Tematyka wojenna, szczególnie gdy mowa o II wojnie światowej cieszy się ogromną popularnością w naszym kraju. Jedna z serii takich gier to Call of War. Dostępna jest na komputery i telefony.
Polska to jedno z państw, z którego graczą szczególną estymą darzą gry strategiczne, takie jak właśnie Call of War. Strategie w naszym kraju mają się bardzo dobrze z racji na spore zainteresowanie tematyką wojenną, co z pewnością ma związek z historią naszego kraju. Czas jednak zająć się jedną z nich. Oto co warto wiedzieć o Call of War.
Call of War — co to za gra
Call of War to przedstawiciel gatunku RTS, czyli Real Time Strategy. Oznacza to strategie czasu rzeczywistego, w której rozgrywka toczy się wedle przyjętego systemu najczęściej oznaczającego, że zmieniają dni, a nawet i godziny. W grach należących do serii Call of War wcielamy się w prezydenta lub inną głowę państwa, które istniało w trakcie II Wojny Światowej. Za grę odpowiada studio Bytro Labs, które działa na rynku od około piętnastu lat i znane jest też z gier takich jak Supremacy 1914.
Takich strategii na rynku jest jednak cała masa. To, co wyróżnia Call of War to nastawienie na rozgrywkę w trybie multiplayer. Gra ta wręcz należy do gatunku MMO (Massively Multiplayer Online Game), co oznacza, że nie da się w nią grać samodzielnie. Zawsze będziemy rywalizować przynajmniej z jednym graczem.
Sprawdź też: Grepolis – gra strategiczna PC na przeglądarkę o zarządzaniu polis
Co ważne gry z serii Call of War są darmowe, przynajmniej jeśli chodzi o samo pobranie i rozpoczęcie rozgrywki. Niestety znajdują się w niej również mikropłatności, które są w stanie wyraźnie wspomóc graczy gotowych wydać swoje pieniądze na specjalne fundusze dostępne w świecie gry.
Ile części ma Call of War
Call of War to część serii gier strategicznych MMO oferowanych przez niemieckie studio Bytro Labs GmbH. Oprócz Call of War: World War 2, gry znanej też pod nazwą Call of War 1942 znajdziemy też dwie inne gry, które traktują o zupełnie innych konfliktach zbrojnych. Pierwsza to Supremacy 1914. Jak sama nazwa wskazuje, ta strategia opowiada o I wojnie światowej i można się w niej wcielić w przywódcę jednego z państw istniejącego w tamtym okresie.
Druga gra inna niż Call of War: WW2 z serii strategii RTS wydanych przez Bytro Labs to Conflict of Nations: WW3. W tej grze mozna przenieść się do przełomu XX i XXI wieku i wcielić się w przywodców państw, które znamy dzisiaj, by uczestniczyć w konflikcie, który wydarzyłby się w alternatywnej rzeczywistości historycznej. Są to w pewnym stopniu gry podobne do Call of War, lecz oczywiście największa różnica to ramy historyczne.
Call of War na komputer PC
Gra Call of War na komputery osobiste dostępna jest na dwa sposoby. Pierwszy z nich to pobranie jej na platformie Steam. Tam dostępna jest w formie F2P, czyli Free to Play. Oczywiście poprzez sklep Steam można też wykupić sobie dostępną w grze walutę. Aby zagrać w Call of War, nie trzeba jednak posiadać konta na platformie Steam.
Call of War jest w końcu również grą przeglądarkową. Wystarczy znaleźć w internecie stronę Call of War, która nazywa się dokładnie tak samo jak gra. Gdy już znajdziemy stronę z grą Call of War logowanie na niej jest wręcz banalne i wystarczy założyć tam konto używając swojego adresu e-mail, wybrać sobie login, a następnie zalogować się i rozpocząć emocjonującą rozgrywkę w tej darmowej strategii czasu rzeczywistego.
Call of War na telefon — Czy warto grać na smartfonie?
Co ważne, gra Call of War dostępna jest też na urządzeniach mobilnych. W wypadku telefonów i tabletów z systemem iOS znajdziemy ją oczywiście w App Store. Użytkownicy urządzeń wyposażonych w system Android muszą szukać gry Call of War w sklepie Google Play. Call of War tam również jest darmowy i też posiada system mikropłatności.
Gra na urządzeniach mobilnych wygląda i działa dokładnie tak samo jak na komputerach osobistych, więc stanowi świetną propozycję dla osób, które szukają ciekawej strategii na telefon. W ten sposób można cieszyć się graniem nawet w miejscach, gdzie nie ma się dostępu do komputera i znaleźć świetny sposób na zabicie nudy i wykorzystanie wolnego czasu.
Jak grać w Call of War: Poradnik dla początkujących
Gra Call of War jest dość prosta, więc nauczenie się jej podstawowych mechanik nie powinno zająć zbyt wiele czasu. Aby ułatwić początek nauki, przedstawiamy wam kilka przydatnych porad, z których mogą skorzystać początkujący gracze chcący rozpocząć zabawę z grą Call of War.
Z rzeczy, na które trzeba zwrócić uwagę, warto wymienić przede wszystkim badania i rozbudowę prowincji. W trakcie badań warto skupić się na mocnych stronach państwa. Na przykład państwa z długą linią brzegową powinny inwestować w rozwój marynarki wojennej. Kraje, które mają wielu sąsiadów lądowych z kolei na badaniu różnych jednostek, takich jak piechota, czołgi, myśliwce, czy też artyleria. W trakcie budowy trzeba zwracać uwagę na to, czy mamy wszystkie budynki potrzebne do rekrutacji danych typów jednostek.
Sprawdź też: Farmerama – gra strategiczna online o prowadzeniu farmy
Warto też zainteresować się współpracą z innymi graczami. Dobre sojusze są w stanie znacząco pomóc i co ważne zapewnić dostęp do surowców, których sami nie produkujemy, a są potrzebne do tworzenia budynków, czy rekrutacji poszczególnych jednostek.
Opinie na temat strategii Call of War
Opinie na temat gry strategicznej Call of War są raczej mieszane. Ani te pozytywne, ani negatywne nie zdołały osiągnąć wyraźnej przewagi, co bardzo dobrze widać na przykład na platformie Steam. Średnia ocena z ponad 4000 recenzji to zaledwie 69%, co jest raczej kiepskim wynikiem.
Głosy krytyki szczególnie skupiają się na finansowym aspekcie gry Call of War. Jest ona bardzo mocna krytykowana za system mikropłatności. Za dostępną do kupienia fikcyjną walutę można uzyskać naprawdę wiele bonusów. Służy ona bowiem do przyspieszania budowy budynków, szybkiego kończenia badań, przyspieszania leczenia i rekrutacji jednostek, poprawiania morale jednostek i prowincji, czy nawet kupienia brakujących surowców lub odnalezienia armii wroga.
Oczywiście nie jest też tak, że wszystkie głosy są negatywne. Inni gracze chwalą Call of War na przykład za to, że gra to znakomity pożeracz czasu, który wciąga i zachęca do dłuższej zabawy. Do tego posiada ona nawet rozbudowany system rozwijania prowincji, których jest bardzo dużo, a do tego sporo różnorodnych jednostek, dzięki czemu wymaga taktycznego i strategicznego podejścia od gracza.
Źródło obrazka głównego: pockettactics.com