Bezpieczny Internet to współcześnie niezwykle ważny aspekt codziennego życia. Czy jesteś bezpieczny w sieci, jak sprawdzać, czy dane połączenie HTML jest bezpieczne i czym jest Dzień Bezpiecznego Internetu? Odpowiedzi znajdziesz w artykule!
Bezpieczny internet – co zrobić, by taki był?
Mimo rosnącej świadomości na temat zagrożeń czyhających w sieci wciąż często słyszy się o różnego rodzaju przestępstwach internetowych. Co zatem robić, by się ich wystrzegać? Warto mieć na swoim urządzeniu aktualny system antywirusowy, który wykrywa i blokuje zagrożenia. Poza tym należy korzystać z zaufanych, a nie publicznych sieci internetowych, szczególnie gdy wpisuje się jakiekolwiek dane logowania czy dokonuje płatności. Najlepiej robić to za pośrednictwem własnego połączenia.
Jeśli chodzi o dane logowania – użytkownicy w każdym serwisie powinni mieć inaczej brzmiące hasła. Ponadto nie warto klikać w podejrzane e-maile czy reklamy, a tym bardziej linki z niewiadomych źródeł. Niemal za wszystkim może kryć się zagrożenie. Należy też sprawdzać, czy witryny, z których się korzysta, mają aktualny certyfikat SSL. To szczególnie ważne podczas robienia zakupów online, gdy w sieci podaje się swoje dane do bankowości internetowej czy numery karty płatniczej. By sprawdzić ważność certyfikatu, wystarczy kliknąć kłódkę znajdującą się obok adresu strony. Tam pojawi się informacja, czy połączenie jest bezpieczne.
Zagrożenia w internecie – czyhające zagrożenia w sieci
Zagrożenia czyhające w sieci są bardzo zróżnicowane. Może dochodzić np. do wykradania poufnych danych, włamań na konta bankowe czy instalacji złośliwego oprogramowania. Ponadto podczas zakupów online można natknąć się na fałszywe sklepy i nieuczciwych sprzedawców.
Internet to przestrzeń, w której można spotkać się z przemocą psychiczną. Oszuści stosujący catfishing podszywają się pod kogoś, kim nie są, często wykorzystując swoje ofiary nie tylko przez internet, to także poza nim (jeśli dojdzie do spotkania). W internecie można doświadczyć hejtu i szeroko pojętej cyberprzemocy. Spora część znajdujących się w sieci treści jest nieodpowiednia dla dzieci (np. pornografia), dlatego wielu rodziców decyduje się na stosowanie blokady rodzicielskiej. Blokada rodzicielska jest dostępna z poziomu wielu przeglądarek internetowych. Chrome umożliwia założenie blokady poprzez utworzenie konta nadzorowanego dziecka za pośrednictwem konta Google rodzica. Rodzic może wtedy blokować poszczególne witryny, by dziecko nie miało do nich dostępu.
Dzień Bezpiecznego Internetu
Od 2004 roku w lutym obchodzi się Dzień Bezpiecznego Internetu. W 2022 roku będzie to 8 lutego. Inicjatywa powstała w ramach projektu Unii Europejskiej i aktualnie znana jest w około 200 krajach na całym świecie. Każdego roku celem obchodów jest wzmacnianie świadomości internautów na temat zagrożeń, jakie czyhają na nich w sieci. Dąży się też do pokazywania tego, jak w bezpieczny sposób korzystać z możliwości, które daje internet. W ramach Dnia Bezpiecznego Internetu organizuje się wydarzenia i kampanie szerzące merytoryczną wiedzę na temat zagrożeń i bezpiecznych zachowań w sieci.
Znasz już podstawowe zasady bezpiecznego korzystania z internetu. Pamiętaj, by stosować je w swoim codziennym życiu, a jeśli jesteś rodzicem, koniecznie przekazuj tę wiedzę swoim dzieciom. W lutym warto także zaangażować się w obchody Dnia Bezpiecznego Internetu. Napisz w komentarzu swoją radę dotyczącą bezpieczeństwa w sieci!
Sprawdź też: Sprawdź prędkość internetu. Speed test – test prędkości łącza internetowego