Nasza klasa obraz glowny

Rozrywka

29.06.2021 16:04

Nasza Klasa – wszystko o serwisie społecznościowym. Historia, fenomen, zamknięcie Naszej Klasy

Online
12
2
18
12
2

Nadchodzi koniec serwisu społecznościowego Nasza Klasa, którego zamknięcie przewidziano na koniec lipca 2021 roku. Co musisz wiedzieć o NK.pl? Jak wejść na naszą klasę i czy to wciąż możliwe? Czy stara wersja naszej klasy wciąż jest online?

Nasza Klasa, czy prawdopodobnie pierwszy portal społecznościowy, jakiego używałeś

Portal Nasza-klasa wzorowany był na amerykańskim serwisie classmates.com założonym w 1995 roku. Nazwa pochodzi od znanej piosenki Jacka Kaczmarskiego – znanej starszej części użytkowników portalu. Nasza-klasa natychmiast zyskała ogromne rzesze zwolenników. Serwisem interesowała się nie tylko młodzież. Nasza klasa przyciągnęła przed komputery również tych, którzy do tej pory stronili od komputera i internetu i stała się dla nich pierwszym prawdziwym serwisem społecznościowym.

Historia Naszej Klasy oraz jej fenomen

Nasza klasa powstała we Wrocławiu z inicjatywy czterech studentów informatyki w 2006 roku. Głównym pomysłodawcą projektu był Maciej Popowicz, który do dziś jest zaangażowany w rozwój własnej spółki gamingowej notowanej na Giełdzie Papierów Wartościowych. 

Pan Gąbka - maskotka Naszej Klasy
Pan Gąbka – maskotka Naszej Klasy

Zasady serwisu były proste – miał on tworzyć społeczność wokół klas szkolnych: zarówno tych obecnych jak i dawnych. Portal miał też możliwiać rozmowy i organizację spotkań po latach. Strona internetowa w krótkim czasie zyskała ogromną popularność i do 2010 roku nie miała w Polsce konkurencji. 

Nie oznacza to, że nie istniały w Polsce lub na świecie analogiczne portale. Jednak żaden z nich nie zdobył aż takiej popularności. Fenomen Naszej Klasy oparty był również na swojsko brzmiącej nazwie – nie był to żaden neologizm czy wyraz zaczerpnięty z języka obcego – nasza klasa była łatwa do zapamiętania. 

Pierwsze 100 tysięcy użytkowników zdobyto w pierwsze trzy miesiące funkcjonowania portalu. Potem było już tylko lepiej. Potrzeba przynależności do wybranej grupy społecznej – w tym przypadku wybranej „klasy” była motorem napędowym serwisu, który osiągnął szczyt popularności w latach 2007 i 2008. To w 2008 roku Nasza-klasa.pl była najczęściej, po Google odwiedzaną stroną internetową w Polsce.

Znajomi na Naszej Klasie, listy uczniów, eurogąbki – co można było robić na nk?

Podstawową funkcjonalnością Naszej Klasy była właśnie „klasa” – na początku całkowicie rzeczywista grupa znajomych, powstała na podstawie wspomnień, listy uczniów i danych historycznych szkół. Do klasy należeli znajomi – użytkownicy stworzyli własną sieć znajomych wśród osób należących również do innych klas. To był trzon serwisu, który tak dobrze wpłynął na skokowy wzrost popularności portalu. 

Nasza Klasa umożliwiała rozmowy tekstowe z osobami z własnej klasy, grona znajomych, ale także zapraszanie do kontaktu innych użytkowników. Wiele par zakochanych z lat młodzieńczych schodziło się po latach, organizowano klasowe spotkania jubileuszowe, odnawiane były stare przyjaźnie – wszystko to dzięki temu serwisowi społecznościowemu.

Ogromna popularność portalu wiązała się też z bardzo dużym obciążeniem serwerów. Konieczne było szukanie źródeł finansowania portalu, aby zapewnić wystarczającą infrastrukturę informatyczną. Zaczęto więc wprowadzać płatne mikrousługi dodatkowe oraz wirtualną walutę do ich opłacania – eurogąbki (EGB). 

Nasza Klasa grupy
Nasza Klasa starała się nawiązać walkę z Facebookiem poprzez kopiowanie jego rozwiązań, które się przyjęły – nie wystarczyło to jednak by pokonać giganta z USA

50 eurogąbek kosztowało w 2009 roku 5 zł. Eurogąbkami płacono np. za wirtualne prezenty, zwiększenie limitu na zdjęcia lub możliwość zobaczenia, kto odwiedzał nasz profil. W kolejnych latach kręgi znajomych zaczęły rozszerzać się poza właściwe klasy. 

Powstawały klasy wirtualne, grupy zainteresowań lub miejsc pracy. Zaczęto zakładać fikcyjne profile. Niektóre podmioty gospodarcze, tworząc firmowe profile NK widziały w Naszej-Klasie nową formę komunikacji z klientem.

Nasza Klasa online, na komórkę, logowanie – w jaki sposób można było korzystać z tej społecznościówki?

Nasza klasa rozwijała się z duchem czasu. Zastrzyk kapitału z funduszu inwestycyjnego oraz pierwsze wpływy z mikropłatności umożliwiały dalszy rozwój ważnych funkcjonalności. Dostęp do „mojego profilu” Nasza-Klasa dostępny był początkowo po zalogowaniu na stronie internetowej (wystarczyło wpisać w wyszukiwarkę: nasza klasa logowanie, a Google podpowiadało właściwy adres, by wejść na naszą klasę). 

W 2011 roku uruchomiono aplikację nasza klasa na komórkę na systemy Android, Windows Phone oraz systemy operacyjne Apple. Dostępne były również przeglądarkowe wersje serwisu na urządzenia mobilne. Częścią Naszej Klasy był również Śledzik, serwis mikroblogowy rozszerzający funkcje Naszej Klasy o możliwość kontaktu z osobami spoza kręgu naszych znajomych. Niestety Śledzik nie przyjął się wśród użytkowników i stał się wręcz symbolem początku końca Naszej Klasy.

Zamknięcie Naszej Klasy w 2021 roku – dlaczego?

W 2010 roku przeprowadzono rebranding Naszej-Klasy. Stara wersja została zastąpiona przez portal NK.pl. Za zmianą domeny miała iść zmiana idei serwisu, który powinien stać się portalem bardziej otwartym, bardziej społecznościowym (w myśl hasła: NK – miejsce spotkań). 

Sprawdź: Podpowiadamy, jak zmienić hasło na Facebooku

Nie da się ukryć, że już w tym czasie administratorzy Naszej Klasy odczuwali wzrost znaczenia konkurencji (Facebook) i konieczne było odświeżenie idei, aby zatrzymać choćby w części odpływ użytkowników do konkurencyjnych serwisów społecznościowych. Przysłowiowym gwoździem do trumny NK była zmiana regulaminu, na mocy którego każdy użytkownik zgadza się dobrowolnie na przekazanie praw własności do swoich zdjęć na rzecz Naszej-Klasy. Już wcześniej prywatność użytkowników była kwestionowana. 

W serwisie udostępniono wiele zdjęć – nie tylko własnych, profilowych, ale też klasowych, grupowych. Serwis przechowywał wiele prywatnych danych, które mogły stać się przedmiotem kradzieży. W 2011 roku Facebook prześcignął NK.pl w ilości użytkowników.

Na utratę popularności nałożyła się wielokrotna zmiana administratorów portalu. Już w 2007 roku, czyli w zaledwie rok po założeniu 20% udziałów zostało sprzedanych funduszowi European Founders. Całkowita wycena projektu opiewała w tamtym czasie na 15 milionów złotych. W 2008 roku pakiet większościowy przejął estoński Forticom. W 2014 roku Nasza-Klasa wróciła do Polski – została kupiona przez grupę Onet.pl. 

Nasza Klasa - koniec
Koniec serwisu to koniec pewnej epoki w polskim internecie

Onet w tym czasie również walczył o popularność i widział w Naszej Klasie szansę rozszerzenia własnego portfolio projektów rozrywkowych. Niestety żaden z właścicieli nie miał pomysłu na utrzymanie popularności serwisu, którego pierwotna formuła się po prostu wyczerpała. 

Podjęto wiele niepopularnych i nietrafionych decyzji związanej z funkcjonalnością (Śledzik, ale też NKTalk) oraz komercjalizacją portalu (mikropłatności), które doprowadziły do tego, że obecnie serwis NK.pl jest zaledwie cieniem samego siebie. 

26 maja 2021 roku ogłoszono ostateczną decyzję o zamknięciu NK.pl, co oficjalnie nastąpi 27 lipca 2021 roku. Dla wielu z nas Nasza Klasa pozostanie w pamięci jako miejsce w sieci, dzięki któremu mogliśmy powrócić do wspomnień, do przeszłości – podobnie jak w sentymentalnej piosence Jacka Kaczmarskiego. 

Sprawdź: Czym jest Agappe.pl? Wszystko o katolickiej alternatywie dla Facebooka

Źródło obrazów: nk.pl

12
2

Podziel się:

Komentarze (18)

Proszę wrócić serwis społecznościowy NK w trybie natychmiastowym. Gdzie ja odnajdę zdjęcia i tyłu znajomych z tamtych lat?! Pozdrawiam

Naszą klasę założyło 4 studentow ale ponieważ apetyt rośnie w miarę jedzenia ….sprzedali jakiemuś ******* z zachodu a ten myślał że zrobi kokosy a z Polaków ****** zawiódł się i dobrze teraz powinien odpowiadać przed sądem za bezprawne zamknięcie portalu zamiast umożliwić ludziom skopiowanie zdjęć których już nie mają potraktował nas jak śmieci jak rzecz ot tak sobie zamykając portal

trzeba otworzyć nasza klasa Remigiusz Jusiński Słubice – OLECKO , by komunistów odsunąć od władzy w całym świecie i dać przyszłość młodemu pokoleniu by mogli nasze pokolenie dobrze prowadzić przez przyszłość

NK byla wspaniala, … Kontakty, wspomnienia ,spotkania… Wielka szkoda, przykro … Z wieloma osobami juz nigdy nie podziele sie swoja radoscia , smutkiem, planami Bede tesknic szczegolnie za osobami z ktorymi kontakt byl tylko za posrednictwem NK -Wszystkich znajoimych pozdrawiam – A moze jest NADZIEJA?

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *