1. Scroll
  2. /
  3. Technologia
  4. /
  5. Tęsknisz za Samsung Cloud? Sprawdź alternatywy!

Technologia

11.03.2022 15:04

Tęsknisz za Samsung Cloud? Sprawdź alternatywy!

Online Programy i aplikacje
12
4
0
12
4

Samsung Cloud, czyli miejsce na przechowywanie danych w chmurze dla posiadaczy urządzeń Samsung Galaxy, przestało istnieć z końcem czerwca. Możesz jednak skorzystać z jednego z równie dobrych, alternatywnych rozwiązań.

Do czego służyła usługa Samsung Cloud?

Samsung Cloud, tak jak OneDrive firmy Microsoft lub iCloud Apple’a, był chmurą przeznaczoną do magazynowania danych. Dysk Samsunga został stworzony w kompatybilności ze smartfonami i tabletami Galaxy. Umożliwiał przechowywanie zdjęć, filmów i dokumentów, jak również synchronizację danych z aplikacji i wykonywanie kopii zapasowych urządzeń. Podstawowa (i darmowa) pojemność dysku wynosiła 5 GB, jednak producent oferował wykupienie subskrypcji rozszerzającej miejsce do 50 lub nawet 200 GB.

Co stało się z danymi zapisanymi w Samsung Cloud po 30 czerwca?

Wraz z 30 czerwca 2021 roku chmura Samsung Cloud przestała być wspierana przez twórców. Nie oznaczało to jej natychmiastowego zamknięcia, jednak niemożliwe stało się dodawanie nowych plików. 30 września zmagazynowane dane zostały całkowicie i nieodwracalnie usunięte. Użytkownicy mieli zatem trzy miesiące, by eksportować cenne pliki na inną platformę przeznaczoną do przechowywania dokumentów.

Samsung cloud
Samsung Cloud czyli dawne miejsce na przechowywanie danych od użytkowników Samsunga / Źródło: telepolis.pl

Dlaczego warto mieć kopię zapasową danych ze smartfona?

Tworzenie kopii zapasowej danych jest czynnością, którą coraz więcej użytkowników regularnie wykonuje. Backup plików zapewnia ich zabezpieczenie w razie przypadkowego utracenia oryginalnych dokumentów i zgubienia bądź uszkodzenia telefonu. Zrobienie zapasowej kopii zapewnia Ci możliwość natychmiastowego odzyskania wszystkich cennych informacji.

Sprawdź też: Co to WiFi Mesh i jak działa? Systemy Mesh WiFi – polecane modele

Nie musisz się również przejmować koniecznością ręcznego zapisywania danych. Możliwe jest ustawienie automatycznej synchronizacji urządzenia z chmurą, na przykład co kilka dni, tygodni lub miesięcy. Tworząc zapasowy zapis dokumentów zapobiegniesz ich utracie w najbardziej efektywny sposób.

Przechowywanie danych w chmurze – to bezpieczne!

Przechowywanie danych w chmurze jest z pewnością najwygodniejszym sposobem na ich magazynowanie – głównie ze względu na łatwość dostępu.Jednak najważniejszym pytaniem, jakie zadają sobie użytkownicy sprzętów elektronicznych, jest to, czy taka czynność jest bezpieczna. Jest to najbardziej uzależnione od tego, czy dostawca, jakiego wybierzesz, przetwarza dane zgodnie z RODO/UODO. Jeśli firma nie kataloguje dokumentacji według konkretnych regulacji, istnieje ryzyko ich naruszenia oraz utracenia.

Reklama
Użytkownik korzysta z Samsung Cloud
Użytkownik korzysta z Samsung Cloud / Źródło: nintendo-power.com

Nie powinieneś się jednak przejmować tym faktem, wybierając znanego i renomowanego producenta. Dysk w chmurze, jak każde inne rozwiązanie, może co prawda być narażony na włamania i awarie, jednak usługodawcy posiadają odpowiednie metody ochrony, dzięki którym Twoje pliki będą w pełni chronione.

Duże firmy inwestują w odpowiednie procedury oraz sposoby działania w sytuacji zagrożenia. Oprócz ciągłego monitorowania sytuacji przez działy Cyber Security, odpowiedzialne za odpieranie potencjalnych ataków, przedsiębiorstwa zajmujące się magazynowaniem danych posiadają bardzo często kilka oddalonych od siebie serwerowni, na których przechowywane są kopie zapasowe tych samych danych. Z tego względu warto wybrać ofertę zaufanego dostawcy, nawet jeśli będzie się to wiązać z koniecznością dopłacenia do usługi.

-75%
Kody rabatowe Morele Najlepsze promocje w jednym miejscu

OneDrive – alternatywa rekomendowana przez producenta Samsung Cloud

Pomimo że chmura Samsung Cloud została definitywnie zamknięta, twórcy nie pozostawili użytkowników bez żadnej alternatywy. Magazyn OneDrive, którego właścicielem jest Microsoft, umożliwił klientom Samsunga bezpłatną migrację wszystkich plików. Było to możliwe już od 31 marca zeszłego roku, a 1 kwietnia udostępniono opcję pobrania kopii zapasowych danych na swoje urządzenia. OneDrive jest świetnym wyborem na dysk w chmurze ze względu na wysoki poziom zabezpieczeń oraz korzystną ofertę subskrypcji rozszerzających podstawową pojemność chmury, która wynosi 5 GB. Po dopłaceniu 7,99 zł miesięcznie otrzymasz pakiet 100 GB, a posiadając Microsoft 365 Personal i płacąc 299,99 zł rocznie, udostępniony zostanie Ci aż 1 TB miejsca na pliki.

OneDrive czyli alternatywa dla Clouda od Samsunga
OneDrive czyli alternatywa dla Clouda od Samsunga / Źródło: androidpolice.com

Co, jeśli nie Microsoft? Sprawdź Dysk Google i Dropbox

Jeśli jednak z jakiegoś powodu nie odpowiada Ci OneDrive od Microsoftu, na rynku dostępnych jest wiele innych usługodawców, którzy oferują przechowywanie danych. Jednym z popularniejszych jest m.in. Google Drive. Przestrzeń na dysku dołączana jest do każdego założonego konta Google. Pojemność wynosi aż 15 GB. Ponadto firma umożliwia rozszerzenie pakietu o 100 GB za jedyne 8,99 zł miesięcznie. Dostępna jest również możliwość zakupienia 200 GB za 13,99 zł miesięcznie lub 2 TB za 46,99 zł opłacanych co miesiąc.

Sprawdź też: Dysk Google – jak działa i czy warto z niego korzystać? Najlepsze funkcje Google Drive

Oprócz dysków OneDrive i Google Drive popularny jest również Dropbox. Amerykańska firma oferuje co prawda jedynie 2 GB w podstawowej wersji, jednak za około 46 złotych miesięcznie możesz zakupić kolejne 2 TB pamięci. Usługodawca umożliwia również zakup pakietu rodzinnego o tej samej pojemności, który cechuje się kompatybilnością wielu urządzeń.

Pomimo zamknięcia chmury Samsung Cloud użytkownicy nie zostali pozostawieni bez żadnych alternatyw. Na rynku istnieje wiele firm oferujących te same usługi, ponadto nieograniczonych do obsługiwania urządzeń tylko jednego dewelopera. Wybierz najbardziej odpowiadający Ci pakiet i jak najszybciej zrób kopię zapasową swoich cennych danych!

Źródło obrazka głównego: alphr.com

12
4

Podziel się:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.