1. Scroll
  2. /
  3. Technologia
  4. /
  5. Meta a rozpoznawanie twarzy – Zuckerberg zmienia zdanie?

Technologia

09.11.2021 12:28

Meta a rozpoznawanie twarzy – Zuckerberg zmienia zdanie?

Online
5
0
0
5
0

Technologia rozpoznawania twarzy na podstawie zdjęć i nagrań wideo miała zostać porzucona przez Facebooka – tak niecały tydzień temu donosił serwis bbc.com. Okazuje się jednak, że nie jest łatwo pozbyć się starych nawyków.

Rozpoznawanie twarzy w Meta?

Kontrowersje z rozpoznawaniem twarzy i budowaniem baz danych, które naruszają prywatność użytkowników Facebooka to temat, który często zarzucany był gigantowi z Menlo Park. Nie dziwi więc fakt, że Mark Zuckerberg postanowił zainterweniować, ale cała sytuacja ma drugie dno.

Po ogłoszeniu w poprzednim tygodniu porzucenia technologii rozpoznawania twarzy, serwis appleinsider.com donosi o tym, że nie dotyczy to… Meta Platforms.

Meta dała jasno do zrozumienia, że dalej wierzy w tę technologię, która może zaspokajać potrzeby ludzi. Mimo rebrandingu, technologia rozpoznawania twarzy będzie więc dalej rozwijana – nie przez Facebooka, ale przez Meta Platforms.

Kontrowersyjny algorytm DeepFace

Rozwijany przez Facebooka algorytm DeepFace to narzędzie do identyfikowania ludzi po zdjęciach (choć nie tylko), które dodają do portalu. Pomijając problemy związane z rozpoznawaniem osób czarnoskórych, to bardzo skuteczny algorytm, a także skarbnica wiedzy o użytkownikach.

Nic więc dziwnego, że Zuckerberg nie chce z niego zrezygnować do końca. Wiele portali anglojęzycznych (AppleInsider, Recode) donosi o dalszych pracach nad technologią rozpoznawania twarzy pod szyldem Meta. I to na większą skalę, niż miało to miejsce za czasów Facebooka.

Choć wszystko jest owiane jeszcze tajemnicą, to z dużą dozą prawdopodobieństwa może założyć, że VR będzie tu kluczowy. Śledzenie twarzy w czasie rzeczywistym otworzy nowe możliwości jeśli idzie o gromadzenie danych o użytkownikach.

Wszystko dla użytkownika

Rzecznik Meta Platforms, Jason Grosse zrzeka się, że starania korporacji mają na celu służbę użytkownikowi, a wszelkie zmiany dotyczące gromadzenia danych będą transparentne i wcześniej komunikowane społeczności.

Czas jednak pokaże ile jest w tym prawdy. Sam ruch z porzuceniem technologii przez Facebooka stoi w kontraście do tego co zostało ogłoszone raptem kilka dni po tej decyzji.

Źródło obrazu głównego: planetstoryline.com

5
0

Podziel się:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.