darmowy antywirus

Technologia

14.09.2022 14:41

Jaki darmowy antywirus wybrać?

Programy i aplikacje Rankingi
13
3
1
13
3

Darmowy antywius może uchronić komputer przed niebezpiecznymi atakami z zewnątrz. Które z programów są dostępne za darmo? Jaki antywirus na telefon wybrać? Który darmowy program antywirusowy będzie najlepszy na komputer?

Darmowe programy antywirusowe – czy w pełni ochronią nasze urządzenie?

Antywirus to oprogramowanie, którego zadaniem jest ochrona komputera przed atakami z zewnątrz. Program antywirusowy skanuje pliki, które są zapisane na komputerze oraz monitoruje zachowania użytkownika w sieci. Każde wykryte zagrożenie jest zawczasu blokowane – decyzja co do tego, czy wysłać zarażone pliki na kwarantannę, czy je zupełnie usunąć, należy do użytkownika.

W obliczu wielu zagrożeń obecnych w internecie każda ochrona jest dobra. Dlatego też, jeśli nie posiadasz budżetu na płatny program antywirusowy, warto zainstalować przynajmniej antywirus free. Oprogramowanie uchroni Cię przed kradzieżą danych oraz zablokuje próby przesłania na Twój komputer spamu lub złośliwych wirusów. Niektóre z nich, np. programy typu rootkit, potrafią być bardzo podstępne i podszywać się pod inne aplikacje.

Avast darmowy antywirus
Avast w wersji na Maca | Źródło: support.avast.com

Co oferują bezpłatne antywirusy?

Bezpłatny antywirus to jedna z możliwych opcji ochrony komputera przed niepowołanym dostępem z zewnątrz. Programy za free posiadają zazwyczaj mniej funkcji niż płatne wersje, co nie oznacza, że nie warto z nich korzystać. Darmowy antywirus na komputer lub telefon umożliwia regularne skanowanie zasobów urządzenia w poszukiwaniu podejrzanych plików oraz aktywności. Gdy software wykryje niebezpieczeństwo, dany proces lub aplikacja są blokowane.

W sytuacji, gdy użytkownik rozsądnie korzysta z Internetu i nie odwiedza podejrzanych stron ani nie otwiera podejrzanych plików czy też załączników, program antywirusowy za darmo wystarczy w zupełności, by ochronić zasoby komputera lub telefonu. 

Na co zwrócić uwagę przy wyborze?

Darmowy program antywirusowy to dość częsta opcja – wielu producentów chce w ten sposób zachęcić do skorzystania z produktu. Po wypróbowaniu możliwości danego narzędzia klientowi może zależeć na rozszerzeniu jego funkcjonalności. Aby tak się stało, konieczne jest wykupienie płatnej wersji.

Antywirus w tej formie na laptopa, komputer stacjonarny, tablet lub smartfon, jest często wybierane przez osoby, które nie mają dużych potrzeb odnośnie ochrony komputera (np. wykorzystują go tylko do grania w gry lub pracy). Inna grupa, która chętnie instaluje program antywirusowy w wersji free to początkujący użytkownicy komputerów. Tego typu oprogramowanie jest dość łatwe w obsłudze i posiada przyjazny, nawet dla amatorów, interfejs.

Sprawdź też: Windows Defender – czy wystarczy, jak go wyłączyć, jak działa? Wszystko o antywirusie od Windowsa

Czym się kierować przy wyborze? Najlepszy antywirus darmowy to program, który jest:

  • dostępny na różnych platformach i kompatybilny z wieloma systemami operacyjnymi,
  • nie pochłania wiele mocy obliczeniowej – minusem płatnych aplikacji antywirusowych jest nadmierne obciążanie zasobów komputera, wymagają one dobrych parametrów technicznych. W przypadku antywirusa za free nie ma tego problemu,
  • regularnie aktualizowany – płatne oprogramowanie antywirusowe, np. Kaspersky jest cały czas udoskonalane. Dzięki unowocześnianiu bazy wirusów programu użytkownik może liczyć na najwyższy poziom ochrony.

Dobry darmowy antywirus powinien być także wielofunkcyjny i zapewniać ochronę na wielu różnych płaszczyznach, od skanowania dysków twardych i nośników zewnętrznych, przez monitorowanie podejrzanych działań w obrębie przeglądarki internetowej, po identyfikowanie nieuprawnionego dostępu do urządzenia. Niestety tego typu oprogramowanie jest najczęściej płatne. Alternatywą jest tzw. trial, czyli wersja próbna, z której można korzystać w ograniczonym czasie (np. do 30 dni).

Najlepsze darmowe antywirusy

Antywirus za darmo jest zalecany do instalowania na prywatnym komputerze domowym. W przypadku sprzętu firmowego lepiej postawić na płatne rozwiązania. Jaki bezpłatny antywirus zasługuje na miano najlepszego? Poniżej znajduje się ranking 2021. Sprawdź go koniecznie przed podjęciem decyzji odnośnie tego, który program zainstalować. Większość wymienionych jest dostępnych w dwóch wersjach – darmowej i płatnej. Do Ciebie należy decyzja, którą z nich wybrać.

Avast

Pierwsze miejsce w rankingu zajmuje darmowy Avast. To program antywirusowy stworzony przez czeską firmę Avast Software. Software jest dostępne w prawie 200 krajach, w ponad 40 różnych wersjach językowych. Użytkownicy mogą zainstalować wersję Free, Premium lub Ultimate (dwie ostatnie są płatne).

Avast jest często wymieniany jako bardzo dobry darmowy antywirus. Windows 10 to niejedyny system operacyjny, na którym ten program działa dobrze. Wszystkie wersje obsługują także starsze wersje Windows, np. Windows 7.. Twórcy dostarczają wciąż aktualizacje programów oraz baz wirusów, aby zapewnić swoim klientom najwyższy poziom ochrony.

Sprawdź też: Oszuści w natarciu – spoofing. Co to jest, jak się bronić?

Avast zapewnia ochronę przed różnorodnymi zagrożeniami, w tym np. oprogramowaniem typu ransomware, fałszywymi stronami internetowymi oraz atakami phishingowymi. Antywirus blokuje ataki hakerskie i chroni zakupy online. Oprogramowanie jest kompatybilne ze środowiskiem Windows, a także Linux, Mac OS X, Palm OS oraz Android. Płatne wersje są bardziej elastyczne i posiadają więcej funkcji – w związku z tym stanowią one częsty wybór klientów biznesowych.

AVG

Inny popularny antywirus to AVG, stworzony przez czeską firmę AVG Technologies (obecnie przejętą przez Avast). Program jest dostępny w dwóch wersjach – bezpłatnej oraz Premium. Przedsiębiorstwo AVG Technologies było kiedyś niezależne, dziś działa pod wspólną banderą razem z Avast. Program antywirusowy chroni pliki w czasie rzeczywistym, blokuje także niebezpieczne załączniki oraz linki. Dodatkowo potrafi powstrzymywać oprogramowanie szpiegujące, ransomware oraz oszustwa phishingowe.

Lwia część darmowych antywirusów posada swoje płatne wersje, jednak do większości zastosowań, darmowy soft będzie wystarczający

Antywirus AVG jest przeznaczony dla Microsoft Windows, Linux i FreeBSD (system operacyjny z rodziny Unix). Po wykupieniu płatnego pakietu ochrona rozszerza się o blokowanie ataków zdalnych i spamu, ochronę bankowości online i e-zakupów oraz weryfikowanie rzetelności odwiedzanych witryn. Użytkownicy wersji Premium mogą również liczyć na całodobowe wsparcie techniczne.

Total AV

Wielu użytkowników poleca także darmowego antywirusa na komputer – Total AV. Dostępne są też płatne wersje, natomiast w ramach bezpłatnego modułu użytkownik może liczyć na ochronę przed wieloma rodzajami złośliwego oprogramowania, blokowanie zagrożeń w czasie rzeczywistym oraz skaner anti-spyware. Dodatkowo software blokuje agresywne reklamy i oprogramowanie szantażujące, a także wykrywa działania polegające na naruszaniu danych online.

Total AV, poza tym, że to dobry antywirus, należy także do programów, które pomagają zoptymalizować komputer. Software skraca czas uruchamiania aplikacji, czyści niepotrzebne pliki oraz robi porządek w danych pochodzących z przeglądarki. Oprogramowanie jest kompatybilne ze środowiskiem Windows (od XP do nowszych wersji systemu), Apple, iPhone i iPad oraz Android. 

Sprawdź też: Zasady bezpiecznego internetu – zobacz, o czym musisz pamiętać

Darmowe antywirusy na telefon

Jak ochronić przed złośliwym oprogramowaniem smartfona? W tym także pomoże darmowy antywirus. Android, Apple – rodzaj systemu operacyjnego nie ma znaczenia – większość aplikacji antywirusowych jest bowiem kompatybilna ze wszystkimi urządzeniami mobilnymi. Które z nich są najlepsze? Poniżej zostało zaprezentowane zestawienie – wypróbuj programy i sprawdź, który z nich sprawdzi się najlepiej w Twoim przypadku i spełni wszystkie Twoje oczekiwania.

Avira

Naszym zdaniem najlepszy darmowy antywirus na telefon to Avira Security Antivirus. Zastosowany w nim skaner antywirusowy wyróżnia prawie 100% skuteczność potwierdzona testami AV-TEST. Oprogramowanie skanuje zasoby telefonu w poszukiwaniu złośliwego oprogramowania, blokuje także dostęp podejrzanych aplikacji. Dodatkowo Avira pozwala monitorować pocztę elektroniczną oraz posiada funkcje zabezpieczające przed kradzieżą, np. lokalizowanie smartfona czy też zdalne zablokowanie ekranu.

Avira darmowy antywirus
Producenci lubią chwalić się liczbami powstrzymywanych ataków | Źródło: avira.com

Avast

W rankingu musiał się pojawić ponownie darmowy Avast. Oprogramowanie pozwala zablokować znajdujące się na telefonie zdjęcia oraz aplikacje, umożliwia także ukrycie aktywności online. Dodatkowo program skanuje zasoby smartfona w poszukiwaniu złośliwych wirusów, chroni przed niechcianymi reklamami oraz weryfikuje bezpieczeństwo sieci Wi-Fi, do której podłącza się użytkownik.

F-Secure

Ranking najlepszych darmowych antywirusów zamyka F-Secure. Program ten jest dostępny w wielu różnych wersjach, w tym także darmowej. Oprogramowanie antywirusowe na smartfona chroni urządzenia i pliki, a także tożsamość oraz prywatność. Płatna wersja jest chętnie kupowana przez klientów biznesowych, software jest dostępny na urządzenia mobilne z oprogramowaniem systemowym Android oraz iOS.

Wybór odpowiedniego programu antywirusowego na komputer lub telefon nie jest łatwy i stanowi kwestię indywidualną. Darmowy antywirus zapewni podstawową ochronę w sytuacji, gdy użytkownik korzysta z urządzenia, aby oglądać filmy z legalnych źródeł lub przeglądać artykuły. Jeśli jednak na sprzęcie mają być przechowywane cenne dane, np. firmowe dokumenty finansowe lub jest ono często podłączane do obcych i publicznych sieci Wi-Fi, wskazana jest dodatkowa ochrona za pomocą płatnego oprogramowania antywirusowego. 

W niniejszym artykule zostały przedstawione najlepsze darmowe antywirusy. Wiele z nich, jak np. AVG czy Avira, zdobywa regularnie nagrody w testach potwierdzających ich skuteczność. Jeśli żaden z wymienionych programów nie spełnia Twoich potrzeb, oznacza to, że lepiej wybrać produkt, który jest płatny. Przed zakupem danego software’u upewnij się, że jest ono kompatybilne z danym systemem operacyjnym, sprawdź także dokładnie funkcje, jakie oferuje aplikacja. W wielu przypadkach może się okazać, że nie warto przepłacać, skoro można mieć takie same udogodnienia za darmo.

13
3

Podziel się:

Komentarze (1)

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *