Smart home sterownik

Technologia

29.06.2021 12:09

Co to jest inteligentny dom i ile kosztuje? Czy cena smart home jest usprawiedliwiona przez komfort?

Online
3
0
0
3
0

Zastanawiasz się, jakie udogodnienia możesz wprowadzić do swojego domu? Chciałbyś wiedzieć, co to jest inteligentny dom? Zobacz, jak osiągnąć wyższy poziom komfortu w życiu codziennym i sprawdź, czy warto postawić na inteligentny dom. Systemy smart house – na co zwracać uwagę przy wyborze pakietów?

Inteligentny dom – co to jest?

Chciałbyś wprowadzić ulepszenia do swojego domu lub mieszkania? Inteligentny dom zapewnia pełną kontrolę nad kluczowymi elementami Twoich czterech kątów. Możesz z jego wykorzystaniem sterować zdalnie roletami, oświetleniem, alarmem, monitoringiem, furtką i bramą, ale nie tylko. Smart home to technologia, która zapewnia oszczędność energii i bezpieczeństwo. Z powodzeniem wykorzystasz mobilną aplikację do monitorowania np. systemów grzewczych czy stanu liczników, w tym nawet do kontrolowania kosztów podlewania ogrodu.

Co to właściwie jest inteligentny dom? Decydując się na takie rozwiązanie, wprowadzasz do swojego mieszkania serię podzespołów, które kontrolują pracę urządzeń i instalacji. Zyskujesz dostęp do odpowiedniej aplikacji, z której interfejsu możesz zarządzać wybranym sprzętem i sprawdzać istotne dla siebie parametry. Przy projekcie inteligentnego domu sam wybierasz, które rozwiązania najlepiej sprawdzą się w Twoim wnętrzu i decydujesz o swoim komforcie. Sprawdź, jakich udogodnień możesz się spodziewać i jak wpłyną na Twoje życie.

Chciałbyś wiedzieć, co to jest inteligentny dom?
Sterowanie różnymi systemami domu z poziomu telefonu jest bardzo wygodne

Systemy dla inteligentnego domu – co wchodzi w ich skład?

Systemy smart home to rozwiązania technologiczne, które mają za zadanie ułatwić Ci prowadzenie domu, poprawić komfort codziennego życia i zapewnić bezpieczeństwo na możliwie wysokim poziomie. W jaki sposób możesz osiągnąć lepsze efekty zarządzania domem i poprawić jakość swojego życia? Systemy są modułowe, możesz więc wybrać, które funkcje będą dla Ciebie najlepsze i zaprojektować swój dom tak, aby żyło się wygodniej. Które rozwiązania są najpopularniejsze i które z nich są najbardziej zaawansowane?

Podstawowe narzędzia, wchodzące w skład zestawu smart home, zapewnią usprawnienie korzystania z instalacji. Możesz zdecydować się na moduły sterowania oświetleniem, dzięki czemu w wygodny sposób zapalisz i zgasisz światła lub ustalisz godziny samoistnego ich uruchamiania. Zarządzanie systemem rolet lub bram i furtek to spore udogodnienie, które zapewnia, oprócz codziennego komfortu, bezpieczeństwo w Twoim domu. W tym przypadku, poza zdalnym otwieraniem bram, możesz zastosować harmonogramy czasowe i scenariusze, które pozwolą na bezwzględne zamknięcie terenu o określonej godzinie.

Zobacz też: Wirtualna rzeczywistość – co to jest? Wszystko, co musisz wiedzieć o virtual reality – kompleksowy poradnik

Zaawansowane technologie pozwalają na monitorowanie zużycia wody i prądu. Jeżeli potrzebujesz czegoś więcej, układ smart home, który będzie automatyzował podlewanie ogrodu, z pewnością spełni Twoje oczekiwania. System monitoringu połączony z aplikacją inteligentnego domu pozwoli Ci na podgląd posesji i wnętrz, co umożliwi reagowanie na określone sytuacje nawet wtedy, gdy przebywasz z dala od mieszkania. Zaawansowane technologie oferują także funkcję, która zabezpiecza przed zalaniem w razie awarii przez automatyczne zamknięcie dopływu wody.

Pamiętaj, że przy wyborze oprogramowania sterującego domem, zyskujesz też dostęp do autorskich aplikacji ze spersonalizowanym interfejsem. Z poziomu takiego oprogramowania możesz zdalnie zarządzać wszystkimi systemami włączonymi w skład Twojego inteligentnego pakietu, niezależnie od tego, gdzie aktualnie przebywasz. Dzięki temu, kiedy znajdujesz się poza domem, możesz zdalnie zarządzać systemem oszczędzania energii i podglądać swoje wnętrza przez system monitoringu.

Inteligentny dom - apka
Dobry nastrój sprawisz sobie dzięki smart home

Inteligentny dom – cena podstawowych systemów

Chciałbyś podjąć się instalacji sterowników i zastanawia Cię cena inteligentnego domu? Podstawowe systemy, które zaprojektują i wdrożą specjaliści, to koszt ok. 20 000 zł. Taki pakiet może zawierać przykładowo system kamer, zautomatyzowany zestaw alarmów i sterowniki bram wjazdowych. Dodatkowe udogodnienia, jak system monitorowania liczników, sterowanie oświetleniem, akustyką lub roletami, wahają się w przedziale cenowym od 2 000 do 7 000 zł.

Jeżeli jednak nie potrzebujesz całego pakietu, a chciałbyś np. zainstalować oprogramowanie do zarządzania światłem, wystarczy, że wydasz ok. 300-500 zł na odpowiednie niezawodne żarówki. Takie rozwiązania sprawdzają się w przypadku mniejszych mieszkań, w których nie chciałbyś wprowadzać na stałe zbyt wielu rozwiązań technologicznych.

Inteligentny dom – gdzie zrobić projekt, na co zwracać uwagę?

Niezależnie od tego, czy dopiero planujesz budowę lub wykończenie nowego mieszkania, czy chciałbyś wprowadzić system do już istniejącego domu, architekci i specjaliści pomogą Ci w doborze odpowiedniego sprzętu i zapewnią dozór nad poprawną jego instalacją. Projekt układu smart home możesz zrobić w firmach, które zajmują się wdrażaniem innowacyjnych technologii zarządzania budynkami. APA Group to jedno z tych przedsiębiorstw, które prócz zespołu profesjonalistów w swojej dziedzinie, może pochwalić się długoletnią tradycją, co w przypadku rozwoju technologii ma spore znaczenie.

Inteligentny dom - alexa
W skład inteligentnego domu mogą wejść bardzo różne urządzenia

Specjaliści, którzy znają systemy smart home od podszewki i wciąż rozwijają się w tym zakresie, poszukując lepszych rozwiązań, z pewnością są najlepszym wyborem. Przy projektowaniu inteligentnego domu liczy się funkcjonalność, dopasowanie do potrzeb klienta, ale też niezawodność sprzętu. Zwróć zatem uwagę na oferowane przez firmy urządzenia – postaw na sprawdzone rozwiązania, które nie będą sprawiać problemów. W końcu inteligentny dom ma ułatwiać, a nie utrudniać życie.

Zobacz też: Jak powstał pierwszy komputer? Historia komputerów w pigułce

Jeżeli chciałbyś wprowadzić w swoje cztery kąty system zdalnego zarządzania, ale nie jesteś pewien, w jaki sposób dokładnie funkcjonują konkretne urządzenia, projektanci mogą zabrać Cię w „podróż” po świecie nowej technologii. Niektóre firmy proponują swoim klientom namacalne sprawdzenie działania wybranych rozwiązań przez prezentację w specjalnie zaprojektowanych do tego celu pomieszczeniach.

Dzięki temu dowiesz się, czego możesz się spodziewać przy wyborze konkretnych sterowników, a także sprawdzisz, w jaki sposób nimi zarządzać. Prezentacje tego typu mają jeszcze jeden plus – możesz zadawać dowolne pytania i od razu uzyskać odpowiedź wraz z pokazem. Stojąc przed wyborem pakietu inteligentnego domu, dobrze jest usłyszeć od specjalisty, które rozwiązania będą dla Ciebie najkorzystniejsze – nie wyrzucisz pieniędzy w błoto, decydując się na funkcje, których być może nigdy nie użyjesz.

Który sterownik smart home wybrać?

Sterowniki smart home to rozległy temat. Tak naprawdę, w zależności od Twoich oczekiwań, możesz wybrać takie elementy, które będą pasowały do Twojego stylu życia. Porady techniczne w salonach firmowych powinny rozwiać wszelkie wątpliwości. Dla przykładu, jeżeli interesuje Cię format zarządzania światłem, możesz wybierać w sterownikach Philips lub Samsung, natomiast do oprawy akustycznej Twojego domu świetnie sprawdzą się systemy Ecophon. System alarmów Satel pozwala na automatyczne powiadomienie Ciebie (przez np. SMS) oraz odpowiednich służb w przypadku włamania.

Inteligentny dom - światła
Jednymi z najprostszych i najtańszych są systemy do sterowania oświetleniem

Kiedy nie potrzebujesz całego systemu, a wystarczą Ci pojedyncze rozwiązania, warto zastanowić się nad zakupem żarówek Xiaomi do inteligentnego domu, które można kontrolować przez Wi-Fi. Z racji tego, że systemy zdalnego sterowania są modułowe i możesz dowolnie łączyć wybrane przez siebie urządzenia, warto skorzystać z pakietów inteligentnego domu KNX. W związku z rozpowszechnieniem się idei smart home wielu użytkowników próbuje amatorsko stworzyć system zarządzania wybranymi podzespołami na platformie Arduino z wykorzystaniem płytki Raspberry Pi – jest to ciekawa alternatywa dla tych, którzy potrafią samodzielnie stworzyć sterownik.

Sprawdź też: Google i jego komputer kwantowy — wszystko, co musisz o nim wiedzieć

Inteligentny dom i jego instalacja – czy trzeba kuć ściany?

Automatyka domowa działa na różnych poziomach, zależnie od pakietu, na który się zdecydujesz. W większości przypadków instalacja inteligentnego domu nie wymaga ciężkich prac remontowych, więc nie musisz się obawiać, że będzie trzeba kuć ściany. Inteligentny dom łączy się z aplikacją, a samo okablowanie to element, którym nie musisz się przejmować – specjaliści zadbają o to, by Twój dom był funkcjonalny i jednocześnie piękny.

Należy jednak pamiętać, że okablowanie inteligentnego domu jest gwarancją niezawodności. Na co dzień korzystamy z wielu urządzeń o łączności radiowej, dlatego wykorzystywanie systemu w trybie Wi-Fi może skutkować problemami z łącznością i zakłóceniami. Z tego względu nie poleca się stosowania całych zestawów bezprzewodowego inteligentnego domu, których systemy z założenia mają pomagać nam w codziennym życiu.

Automatyzacja budynków to rozwojowy temat na miarę XXI wieku. Aby polepszyć komfort korzystania z urządzeń w domu, zadbać o bezpieczeństwo i postawić na ekologiczne rozwiązania, zastanów się nad założeniem systemu smart home. Oprócz funkcjonalności zyskasz też nowoczesny design, który wpasuje się w styl Twojego życia.

Smart home - urządzenie za kilka zł
Już kilkaset złotych wystarczy, żeby nasz dom był bardziej „smart”
3
0

Podziel się:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *