najlepsze podcasty na świecie

Rozrywka

29.06.2021 14:29

Najpopularniejsze podcasty na świecie – zestawienie (2021) najlepszych podcastów w języku angielskim

Online
5
0
0
5
0

Coraz więcej osób wybiera podcasty po angielsku. Dlaczego? Przede wszystkim, jest to nie tylko unikatowa wiedza i ciekawostki na wybrany temat, ale również doskonały sposób na naukę rozumienia ze słuchu. Są tworzone na najwyższym poziomie, dostarczają rozrywki, a jednocześnie uczą. Jak wybrać najlepsze podcasty? Oto nasze zestawienie!

Najlepsze podcasty po angielsku w 2021 roku – jakie są najlepsze? Jak wygląda obecnie rynek podcastów? 

Popularność podcastów wzrasta z roku na rok. Fakt ten potwierdza m.in. cykliczna konferencja „Radio Research”, odbywająca się co dwa lata w Europie. Nie ma w tym nic dziwnego, ponieważ podcasty są darmowe i stanowią solidną dawkę wiedzy, humoru czy motywacji, po którą możemy sięgnąć podczas jazdy samochodem, zatłoczoną komunikacją miejską, sprzątania mieszkania czy spaceru. 

Zobacz też: Najlepsze polskie podcasty – zestawienie (2021) najciekawszych i najpopularniejszych podcastów w Polsce

Z badań przeprowadzonych w Stanach Zjednoczonych wynika, że 36% osób w wieku powyżej 12 roku życia słucha podcastów. Oznacza to, że regularnie sięga po nie aż 98 milionów Amerykanów. Na pytanie co to są podcasty, poprawie odpowiedziało 75% osób, a 55% (155 milionów) przynajmniej raz w życiu słuchało podcastu. Badanie pokazało, że respondenci znacznie częściej sięgają po podcasty (32%), niż tradycyjne radio (25%). Zainteresowanie podcastami po angielsku wzrasta również w Polsce.

Duża część z Was z pewnością wie, czym są. Jeśli jednak chociaż przez chwilę pomyślałeś „podcasty – co to?” lub zastanawiasz się, czy na pewno znasz definicję, to przypominamy:

Podcast to audycja zapisana w formie komputerowego pliku dźwiękowego, dostępna w formacie mp3 lub mp4. Zazwyczaj składa się z kilku lub nawet kilkudziesięciu odcinków, które można pobrać i posłuchać na dowolnym odtwarzaczu muzyki. Są coraz bardziej różnorodne pod względem formy, profesjonalizmu czy problematyki. Mogą bawić, uczyć, rozwijać czy też motywować. Podcasty online są darmowe.

Termin ten w 2004 zapoczątkował Ben Hammersley – dziennikarz „The Guardian”. Powstał z połączenia dwóch słów: pod (od iPoda) + cast (od broadcast, czyli po angielsku transmisja/przekaz). W mgnieniu oka obiegł cały świat i już w 2005 roku słowo „podcast” zostało uznane za najważniejsze w roku przez New Oxford Dictionary.

Niektóre odcinki mają kilka milionów wyświetleń. Absolutne TOP w roku 2021 to naszym zdaniem:

  • This is Life,
  • The Tim Ferris Show,
  • The Eanglish We Speak,
  • Problogger.

Najlepsze podcasty po angielsku dostępne w Internecie

Poniżej znajduje się zestawienie, w którym prezentujemy ciekawe podcasty. Są one dostępne online – na stronach internetowych czy w aplikacjach. Do najpopularniejszych należą: iTunes, Apple Podcasts czy Google Podcasts. Zestawienie zawiera również cieszące się dużą ilością wyświetleń podcasty Spotify.

Podcasty, które pomogą Ci w nauce angielskiego

Podcasty po angielsku to coraz częściej wybierany sposób na naukę tego języka. Ważne jest, żeby dostosować poziom materiału do swoich możliwości. Poniżej nasze propozycje, dostępne na iTunes.

The English We Speak

Propozycja od BBC (British Broadcasting Corporation) stanowi szereg codziennych sformułowań, zwrotów i slangów, którymi rodzimi Brytyjczycy posługują się na co dzień. Zdania wypowiadane są nieco wolniej, a każda sylaba wypowiadana jest dokładnie i wyraźnie. W ten sposób nauka staje się przystępniejsza i przede wszystkim bardziej praktyczna. Jeden odcinek trwa około 3-4 minut, a raz w tygodniu pojawia się nowy. Przedstawia dyskusję dwóch osób, w której tle słychać różnego rodzaju efekty dźwiękowe.

Elementary Podcasts od British Council

To doskonała propozycja dla osób początkujących i średnio-zaawansowanych. Jeden odcinek trwa około 25 minut, podczas których prowadzący omawia scenki związane z codziennymi sytuacjami. Jedne tematy omawiane są w sposób szczegółowy, inne za pomocą dialogu zbliżonego do naturalnej mowy. Mimo że podcasty są dość długie, całość prezentowana jest w bardzo ciekawy i wciągający sposób.

Seria Voice of America Learning English

Podcasty z tej serii są niezwykle różnorodne. Prezentowane w nieco wolniejszym tempie niż tradycyjne dialogi tak, aby każdy mógł dokładnie zrozumieć wypowiadane słowa. Opowiadają o:

  • przeglądzie informacji prasowych z całego tygodnia,
  • historii i kulturze Stanów Zjednoczonych,
  • amerykańskich idiomach,
  • odcinkach popularnonaukowych.

Co ciekawe, każdy odcinek przypomina audycję radiową, wzbogaconą efektami dźwiękowymi. Pojawiający się nowy segment oddzielony jest utworami muzycznymi. Dzięki temu podcasty zastępują radio, są ciekawe i wciągające.

Podcasty naukowe

W sieci dostępne są również podcasty naukowe. Te nieco bardziej rzeczowe, zawierają zagadnienia z danej dziedziny, jednak forma, w jakiej wiedza zostaje przekazana dalej, pozostaje przystępna dla odbiorcy.

Dr Karl’s Great Moments In Science

Wiedza, jaką dysponuje autor, jest imponująca. Naukowiec zaraża słuchacza swoim entuzjazmem, potrafi zaciekawić, a niekiedy rozbawić do łez. Zachęca do dalszego poznawania Multiversum. Każdy odcinek to kilkuminutowa opowieść o tym, co ciekawego jest w nauce: historii, psychologii, medycynie, antropologii itp. Nie brakuje humoru, a naukowe nowinki są przystępne dla każdej grupy odbiorców.

60-Secon Science

To propozycja dla osób zabieganych, ciekawych świata i żądnych wiedzy. Odcinki pojawiają się codziennie i trwają zaledwie 60 sekund. W tym czasie twórca zwraca uwagę słuchacza na najbardziej interesujące nowinki, problemy i odkrycia. Poświęcając jedynie minutę każdego dnia, jesteśmy w stanie nadążyć za pędzącym naprzód światem.

Podcasty biznesowe

Podcasty coraz częściej są wykorzystywane w marketingu. Stanowią unikalny rodzaj komunikacji z klientem. Umożliwiają prezentację marki, a przy tym pozostają na długo w świadomości odbiorców. O tym, jak to zrobić mówią ciekawe podcasty biznesowe.

Building a story brand

To niewątpliwie faworyt tego zestawienia. Zawiera praktyczne, łatwe do wdrożenia rady marketingowe, dzięki którym Twój produkt czy usługa odniesie niesamowity sukces. Z podcastu dowiesz się jak skutecznie:

  • zarządzać firmą,
  • tworzyć lejki sprzedażowe i landing page,
  • automatyzować działania marketingowe,
  • generować lead magnety. 

Problogger

Autorem podcastu jest Darren Rows. Opowiada o biznesie internetowym i blogowaniu. Każdy odcinek zawiera przydatne wskazówki, rady, a nawet wyzwania, których celem jest przyciągnięcie nowych czytelników. Pokazuje również możliwości zarabiania na blogu. Można w nim usłyszeć m.in. jak skutecznie promować własny blog, o nowinkach czy rodzajach blogowania. Jest to zdecydowanie najpopularniejszy podcast w kategorii blogowania i marketingu internetowego.

Podcasty motywacyjne

Jak wspomnieliśmy, różnorodność tematyczna podcastów jest tak duża, że niewątpliwie każdy znajdzie coś dla siebie. Wśród zagranicznych podcastów dostępne są również motywacyjne.

This is Life

Prezentowany jest w formie rozmowy. Twórca podcastu – Michael Hytton – motywuje słuchaczy po prostu do życia w harmonii. Opowiada, jak czerpać z niego jak najwięcej, zbalansować wszystkie dziedziny swojego życia i osiągnąć równowagę. O tym, jak znaleźć pasję i na niej zarabiać, zachęca do rozwoju osobistego i duchowego, o zachowaniu dobrych relacji z bliskimi, a także o zdrowiu. 

Oprah’s Super Soul Conversations

Autorką podcastu jest Oprah Winfrey. To jedna z najbardziej wpływowych na świecie kobiet. Nic więc dziwnego, że jej propozycja to osobiste i głębokie rozmowy z mentorami, pisarzami, gwiazdami i innymi, inspirującymi ludźmi. Każdy odcinek wywołuje u odbiorcy duże emocje. Największą popularnością cieszą się osobiste wyznania Pierwszej Damy USA Michelle Obamy i wywiad o niezwykłej sile rażenia przeprowadzony z Lady Gaga.

The Tim Ferris Show

Twórca podcastu na swoim koncie ma już bestsellerowe poradniki „4-godzinny tydzień pracy” i „narzędzia tytanów”. Nie dziwi nas, że podcast Tima Ferrisa znalazł się w prezentowanym zestawieniu. To obowiązkowa pozycja dla osób, które chcą odnieść życiowy sukces. Długie rozważania z mentorami i ludźmi sukcesu, jak Arnold Schwarzenegger, Richard Branson czy Jane Goodall to prawdziwa skarbnica inspiracji i motywacji. Tłumaczą słuchaczom, jak stać się bardziej produktywnym i wieść spełnione, spokojne życie.

Podcasty kryminalne

Podcasty kryminalne cieszą się coraz większą popularnością. Kto z nas nie lubi ciekawych, zaplątanych historii? Szczególnie wtedy, gdy przyprawiają o gęsią skórkę!

In the Dark

Podcast wyprodukowany został przez American Public Media. Składa się z dwóch sezonów, poświęconych odrębnym sprawom. Pierwszy opowiada o porwaniu i zabójstwie Jacoba Metterlinga. Drugi to ciężka do wyjaśnienia sprawa Curtisa Flowersa. To doskonały wybór dla fanów mroku i zawiłości.

Mile Higher Podcast

Małżeństwo Kendall Rae i Josh Thomas w swojej serii podcastów w każdym odcinku skupiają się na innym temacie. Każdy z nich jest tajemniczy, zagmatwany, opowiada o dziwnych zdarzeniach. Trzyma słuchacza w napięciu i niepewności. Najbardziej popularny jest odcinek z przypadkiem Joe Exotica i Carole Baskin, który jasno pokazuje, że nic nie jest czarno-białe!

Podcasty o muzyce

Muzykę można nie tylko słuchać, ale również poznawać. Związane z nią podcasty są świetną rozrywką dla każdego, bez względu na wiek i zainteresowania. W końcu każdy ma jakiś swój ulubiony utwór, wykonawcę lub cały album! Nic więc dziwnego, że znajdują się w czołówce zestawienia.

Dissect

Przez cały sezon rozkłada na czynniki pierwsze całe albumy, dokładnie je analizując, piosenka po piosence. Powstało ich siedem, opowiadają o albumach:

  • „To Pimp A Butterfly” i “Damn” – Kendricka Lamara,  
  • „My Beautiful Dark Twisted Fantasy” – Kanye Westa,
  • „Channel Orange” – Franka Oceana,
  • „Flower Boy” – Tylera The Creatora,
  • „Lemonade” – Beyoncé,
  • „Because Of The Internet” – Childish Gambino.

Switched On Pop

Autor tekstów piosenek Charlie Harding i muzykolog Nate Sloan stara się znaleźć odpowiedź na pytanie, dlaczego piosenki z gatunku pop są tak chwytliwe. W najlepszy możliwy sposób wychodzi poza ramy, jest bardzo demokratyczny, analizuje tajne formuły muzyki pop od wczesnych lat 90., aż po najnowsze i ponadczasowe utwory.

Podcasty tworzone są przez ciekawe osobowości. Opowiadają oni o swoich pasjach, które często łączą z życiem zawodowym, o rozwoju osobistym czy nowinkach ze świata. Są również doskonałą formą rozrywki. Nic więc dziwnego, że ich popularność rośnie w każdym roku! A Wy? O czym lubicie słuchać?

Zobacz też: 3 darmowe programy do nagrywania dźwięku. Zestawienie najlepszych rejestratorów dźwięku

5
0

Podziel się:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *