google docs

Rozrywka

27.02.2023 20:51

Google Docs – co to jest? Czy jest darmowe?

Google Online
4
3
0
4
3

Osoby szukające edytora tekstu mogły kiedyś trafić na Google Docs, czy też Google Dokumenty. Co warto wiedzieć na temat tego edytora. Co to Google Docs, czy używanie go kosztuje i jakie funkcje zapewnia?

Edytory tekstowe to narzędzie pracy wielu osób. Mogą to być dziennikarze, copywriterzy, marketingowcy, scenarzyści, nauczyciele i wiele więcej. Dlatego edytory tekstowe są tak ważne i mamy ich całkiem sporo do wyboru. Google Docs to jeden z nich i z pewnością warto się z nim zapoznać. 

Co to jest Google Docs?

Google Docs to oferowany przez Google edytor tekstu i dokumentów, który działa w pełni w chmurze. Oznacza to, że wszystkie pliki tworzone w nim są zapisywane w sieci i dzięki temu można je edytować z dowolnego urządzenia, jeśli tylko jesteśmy zalogowani na swoim koncie Google lub otrzymaliśmy dostęp do danego dokumentu. 

google docs
Google Docs to naprawdę przydatny edytor tekstu online

Sprawdź też: Google Trends – jak korzystać z tego narzędzia?

Dokumenty Google istnieją już naprawdę długo, gdyż tak w zasadzie można z nich korzystać od 2006 roku. W formie podobnej do obecnej mamy z nimi do czynienia od roku 2012. Wtedy Google wprowadził spore zmiany w swojej infrastrukturze w tym w dysku Google, do którego produktów należy między innymi Google Docs wcześniej znane jako Google Documents. 

Jak udostępnić dokument w Google Docs?

Jedna z zalet dokumentów Google to proste udostępnianie stworzonych plików. Można tego dokonać z pomocą dużego, niebieskiego przycisku w prawym górnym rogu ekranu z napisem „udostępnij”. Po kliknięciu w niego można udzielić dostępu na przykład poprzez dodanie adresu e-mail do listy osób pracujących nad plikiem. 

Jest jeszcze jeden, znacznie prostszy sposób. Polega on na wygenerowaniu specjalnego linku i udostępnieniu go. Dostępne ustawienia zakładają, że każda osoba posiadająca link może mieć prawo do przeczytania tekstu, komentowania go lub nawet do edycji. Dlatego Google Docs świetnie sprawdza się w pracy zespołowej. 

Czy Google Dokumenty są darmowe?

Kolejna rzecz, która mocno przyczyniła się do popularności Google Docs to fakt, iż jest to edytor w pełni darmowy. Aby móc z niego korzystać wystarczy tak naprawdę posiadać konto w Google. Wtedy możemy już cieszyć się pełnymi możliwościami, które udostępnia nam Google Docs. 

Google Docs a bezpieczeństwo – gdzie zapisujemy pliki?

Wszystkie pliki są zapisywane na dysku Google, który jest oczywiście chroniony przed niepożądanym przeglądaniem. Jedyny sposób, by nasze pliki z Google Docs wyciekły to samodzielne ich udostępnienie z nadaniem na przykład pełnego prawa do edycji pliku. Dlatego, o ile sami trzymamy się odpowiednich zasad bezpieczeństwa, Google Docs to platforma naprawdę bezpieczna. 

google dokumenty
Z Google Docs możemy korzystać zarówno na komputerze, jak i na naszym smartfonie! | Źródło: dobreprogramy.pl

Google Docs – często zadawane pytania

Z racji na swoją funkcjonalność, Google Docs interesuje naprawdę wiele osób regularnie korzystających z edytorów tekstu. Specjalnie dla nich odpowiemy na najczęściej zadawane pytania dotyczące platformy Google Docs i korzystania z niej oraz dostępnych na niej funkcji. 

Jak utworzyć dokument Google Docs?

Utworzenie dokumentu w Google Docs jest niezwykle proste. Trzeba wpierw przejść do głównego panelu tej aplikacji. Na nim zawsze wyświetlane są ostatnie dokumenty, z których korzystaliśmy. W górnej części możemy jednak utworzyć nowy dokument. Dostępna jest opcja, w której będzie to zwyczajna pusta kartka. 

Aby jednak umożliwić proste tworzenie różnorodnych dokumentów, Google stworzyło naprawdę wiele szablonów, które można wykorzystać podczas tworzenia własnych dokumentów. W Google Docs znajdziemy bowiem szablony listów, życiorysów, szablony na tworzenie przepisów, notatek ze spotkań, propozycji projektu, broszur i newsletterów filmowych, raportów, prac naukowych, esejów, a także scenariuszy lekcji, czy też recenzji książki. 

Jak zapisać dokument w Google Docs?

Zapisywanie dokumentów w Google Docs jest w zasadzie bezobsługowe. Nie musimy się zastanawiać, jak zapisać dokument w Google Docs, gdyż cały proces dzieje się automatycznie w trakcie naszej pracy. Regularnie wraz z dodawaniem treści, platforma Google Docs nadpisuje dokument, byśmy mogli w razie awarii naszego urządzenia, wrócić do niego w możliwie jak najnowszej formie. 

Jak zrobić spis treści w Google Docs?

Do zrobienia spisu treści posłuży nam wysuwane menu „Wstaw”. Najpierw trzeba zaznaczyć miejsce, w których chcemy taki spis treści zawrzeć. Następnie rozwijamy menu „Wstaw” i na jego samym dole znajdziemy opcję “Spis Treści”. Po kliknięciu możemy wybrać jego wygląd. W spisie automatycznie znajdą się nasze nagłówki. Aby go edytować, wystarczy więc dodać nagłówek. 

Jak zrobić ankietę w Google Docs?

Google pozwala też na tworzenie ankiet. Jak zrobić ankietę w Google Docs? To również jest całkiem proste. Do wykonania tego będzie nam potrzebny jednak inny produkt od Google. Mowa tu o Google Forms, czy też Google Formularze. Ten portal poznamy po kolorze fioletowym, podczas gdy Google Docs jest oznaczone kolorem niebieskim. Wystarczy uruchomić główny ekran Google Forms i wybrać opcję „pusty” lub jeden z szablonów. Następnie wszystko można dowolnie edytować, co jest bardzo intuicyjne. W Google Forms ankiety mogą być podzielone na części, a także zawierać pytania, które blokują lub udostępniają dostęp do następnych pytań. Dlatego jest to m.in. świetne narzędzie badawcze. 

Jak zrobić wykres w Google Docs?

Kolejne często zadawane pytanie dotyczy tego jak zrobić wykres w Google Docs. Ponownie jest to dość proste i wymaga zastosowania menu “Wstaw”. W nim jedną z wyżej położonych opcji jest właśnie stworzenie wykresu. Może on mieć formę słupkową, liniową, kołową lub kolumnową. Dostępne jest też przeniesienie go z arkuszy Google, które działają podobnie do programu Microsoft Excel. 

Jak usunąć pustą stronę w Google Docs?

Czasem może się zdarzyć, że przypadkiem stworzymy zbyt wiele stron w Google Docs i pozostawimy w ten sposób puste. By nie tworzyć niepotrzebnych elementów w pliku tekstowym, wystarczy ją usunąć, co nie jest specjalnie wyzwaniem. Do tego służy bowiem skrót klawiszowy Ctrl + Backspace.

Jak zrobić akapit w Google Docs?

Podobnie jak w wielu innych edytorach tekstu, do stworzenia kolejnego akapitu wystarczy wcisnąć przycisk Enter. W ten sposób oddzielamy od siebie poszczególne części tekstu i możemy pisać dalej. 

Sprawdź też: Czym jest Google Books? Poznaj aplikację Książki Google Play

Jak zrobić twardą spację w Google Docs?

Jednym z bardzo przydatnych znaków w trakcie pisania tekstów jest tak zwana twarda spacja. Dzięki niej pojedyncze spójniki, czy przyimki nie pozostają na końcu wiersza. Znajdziemy ją w menu „Wstaw”, a dokładniej w części opisanej jako „Znaki Specjalne”. Aby ją odszukać, trzeba wpisać tam kod U+00A0. 

Źródło obrazka głównego: howtogeek.com

-75%
Kody rabatowe Morele Najlepsze promocje w jednym miejscu
4
3

Podziel się:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *