1. Scroll
  2. /
  3. Rozrywka
  4. /
  5. Najpopularniejsze podcasty na Spotify w 2021 – zestawienie TOP 12 podcastów

Rozrywka

29.06.2021 21:18

Najpopularniejsze podcasty na Spotify w 2021 – zestawienie TOP 12 podcastów

Online
10
2
5
10
2

Polacy pokochali podcasty na Spotify i coraz chętniej słuchają różnego rodzaju słuchowisk, od wywiadów, przez opowieści z dreszczykiem, po nowiny ze świata. Sprawdź, jakie podcasty są najpopularniejsze w 2021 roku! Czy Okuniewska wciąż jest królową Spotify? Co nowego jest na topie?

Podcasty na Spotify w 2021 – jak wygląda oferta podcastów po polsku?

Szukasz ciekawych podcastów po polsku? Na Spotify znajdziesz ich całe mnóstwo! Rynek podcastów po polsku na Spotify rozwija się w niebywałym tempie. W ubiegłym roku Polska była wśród dziesięciu krajów z najszybciej rozwijającym się rynkiem podcastowym na świecie

Tylko w pierwszym półroczu 2020 zanotowano wzrost słuchalności podcastów na Spotify o 300% w Polsce w porównaniu do analogicznego okresu w roku 2019! Obecnie najlepsze polskie podcasty na Spotify mają po kilkaset tysięcy słuchaczy. Ich autorzy robią niezły biznes na podcastach.

najlepsze podcasty spotify
Źródło: aplikacja Spotify

Jakie zmiany zaszły na rynku polskich podcastów w ostatnich miesiącach?

Na pokazującym swój potencjał polskim rynku podcastów na Spotify zachodzą dynamiczne zmiany. Pojawia się wiele nowych, ciekawych audycji, a gusta słuchaczy windują na szczyt popularności coraz to inne programy. To zresztą trend ogólnoświatowy – na Spotify jest w tym momencie ponad milion podcastów, a w ciągu ostatnich miesięcy przybyło 400 nowych oryginalnych słuchowisk. Takie sławy, jak Michelle Obama czy Kim Kardashian planują swoje debiuty na Spotify.

Na naszym krajowym poletku niekwestionowaną gwiazdą podcastów jest Joanna Okuniewska. W ostatnich miesiącach spadła ona jednak z TOP 10 najpopularniejszych podcastów ze swoim pierwszym programem „Tu Okuniewska”, bo większym powodzeniem cieszy się teraz jej podcast „Ja i moje przyjaciółki idiotki”. 

Gorzej wiedzie się też Karolowi Paciorkowi, autorowi kanału „Imponderabilia”, na którym rozmawia z różnymi gośćmi. Kiedyś był na szczycie rankingu podcastów w Polsce, teraz spadł poza pierwszą dwudziestkę. Na naszej liście najlepszych polskich podcastów Spotify nie znajdziesz też „Działu zagranicznego” Macieja Okraszewskiego, jeszcze do niedawna stałego bywalca zestawień TOP podcastów na Spotify w Polsce.

Do grona liderów wdarło się przebojem kilka nowych programów, jak podcast tajemniczej postaci social mediów, Żurnalisty, słuchowisko popularno-naukowo „Słowiańskie Demony” oraz prześmiewcze, krótkie opowieści prezentowane na kanale „BEczKA”.

Reklama

Zobacz też: Czym są podcasty? Jak zacząć przygodę z podcastami i jakich nagrań słuchać?

Najlepsze polskie podcasty na Spotify – lista TOP 12 najpopularniejszych

Przedstawiamy listę TOP 12 najpopularniejszych podcastów po polsku na Spotify po pierwszej połowie 2021 roku. Jest kilka gorących nowości oraz starzy wyjadacze rynku podcastowego. Znajdź dla siebie nowy, ciekawy program do słuchania!

1.     Kryminatorium

Rok 2020 „Kryminatorium” zakończyło na 2. miejscu wśród polskich podcastów z zaangażowaniem na poziomie ponad 650 tys. fanów! Imponujący wynik, ale jak się okazuje, to nie był szczyt popularności tego podcastu. 

W 2021 roku te opowieści o zbrodniach z Archiwum X, sylwetki przestępców czy historie o tajemniczych zaginięciach są numer jeden na Spotify. Autorem programu jest Marcin Myszka, który dba nie tylko o doskonały content słuchowisk, ale też o ich najwyższą jakość pod kątem realizacji. 

Wykorzystuje głosy aktorów, dodaje efekty dźwiękowe oraz muzykę, by budować napięcie i pobudzać wyobraźnię słuchaczy. Myszka świetnie dobiera tematy – czasem wygrzebuje dawno zapomniane sprawy sprzed wielu lat, czasem porusza rozgrzewające media historie współczesne. Co odcinek opowiada o innej sprawie. Mimo iż momentami te historyjki są przerażające, to nie sposób się od nich oderwać.

2.     Żurnalista: Rozmowy bez kompromisów

Totalne zaskoczenie na liście. Żurnalista prowadzi podcast dopiero od czerwca, a już podbił serca tysięcy fanów. Ten tajemniczy, pozostający anonimowym autor bestsellerowych książek i krótkich wierszy publikowanych w social media zasłynął jako guru miłości na Instagramie. Potem miał epizod celebrycki, gdy był z Dorotą Kardias. 

Teraz Żurnalista postanowił spróbować swoich sił w podcastingu. Ponieważ ma dar zmieniania wszystkiego, czego się dotknie, w złoto, to także jego podcasty okazały się hitem. Na razie dostępnych jest kilka odcinków szczerych, długich rozmów bez cenzury i kompromisów – m.in. z Miśkiem Koterskim, Tomaszem Kammelem czy Pauliną Krupińską. Więcej ciekawych gości na pewno w planach, zatem warto obserwować kanał Żurnalisty.

Zobacz też: Najpopularniejsze podcasty na świecie – zestawienie (2021) najlepszych podcastów w języku angielskim

3.     BEczKA

To także nowość w rankingu top podcastów na Spotify – kanał funkcjonuje od listopada 2020 roku. Słuchaczom ewidentnie spodobały się krótkie, „bekowe” historyjki. BEczKA wykorzystuje stare pasty, zgrane dowcipy z brodą, by stworzyć jedno- czy dwuminutowe śmieszne opowieści. Kieruje je do prawdziwych anonków, czyli przegrywów z normalnym życiem. Nawet jeśli nie czujesz się anonkiem, to uśmiejesz się, słuchając programów BEczKI.

4.     Słowiańskie demony

Kolejny spektakularny debiut na liście top podcastów po polsku. Zupełnie inny od prześmiewczej BEczKI, co pokazuje, jak różnorodnej tematyki szukają polscy słuchacze. Słowiańskie demony nagrywane są od grudnia 2019. Autorem kanału jest Michał Kuźniar. W trwających zazwyczaj kilkanaście minut podcastach opowiada on o dawno zapomnianej mitologii słowiańskiej. Kładzie duży nacisk na demonologię i dodaje do tego ciekawy rys historyczny. Opiera się tylko na sprawdzonych źródłach historycznych. Z jego audycji dowiesz się m.in., skąd się wzięła tradycja topienia Marzanny, kim był Swarożyc czy dlaczego dawniej obawiano się południc.

5.     Zagadki kryminalne

Kryminalne opowieści cieszą się niebywałym zainteresowaniem w Polsce. Świadczy o tym fakt, że w TOP 12 są aż trzy programy tego typu! „Zagadki kryminalne” Karoliny Anny to stosunkowo nowy podcast. Prowadzony od lipca 2020 roku jest zapisem audio filmików autorki na YouTube. 

Karolina Anna w krótkim, maksymalnie 30-minutowym formacie opowiada o sprawach kryminalnych z całego świata – morderstwa, porwania, zaginięcia, a także o paranormalnych zjawiskach.

6.     Ja i moje przyjaciółki idiotki

Drugi kanał królowej polskiego podcastingu, Joanny Okuniewskiej, jest obecnie bardziej popularny od jej oryginalnego programu „Tu Okuniewska”. Mieszkająca na Islandii Polska zasłynęła subiektywnymi opowieściami o życiu na obczyźnie. 

Opowiada z charyzmą, ogromnym humorem, a jej historyjki są uniwersalne i pouczające. Na koniec zeszłego roku podcast „Tu Okuniewska” śledziło 1,5 mln fanów, a łącznie odsłuchano wszystkich odcinków już 20 mln razy! Okuniewska poszła za ciosem i nagrywa teraz też program o relacjach damsko-męskich, związkach, zdradach, miłosnych rozczarowaniach. „Ja i moje przyjaciółki idiotki” to opowieści uwielbiane nie tylko przez kobiety. Zabawne, bardzo prawdziwe i trafiającego do każdego, kto chociaż raz był nieszczęśliwie zakochany.

7.     Kwadrans na angielski

Nie samą rozrywką człowiek żyje, dlatego programy edukacyjne także cieszą się popularnością na Spotify. Od dłuższego czasu hitem jest kanał „Kwadrans na angielski” prowadzony przez Szymona Marciniaka. W przystępny, skondensowany sposób uczy on angielskiego. Szymon ma nienaganną angielską wymowę i akcent. Powtarzanie po nim zdań pozwoli Ci szybko złapać nowe słówka czy nauczyć się gramatyki w praktycznym zastosowaniu. Autor zapewnia, że przejdziesz z jego odcinkami od zerowej znajomości angielskiego do bardzo dobrej. Wystarczy 15 minut dziennie!

8.     Raport o stanie świata

Dariusza Rosiaka nie trzeba przedstawiać nikomu, kto interesuje się radiem oraz nowoczesnymi mediami. To znany i ceniony dziennikarz, który za swój podcast otrzymał w 2020 roku tytuł Dziennikarza Roku w prestiżowym konkursie Grand Press. „Raport…” jest od początku istnienia szalenie popularny, mimo swojego wymagającego formatu. 

Reklama

Trwający około dwóch godzin program porusza ważne wydarzenia społeczne, polityczne, kulturalne na świecie z ostatniego tygodnia. Rosiak zaprasza ekspertów, dziennikarzy i uczestników życia politycznego do rozmowy. Wplątuje w audycje reportaże, felietony, wywiady, a także porcję muzyki. Jego kanał to nie tylko podcast o wydarzeniach, ale też co środowy, krótszy „Raport na dziś” i program o książkach emitowany w co drugi poniedziałek miesiąca.

Zobacz też: Streaming – co to jest? Czy platformy streamingowe zastąpią TV i radio?

9.     Rozmowy: Wojewódzki & Kędzierski

Kuba Wojewódzki i Piotr Kędzierski rozmawiają z gośćmi na antenie radia Newonce.radio na żywo w każdy poniedziałek o 20, a potem odcinki są wrzucane na Spotify jako podcasty. Audycja ma prosty format – to zwyczajne, szczere pogaduszki na każdy temat z gośćmi z różnych branż. 

Widocznie jednak takie rozmowy trochę na poważnie, trochę na żarty ze znanymi i lubianymi uczestnikami życia publicznego podobają się użytkownikom Spotify. Dobry content sam się broni, nawet bez spektakularnej oprawy. Wśród gości Kuby i Piotrka byli już m.in. Maja Ostaszewska, Michał Urbaniak, Janusz Palikot, Anna Dymna czy Dawid Podsiadło.

10. Piąte: Nie zabijaj

Konkurencja w kategorii podcastów kryminalnych jest spora. Justynie Mazur udało się ująć słuchaczy swoimi charyzmatycznymi opowieściami o ciekawych sprawach z dreszczykiem. Wybiera często historie zupełnie nieznane – nierozwiązane morderstwa i zaginięcia sprzed lat. Ostatnio np. była to opowieści o morderstwie krawcowej w Obornikach Śląskich w latach 80. Mazur  otrzymała nie raz już nagrody w kategorii „Podcast faktu” na BestStreamAwards za swój program. Na koniec zeszłego roku miała ponad 400 tys. słuchaczy.

11. O zmierzchu

To audycja Marty Niedźwieckiej, która jest pierwszą w Polsce certyfikowaną sex coach. W swoich podcastach opowiada o seksualności, relacjach, emocjach, ale też o szukaniu sensu życia. Namawia do szukania równowagi psychicznej, dbania o siebie i o relacje z innymi. Jest rozbrajająco szczera i potrafi z humorem poruszać nawet trudne tematy. „O zmierzchu” powołała z myślą o popularyzacji świadomości seksualnej i, sądząc po popularności audycji, świetnie spełnia tę rolę.

Reklama

12. Dwóch Typów

Kiedyś podcast z TOP 3 na Spotify, obecnie troszkę mniej popularny. Wciąż jednak ma rzesze fanów. Na koniec zeszłego roku dane wskazywały na ponad 430 tys. słuchaczy. Audycję tworzą Jakub Chuptyś i Bartłomiej Sitek, znani z kanałów GargamelVlog i Generator Frajdy. Opowiadają o bardzo szerokim spektrum tematów – od patodeweloperki, przez szczepionki, po Eurowizję.

 Słuchacie regularnie któregoś z tych podcastów? A może macie inną ulubioną audycję? Dajcie znać w komentarzach, który kanał obserwujecie!

10
2

Podziel się:

Komentarze (5)

Kryminatorium troszkę się zepsuło, zbyt wiele reklam innych kanałów, kubków i innych dupereli.
Bardzo fajny podcast, którego nie ma na tej liście to „Powiększenie” z Oko.Press

Mnie ten duet rozczarował. Słuchałem i słuchałem oczekując jakiegoś wciągającego czy śmiesznego wątku. Takie tam pogaduszki

Ja i moje przyjaciółki idiotki, to mój typ! Dopiero później dowiedziałam się że Joasia ma jeszcze inny podcast ?? słucham od czasu do czasu również Kryminatorium. Teraz z pewnością rozszerzę repertuar. Brakuje mi tu jeszcze Radka Koterskiego z Dawidem Podsiadło. Sztos

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.