BLIK za granicą

Technologia

04.07.2022 11:43

BLIK za granicą – czy BLIK działa tylko w Polsce?

Biznes Programy i aplikacje Zakupy
11
0
0
2 lata temu
BLIK za granicą – czy BLIK działa tylko w Polsce?
11
0
0
11
0

Czy BLIK działa za granicą? Wygoda, jaką daje nam BLIK jest niepodważalna. System płatności mobilnych działa w Polsce, ale jest również obecny w coraz większej liczbie zagranicznych sklepów internetowych. Sprawdź czy za granicą również dokonasz płatności z jego pomocą.

BLIK za granicą – czy to działa?

Obecnie ze wszystkich możliwości, jakie oferuje ten system płatności mobilnych, mogą z niego korzystać użytkownicy, którzy posiadają konto w wybranym polskim banku. Czy to oznacza, że BLIK jest zupełnie niedostępny poza naszym krajem? Nie jest to prawdą. 

Robiąc zakupy w sklepie stacjonarnym za granicą, nie będziemy w stanie skorzystać z kodu BLIK.  Nie wypłacimy także pieniędzy  BLIKIEM z zagranicznych bankomatów. Poza Polską nie mamy również możliwości wysyłania przelewów na telefon – obecnie pieniądze można przesyłać do osób posiadających zarejestrowany numer telefonu w polskim banku udostępniającym daną usługę. 

Sprawdź też: Co to jest BLIK i jak z niego korzystać

Użytkownicy BLIKA mogą natomiast  płacić nim zbliżeniowo w zagranicznych sklepach stacjonarnych. Płatności zbliżeniowe BLIKIEM możliwe są w każdym terminalu płatniczym oznaczonym logo Mastercard.

BLIK za granicą
BLIK za granicą – czy ta popularna forma płatności w Polsce działa również poza granicami kraju?

Jak realizować płatności zbliżeniowe BLIKIEM za granicą

Przede wszystkim musisz się upewnić, że Twój bank umożliwia płatności zbliżeniowe BLIK. Trzeba pamiętać także o tym, że Twój telefon powinien działać w systemie operacyjnym Android (wersja min. 6.0), bądź Huawei HMS oraz posiadać funkcję NFC. Smartfon wymaga również odpowiedniej konfiguracji – zaktualizowanej usługi Google Play i oryginalnego oprogramowania. 

Czy wiesz jak działa BLIK zbliżeniowy? Jeżeli nie, sprawdź nasz artykuł na ten temat.

Jak zapłacić zbliżeniowo BLIKIEM?

  • Włącz NFC w swoim telefonie.
  • W aplikacji swojego banku, aktywuj opcję BLIK.
  • Ustaw blokadę telefonu (PIN, odcisk palca etc.).
  • Poinformuj sprzedawcę, że chcesz zapłacić zbliżeniowo BLIKIEM, zbliż smartfon do terminala i potwierdź operację w aplikacji mobilnej twojego banku.
  • Płatność została zrealizowana.

Tym właśnie sposobem będziesz w stanie realizować płatności zbliżeniowe z wykorzystaniem BLIKA poza Polską.

Jak wygenerować kod BLIK? Zobacz jakie to proste – całą procedurę i związane z nią kwestie przedstawiamy w osobnym artykule.

Płatność BLIK za granicą – czy to kosztuje?

Korzystanie z płatności zbliżeniowych BLIK jest bezpłatne – niezależnie, czy płacimy  w Polsce czy za granicą. Trzeba jednak pamiętać o opłatach banku i przewalutowaniu transakcji (o ile korzystamy z konta, które obsługuje PLN).

Jeżeli nasz rachunek  obsługuje tylko polską walutę, pamiętajmy o wzięciu pod uwagę kursu wymiany walut.

Sprawdź też: Czy BLIK zapewnia anonimowość? Czy BLIK jest bezpieczny?

Aby uniknąć tego problemu – wystarczy założyć konto wielowalutowe, które znajduje się w ofercie większości polskich banków. Choć może to nie wyeliminować wszystkich kosztów dodatkowych (bank wciąż może naliczyć prowizję od zagranicznej operacji), to z pewnością zaoszczędzimy na przewalutowaniu naszych płatności. Więcej informacji na temat aktualnych kursów walut znajdziesz w swoim banku.

Ekspansja BLIKA poza granice Polski – perspektywy na przyszłość

BLIK dynamicznie się rozwija. Na koniec pierwszego kwartału 2022 roku korzystało z niego 10,5 mln osób – to jedna trzecia dorosłych Polaków. W systemie jest zarejestrowanych ponad 21 mln aplikacji bankowych. Jest to bardzo duże osiągniecie po 7 latach od startu systemu  i solidna podstawa do międzynarodowej ekspansji. 

Sprawdź też: BLIK i bankomat – wypłata BLIKIEM z bankomatu

Dodatkowo niedawno w polskiej sieci pojawiła się informacja o dołączeniu Polskiego Standardu Płatności (operatora BLIKA) do systemu SWIFT. Co to oznacza? System SWIFT umożliwia realizację płatności międzynarodowych i rozliczeń w euro.  Dołączenie do niego jest  kolejnym krok w kierunku międzynarodowego rozwoju BLIKA.

11
0

Podziel się:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *