podcasty - co to

Poradniki

23.06.2021 23:22

Czym są podcasty? Jak zacząć przygodę z podcastami i jakich nagrań słuchać?

Online
15
1
4
15
1

Audycja o interesującej Cię tematyce, której możesz słuchać, kiedy i gdzie tylko chcesz – tak pokrótce można zdefiniować podcast. Co to dokładnie jest? Jak słuchać podcastów? Dlaczego warto zacząć? Podpowiadamy.

Podcast – co to jest? Definicja podcastu i podcastingu

Twoi znajomi chwalą często różne podcasty, a ty nie wiesz, co to jest? Podcast to publikacja głosowa, najczęściej rozmowa, udostępniana przez Internet (za pomocą technologii RSS), udostępniana najczęściej w postaci regularnych odcinków. Najpopularniejsze podcasty to dyskusja 2 lub 3 osób, prowadzona według wcześniej zaplanowanego scenariusza. Podcast rozpoczyna się zazwyczaj krótkim intro, a następnie prowadzący przechodzą do tematu, by poruszyć wiele ciekawych wątków. Zwieńczeniem są uwagi końcowe i podziękowania dla publiczności. Ten schemat nie jest oczywiście obowiązujący – istnieją podcasty jednoosobowe, a także w wersji z obrazem (wtedy mówimy o videopodcaście). Najważniejszą cechą świata podcastów jest różnorodność i dowolność formy.

podcasty definicja

Sama nazwa podcast pochodzi od połączenia słów iPod (odtwarzacz muzyczny Apple) i broadcast (z języka angielskiego – przekaz). Specjaliści twierdzą, że jej pierwszy człon może również nawiązywać do akronimu Personal on Demand (z języka angielskiego: spersonalizowane na życzenie).

Początki podcastingu na świecie sięgają roku 2000, natomiast po raz pierwszy tego terminu użył cztery lata później dziennikarz „Guardian” – Ben Hammersley. Podcastami zostały nazwane audio blogi ukazujące się w amatorskim radiu. Publicysta użył do opisania zjawiska również takich słów jak audioblogging oraz guerillamedia. Dziś nazwa podcasting oznacza sposób rozpowszechniania plików audio przez Internet.

Zobacz też: 3 darmowe programy do nagrywania dźwięku. Zestawienie najlepszych rejestratorów dźwięku

Jak można słuchać podcastów? Na jakich platformach i na jakie urządzenia są dostępne?

Podcasterzy działają przede wszystkim w środowisku internetowym, podcasty są także udostępniane kanałami RSS, skąd mogą być bezpośrednio odsłuchiwane. Podcast często przybiera również formę pliku audio, który można pobrać za pomocą przeglądarki internetowej i następnie odsłuchać go w dowolnym czasie. Jak słuchać podcastów? Wystarczy wyposażyć się w słuchawki lub sprzęt audio i uruchomić nagranie – w tym samym czasie użytkownik może wykonywać wiele innych czynności.

Do słuchania podcastów nie potrzeba specjalnego odtwarzacza muzycznego – wystarczy urządzenie, które odtwarza cyfrowe pliki dźwiękowe (np. komputer, tablet, odtwarzacz muzyczny lub telefon). Nagranie da się odtworzyć także na odtwarzaczu multimedialnym, smartTV lub samochodowym zestawie audio. W przypadku podcastów przesyłanych za pomocą kanałów RSS konieczne jest oprogramowanie, które jest w stanie pobrać transmisje – odpowiednie aplikacje można pobrać w sklepach App Store oraz Google Play.

czym są podcasty

Najlepsze podcasty można znaleźć w aplikacjach takich jak:

 • Breaker,
 • Google Podcasts,
 • iTunes,
 • Podcasty (aplikacja dostępna dla użytkowników urządzeń marki Apple),
 • Spotify,
 • Stitcher,
 • Youtube.

Podcasty są także udostępniane na stronach internetowych ich twórców oraz w tzw. bazach podcastów. Podcasterzy działają najczęściej na kilku różnych platformach, tak, aby docierać do jak największej liczby słuchaczy. Zdarza się, że publikują oni nagrania również za pomocą Social Media.

Najpopularniejsze bazy z podcastami

Gdzie szukać podcastów? Jeśli interesują Cię podcasty radiowe, warto sprawdzić bazę znajdującą się na stronie internetowej TOK FM. Znajdziesz tam wiele audycji na różne tematy – od historii, przez kulturę, po politykę i podcasty naukowe. Aby słuchać podcastów radiowych, należy wyłączyć w przeglądarce internetowej blokowanie reklam. Następnie wystarczy kliknąć przycisk Posłuchaj. Wybrany podcast uruchomi się automatycznie.

Inna ciekawa baza podcastów nazywa się Polskie Podcasty. Znajdziesz tam katalogi najpopularniejszych podcastów, uszeregowane zgodnie z tematyką. Nagrania dotyczą różnorodnych zagadnień, od sztuki i muzyki, przez politykę i biznes, po edukację, hobby, zdrowie oraz religię i duchowość. Nowości oraz najciekawsze treści są udostępniane także w Social Media, za pomocą fanpage’a na Facebooku.

Godne polecenia miejsce w sieci z podcastami to także Podkasty Info. Portal publikuje najnowsze wiadomości związane z podcastingiem, zawiera również obszerny katalog najciekawszych nagrań. Znajdziesz tam podcasty naukowe oraz związane z kulturą i sztuką. Nie brakuje podcastów muzycznych, a także biznesowych. Co ciekawe, słuchacze mogą spróbować swoich sił w podcastowaniu i dodać do bazy własne pliki RSS.

podcasty google

Zalety podcastów, czyli skąd ta wielka popularność?

Z podcastów korzysta regularnie ponad połowa Amerykanów. Tymczasem w Polsce tego typu audycji słucha przynajmniej raz w miesiącu prawie 30% polskich internautów. Dlaczego podcasty Spotify, podcasty w iPhone oraz inne rodzaje nagrań są takie popularne? Największe zalety podcastów to:

 • zróżnicowanie treści – istnieją podcasty naukowe, biznesowe, rozrywkowe, tematyczne, lifestylowe – każdy znajdzie coś dla siebie,
 • opcja odsłuchiwania o dowolnej porze, w domu, w pracy, w samochodzie lub środkach komunikacji publicznej,
 • możliwość wykonywania podczas słuchania podcastów innych czynności, np. prasowania, gotowania czy też jazdy samochodem.

Jakie rodzaje podcastów są najpopularniejsze?

Za podcasting może odpowiadać pojedynczy twórca lub kilku prowadzących, często zapraszani są także goście. Podcasty mają różnorodną formę – bloga, amatorskiej lub profesjonalnej audycji radiowej, a nawet kilkuodcinkowej historii czytanej przez lektora. Największe zainteresowanie budzą podcasty pogadankowe, rozrywkowe, naukowe, lifestylowe, biznesowe oraz poświęcone nowym technologiom. Słuchaczom podcastów często zależy na rozwoju, wybierają więc audycje o charakterze edukacyjnym.

Najpopularniejsze podcasty w Polsce i na świecie – kilka topowych podcastów

W Polsce podcasting zaistniał w roku 2005, kiedy to działalność rozpoczęli tacy podcasterzy jak Jacek Artymiak, Martin Lechowicz, Filip Dawidziński czy też Borys Kozielski. Pierwszy z wymienionych to członek Rady Siedmiu Sędziwych utworzonej z ludzi, którzy zaczęli nagrywać w 2005 roku, założył on nawet stronę z poradami dotyczącymi prowadzenia podcastów. Liczba podcasterów oraz słuchaczy w naszym kraju wciąż rośnie. 

Najpopularniejsze polskie podcasty to:

 • Imponderabilia – gospodarz Karol Paciorek zaprasza do rozmowy osoby z każdej branży, w tym pisarzy, youtuberów, dziennikarzy itp.,
 • Maczugą przez Web – kanał prowadzi Piotr Maczuga, odcinki są poświęcone nowym technologiom i edukacji,
 • 7 metrów pod ziemią – Rafał Gębura nie boi się poruszać ze swoimi rozmówcami trudnych tematów, które są przedmiotem dyskusji społecznej, a główną wartością są tutaj nietuzinkowi goście,
 • Tu Okuniewska i Ja i moje przyjaciółki idiotki – to podcasty Asi Okuniewskiej, która skradła serca słuchaczy naturalnością i poczuciem humoru, w audycjach porusza zarówno tematy lekkie, jak i te nieco trudniejsze,
 • Kryminatorium – to propozycja dla odważnych, Marcin Myszka opowiada o zbrodniach, zabójstwach, porwaniach i złoczyńcach,
 • Bardzo brzydki podcast i Bardzo straszny podcast – to podcasty autorstwa Igi Chmielewskiej, autorki popularnych Bardzo brzydkich rysunków; pierwszy z nich to audycje pogadankowe, lajfstajlowe, życiowe, drugi natomiast to coś dla ludzi o mocnych nerwach – straszne historie z dreszczykiem,
 • Owsiana Podcast – propozycja dla fanów ekologii, zdrowego jedzenia i dbania o siebie. Autorka, Justyna Świetlicka, jest trenerką personalną i dietetyczką,
 • Raport o stanie świata – to znana wielu z nas audycja Dariusza Rosiaka, której kiedyś można było posłuchać w radiowej Trójce, a teraz – gdziekolwiek i kiedy chcesz w serwisie Spotify.

Jeśli chodzi o najlepsze podcasty na świecie, przodują kanały, takie jak:

 • The Tim Ferriss Show – podcast prowadzi autor bestsellerowej książki Czterogodzinny tydzień pracy. Tematyka dotyczy zagadnień takich jak samorozwój, efektywna praca czy też prowadzenie własnego biznesu,
 • And That’s Why We Drink – kolejna propozycja dla fanów opowieści z dreszczykiem, tylko dla odważnych,
 • TED Talks Daily – propozycja dla tych, którzy cenią sobie różnorodność, te słuchowiska to prawdziwa kopalnia wiedzy na każdy temat,
 • The Joe Rogan Experience – komik Joe Rogan doprowadzi Cię do łez ze śmiechu,
 • The Michelle Obama Podcast – Michelle Obama rozmawia ze swoimi gośćmi o życiu, marzeniach, sukcesach, relacjach.

Podcaster, czyli kto? Czy taki zawód istnieje? Kim są znani podcasterzy?

Podcasty radiowe i internetowe są dość proste w tworzeniu. Aby stworzyć nagranie, wystarczy oprogramowanie typu Audacity oraz niedrogi sprzęt audio – np. słuchawki z mikrofonem. Nie dziwi więc, że na świecie przybyło podcasterów. Rzadko kiedy jest to samodzielny zawód – podcast jest raczej formą dodatkowej promocji prowadzonej działalności oraz dobrym sposobem na to, by dzielić się ze słuchaczami wiedzą i doświadczeniem. Warto jednak nadmienić, że popularni podcasterzy są zapraszani do współprac marketingowych, a często także dodatkowo wspierani przez swoich odbiorców. Zajęcie to może zatem okazać się dochodowe.

Kim są osoby, które prowadzą podcasty ze Spotify, iTunes i inne? Trudno jest udzielić jednej odpowiedzi na to pytanie. Forma podcastu jest niezwykle otwarta – powstają słuchowiska w zasadzie na każdy temat, bardziej lub mniej „branżowe”. Niektórzy podcasterzy specjalizują się w wywiadach, tak jak Karol Paciorek w Imponderabiliach, inni chcą dzielić się swoimi przemyśleniami dotyczącymi życia i relacji, jak Iga Chmielewska czy Asia Okuniewska. Część z nich ma talent do opowiadania historii, jak w przypadku podcastów kryminalnych (na przykład Bardzo straszny podcast wspomnianej już Igi Chmielewskiej). 

Część prowadzących to eksperci w swoich dziedzinach, którzy chcą dzielić się swoją wiedzą i doświadczeniem. Piotr Maczuga na przykład jest autorem szkoleń z zakresu wykorzystania multimediów w uczeniu i biznesie, kieruje również studiem produkcji multimedialnych treści edukacyjnych. Justyna Świetlicka (Owsiana Podcast) wykorzystuje swoje wykształcenie, by motywować słuchaczy do zmiany trybu życia.

Te przykłady ilustrują jedną z podstawowych cech podcastu jako gatunku – różnorodność. W serwisach internetowych można znaleźć audycje na każdy temat, prowadzone przez ludzi z rozmaitych branż. 

Rozwój podcastów w Polsce i na świecie – czego możemy się spodziewać?

Podcasting jest coraz bardziej popularny, zarówno w Polsce, jak i na świecie. Specjaliści uważają, że ta forma przekazu stała się na przełomie ostatnich lat atrakcyjnym i dochodowym produktem. Wśród najlepszych podcastów można znaleźć w pełni profesjonalne materiały o dużej wartości edukacyjnej, które notują miliony pobrań. Poza wysoką jakością audycji na rozwój branży wpływa także rosnąca popularność urządzeń mobilnych i zmieniające się nawyki związane z konsumpcją treści.

Możliwe jest, że w przyszłości podcasty staną się bardziej popularne niż przeglądanie stron internetowych czy czytanie blogów. Zarejestrowane materiały mogą być bowiem odsłuchiwane o dowolnej porze dnia, podczas wykonywania zwykłych codziennych czynności. Jak zostać podcasterem? Jeśli uważasz się za autorytet w danej dziedzinie i chcesz zacząć dzielić się wiedzą i doświadczeniem za pomocą podcastów, wystarczy, że dowiesz się, jak zacząć nagrywać, oraz przemyślisz sposoby promocji swojego kanału wśród słuchaczy. Podstawą zaistnienia w tym świecie jest oryginalność, ciekawy pomysł i umiejętność dzielenia się swoimi przemyśleniami w interesujący sposób.

Zobacz też: Tidal vs Spotify — która platforma streamingowa jest lepsza? Zobacz porównanie 2021!

15
1

Podziel się:

Komentarze (4)

+100%. Nie może być „audycja”, lecz musi być „podcast”. Ale jak zapytać „podcastera” jakie są istotne różnice między „podcastem” i „audycją” to taki zaplącze się w odpowiedzi.

A ja za Mikołajem Rejem: „A niechaj narodowie wżdy postronni znają, iż Polacy nie gęsi, iż swój język mają”. Przestańmy zaśmiecać język polski obcojęzycznymi, zapożyczanymi nazwami.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *