankomatu. Co istotne, wcale nie musimy realizować całej wartości czeku w jednym momencie – zakupy można rozłożyć w czasie, do momentu upłynięcia zdefiniowanego w chwili tworzenia terminu ważności.

Czek BLIK to obecnie jedyny sposób na to, by zrealizować płatność BLIK bez smartfona w dłoni. Jak można to wykorzystać poza opisanym wyżej przykładem? Oto garść przykładów:

  1. Rozładowany smartfon – jeżeli jedyną metodą płatności, którą mamy przy sobie, jest nasz smartfon, a jego bateria lada chwila ulegnie rozładowaniu, czek BLIK zabezpieczy nam dostęp do pieniędzy. Wystarczy wcześniej wygenerować czek i zapisać jego numer w bezpiecznym miejscu. Dzięki temu bez problemu zapłacimy BLIKIEM wszędzie tam, gdzie jest honorowany, nawet gdy smartfon odmówił posłuszeństwa.
  2. Szybka wypłata z bankomatu – jak błyskawicznie przesłać pieniądze komuś, kto mieszka na drugim końcu Polski, nawet jeśli ta osoba w ogóle nie posiada konta w banku? Właśnie poprzez utworzenie czeku BLIK i przekazanie go wraz z kodem zabezpieczającym chociażby przez telefon. Obdarowana osoba bez problemu wypłaci wartość czeku w bankomacie, a środki zgromadzone na naszym koncie bankowym pozostaną bezpieczne.
  3. Cashback, program lojalnościowy itp. – to rozwiązanie dla firm, pozwalające przekazać pieniądze  klientowi do wykorzystania w sklepie. Zamiast wykonywać przelew na numer konta klienta, co wiąże się ze zbieraniem danych koniecznych do jego realizacji, wystarczy przekazać mu numer czeku BLIK oraz kod zabezpieczający. Szybko, bezpiecznie i bardzo wygodnie.
  4. Premia dla pracownika – czy premię zawsze trzeba wypłacać na konto? Niekoniecznie. Czek BLIK to bardzo dobry pomysł na nagrodę okolicznościową itp.

Jak wystawić czek BLIK? Jakie banki obsługują czeki BLIK?

Co zrobić, by móc wystawić czek BLIK? Po pierwsze trzeba być klientem jednego z banków, które na to pozwalają. Jakie to banki? 

  • Millennium Bank;
  • PKO Bank Polski;
  • Getin Bank;
  • Noble Bank;
  • Santander Bank. 

Jeżeli mamy konto w jednym z pięciu wspierających czeki BLIK banków, wystarczy uruchomić aplikację mobilną, odszukać opcję czeki BLIK, a następnie utworzyć hasło zabezpieczające, podać kwotę i ważność czeku oraz zatwierdzić operację. To wszystko. Uzyskany w ten sposób 9 cyfrowy numer to właśnie nasz czek BLIK. Co z nim zrobić? O tym możecie przeczytać poniżej.

numer czeku blik
Zamiast kodu BLIK należy podać numer czeku BLIK | fot. PKO Bank Polski

Jak odebrać czek BLIK?

Kiedy już dysponujemy dziewięciocyfrowym numerem czeku BLIK, a także kodem zabezpieczającym, możemy ruszyć na zakupy bądź do bankomatu. Jak wypłacić czek BLIK? Wystarczy wybrać stosowną opcję w bankomacie bądź podczas płatności za zakupy poinformować, że chcemy zapłacić przy pomocy czeku BLIK. 

Jak działa czek BLIK? To bardzo proste. Należy wygenerować numer czeku w aplikacji mobilnej, a następnie zapłacić nim bądź lub wybrać gotówkę z bankomatu. Wygodnie? Z całą pewnością.

hasło do czeku blik
Wypłatę zatwierdzamy hasłem do czeku BLIK | fot. PKO Bank Polski

W jakich bankomatach wypłacić czek BLIK?

Do którego bankomatu udać się, by móc wypłacić pieniądze przekazane w formie czeku BLIK? Może to być bankomat jednej z najpopularniejszych sieci w Polsce, na przykład bankomat Euronet czy bankomat Planet Cash. Mogą to być również bankomaty własne poszczególnych banków, w takie jak np. bankomaty ING, PKO BP, Santander czy należące do Millennium, mBanku, BNP Paribas albo SGB.

Co stanie się ze środkami, które pozostaną na czeku BLIK po upłynięciu terminu ważności? Nie trzeba się o nie martwić – od razu wrócą na konto wystawcy.

Podsumowując, czek BLIK to wygodna i przydatna forma płatności, do tego bardzo bezpieczna. Jej szerokie zastosowanie podkreśla fakt, że została wykorzystana jako narzędzie wsparcia dla uchodźców z Ukrainy. Przy pomocy czeków BLIK uciekający przed rosyjską agresją mogli otrzymać środki przekazane przez Agencję Organizacji Narodów Zjednoczonych ds. Uchodźców (UNHCR).

9
0

Podziel się:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *