Formaty ebook obraz glowny

Poradniki

30.06.2021 11:30

Podstawowe informacje: e-book i jego formaty. Co trzeba o nich wiedzieć?

Online Programy i aplikacje
12
1
0
12
1

Jakie są najpopularniejsze formaty obsługiwane przez e-booki? Czym jest EPUB? Dziś na tapet bierzemy e-booki i związane z nimi najpopularniejsze standardy publikacji. 

Formaty e-booków – o tym należy pamiętać, kupując czytnik e-booków

Czasy współczesne cechuje wygoda, dlatego coraz większą popularnością cieszą się lekkie (w przeciwieństwie do książek papierowych, liczących często po kilkaset stron), niemęczące oczu i łatwe w obsłudze czytniki e-booków. Formaty obsługiwane przez poszczególne urządzenia cyfrowe plików to EPUB oraz MOBI (a także PDF, chociaż z tutaj sprawa jest dość skomplikowana, ale do tego wrócimy za chwilę).

Formaty ebook

Wybierając model urządzenia cyfrowego, upewnij się, że oba wspomniane formaty  są poprawnie odczytywane, co wcale nie takie oczywiste. Narzędzie interpretuje bowiem poszczególne standardy podobnie, jak przeglądarki kod strony w internecie. Oznacza to, że na różnych platformach ta sama książka może wyglądać nieco inaczej. E-book będzie wyświetlał się prawidłowo tylko wtedy, jeśli producent czytnika zainstalował na nim oprogramowanie zgodne z obowiązującymi standardami.

Najczęściej używane formaty e-booków

E-booki występują najczęściej w dwóch formatach – EPUB oraz MOBI. PDF, mylnie uważany za trzeci, jest tak naprawdę standardem przesyłania dokumentów i nie stanowi najlepszej opcji, jeśli chodzi o książki elektroniczne. Do obsługi PDF-u na czytniku będziesz potrzebował dobrego oprogramowania albo od razu wybierz urządzenie z ekranem o rozmiarze A4, typu Onyx Boox Max 3 czy Sony DPT-1. Zdecydowanie lepiej sprawa wygląda w przypadku dwóch pozostałych formatów.

Sprawdź też: Własna biblioteczka z e-bookami, czyli UpolujEbooka.pl

Format EPUB – podstawowe informacje

EPUB, czyli Electronic Publication (publikacja elektroniczna), to otwarty standard oparty na języku XML. Książki w tym formacie nie mają podziału na strony – czytnik sam podzieli długi tekst w zależności od rozmiaru wyświetlacza i czcionki. Pliki EPUB mogą być wyposażone w zabezpieczenia DRM, uniemożliwiające nielegalne rozpowszechnianie. Dokumentacja standardu jest powszechnie dostępna, dzięki czemu wiele urządzeń poprawnie obsługuje ten format. Tak zapisane książki otworzysz również na telefonach Apple oraz urządzeniach wyposażonych w system Android.

MOBI/AZW – format od Amazona

MOBI to format rozwijany przez firmę Amazon, potentata na rynku czytników e-booków. Standard będzie najlepiej obsługiwany przez narzędzia z serii Kindle. To obecnie jedne z najpopularniejszych czytników na świecie i jedyne gwarantujące pełną zgodność ze standardem – Amazon nie udostępnia kompletnej dokumentacji ani wszystkich narzędzi. AZW jest rozszerzeniem oryginalnego MOBI o zabezpieczenia typu DRM, przeciwdziałające rozpowszechnianiu plików w sposób niezgodny z wolą wydawcy. 

Ebook formaty

PDF – niekoniecznie do czytania

PDF to format stworzony przez firmę Adobe Systems. Obecnie jest rozwijany przez Międzynarodową Organizację Normalizacyjną i od 2008 stanowi powszechnie akceptowany standard przesyłania cyfrowych dokumentów – ale, jak już wspomnieliśmy, słabo radzi sobie z e-bookami. Dokumenty w PDF-ie nie dostosowują się do rozmiarów ekranu, nie pozwalają też na zmianę rozmiaru czcionki. Większość czytników otwiera wprawdzie pliki w tym formacie, ale czytanie książki bywa uciążliwe. Ten standard jest po prostu przeznaczony do czegoś innego.

Dwa najpopularniejsze formaty e-booków: EPUB i MOBI – różnice

Z punktu widzenia pożeracza książek EPUB i MOBI w zasadzie nie różnią się między sobą – oba pozwalają na zapisanie czytelnego e-booka. Formaty te są jednak w różny sposób zarządzane i rozwijane, a to ma duże znaczenie. Na przykład Amazon nie udostępnia wszystkich narzędzi czy informacji innym producentom, dlatego MOBI zawsze będzie się prezentować najlepiej na urządzeniach Kindle – stworzonych właśnie przez amerykańskie przedsiębiorstwo. 

Sprawdź też: Gadżety elektroniczne – podpowiadamy, co wybrać jako prezent

Z kolei EPUB jest formatem otwartym, poprawnie obsługiwanym przez różne platformy – choć i tu trzeba przyznać, że czytniki Amazona radzą sobie najlepiej. To zdecydowanie bardziej uniwersalny i szerzej dostępny standard, obsługiwany przez więcej urządzeń. Na szczęście rzadko staniesz przed koniecznością wyboru jednego i odrzucenia drugiego. Większość księgarń internetowych sprzedaje bowiem książki jako pakiet plików – dostajesz e-book w obu popularnych standardach. Możesz więc zapisać na dysku obie wersje i korzystać z nich w zależności od urządzenia, które masz pod ręką.

Ebook

Czytnik nie radzi sobie z formatem e-booka? Porady

Twoje urządzenie cyfrowe nie otwiera pliku? Sprawdź w dokumentacji, jakie formaty czyta. E-book, który wybrałeś, może być po prostu niedostosowany do Twojego sprzętu. Wszystko się zgadza? Pobierz więc jeszcze raz e-booka z księgarni – jeśli dane uległy uszkodzeniu bądź zniekształceniom podczas pierwszego transferu, kolejna kopia powinna już być wolna od wad. Gdy to nie pomoże, spróbuj uaktualnić oprogramowanie urządzenia – choć większość urządzeń automatycznie pobiera nowe wersje programów.

Czytniki e-booków to urządzenia, których obsługa jest bardzo intuicyjna, dlatego nie powinieneś napotkać na swojej drodze większych trudności. Jednak w razie jakichkolwiek wątpliwości zajrzyj na stronę producenta. Z pewnością znajdziesz tam wszystkie informacje niezbędne do bezproblemowego zarządzania stworzoną własnoręcznie biblioteką oraz rozbudowywania listy przeczytanych w danym miesiącu pozycji. 

12
1

Podziel się:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *