1. Scroll
  2. /
  3. Technologia
  4. /
  5. Tęsknisz za Samsung Cloud? Sprawdź alternatywy!

Technologia

01.11.2021 19:39

Tęsknisz za Samsung Cloud? Sprawdź alternatywy!

Online
10
1
0
10
1

Samsung Cloud, czyli miejsce na przechowywanie danych w chmurze dla posiadaczy urządzeń Samsung Galaxy, przestało istnieć z końcem czerwca. Możesz jednak skorzystać z jednego z równie dobrych, alternatywnych rozwiązań.

Do czego służyła usługa Samsung Cloud?

Samsung Cloud było, jak sama nazwa wskazuje, chmurą służącą do magazynowania danych. Telefony Samsung były domyślnie synchronizowane z Samsung Cloud, co zapewniało możliwość przenoszenia do niej plików i zdjęć. Takie rozwiązanie sprawiało, że wszystkie zapisane dane były nadal dostępne, nawet gdy użytkownik stracił swój telefon – mógł dotrzeć do zamieszczonych plików z każdego urządzenia, na którym zalogował się do usługi. Usługa Samsung Cloud oprócz zdjęć przechowywała także wszelkie ustawienia smartfona – od ekranu głównego po listę zainstalowanych aplikacji.

Samsung cloud
Samsung Cloud czyli dawne miejsce na przechowywanie danych od użytkowników Samsunga / Źródło: telepolis.pl

Co stało się z danymi zapisanymi w Samsung Cloud po 30 czerwca?

Samsung poinformował swoich użytkowników o usunięciu z usługi Samsung Cloud funkcji synchronizacji aplikacji Galeria i Dysk Samsung Cloud oraz usługi Premium Storage. 30 czerwca 2021 roku funkcja pobrania plików z chmury przestała działać, a dane użytkowników zostały usunięte z serwera. Zmiany wprowadzone przez Samsung podyktowane były przejściem na usługę Microsoft OneDrive. Użytkownicy, którzy chcieli zachować zapisane w chmurze dane, zostali przez producenta poinformowani o konieczności wykonania kopii zapasowej. Mogli to zrobić na dwa sposoby: przenieść swoje dane z Samsung Cloud do OneDrive (do 31 marca) lub zrezygnować z przechowywania danych w chmurze i pobrać je bezpośrednio na komputer, lub smartfon (do 30 czerwca).

Dlaczego warto mieć kopię zapasową danych ze smartfona?

Gromadzone przez nas dane zazwyczaj przechowywane są w chmurze lub na fizycznym nośniku. Mają one nie tylko wartość sentymentalną – co ma miejsce w przypadku zdjęć czy filmów nagrywanych w ważnych dla nas momentach – ale często są to różnego rodzaju pliki biznesowe związane z pracą czy prywatnymi dokumentami. Tworzenie kopii zapasowych chroni nas przed utratą lub zniszczeniem tych danych. Często to jedyny sposób na odzyskanie przypadkowo usuniętych lub utraconych wskutek uszkodzenia dysku danych, dlatego tak ważne jest, aby odpowiednio zabezpieczać się na wypadek takich sytuacji.

Użytkownik korzysta z Samsung Cloud
Użytkownik korzysta z Samsung Cloud / Źródło: nintendo-power.com

Przechowywanie danych w chmurze – to bezpieczne!

Administratorzy dbają o to, aby przechowywane dane były bezpieczne, stosując szereg wyszukanych metod ochrony. Ścisłe procedury postępowania w przypadku sytuacji zagrażającej utratą danych to kolejny atut takiego rozwiązania. Warto jednak pamiętać, że zawsze istnieje ryzyko włamania lub awarii. Dlatego w przypadku plików o dużej wartości warto stosować zasadę ograniczonego zaufania i zrobić kopię zapasową. W końcu przezorny zawsze ubezpieczony, prawda?

OneDrive – alternatywa rekomendowana przez producenta Samsung Cloud

Usługa OneDrive to wirtualny dysk powiązany z kontem Microsoft. Pozwala na przesyłanie, przechowywanie i modyfikację plików. Atutem OneDrive od Microsoft jest dostęp do plików z dowolnego urządzenia. Takie rozwiązanie sprawia, że w przypadku utraty smartfona użytkownik wciąż ma dostęp do zapisanych w usłudze zdjęć i plików. OneDrive w bardzo intuicyjny i prosty sposób pozwala na udostępnianie danych (dokumentów, filmów, zdjęć itd.) wybranym przez nas użytkownikom. Podobnie jak u innych dostawców tego typu narzędzi, Microsoft umożliwia przechowywanie danych (o określonych rozmiarach) za darmo, bez konieczności ponoszenia dodatkowych opłat.

OneDrive czyli alternatywa dla Clouda od Samsunga
OneDrive czyli alternatywa dla Clouda od Samsunga / Źródło: androidpolice.com

Co, jeśli nie Microsoft? Sprawdź Dysk Google i Dropbox

Zarówno Dysk Google, jak i Dropbox oferują aplikację mobilną i desktopową. Obie usługi są bardzo wygodne w użytkowaniu i oferują dostęp także z poziomu przeglądarki internetowej. Co więcej, do obu zalogować się można kontem Google.

Różnice polegają między innymi na ilości darmowego miejsca na dysku w chmurze. Google Drive oferuje użytkownikom 15 GB, natomiast Dropbox zaledwie 2 GB. Dropbox zyskuje przewagę nad Google w przypadku wsparcia dla Linuxa. Zwolennicy tego systemu chętniej wybierają tę usługę, ponieważ Google Drive go nie wspiera. Można uznać, że Dropbox jest narzędziem skierowanym do bardziej profesjonalnego użytkownika, co dostrzec można w ofercie płatnych taryf skierowanych w dużej mierze do klienta biznesowego. Natomiast Google sprawdzi się dla większości osób chcących korzystać z chmury. Współpracuje z wieloma aplikacjami, no i co zachęca najbardziej – oferuje 15 GB darmowego miejsca na start.

Google Drive czyli gigant jeśli chodzi o przechowywanie danych w chmurze
Google Drive czyli gigant jeśli chodzi o przechowywanie danych w chmurze / Źródło: arstechnica.com

Zobacz: Dysk Google – jak działa i czy warto z niego korzystać? Najlepsze funkcje Google Drive

Korzystanie z chmury niesie ze sobą wiele korzyści. Rozwiązania, jakie oferuje, pomagają zarówno użytkownikom prywatnym, jak i przedsiębiorstwom. Profesjonalni dostawcy usług gwarantują bezpieczeństwo Twoich danych, a Ty nie musisz martwić się o brak dostępu do ważnych plików w przypadku utraty urządzenia. Chociaż usługa Samsung Cloud nie jest już dostępna, użytkownicy wciąż mają wiele alternatyw dla przechowywania swoich danych.

Źródło obrazka głównego: alphr.com

10
1

Podziel się:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.